Комплексна судова реформа триває вже четвертий рік. Один із ключових її етапів – переатестація всього суддівського корпусу, має бути завершений до кінця 2018-го року.
За цей час через Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС) мають пройти 5700 служителів Феміди місцевих та апеляційних судів країни.
Оцінювання проходить у два етапи: іспит на рівень знання права та співбесіда у ВКСС, де досліджується досьє судді та приймається рішення щодо його доброчесності.
За останній пункт відповідає спеціальний орган, що працює на волонтерських засадах - Громадська рада доброчесності (ГРД). Її члени збирають інформацію щодо кожного судді, яка може свідчити про його недоброчесність, та надають ВККС відповідний висновок. Джерела: від НАБУ до фактів, наданих звичайними громадянами.
В понеділок, 26 березня, ГРД заявила про вихід із процесу переатестації суддів:
“Оцінювання суддів, яке проводиться у рамках судової реформи, перетворилося у відверте окозамилювання та цинічну оману усього суспільства. У зв’язку з цим Громадська рада доброчесності повністю припиняє участь у цьому процесі, щоб не легітимізувати його”, – йдеться у заяві.
Поки голова ВККС Сергій Козьяков висловлює сподівання на повернення громадськості у процес оцінювання суддів, представники ГРД заявляють про узурпацію судової влади.
Мовляв, відбувається вона в рамках судової реформи авторства Олексія Філатова – головного юриста Банкової. На їх переконання: ручний Верховний Суд, “конвеєрна переатестація” та переформатування судів – це спроба заточити систему під себе в передчутті виборів.
Що знову не поділили Вища кваліфікаційна комісія та Громадська рада доброчесності, дізнавався INSIDER.
Зробили висновки
Гостра конфронтація між ВККС та її дорадчим органом – ГРД, стала очевидною ще під час створення нового Верховного Суду.
Відбір кандидатів супроводжувався низкою гучних скандалів. Члени ГРД били на сполох, мовляв, під прикриттям реформи, влада намагається взяти Верховний Суд під контроль, пропихуючи туди одіозних суддів, яких тримає на гачку.
Функція Ради – перевірити всю доступну інформацію про доброчесність кандидата та надати відповідний висновок до ВККС. Якщо кандидат був визнаний недоброчесним, кваліфікаційна комісія може подолати рішення ГРД 11 голосами із 16.
Кожен четвертий претендент до ВС отримав негативний висновок Ради, однак більшість вето ВККС подолала. В результаті до нового Верховного Суду потрапили щонайменше 25 одіозних суддів, серед них ті, які не змогли пояснити походження своїх статків, та судді Майдану.
“На конкурсі до Верховного Суду навіть в керівництві є ті судді, які були визнані недоброчесними. Заступник голови суду – Богдан Львов, не може пояснити походження своїх годинників і так далі. Станіслав Кравченко, якого обрали очільником одного із касаційних судів, в одній із інстанцій відпустив Пукача – вбивцю Гонгадзе. Михайло Смакович покривав суддів Майдану, будучи у Вищому адміністративному суді”, – розповідає член ГРД Михайло Жернаков.
Були й такі кандидати, які конкурс не пройшли за сумою балів, однак ВККС подолала вето Ради та надала висновок, що будь-які сумніви у їх доброчесності були розвіяні.
Кваліфікаційне оцінювання вони можуть повторно не проходити, їх призначать на суддівські посади безстроково. Тобто, інструмент, що дозволяв звільнити суддів, у доброчесності яких є аргументовані підстави сумніватися, був нівельований ВККС.
Деяких одіозних кандидатів завдяки суспільному розголосу таки вдалося відсіяти та й процес подолання вето ГРД теж виявився не таким вже й легким. Зробивши висновки із досвіду конкурсу до Верховного Суду, комісія наприкінці минулого року значно спростила собі життя.
У жовтні ВККС оголосила про наступний етап очищення судового корпусу в рамках якого кожний діючий суддя має пройти кваліфікаційне оцінювання. Таких, за даними комісії, налічується близько 5,7 тисяч.
“В грудні ВККС прийняла зміни до свого регламенту, якими створила штучні і непотрібні перешкоди для діяльності Громадської ради доброчесності. Наприклад, вони вирішили, що висновок ГРД має підписуватися всіма її членами, які брали участь у голосуванні”, – розповідає член Ради Роман Маселко.
За його словами, у ГРД наразі є 17 членів, один із них живе та працює в Сумах. На конкурсі до Верховного Суду по кожному кандидату робили висновок про доброчесність, голосували в електронній формі, робили протокол і один з двох координаторів підписував це загальне рішення електронним цифровим підписом та надсилав емейлом до ВККС.
“Але раптом вони вирішили, що це неправильний порядок і потрібно, щоби кожен із членів підписував це рішення.
Другий момент: вони вирішили, що ми маємо забезпечити право судді на відповідь.При цьому контактів їх не давали. Тобто ми мали спочатку звернутися в суд, де нам в основному не відповідали, витратити велику кількість часу, щоби встановити комунікацію із суддею, хоча всі дані є у ВККС”, – обурюється юрист.
Він зазначає, що ці зміни навіть не виносилися на загальне обговорення. Мовляв, про них у ГРД дізналися вже в лютому, коли була прийнята норма, яка остаточно перекреслила вплив Ради на процес відбору суддів.
“В лютому вони взагалі внесли зміни до свого регламенту, вирішивши, що можуть не брати до уваги зауваження ГРД щодо оцінки дій суддів, якщо під наш висновок не підклали відповідне рішення Вищої ради правосуддя або вирок суду. Це було спеціально зроблено для суддів Майдану, бо 75% з них уникли покарання”, – пояснює Маселко.
Громадська рада доброчесності провела кілька акцій. Під час однієї із них 20 лютого під стіни ВККС прийшли родини Героїв Небесної сотні. Однак їх вимоги так і не були почуті.
Конвеєрна переатестація
Перша група із 988 суддів місцевих та апеляційних судів 15 березня завершила складати іспити в рамках першого етапу кваліфікаційного оцінювання.
Переатестованим вважається кандидат, який набрав 2/3 балів від загальної кількості. Кожен етап: іспит та співбесіда – відповідно оцінюється у 500 балів. На той момент було відомо про 19 суддів, які не пройшли випробування.
“Таким чином відбувається кадрове перезавантаження судової гілки влади, оскільки відмова від оцінювання або неуспішне його проходження є причиною для звільнення судді", – розповів тоді голова ВККС Сергій Козьяков.
У п'ятницю 23 березня розпочалися перші співбесіди. Якщо під час конкурсу до Верховного Суду комісія розмовляла із кандидатами мінімум півгодини, то цього дня тільки за півтори години вона перевірила 9 кандидатів. Рекорд – співбесіда за 6 хвилин.
INSIDER відомо, що деякі засідання у справах, в яких були зацікавлені правоохоронні органи, не відбулися. І представники високих каінетів готові були обіцяти суддям легке проходження комісій за те, щоб вони таки взяли ці справи до розгляду.
Маселко розповідає, що минулого року з квітня по липень оцінку пройшло 380 суддів, а зараз комісія планує оцінити за цей період 2780 суддів, майже в 10 раз більше.
“У зв’язку із такою кількістю суддів реально співбесіди тривають 6-10 хвилин. При цьому за співбесіду дається 500 балів, половина від всієї кількості. Це перетворилося на конвеєр з наміром не справді оцінити, а просто показати, що відбулося оцінювання, а в підсумку 99% його успішно пройдуть”, – переконаний член ГРД.
Його колега Михайло Жернаков в цьому контексті згадав виступ Козьякова на з'їзді суддів: “Він сказав: подивіться, на конкурсі до Верховного Суду ми 40% “зрізали” на іспиті, а тут лише 0,2%. Не переживайте ви сильно за кваліфікаційне оцінювання”, – каже юрист.
В перший день співбесід члени Громадської ради доброчесності, як і зазвичай, прийшли на засідання, щоби захищати свої висновки та ставити питання суддям. Але жодний із них не був розглянутий через відсутність підписів усіх членів ГРД.
“Раніше судді реально боялися співбесід, вони звільнялися, уникали, не хотіли. То тепер вони з радістю йдуть. В п’ятницю я зустрів щасливого Саніна, він був на позитиві, переконаний, що пройде співбесіду без проблем. Судді самі зараз вимагають пошвидше пройти співбесіди, вони впевнені, що все в них буде гаразд”, – каже Маселко.
В понеділок, 26 березня, ГРД видала офіційну заяву про припинення участі в процесі переатестації. Рада вимагає затвердити реалістичні графіки оцінювання, зробити процес прозорим та скасувати зміни, які дозволяють ігнорувати висновки ГРД.
“Ми зрозуміли, що результатом усіх зусиль буде те, що до 1% суддів буде можливо звільнено, а в підсумку скажуть, що пройшло кваліфікаційне оцінювання за участі громадськості, всі судді підтвердили свою доброчесність, судова реформа завершена”, – пояснює Маселко.
У ГРД вважають, що таким чином влада намагається продемонструвати Заходу, що процес реформування відбувається прозоро, за участі громадськості, насправді ж усунувши її від впливу на процеси. Тому найближчі тижні члени Громадської ради доброчесності присвятять зустрічам із міжнародними партнерами, де розкажуть, як все відбувається насправді.
В понеділок на брифінг вийшли і представники ВККС. Так у комісії заявили, що ГРД оформлює свої рішення неналежним чином – без підписів та складу комісії, яка голосує за відповідні висновки.
“Заява колег виявилася доволі несподіваною, і я рішуче заявляю, що нам ваша підтримка була би потрібна”, – наголосив секретар кваліфікаційної палати ВККС Станіслав Щотка.
Він зауважив, що комісія продовжить співпрацю з ГРД. “Ми будемо продовжувати запитувати інформацію у Громадської ради доброчесності, ми будемо це робити. Тому що ми вважаємо, що це якісне джерело, коли ті документи, які подаються, оформлені належним чином”, – підкреслив Щотка.
Сергій Козьяков зазначив, що припинення участі ГРД у даному процесі не вплине на роботу Комісії. “Ми не бачимо делегітимізації Комісії та продовжуємо працювати”, – уточнив він.
Тим часом у ГРД, проаналізувавши ситуацію, заявляють про спробу узурпації судової влади.
“Влада отримає лояльних до себе суддів. По-перше, бо їх не звільнили. По-друге, всі судді, які пройшли кваліфікаційне оцінювання, отримають підвищену заробітну плату: в першій інстанції мінімум зараз 35 тисяч, через рік-два – 50-60 тисяч гривень, а в апеляції судді будуть отримувати в середньому сто тисяч гривень на місяць”, – пояснив Маселко.
На переконання Жернакова, ручний Верховний Суд, кваліфікаційний конвеєр всіх суддів та реформа окружних судів Олексія Філатова – це складові одного процесу.
“Як кажуть: якщо воно ходить, крякає і виглядає як качка, то є всі шанси на те, що це качка. Це все ланки одного ланцюга, який називається узурпація судової влади і підготовка до президентських та парламентських виборів 2019 року для того, щоби через суди також мати вплив на ці процеси. А називаємо ми це “судовою реформою і впровадженням європейських стандартів””, – резюмує член ГРД.