У вівторок, 3 березня, Верховна Рада вчергове не спромоглася скасувати обов'язкове декларування для антикорупційних активістів.
Навітьпогрози єврокомісара Йоганнеса Гана залишити Україну без так тяжко здобутого безвізу не вплинули на депутатів. Що показово: для результативного голосування не вистачило голосів саме президентської фракції.
Опозиція стверджує, що наказ провалити відповідну постанову дав сам Петро Порошенко, а от у БПП скаржаться, що у фракції є окремі депутати та їх групи, які не притримуються генеральної лінії партії.
Як депутати заради кровної помсти нехтують вимоги європейців, спостерігав INSIDER.
23 березня 2017 року депутати схвалили закон, яким звільнили від подання декларацій рядовий та молодших офіцерський склад ЗСУ. Однак при цьому завдяки Тетяні Чорновол там з'явилась поправка, яка передбачила, що декларації мають подавати громадські діячі у сфері протидії корупції, члени наглядових рад та кандидати на виборні посади.
Ще в день голосування тодішній голова антикорупційного комітету Єгор Соболєв заявив, що цей закон суперечить тим змінам, які обіцяла прийняти українська влада, щоб отримати безвіз.
Його позицію підтримали посли G7, які заявили, що норма має бути скасована.
Одразу після ухвалення закону президент почав роздавати обіцянки що норми щодо декларацій для ГО будуть скасовані найближчим часом. Вперше її озвучила новопризначена представник президента в Раді Ірина Луценко після засідання фракції 3 квітня 2017.
1 червня 2017 єврокомісар Йоганнес Ган заявив, що детально обговорив цю проблему з президентом і вони домовились, що норму закону скасують до саміту Україна-ЄС 13 липня.
Але ні 13 липня, ні 23 березня 2018 року проблема не була вирішена. Попри численні заяви президента, що він обов'язково це зробить.
Натомість в БПП почали бавитись у відтермінування вступу закону в силу з перенесення на три місяці чи на рік.
І як результат 28 березня отримали заяву Єврокомісії, і окремо останнє китайське попередження від Гана.
"Відмова від скасування цієї норми, яка поширює на громадських активістів зобов'язання державних службовців, суперечить європейським прагненням України. Це також суперечить наполегливим рекомендаціям, наданим Україні міжнародними партнерами, включаючи Венеціанську комісію, ОБСЄ/БДІПЛ та Євросоюз (в тому числі в контексті моніторингу виконання Україною зобов'язань щодо візової лібералізації)", - заявив Ган.
Єврокомісар нагадав, що система е-декларування була створена з метою "запобігання корупції державними посадовими особами", а "представники громадянського суспільства не є державними чиновниками".
Петро Порошенко тут же зробив заяву, що “громадське суспільство має бути нарешті почуте”, і норми змінені, але через ухвалення його закону, що передбачав лише новий порядок звітності.
Фактично всі ці заяви робилися після того, як активісти вже отримали електронні ключі і почали здавати декларації. А комітет з антикорупційної діяльності двічі не зібрався через відсутність кворуму.
Втім у вівторок фракція президента зробила вигляд, що фарш таки треба перемолоти назад. На початку засідання голова фракції БПП Артур Герасимов заявив, що скасування старих норм декларування є “найбільш важливим та невідкладним завданням” сьогоднішнього засідання.
![]() |
“Зняти негайно, прямо зараз, зняти електронне декларування і декриміналізувати, зняти кримінальну відповідальність з громадських організацій” вимагала і Юлія Тимошенко, чия фракція позаминулого тижня дала за це ж питання аж 5 голосів з 20.
Так чи інакше , спікер Андрій Парубій запропонував депутатам на ранковому засіданні включити до порядку денного 4 законопроекти, які стосувалися електронного декларування. І тут почалося. БПП не дав голосів, а Артур Герасимов заявив, що його колеги “не розібралися”, як це включити в порядок денний 4 законопроекти одночасно. Коли цій фракції треба було протягти судову реформу, включно з правками Лозового, вона слід зауважити була більш розторопною.
Єгор Соболєв пророкував президентській фракції і Порошенку “дорогу до пекла”, Олег Ляшко радив не захищати “шпигунів” і “грантожерів”. А на табло знову було 203 за внесення до порядку денного. Герасимов вимагав підтримувати лише президентські законопроекти, лідер фракції НФ Максим Бурак всі - зокрема, і 8209-1, підписаний спікером Верховної Ради, фракцією "Народний фронт", фракцією "Самопоміч", "Батьківщина", віце-спікерами.
Після півгодини невдач законопроекти про відтермінування подачі декларацій як від БПП, так і від Сергія Лещенка та інших опозиціонерів, не потрапили до порядку денного.
За законопроект, де фігурувало прізвище Тимошенко, БПП дало лише 49 голосів. Він передбачав лишити е-декларування лише для членів наглядових рад, а також тих представників ГО, які входять до до складу конкурсних комісій, утворених відповідно до Закону України "Про державну службу".
![]() |
БПП не голосує. Фото прес-служби "Батьківщини" |
Тоді спікер вніс на розгляд законопроект ще один старий законопроект 6271 від Тимошенко та ще групи депутатів, близьких до антикорупціонерів ( Сергій Соболєв, Іван Крулько, Леонід Ємець, Світлана Заліщук, Олена Сотник, Ігор Луценко, Віктор Чумак, Наталія Новак)), щоб скасувати декларування.
За нього проголосувало 156 депутатів, і аж 33 від БПП.
Через кілька хвилин на голосування Парубій поставив законопроект Порошенка.
Антикорупціонери називали законопроект Порошенка списаним з закону про іноземних агентів в Росії, Ірина Луценко, яка його представляла, відповідала про досвід США і Іспанії.
В результаті законопроект президента набрав на 1 голос більше, ніж Тимошенко. Тепер його фракція дала 90 голосів. Не голосували депутати групи Третьякова та УДАР.
![]() |
фото прес-служби "Батьківщини" |
Після голосування в кулуарах Артур Герасимов звинувачував колег в тому, що вони не підтримували раніше президентський законопроект, а сьогодні не дали навіть відкласти подачу декларацій на 3 місяці.
При цьому він обіцяв журналістам зібрати робочу групу і “вирішити питання якнайскоріше”.
Натомість лідер фракції НФ Максим Бурбак переконував ЗМІ, що вже в четвер парламент розгляне законопроект, який готувався за участю спікера і не був внесений на розгляд залу сьогодні.
Слід зауважити, що на фракції в понеділок Арсеній Яценюк вимагав від фракції підтримати цей законопроект і навіть посварився через це з автором поправки Тетяною Чорновол.
“Вся ця катавасія через те, що Герасимов тягне свій законопроект, а наші хочуть свій. От ми так нічого і не проголосували”, - каже не під запис депутат від НФ.
При цьому більшість депутатів не приховують, що їх діями значною керує помста за те, що їх змусили подати декларації.
“Так їм і треба, хай їх підлеглі побачать, скільки отримують їх керівники. Це буде не гірше квартири Лещенка”, - каже ще один депутат.
Сам Лещенко переконаний, що такі ігри президентської фракції та їх колег можуть призвести як до скасування безвізу, так і замороження мільярдної економічної допомоги, яку вже анонсував Порошенко.
“Я впевнений, що сигнали не голосувати фракції дає особисто президент. Він намагається показати світу, що він ніби хоче, а парламент його не слухає. І при цьому він зберігає цей важіль впливу на громадянське суспільство”, - каже депутат.
Його колега Єгор Соболєв впевнений, що депутати більшості спеціально доводять цю ситуацію до найвищої точки кипіння, щоб на цьому фоні ввести нульову деларацію, адже в них немає іншого способу легалізувати свої доходи.
Але депутати більшості поки про такий вихід з ситуації не чули.