Багатостраждальна коаліція Німеччини

Стара-добра “велика коаліція” у складі християнських демократів та соціал-демократів знов у роботі, а для України є хороша новина
7 февраля 201815:32

Нарешті, чотири місяці німецької коаліціади позаду! Стара-добра “велика коаліція” у складі християнських демократів та соціал-демократів знов у роботі. Меркель знову канцлерка. Німеччина повертається до свого звичного стабільного життя. Але все не так просто, як може здаватися на перший погляд.

Ангела Меркель, яка очолює Християнсько-демократичний союз (ХДС), та Горст Зеегофер, який очолює Християнсько-соціальний союз (ХСС), дійшли згоди з лідером німецьких соціал-демократів Мартіном Шульцом щодо формування нової “великої коаліції”. Однак завершення переговорів щодо коаліції мають ще схвалити члени Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН), яких загалом налічується близько 460 тисяч. І значна частина з них, найімовірніше висловить незгоду. Чому? Бо, на їхню думку, перебування в одній коаліції з ХДС-ХСС шкодить їхній партії.

Молодь - проти

21 січня делегати і члени правління СДПН проголосували “за” початок офіційних коаліційних переговорів. 362 голоси (близько 56 відсотків) - “за”. Порівняно з 2013-им роком, коли за аналогічні переговори проголосували 76 відсотків, це доволі слабкий результат. При цьому кількість противників коаліції на з’їзді СДПН була чималою: “проти” - 279 осіб, це були переважно голоси молоді.

 

Фредерік Кордес, лідер “Молодих соціалістів у СДПН” у федеральній землі Північний Рейн-Вестфалія, планував залучити до членства в СДПН більше противників “великої коаліції”, щоби після завершення офіційної частини переговорів вони проголосували проти коаліційної угоди. Якщо цей план спрацює, на Німеччину чекають нові вибори.

Як повідомив німецький телеканал NTV, натхненням для Кордеса слугує британська Лейбористська партія. Очолювана переконаним соціал-демократом Джеремі Корбіном, вона у своїй програмі віддалилася від ідеологічного центру, стала порушувати більше соціальних питань і змогла посилити свою підтримку на позачергових виборах у червні 2017 року. Це щось, що німецьким соціал-демократам не вдалося зробити у вересні того ж року.

Соціал-демократи як партія-додаток

СДПН покладала великі надії на колишнього президента Європарламенту Мартіна Шульца. Він змінив на посаді голови партії непопулярного Зіґмара Ґабріеля і повів “есдеків” на вибори. Рейтинг СДПН ненадовго майже зрівнявся з рейтингом християнських демократів, однак “ефект Шульца” тривав недовго. Він так і не зміг пояснити німцям, чим же його партія принципово краща за ХДС Ангели Меркель.

 Шульц на з'їзді. Фото ТАСС

Річ у тім, що ХДС-ХСС та соціал-демократи перебували у “великій коаліції” у 2005-2009 та у 2013-2017 роках, і це накладає певні умовності. Оскільки християнські демократи у зазначені періоди лідирували за кількістю набраних голосів, вони завжди грали першу скрипку в уряді. Більше того, ХДС-ХСС і соціал-демократи за своїми програмами є доволі близькими до центру, а спільна робота в уряді їх зблизила іще більше. По суті, СДПН на переговорах коригує програму ХДС у лівіший, соціальніший бік, але не задає власний тон. Через цю тривалу вторинність партія ризикує перетворитися в очах виборців на своєрідний додаток до ХДС.

Нездійснений похід в опозицію

Коли на виборах 2017 ХДС-ХСС здобула майже 33%, а СДПН - менше 21%, Шульц твердо заявив, що його партія іде в опозицію. Християнські демократи спробували домовитися із Зеленими та Вільною демократичною партією (ВДП) про коаліцію “Ямайка”, названу так через збіг комбінації партійних кольорів учасників переговорів із кольорами прапору острівної держави. Переговори тривали цілий місяць і зазнали краху, коли з них вийшов лідер ВДП Крістіан Лінднер. Інших можливих варіантів коаліції не залишалося. Об’єднуватися із Лівими або із правопопулістами з євроскептичної “Альтернативи для Німеччини” (АдН) для Меркель за жодних обставин - не варіант.

Фото АР. Штайнмаєр та Шульц

Тоді в ситуацію втрутився президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. Він сам раніше був міністром закордонних справ від СДПН в уряді Меркель. Штайнмаєр звернувся до канцлерки та Шульца і закликав їх все ж таки сісти за стіл переговорів. Вони так і зробили. Тобто Шульц, фактично, відмовився від свого попереднього “твердого” рішення про похід в опозицію. І хоча зміна плану має благородну мету - дати Німеччині стабільний уряд - дії лідера “есдеків” багатьом видаються просто непослідовними. Вкупі з непривабливістю самої ідеї “великої коаліції” ця непослідовність може суттєво скоротити політичну кар’єру Шульца в недалекому майбутньому. І вона вже шкодить іміджу СДПН. Рейтинг партії знизився до 17%, згідно з останнім опитуванням INSA, результати якого опублікувало видання BILD 5 лютого.

Безперспективність нових виборів

Рейтинг знизився і у ХДС-ХСС - до 30,5%. Також трохи знизився рейтинг ВДП (до 10%). Решта партій посилили позиції. АдН нині претендує на третє місце за рейтингом із 15%. Ліві виросли до 11%, Зелені - до 12,5%. Ці цифри означають, що сенсу в нових виборах немає ані для Меркель, ані для Шульца. Якби у найближчі вихідні пройшли позачергові вибори, Меркель знову довелося би шукати підтримку щонайменше двох партій, щоб сформувати більшість. Цього разу самої СДПН як партнера було би не достатньо. Формування уряду було би навіть іще скрутнішим, ніж зараз.

Невдоволення німців тривалою коаліціадою виражається зокрема і зростанням рівня підтримки правих популістів АдН. АдН постраждала від внутрішніх розколів одразу після приходу до Бундестагу, але нині вони продовжують накопичувати підтримку протестного електорату. Шансів сформувати коаліцію у них все одно жодних, однак зростання правих настроїв та євроскептицизму – це промовистий негативний показник  для німецького уряду.

 

 

Центральна точка єдності

Власне, протистояння євроскептикам стало чи не найцентральнішою точкою об’єднання коаліції. “Європейська політика”, “боротьба за сильну, оновлену і зміцнену Європу”, як це окреслив лідер соціал-демократів, лягла у коаліційний документ головним пунктом. Тут Меркель та Шульц не мають розбіжностей. Для України це важливо і добре передовсім тому, що Берлін і надалі підтримуватиме санкції проти Росії і чинитиме тиск на Росію. Шульц, який активно захищав Україну в Європарламенті, найімовірніше, стане міністром закордонних справ. Про більш проукраїнського політика на цій посаді годі мріяти.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 11:54
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus