Справи Бакуліна і невидимі сліди Бойка

В понеділок на комітеті генпрокурор Юрій Луценко представив два епізоди, які інкримінують Бакуліну – один по так званих "вишках Бойка", другий – по оборудках з газом
12 марта 201822:57

Регламентний комітет Верховної Ради дав дозвіл на притягнення до відповідальності, затримання та арешт нардепа від Опозиційного блоку Євгена Бакуліна. За таке рішення майже одностайно проголосували у понеділок члени комітету. Голосування депутатів з цього приводу може відбутися вже 15 березня.

Хоча навряд чи це щось серйозно змінить у долі Бакуліна – він вже 3 рік поспіль живе поза межами України. Більше того, кажуть, що дехто з вищих фігурантів тих же справ дуже зацікавлені, щоб він сюди і не повертався.

В понеділок на комітеті генпрокурор Юрій Луценко представив два епізоди, які інкримінують Бакуліну – один по так званих "вишках Бойка", другий – по оборудках з газом на користь Сергія Курченка.

Що інкримінують Бакуліну і чому в обох справах Юрій Бойко виведений з-під удару, розбирався INSIDER.

Газові Гудіні

11 березня 2014 року Генпрокуратура почала розслідування відносно службових осіб НАК "Нафтогаз" і ТОВ "ГазУкраїна-2020", підконтрольного групі Курченка.

Тоді слідство встановило, що у 2012 НАК закупив у фірми "младоолігарха" бензин за завищеними цінами на 449,9 млн грн. От тільки фактичної поставки бензину за контрактами з "ГазУкраїна-2020" не відбулося. А для приховування відсутності поставки між НАК і компанією Курченка був укладений договір зберігання на безкоштовній основі.

Простіше кажучи, бензин на суму 450 мільйонів гривень "Нафтогазом" був оплачений, акти прийому передачі підписані, а неіснуючий бензин був відданий постачальнику на безкоштовне тривале зберігання.

Главою НАК "Нафтогаз" тоді був саме Євген Бакулін, давній соратник міністра Юрія Бойка. Його заступником працював Сергій Кацуба, обраний у 2012 депутатом від Партії регіонів. Насткільки ці люди між собою не чужі може свідчити те, що маєтки Кацуб і Бакуліна стоять поруч у Хотянівці.

2 серпня 2012 Бакулін провів засідання правління НАК "Нафтогаз" і протоколом №131 ухвалив рішення про укладення з ТОВ "ГАЗУКРАЇНА-2020" договору про закупівлю бензинів неетилованих А-95 і А92 в обсязі 70 тисяч тонн на місяць протягом 2012-2013 років за умови стовідсоткової передоплати нібито "з метою насичення паливного ринку України продуктами нафтопереробки, уникнення штучного утворення дефіциту пального, недопущення безпідставного підвищення цін на нього".

Останнє формулювання на засіданні запропонував Сергій Кацуба. А ось пункт про 100-відсоткову передплату взагалі з’явився в рішенні постфактум. На той момент структури Курченка вже й так були винні НАК 2 мільярди, тому робити такий подарунок було нелогічно. За інформацією INSIDER, це речення було дописане самим Бакуліним вже пізніше.

 

Перший акт на передачу 50 мільйонів був підписаний Сергієм Кацубою, а коли восени 2012 він став депутатом, решту документів допідписував його молодший брат Олександр.

Вочевидь, свідчення арештованого влітку 2016 Кацуби-молодшого і склали основу звинувачень проти Бакуліна. (На той момент батько обох "нафтогазівських" менеджерів Володимир Кацуба став дрейфувати від Опоблоку в бік групи "Відродження").

Угоду від імені ТОВ "ГАЗУКРАЇНА-2020" підписав вже нині славнозвісний Аркадій Кашкін.

"Далі ці кошти були перераховані ТОВ "Енергоринок", ТОВ "Володар", ТОВ "Запорожский Коксохимремонт", PROSPERITY DEVELOPMENTS S.A… Потім ці гроші – 312 мільйонів - були перераховані ТОВ "ГазУкраїна Комерс", яка ними розплатилась з "Нафтогаз України" за попередні борги. Ще 15 мільйонів доларів США, що за тодішніми цінами дорівнювало 70 мільйонам гривень, вони заплатили Lukoil International за дизпаливо, яке через злочинну схему, в обхід митних платежів було поставлено в Україну", - розповів Луценко на комітеті.

Ще 50 мільйонів було перераховано до ПАТ "Реал банк", де їх зняла довірена особа Курченка, яка зараз допитується, додав генпрокурор.

Насправді всі матеріали по цьому епізоду були зібрані ще 2014 року, і вже тоді могли бути висунуті звинувачення, але тодішній генпрокурор Віталій Ярема, за словами співрозмовників видання, поставив справу на гальма на прохання свого заступника Віктора Шокіна.

При цьому Кацубам кілька разів натякали на грошове вирішення справи, і лише з третьої спроби вони пішли на угоду зі слідством.

"Наразі в справі засуджено 10 осіб. І лише Бакулін залишається під захистом депутатського імунітету", - заявив Луценко на комітеті 12 березня.

Вишки Бойка чи вишки Арбузова

2011 запам’ятався корупційним скандалом з придбанням двох бурових установок, які "Чорноморнафтогаз" купив по 400 мільйонів доларів, переплативши за кожну латвійській та британській "прокладкам" по 150 мільйонів. За іменем тогочасного міністра енергетики бурові установки увійшли в історію як "вишки Бойка". Але в результаті розслідування ГПУ вони стали вишками Арбузова і Януковича, а ось очільник Опоблоку, якому Нестор Шуфрич за регулярні договорняки з владою влітку 2017 обіцяв "вирвати руки", з переліку підозрюваних кудись загадково зник.

На засіданні регламентного комітету по Бакуліну Луценко заявив, що найдокладніші свідчення вони отримали в січні 2018 року. За словами цього неназваного свідка, до злочинної оборудки були причетні екс-президент Янукович, голова НБУ Сергій Арбузов, голова правління латвійської компанії – судноверфі JSC RIGAS KUGU BUVETAVA Мельник, а також керівник "Нафтогазу" Бакулін, його заступники – покійний Юрьєв та затриманий Корнійчук, голова правління ДАТ "Чорноморнафтогаз" Ясюк.

Крім того, до реалізації злочинної схеми залучили заступника голови правління ДАТ "Чорноморнафтогаз" Кацубу, начальника управління комерції ДАТ "Чорноморнафтогаз" Кудіка та працівників  ДАТ "Чорноморнафтогаз" Сахелашвілі і Савченко.

Зі слів Луценка, ідея оборудки виникла в 2010 під час візиту Януковича в Латвію.

"Було домовлено завищити видатки на 150 мільйонів, з яких 130 мало йти Януковичу і його оточенню, а 20 – Мельнику для забезпечення технічних витрат, в тому числі придбання офшорних компаній", - розповів членам комітету генпрокурор.

Виходячи з матеріалів слідства, Ясюк та Олександр Кацуба провели з представниками сингапурської компанії-виробника Keppel Offshore & Marine Limited Group переговори про купівлю бурових установок В312 і достовірно знали про її реальну вартість.


Вони ж знали про збитковість "Чорноморнафтогазу", але все ж підписали листа до НБУ, щоб їм виділили 800 мільйонів на придбання "вишок".

Насправді перша вишка коштувала 210 мільйонів доларів, а 189 було виведено затриманими Ігнатченко та Фроловим на рахунки в Белізі, Латвії та Туреччині.

Другу вишку купували через JSC RIGAS KUGU BUVETAVA Мельника. Реально виробник отримав за неї 179 мільйонів. А ще 215 знову осіли на рахунках в Литві, Латвії, Белізі та Туреччині.

З цих коштів 95 мільйонів доларів пішли на офшорні рахунки Віктора Януковича, 25 мільйонів – рахунок фірми доньки Бакуліна Світлани SONIC BOOM FINANCE CORP, 15 мільйонів перераховано на рахунки компаній, які надав власник і голова правління латвійської компанії-судноверфі JSC RIGAS KUGU BUVETAVA Мельник.

За інформацією INSIDER, ці гроші начебто бралися на виплату податків, але зрештою також були вкрадені.

Заступник голови правління ПАТ "НАК "Нафтогаз України" Корнійчук одержав готівкою 2 мільйони доларів, голова правління ДАТ "Чорноморнафтогаз" Ясюк - 3 мільйони, начальник управління комерції ДАТ "Чорноморнафтогаз" Кудік - 100 тисяч доларів, а власник ПАТ "Вернум Банк" Ігнатченко за послуги з легалізації (відмивання) отримала готівкою 4 млн. доларів США.

В цій справі оголошено підозри 14 особам, 2 засуджені, ще 7 оголошені в розшук. І серед них загадковим чином відсутня одна особа – Юрій Бойко.

 

За словами генпрокурора, поки на нього є тільки те, що він підписав фінплан зі згаданими 800 мільйонами. Насправді, важко уявити, що таку схему провернули без його відома і участі.

Тим більше, що родина Кацуб була дуже близькою до нього. Але Олександр Кацуба навряд чи міг дати свідчення на Бойка. Той би не віддавав через нього накази. Відповідно до службової ієрархії такою інформацією можуть володіти лише Бакулін і Сергій Кацуба, які нині живуть у Москві. І навряд чи російська влада витурить їх через Крим в Україну подібно до Шепелєва.

Ще один спосіб довести вину – знайти рахунки, на які Бойко отримав маржу від вишок.

"У січні ми поставили завдання нашій службі фінансового моніторингу відстежувати рух цих грошей. Як тільки ми побачимо, що грошові кошти знаходяться на рахунках, підконтрольних депутату, про якого ви згадуєте, або людей, які є пов'язаними з ним особами, ми безумовно звернемося до Верховної Ради про притягнення до кримінальної відповідальності і цього нового, ймовірно, встановленого фігуранта " , - спробував заспокоїти Луценко журналістів.

Хоча, насправді, він їх міг отримати і з рахунків Бакуліна, бо для останнього 25 мільйонів – завелика сума заробітку, вважають джерела INSIDER.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 03:39
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus