“Якщо прийде війна”. Чому у Швеції відкривають ядерні бункери і роздають листівки

Бункери напоготові, інформаційна кампанія для населення на старті. Це сьогодення Швеціїї
23 января 201808:00

Бункери напоготові, інформаційна кампанія для населення на старті. Це сьогодення Швеціїї. В Україні про такі рішучі кроки далекої скандинавської країни заговорили після матеріалу американського CNN.

Місцеві ж про це чули небагато.

Що насправді відбувається і чи має це зв’язок з Росією, розбирався INSIDER.

Боятися чи не боятися?

Сказати, що шведи сприймають Російську Федерацію виключно як агресора, не можна. Серед них є й такі, що на перше місце поставлять Північну Корею з Кім Чен Ином чи, наприклад, США з Дональдом Трампом. Але Штати  знаходяться за океаном, а Північна Корея на іншому боці земної кулі, а ось відносно близьке сусідство з авторитарним режимом президента РФ Володимира Путіна дає свої результати.

INSIDER раніше писав, що восени Швеція, яка ще з часів холодної війни стабільно і вперто відмовляється від вступу в НАТО, вперше за понад 20 років впустила на свою територію іноземні війська і провела спільні навчання з військовими країнами блоку.

Тоді про Росію як про причину цих спільних навчань командувач шведських Збройних сил Мікель Біден вирішив прямо не говорити, проте натякнув:

“Ми повинні пам'ятати, що відбувається навколо. Питання безпеки стає гірше. Росія - це проблема в Європі, яка похитнула безпеку, тому звісно ми дивимося на Росію. Але ці тренування ми проводимо для нашої користі, аби впевнитися, що ми збільшуємо рівень оборонної здатності, що ми робимо це разом з іншими. Звісно ми посилаємо сигнал: “Ми підготовлені, ми тут, щоб взяти відповідальність за стабільність нашої безпеки”, - відповів Біден в коментарі INSIDER.

 

Після анексії Криму і війни на Донбасі в Швеціїї відбулися певні зміни. Так, наприклад, відновили військовий призов. Він, щоправда, кардинально відрізняється від українського. Це значить, що якщо ти категорично не хочеш служити в армії, тебе не змусять. У цьому контексті насамперед говорять про заохочення молодого поління іти в армію, але місцеві офіцери в приватних розмовах згадують традиції 20-річної давнини.

Окрім цього, кількома роками раніше біля берегів Стокгольма шведи ловили “російську субмарину”. ЗМІ швидко підхопили цю тему. ВМС говорили про підготовку чи навіть проведення спецоперації. В результаті, субмарину не знайшли, а пляма на воді виявилася рибальським човном. Цю історію можна було б назвати навіть смішною, якби не рівень паніки в інформаційному полі.

До чого готуються?

Сьогодні шведська армія знову, вперше за 12 років, базується на стратегічному для оборони остріві Готланд в Балтійському морі.

“Якщо контролюєш шведський острів Готланд, контролюєш Балтійське море,” - ідеться в репортажі CNN.

“Ми надамо військову відповідь, якщо хтось задумає щось робити з Готландом,” - пояснює американській журналістці командувач вйськових сил острову полковник Матіас Адрін. Матеріал CNN також напряму вказує на Росію, як на причину такої динаміки в шведській оборонній системі.

В грудні 2017 року уряд Швеції заговорив про “концепцію тотальної оборони” (total defence concept).  Повний звіт з ідеями та пропозиціями має бути оприлюднений не пізніше ніж до травня 2019 року. Він представить оновлену версію “концепції тотальної оборони”, яка діє і зараз. Але про деякі аспекти нової програми можна говорити вже сьогодні.

“Шведські оборонні сили повинні мати можливість зі своїми наявними ресурсами справлятися зі збройними нападами. Однак запропонована політика не може розглядатися окремо, вона повинна розглядатися у широкому контексті Балтійського моря, а також в європейському та глобальному контексті,” - ідеться в аналогічному документі від 2015 року.

 

Водночас, шведська концепція загальної оборони складається не лише з військової, але і з цивільної, а також включає протидію пропаганді і захист від неправдивої інформації. Якраз аспект реалізації концепції цивільної оборони звичайним шведам помітний вже.

ЗМІ та громадські організації у своїх повідомленнях нагадують населенню, що вдома завжди потрібно мати запас води і їжу в металевих банках принаймні на три доби.

А вже весною, згідно з повідомленням CNN, Швеція готується випустити листівки для 4,7 мільйонів домогосподарств, на тлі зростаючих побоювань, що країна може бути втягнута у війну.

“Листівки, які закликають громадян підготуватися до "кризи та катастроф у мирний час, а також під час різних видів нападів на суспільство та Швецію", є останнім кроком у вдосконаленій оборонній стратегії країни у відповідь на стриману російську агресію,” - ідеться у повідомленні з посиланням на спікера Агенції з надзвичайних ситуацій.

Чи тільки Росія?

Незважаючи на те, що матеріал американського ЗМІ напряму вказує на Росію, як на причину такої динаміки в Швеціїї, офіційні інститути і самі шведи, здається, не чули про такий причинно-наслідковий зв’язок.

По-перше, різноманітні листівки і тренування з того, як потрібно себе поводити в надзвичайних ситуаціях, є частиною ще попередньої оборонної програми, яка діє до 2020 року.

До того ж, терористична загроза більшості шведів видається більш логічним поясненням таких превентивних дій уряду.

 

Зазначимо, що офіційні джерела про агресію зі сторони Росіїї не говорять. Того ж дня, коли CNN опублікував свій матеріал, на офійціному сайті Агенції з надзвичайних ситуацій з’явилося повідомлення з дуже схожим змістом, але без жодних вказівок на Кремль. Подальші спекуляції на цю тему видно у ЗМІ і публічних обговореннях. Деякі експерти пишуть про імовірність впливу Росії на шведські вибори, які відбудуться у вересні цього року.

Повернення армії на острів Готланд і листівки типу “Якщо прийде війна” - не новина для шведів. Цікаво, що такі тут роздавали ще під час холодної війни і тепер почнуть знову. Напередодні відповідальна Агенція провела опитування і виявила, що шведи стали більш стурбованими через ядерну зброю і її поширення. Згідно з матеріалом  CNN, концепція тотальної оборони поширюється на понад 60 тисяч ядерних бункерів часів холодної війни, які за потреби мають бути приведені в готовність.

У цьому випадку розмови про сучасну холодну війну і російську агресію видаються цілком логічними. Тим часом шведи на офіційному рівні намагаються не піднімати паніку і зберігати політичний нейтралітет.

 

Ця публікація підготовлена під час стипендіального періоду в Гетеборзькому університеті завдяки стипендії Шведського інституту.  This publication has been produced during the scholarship period at Gothenburg University, thanks to a Swedish Institute scholarship.

 

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 20:39
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus