2017: Підсумки політичного року в обличчях

31 декабря 201718:06

Писати про політику напередодні Нового року річ невдячна. Тим більше, що, як відомо, рецепти приготування політичних страв як і ковбаси краще не знати. Втім, це все таки добра нагода зафіксувати, з чим український політикум іде у рік прийдешній.

Тому ми пропонуємо вам згадати, яким був 2017 для 17 знакових політичних постатей України.

Петро Порошенко

Напевно, в своїй новорічній промові президент говоритиме про свої перемоги - звільнених заручників, безвіз (навіть з ОАЕ), три реформи і підвищення пенсій з зарплатами.

А ще дороги, лікарні і дитячі табори, які він відкривав цього року.

Президент не показав себе великим борцем з корупцією і достатньо нашкодив сам собі історією з позбавленням громадянства Михеїла Саакашвілі. Втім він залишається лідером президентського рейтингу, хоч і з мінімальним відривом від опонентів.

 

Хоча найбільш вразливим він залишається не через це, а через масу внутрішніх конфліктів у його команді.

"Його найближче оточення і стратегічна рада – це вже тільки Кононенко", - каже один впливових політиків. "Стратегічна сімка давно перетворилась в стратегічну одиницю, яка все вирішує сама", - додає інший учасник зібрань на четвертому поверсі Банкової.

"Він назбирав таку кількість внутрішніх конфліктів, що вони його просто знищать", - вважає один з представників "Опозиційного блоку".

Можливо, розуміючи цю вразливість команди, Порошенко вирішив забезпечити своє майбутнє президентство грою з олігархами. З одного боку, цього року паралізували статки Ігоря Коломойського, який становив найбільшу загрозу з точки зору фінансування опозиції.

 З іншого, президент дав дуже комфортні і лояльні умови Рінату Ахметову. Щодо другої частини Опоблоку, то з нею, як відомо, теж можна домовитися під вигідні умови. Головне, щоб вони вдруге повірили президенту.

А ще президент повернув собі прямий контроль над вертикаллю влади, і тепер знову може призначати голів держадміністрацій без усяких там комісій.

Володимир Гройсман

 фото прес-служби Кабміну

Прем’єр-міністр може порадіти і випити келих шампанського за удачу, яка продовжує йому не зраджувати. Бабусі, хоч і не всі, отримали свої "підвищені" пенсії, а прем’єр майже без сварок провів через Раду бюджет ще на початку грудня.

І хоча лідери фракції БПП не раз обурювались, що Гройсман їх "кинув і підставив", їм варто повчитися вмінню домовлятися у прем’єра.

"Вовка, звісно, везучий порівняно з Яценюком. Коли Арсеній упирався рогом, цей каже: давайте домовлятися", - розповідає депутат НФ не під запис.

В тому числі і через це уміння домовлятися у президента немає достатньої кількості голосів, щоб звільнити цього і призначити іншого прем’єра.  Особливо після того, як Гройсман знайшов спільну мову з фракцією Яценюка і ним самим.

Юрій Луценко

 фото Подробности

Ще на початку року ходили чутки, що генеральний прокурора пробуде на своїй посаді до листопада, а потім піде. Причиною цього мав стати запуск роботи ДБР. Крім того, Луценко мав і більші політичні амбіції. Навесні його називали новим кандидатом у прем’єри.

Кажуть, в розпал блокади генпрокурор подзвонив Гройсману і заявив, що хоче перевірити угоду по Роттердам+. На що почув щось схоже на: а тобі це навіщо. "Так я ж прем’єром стати збираюсь", - пожартував тоді Луценко.

 Після 5 подань на народних депутатів чутки про майбутнє прем’єрство серед журналістів тільки зростали, хоча сам вчинок генпрокурора дуже не сподобався депутатам.

Тоді як Арсеній Яценюк умовляв президента погодитися на політреформу, Луценко виступав за іншу стратегію "другого строку" Порошенка - створення політичного проекту з новими обличчями і демонстрацію економічного успіху. Саме для цього і була проведена спецконфіскація активів оточення Януковича через суд.

Поряд з цим ходили чути і про те, що Луценко і сам може піти в президенти. Правда, скоріше в якості наступника, ніж конкурента Порошенка.

"Не думаю, що він його зрадить. Наступником він може бути, але не конкурентом", - відповів INSIDER один з представників Банкової.

Луценко довго був одним з найбільш наближених людей президента. Але під кінець року і між ними пробігла чорна кішка, після того як в соцмережах з’явився пост двох студентів, які зустріли Луценка в компанії Коломойського в Амстердамі.

Правда, на новорічний корпоратив БПП президент генпрокурора все таки покликав і сказав, що вони "одна команда".

Олександр Турчинов

 

Секретар РНБО чи не єдиний, хто зміг пройти цей рік без гучних скандалів. Час від часу він радував усіх тестуванням нової зброї, але особливими політичними успіхами теж не може похвалитися.

Дітище Турчинова – закон про реінтеграцію Донбасу – так і не був ухвалений. Його друге читання перенесли на 16 січня. В оточенні секретаря РНБО час від часу скаржаться на супротив законопроекту президента та заступника голови АП Костянтина Єлісєєва.

Депутати НФ називають Турчинова чи не єдиним у партії, хто зберіг лояльне ставлення до президента. Втім це не допомогло Турчинову ні стати прем’єром( хоча про його кандидатуру говорили влітку), ні навіть очолити передвиборчий штаб президента.

 Артем Ситник

фото Українських новин

Директор НАБУ Артем Ситник на початку року наробив шороху у владі, оголосивши кілька гучних підозр. НАБУ стало головним ворогом і страхом влади, об’єднавши проти себе різні політичні табори.

Але поки жодна з цих справ навіть не передана для розгляду до суду. НАБУ вимагає створити антикорупційний суд. Президент підготував вже другий законопроект, але він так само не влаштовує експертів.

Водночас, вирішивши воювати з усіма, Ситник сам собі і нашкодив. Його опоненти стали відкривати сторінки, які не красять голову НАБУ.

Кажуть, Арсен Аваков до останнього захищав НАБУ, поки детективи бюро не прийшли за його сином. І тут пресі раптом стало відомо, що директор НАБУ комунікував з міністром по цій справі.

Далі Ситник завів провадження за позовом Рената Кузьміна проти генерального прокурора Юрія Луценка, і той у відповідь дістав епізод з отриманням квартири самим директором НАБУ через благодійний фонд, що суперечило закону. Тепер Ситник і Луценко мають один на одного по квартирній справі.

На початку грудня в Раді з’явився законопроект, який би робив НАБУ напряму підконтрольним Раді. Цей напад вдалося відбити лише впливом послів. Тиждень Ситник і голова САП Назар Холодницький провели у Штатах. А звідти повернулися мовчазні. Кажуть, на Заході обох попросили знизити рівень піару.

Арсеній Яценюк

 

Колишній прем’єр провів ще один рік у тіні, здійснивши декілька іноземних вояжів, та організувавши нарешті партійний з’їзд "Народного фронту".

Президент Порошенко кілька разів пропонував Яценюку очолити Нацбанк, востаннє на початку листопада. Але лідер НФ вирішив, що downstairs він не ходить і на старі посади не повертається.

Ким хоче бути Яценюк в цій країні не розуміють ні його однопартійці, ні, здається, він сам.

Але весь минулий рік він присвятив ідеї змін до Конституції та зменшення повноважень президента , на користь прем’єра.

За його власним висловом, він завжди боровся не за особистості на посадах, а за дієві інституції. А перерозподіл певних повноважень президента і прем’єра піде державі на користь.

Щоправда, президент з цим не згоден.

У Яценюка в рукаві залишається один аргумент – на вибори президента може піти не тільки Порошенко, але і лідер НФ. І втрата навіть несуттєвих відсотків може коштувати Порошенку крісла. І ще – невідомо в якій партії може опинитися в 2019 поки безпартійний прем’єр Володимир Гройсман.

Арсен Аваков

 

Уже навіть депутати "Народного фронту" визнаються, що міністр внутрішніх справ занадто "заматєрєл" на своїй посаді. Однак ця посада, а також залежність президента від фракції НФ в коаліції, зробили його незмінним міністром і фактично другою людиною в державі.

Вдало розвівши опозиційні мітинги в листопаді 2016 та в лютому 2017 Аваков показав свою надважливість для президента.

Водночас, він постійно демонстрував свої окремі інтереси, то приводячи на Банкову Андрія Садового, то афішуючи розмови з Коломойським.

Влітку Аваков зробив велику послугу президенту, підігравши через міграційну службу в позбавленні громадянства Михеїла Саакашвілі. Але вже за кілька тижнів президент спробував його підвісити на гачок справою про хабар за участю його заступника Вадима Трояна. Хабар, даний Трояну, десь "загубився" і розвіявся, але суттєво погіршив стосунки президента і міністра.

Після прориву Саакашвілі на Шегинях та встановлення наметів під Радою президент став серйозно підозрювати міністра, що він грає за іншу команду.

А коли НАБУ затримало сина Авакова, вже у міністра з’явився привід думати, що тут не обійшлося без руки президента. Адже керівник САП Назар Холодницький, який підписав підозру, вхожий на Банкову.

Публічно президент і міністр розказують, що конфлікту нема, але при зустрічі оточуючі чують скрежетання їхніх зубів.

Ігор Коломойський

 

Опальний олігарх прожив рік у Женеві, проводячи час від часу цікаві зустрічі з різними політиками.  То він зустрічався з не менш опальним "носієм неопублікованих плівок про президента" Олександром Онищенком, то з Михеїлом Саакашвілі, то дзвонив Авакову, то ходив на один квітковий базар з Луценком. Кожен раз про це якось "випадково" дізнавалась преса.

При цьому за весь рік Коломойський так і не подумав погашати заборгованість по кредитному портфелю Приватбанку. Вимоги НБУ він не виконав ні на 1 липня, ні до кінця року. Натомість до судів було подано десь 400 позовів щодо законності націоналізації.

Під кінець року мав з’явитися звіт американської компанії Kroll про те, як виводилися кошти з Приватбанку. Але Коломойський через наближеного до себе депутата Дубініна добився 2 проваджень в ГПУ і НАБУ щодо законності діяльності аудитора. Рішенням суду документи мали бути вилучені, але тут президент натиснув на стоп-кран.

А 19 грудня Високий суд Англії видав наказ про всесвітній арешт активів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, а також шести компаній, які, ймовірно, їм належать, на суму понад 2,5 млрд доларів. 

Дмитро Фірташ

 

В лютому 2017 Дмитро Фірташ цілком несподівано для себе програв у Австрії апеляцію про свою екстрадицію. 21 лютого Вищий земельний суд Відня задовольнив позов австрійської прокуратури на попереднє рішення австрійського суду, який відмовив в екстрадиції українського олігарха. Тоді ж стало відомо, що його екстрадиції вимагає Іспанія у справі про відмивання коштів.

Іспанська справа зіграла на руку Фірташу і він лишився ще на півроку в Австрії. У серпні австрійський суд відмовив іспанцям у екстрадиції, оскільки ті не змогли до ладу зібрати справу проти газового олігарха.

Втім і до Штатів Фірташа не видали. Мільйонні видатки на адвокатів дали результат.

Наприкінці грудня Верховний суд Австрії вирішив розглянути апеляцію українського олігарха Дмитра Фірташа з проханням переглянути як помилковий вердикт Апеляційного суду Австрії, який дозволив його екстрадицію в США.

За словами його адвокат Ленні Дж.Девіс, Верховний суд Австрії також призупинив власне розгляд справи до тих пір, поки суд Європейського Союзу не винесе попереднє рішення про можливість застосування Хартії ЄС з прав людини до апеляції проти екстрадиції Фірташа.

Крім того адвокати Фірташа подали позови в Штатах про те, чи є діяння олігарха юрисдикцією США. І розгляд її триватиме роками, бо зачіпає прецедентне право Штатів судити "за кожен долар".

Тому, за прогнозами соратників, Фірташ ще мирно проведе кілька років у Австрії.

Рінат Ахметов

 

Найнеконфліктніший олігарх України, чия дружба з президентом освячена виходом ранкової гімнастики від Марини Порошенко на каналі "Україна".

У березні минулого року Ахметов втратив контроль над своїми підприємствами на Донбасі через так звану націоналізацію сепаратистів ДНР та ЛНР.

Втім влада України створила для нього найвигідніші умови з цінами не вугілля та електроенергію завдяки формулі Роттердам+.

Ця формула дозволяє електростанціям, які працюють на вугіллі, закладати в тариф ціну енергоносія, що дорівнює його вартості в голландському порту Роттердам, плюс доставка на українську територію. Але оскільки у ДТЕК вугілля власне, то це дозволяє їм збільшити доходи  до 20%.

За словами експерта Андрія Геруса, постачання вугілля з зони АТО давало компанії Ахметова маржу у півмільярда гривень на місяць.

Влітку компанія Ornex, що входить до групи СКМ олігарха Ріната Ахметова, придбала по 25% акцій ПАТ "ДТЕК Західенерго" і ПАТ "Київенерго", виставлених на продаж Фондом державного майна. 

А наприкінці року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, 28 грудня затвердила нову оптову ринкову ціну (ОРЦ) електроенергії. Це рішення за підрахунками експертів дозволить ДТЕК заробити додаткові 10 мільярдів гривень.

Михеїл Саакашвілі

 

З часу усіх перипетій навколо Михеїла Саакашвілі його національний рейтинг не зміг піднятися вище 2%.

За осінь політик показав, що може знайти ключі, щоб зібрати кількатисячний протест, але не національний. При цьому Саакашвілі показав свою політичну усеядність, будучи готовим домовлятися як з Коломойським, так і з Курченком, так і з Порошенком.

Розгляд апеляції ГПУ проти опального політика заплановано на 3 січня. А влада України дає йому коридор, щоб виїхати в Нідерланди на Новий рік.

Втім незважаючи на розчарування серед партнерів і людей Саакашвілі все ж лишається в Україні опозиціонером року.

Юлія Тимошенко

 

Виступи Саакашвілі відсунули на другий план Юлію Тимошенко. І хоча загальнонаціональні рейтинги тримають її на другому, а інколи і першому місці, серед кандидатів у президента, леді Ю цього року майже нічим не запам’яталася.

Вона звично критикує президента на ефірах доступних телеканалів, звинувачує Порошенка в тому, що краде в неї перемоги на виборах об’єднаних територіальних громад.

Кілька разів за рік Тимошенко сфотографували в аеропорту Женеви, а її права рука Олександр Абдулліна і сам визнав, що зустрічався з Коломойським.

У Раді фракція Тимошенко запам’яталася тим, що три тижні боролося з судовою реформою.

Сама ж Леді Ю з’їздила проривати кордон з Саакашвілі і більше публічно поряд з ним не з’являлася, допоки його не арештували.  

Ігор Кононенко

 

Після 2015 року надійно сховався у тінь. Втім навіть це не захищає від того, щоб час від часу втрапляти в скандали.

Початок року ознаменувався чутками, що Кононенка отруїли ртуттю, однак кримінального провадження з приводу цього так і не відкривали. Оточення сірого кардинала стверджує, що все це правда, але він не хоче ніякого піару.

Історія з отруєнням співпала з іншою – наприкінці грудня Кононенка помітили в ресторані в Відні в компанії колишнього міністра екології та природних ресурсів Миколи Злочевського. А вже навесні стався епікфейл, коли близька до Кононенка голова податкового комітету Ніна Южаніна, віце-прем’єр Володимир Кістіон та зуступниця міністра енергетики, поїхали на форум організований Злочевським.  Що назвали легалізацією колишнього міністра часів Януковича.

Півроку Кононенко тихо воював за сфери впливу з Володимиром Гройсманом – спочатку в тандемі з Володимиром Омеляном за "Укразалізницю", потім він захищав Тараса Кутового в Мін АПК, а в липні публічно посварився з Гройсманом через поправку по ОВДП, на якій мало заробити оточення президента.

Втім свого "ти ще пожалкуєш" Гройсман так і не дочекався. Якщо не рахувати історії з затриманим СБУ перекладачем прем’єра,  яке "випадково" зняв телеканал "Прямий". Який, як відомо, теж пов’язують з сірим кардиналом і який має покращити позиції президента серед електорату Опоблоку.

В останні дні року Кононенко відкрив свою примальню в Обухові, чим підтвердив чутки про те, що на наступних виборах балотуватиметься в мажоритарному окрузі. А це значить, що мажоритарка навряд чи вмре, навіть якщо її замаскують під відкриті списки.

Роман Насіров

 

Відсторонений голова ДФС отримав підозру від НАБУ за  розстрочення податкових боргів підприємствам із орбіти підозрюваного у газових махінаціях народного депутата Олександра Онищенка. Через що бюджет недоотримав 1,3 мільярди гривень. Наразі справа дочитана підозрюваним і скоро потрапить до суду.

Сам же очільник ДФС увійде в історію як людина-ковдра і посібники, як не варто поводити себе у суді.

Микола Мартиненко

 

20 квітня детективи НАБУ та прокурори САП затримали екс-голову комітету парламенту з питань паливно-енергетичного комплексу Миколу Мартиненка,  за фактом розкрадання коштів ДП СхідГЗК при закупівлі уранового концентрату.

За даними САП, з 2013-го до 2016 року злочинна організація, в яку нібито входив Мартиненко, завдала бюджету 17,28 млн доларів збитку.

На відміну від Насірова Мартиненко не кутався в ковдру, не вмирав і стоїчно переночував у СІЗО (після чого правда, захотів там зробити ремонт).

Також, на відміну від Насірова, долею Мартиненка не дуже переймалися на Банковій. Але, кажуть, коли президент дивився засідання і екс-депутат сказав, що тепер його стосунки з Порошенком не найкращі, то пожбурив пультом об телевізор. З чим пов'язаний такий сплеск емоцій співрозмовники INSIDER не пояснили.

Зрештою Мартиненко встановив український рекорд за кількістю поручителів і вийшов на волю. У грудні до цього провадження доєднали ще один епізод. І вручили остаточну підозру. Мартиненко як і раніше лишається на волі, його адвокати запевняють, що справа розвалиться.

В середині грудня він злітав до Швейцарії, де також його справа розглядалася в суді. А ось НАБУ і САП так і не отримали звідти досі потрібного і широкоанонсованого документа.

Борислав Розенблат

 

"Бурштинова справа" є найкращою розробкою НАБУ за цей рік.

Після виходу відео розмов Розенблата з агентом Катериною депутат став відомий на всю країну. До цього з сумкою хабара у 200 тисяч доларів затримали його охоронця в елітному київському ресторані "Три вилки".

"Це все фальсифікація і якась фантастика. Вони мені інкримінують, що я хотів провести закон через парламент за хабар. Як я можу це зробити? Верховна Рада – це ж колегіальний орган", – скаржився тоді журналістам Розенблат.

Втім тепер українці розуміють, як живуть і заробляють гроші депутати.

І сказати, що Розенблат там один – буде перебільшенням. Нещодавно депутати БПП розповіли INSIDER, що після того як з чату БПП видалили всіх "неблагонадійних" інші учасники не соромляться напряму озвучувати свої вимоги по законодавству. Так аграрне лобі відверто писало там свої вимоги перед бюджетом. А один з депутатів-забудовників ледь не матом крив колег, вимагаючи прибрати з закона норми про сплату громаді грошей за землю під забудовою.

Тим часом Розенблат продовжує брати участь у законотворчості, а його справа поки так і не передана до суду.

Андрій Рева

 

Список героїв року був би неповним без міністра соцполітики, який відзначився не стільки пенсійною реформою, скільки своєю кричущою фразою про те, що українці забагато їдять.

Незалежно від думки міністра бажаємо вам, щоб в Новому році у вас всього було у достатку.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 20:52
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus