У вівторок по парламенту прокотились чутки про близькі кадрові зміни в ГПУ – а саме відставку антикорупційного прокурора Назара Холодницького.
За словами співрозмовників, заява про звільнення за станом здоров’я вже написана і рішення мало бути оголошено в наступний понеділок.
Сам Холодницький не став коментувати ці чутки. А ось джерела в ГПУ і САП розповіли, що причина зовсім не у здоров’ї, а матеріалах прослушки антикорупційного прокурора.
Що відбулось з керівником САП дізнавався INSIDER .
У вівторок, коли Назар Холодницький летів до Брюсселю, один з депутатів БПП, який часто ходить на Різницьку, розповів журналістам про його можливу відставку. За його словами, причина – стан здоров’я.
Голова САП справді нещодавно був у лікарні. 22 листопада 2017 його госпіталізували через різке збільшення рівня цукру в крові і стрибок тиску. Лікарі діагностували хронічну перевтому з тахікардією. Сталося це акурат в той же день, коли антикорупційних правоохоронців мав заслуховувати профільний комітет. Зокрема, питання їхніх взаємостосунків.Зокрема, тоді в розпалі була справа з обшуками в квартирі свекрухи Корчак.
За кілька днів, 27 листопада, Холодницький повернувся до роботи, і більше про проблеми зі здоров’ям ніхто не говорив.
Тому така причина звільнення видалася малоймовірною.
Втім можливість самої відставки підтвердили і в САП, і в ГПУ. Зауваживши, що статися це може вже в понеділок, коли Холодницький повернеться з Брюсселю. Самі він від коментарів відмовився.
"Але це станеться в понеділок. Коли Холодницький повернеться з відрядження, він подасть рапорт", - повідомив співрозмовник у САП.
А ще за півгодини INSIDER стало відомо, що причиною звільнення можуть бути розмови антикорупційного прокурора, які були зафіксовані спецтехнікою.
У САП розповіли, що "прослушку" було виявлено в акваріумі, який є в кабінеті Холодницького.
"Писали його кілька тижнів. Засоби прослуховування були виявлені на зовнішній поверхні акваріуму", - розповів співрозмовник у відомстві.
Хто вів прослуховування – він не сказав.
За словами депутата від БПП, робилося це руками одного з заступників Холодницького в тісній співпраці з НАБУ. За версією з САП, це зробив акваріуміст.
"Він там нічого антикорупційного не наговорив, скоріше антисемітизм якийсь. От вони це зняли і амерам пообіцяли показали: мовляв, дивіться, кого ви хотіли генеральним прокурором зробити. А щоб Холодницький не мав прилюдної ганьби, попросили звільнитися", - розповідав депутат.
Чутки про те, що Холодницького американці можуть пропонувати на посаду генерального прокурора справді циркулювали на Різницькій. Хоча в САП кажуть, що Холодницький на це крісло не претендував, і скоріше так підбурювали генпрокурора.
При цьому є дві версії – хто дав дозвіл на прослушку. В одній - це генпрокурор, до якого звернулись в НАБУ. В другій – департамент економічних злочинів, він же "департамент Грановського".
"Санкція суду для проведення НСРД підписана прокурором департаменту Гуцуляка у вигляді клопотанням з дорученням їх проведення НАБУ", - розповів співрозмовник.
![]() |
НАБУ заперечує свою участь в операції. САП підтверджує.
Що саме є на зафіксованих записах співрозмовники не кажуть, навіть про порушення яких статей КПК ідеться.
"Можна було б уже підозру оголосити по двох епізодах, а вони тягнуть", - додав ще один співрозмовник на Різницькій. Його колега з іншого відділу додав фаталістично, що "в усьому, що з ним станеться, винен сам Холодницький".
Крім того, на Різницькій кажуть, що від Холодницького хотіли позбутися саме в НАБУ, оскільки він постійно випадав з їхньої схеми.
Як відомо, вибір антикорупційного прокурора в 2015 супроводжувався постійними скандалами. Антикорупціонери на цю посаду лобіювали Віталія Каська, а тодішній генпрокурор Віктор Шокін хотів бачити ним Романа Говду.
Призначення антикорупційного прокурора прив’язали до можливого отримання візової лібералізації з ЄС, а представництво Євросоюзу в Україні неодноразово вимагало дослухатись до активістів.
Оскільки в комісії не було достатньо голосів за двох перших, і щоб вийти з конфлікту її члени віддали перевагу двом "темним конячкам", – Максиму Грищуку та Назару Холодницькому. Перший отримав 9 балів від комісії, другий – 7. Але саме Холодницького призначив антикорупційним прокурором Віктор Шокін. А Грищук став першим заступником.
Артем Ситник тоді висловив задоволення призначенням, бо його відомство нарешті могло почати працювати.
"Очевидних корупційних зав'язків ми не знайшли, хоча дуже добре шукали, майна сумнівного походження немає, все дуже скромно. Працював в прокуратурі трохи менш як 10 років, хороший хлопець", - розповів тоді журналістам голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
Вже за рік він почне звинувачувати Холодницького в блокуванні розслідування справ НАБУ, зокрема по ЗТМК.
А в 2017 конфлікти між керівниками НАБУ та САП все більше виходитимуть на поверхню.
У своєму матеріалі "Серця трьох" INSIDER вже писав про взаємну неприязнь генерального прокурора, антикорупційного прокурора та директора НАБУ один до одного. Всі троє в приватних розмовах навіть один одного по імені не називають, тільки прізвиська. Хоча на людях і намагаються тримати обличчя.
На горезвісному записів офрекордз-спілування Ситника з журналістами, де він начебто розголосив матеріали слідства по Кулику, директор НАБУ звинувачує колегу з САП в тому, що він допоміг Руслану Журилу (фігурант справи Мартиненка) вирішити свої питання, давши дозвіл на виїзд за кордон.
Натомість в САП були прикро вражені інтерв’ю Онищенка УП, де той розповідав, як НАБУ намагалось домовитись з ним по справі в обхід антикорупційної прокуратури.
У листопаді минулого року САП забрало в НАБУ провадження по голові НАЗК Наталії Корчак, побачивши конфлікт інтересів.
Найрезонанснішою була сварка в справі про рюкзаки сина Авакова, де Ситника звинуватили в заграванні з міністром внутрішніх справ, а Холодницького в виконанні волі Банкової. Адже саме він вчасно підписав підозру по сину міністра.
Однією з останніх історій конфліктів було затримання депутата від одеської БПП Олега Бабенка. Затримання, яке проводили НАБУ і департамент Грановського (очолюваний Гуцуляком), зірвалося. Зате говіркий агент НАБУ Євген Шевченко виклав пресі всі секрети справи.
Холодницький тоді заявив, що може забрати в НАБУ справи і передати іншим правоохоронним органам через постійні витоки інформації та матеріалів слідства.
Крім того, САП почало перевіряти Ситника на предмет спілкування з Бориславом Розенблатом після виходу сюжету програми "Гроші" на "1+1". Там підозрювали, що директор НАБУ помирився з генпрокурором саме через справу Розенблата, щоб її провалити.
![]() |
У конфлікт з Луценком Холодницький вступав лише в історії з розсекреченням агентів НАБУ, а також після того як САП закрила провадження по Олесю Довгому.
Крім того, нещодавно він заявив, що допускає відкриття кримінальних проваджень щодо посадовців прокуратури за розслідування кримінальних проваджень не за підслідністю.
В ГПУ не зраділи витоку по Холодницькому. "Рибки виявились занадто балакучими", - прокоментували на Різницькій.
Звільнити керівника САП можна як і інших прокурорів за таких умов.
1) неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я;
2) порушення ним вимог щодо несумісності, передбачених статтею 18 цього Закону;
3) набрання законної сили судовим рішенням про притягнення прокурора до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення, пов’язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції";
4) неможливості переведення на іншу посаду або відсутності згоди на це у зв’язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі;
5) набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;
6) припинення громадянства України або набуття громадянства іншої держави;
7) подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням;
8) неможливості подальшого перебування на тимчасово вакантній посаді;
9) ліквідації чи реорганізації органу прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду, або в разі скорочення кількості прокурорів органу прокуратури.
А ось призначення відбувається через конкурс. Коли саме має бути призначений конкурс, в законі не вказано. В НАБУ розраховували, що повноваження керівника САП перейдуть до його першого заступника Максима Грищука.
В ГПУ в теоріях розходяться - одні кажуть, що функції перейдуть до Луценка, бо це його заступник, інші - документи взагалі не підписуватиме ніхто.
В разі непідписання документів в НАБУ тоді з’явиться велике поле для хайпу, але справи можуть залишитися без підозр.
Что касается Бюро, то их работа является неудовлетворительной и именно Сыт6ику пора в отставку. Почему? Да потому что по неизвестным причинам закрыл дело Фирташа и Злочевского. Более того, он покрывает своих друзей, что доказывает необъективность работы антикор структур
війни між силовими відомствами мали в щось вилитись. і тут виникає запитання: де розхвалений професіоналізм того ж НАБУ, якщо детекитиви елементарно не можуть конструктивної роботи налагодити?