Як депутати перехитрили себе і президента з виборчим кодексом

Вільне голосування і бажання сподобатися змусили депутатів проголосувати, але тепер доведеться кодекс провалити у другому читанні
7 ноября 201722:30

Прийняття нового виборчого законодавства було однією із трьох вимог акції, яка вже 22 дні триває під Верховною Радою. У вівторок, 7 листопада, народні депутати неочікувано навіть для себе назбирали  226 голосів у першому читанні за новий виборчий кодекс, що по суті передбачає відкриті виборчі списки.

Вже за два тижні виборчий кодекс має знову потрапити до сесійної зали. Проте навіть самі його автори скептично ставляться до можливості того, що друге голосування пройде настільки ж швидко і просто. За їх прогнозами, до проекту кодексу будуть внесені тисячі правок.

Новий виборчий закон, який передбачає пропорційну систему з відкритими списками, насамперед невигідний депутатам-мажоритарникам.

Попри декларативні заяви про важливість цього кроку, у неофіційних розмовах парламентарі зізнаються, що вдале голосування за виборчий кодекс сьогодні - це випадковість.

Як депутатам вдалося ошукати самих себе, стежив INSIDER.

Шлях до нового кодексу

Кандидат у президенти України Петро Порошенко 31 березня 2014 року пообіцяв, що наступні парламентські вибори відбудуться за пропорційною системою із відкритими списками. Вибори пройшли, і цю обіцянку у своїй агітації вже за кілька місяців повторили політичні партії.

Вони пройшли до парламенту і закріпили її у коаліційній угоді. Весь цей час країна жила і продовжує жити із законом про вибори, ухваленим ще у 2011 році за активного сприяння команди Януковича. Перманентно це питання виходило на порядок денний, проте безрезультатно.

Цей закон не був потрібен ні президенту, ні його оточенню, адже навіть Ігор Кононенко вже придивився собі округ на Київщині, де буде балотуватися. В команді президента навіть розглядали це як певний сценарій очищення - всіх “непопулярних” соратників завести в Раду через мажоритарку.

Але тут почалася осінь і мітинги.

Вчергове про новий виборчий кодекс згадали організатори акції “Велика політична реформа” 17 жовтня. Двома іншими вимогами було скасування депутатської недоторканності та створення антикорупційного суду. Перший законопроект Рада направила до Конституційного суду, другий за домовленістю із опозицією до сесійної зали має згодом внести президент.

Більшість учасників мітингу під Радою залишили периметр 19 жовтня, зазначивши, що будуть домагатися виконання всіх вимог в інший спосіб. Залишилися тільки симпатики Міхеїла Саакашвілі та бійці Семена Семенченка. Лідер “Руху нових сил” заявив, що акція триватиме до 7 листопада, якщо народні депутати ухвалять нове виборче законодавство.

Тому, як і в попередні рази, коаліція і президент зіграли на випередження. На розгляд у вівторок потрапили два проекти виборчого кодексу. №3312 – авторства Валерія Писаренка був провалений. А от альтернативний проект Андрія Парубія, Леоніда Ємця та Олександра Черненка набрав 226 “за”, тобто мінімальну необхідну кількість голосів.

Так коаліція порадувала єврооптимістів.  Фото прес-служби ВР

Більшість опитаних депутатів стверджують, що для них це було не очікувано. Мовляв, кожна фракція дала голоси, бо вважала, що їх все одно не вистачить, а підтримка цих змін – електоральний бонус. Найбільш неприємно були здивовані мажоритарники.

Новий кодекс містить положення, які не передбачають мажоритарку, але підпадають під логіку закон про відкриті виборчі списки: коли виборець голосуватиме за конкретного кандидата від партії у своєму регіоні (всього їх 27) – таким чином формується рейтинг всередині загального списку партії, від її підтримки в масштабах всієї країни залежить скільки мандатів політсила отримає в парламенті. Крім того, змінюються правила кампанії з виборів президента, виборчі комісії мають стати професійними, а не сформованими за поданням партій, а також запровадження гендерних квот.

До чого призводять вільні голосування

В понеділок на засіданні президентської фракції питання нового виборчого законодавства винесли на вільне голосування.

“Герасимов сказав, що кодекси виносяться на розгляд, і треба їх обговорити. Виступали в основному мажоритарники і говорили, що проти таких змін. Один з авторів кодексу Олександр Черненко теж виступив, сказав, що він у багатьох аспектах застарів, а Руслан Князевич взагалі заявив, що ми живемо при новій Конституції, а закон готувався ще 2010  року, і відкидає нас на 10 років назад”, - розповів один з депутатів БПП.

За його словами, одним з останніх взяв слово Олександр Третьяков і нагадав, що в 2012 році, попри дуже серйозні капіталовкладення в округ, він програв боротьбу Володимиру Ар’єву. “Тому гроші не завжди гарантують перемогу, і не треба казати, що мажоритарка це тільки скупка людей”, - переповів колега слова Третьякова.

 Фото прес-служби ВР

Після цього Герасимов і сказав про вільне голосування. Але депутати розійшлися з думкою, що кодекси провалять. Той же Черненко не вірив, що його проект підтримають у залі.

Дещо іншою була дискусія на фракції “Народного фронту” – адже у авторах стояв спікер Андрій Парубій.

“Олександр Турчинов після оголошення Парубія про голосування взяв слово і сказав, що звісно наш проект – це добре, але навряд чи на нього вистачить голосів. Тому після провалу Кодекса він радив депутатам фракції зібрати групу і визначитися, а який власне Кодекс потрібен зараз партії. Тому що ми звісно будемо голосувати за обіцянки, але обережно, думаючи, як нам потім з цим жити”, – переповіли слова Турчинова у фракції НФ.

Парубій з сумними перспективами не хотів погодитися і попросив 57 голосів.

“Турчинов йому відповів, що вистачить і 55. Парубій знову наполіг на 57, а в результаті ми маємо 226, і не знаємо, як з цього виходити. Самі себе переграли”, – поскаржився один з депутатів НФ.

Найбільше депутати невдоволені тим, що відкриті списки включають конкуренцію всередині партії, а не між партіями. І по суті питання праймеріз виноситься на вибори.

Після голосування депутати були розгублені, але намагалися зберегти обличчя.

“Ми це обіцяли, і я думаю, що правильно виконувати обіцянки. З чимось же нам треба іти на вибори”, - сказала INSIDER Ірина Фріз.

Голосування було її особистим рішенням, і так вона прокоментувала тезу деяких колег і журналістів, що нібито в АП підговорили окремих депутатів проголосувати “за”.

“Подивіться на голосування Олексія Порошенка та Ірини Фріз, яка була стільки прес-секретарем президента. Хіба ці люди можуть голосувати без його згоди?”, – питав співрозмовник.

“Президент показав Заходу, що ми взагалі-то реформи робимо, і забрав у тих, хто під Радою, формальне пояснення, чому акція продовжується, загасивши можливий протест перед річницею Майдану”, – пояснював він.

 

Але його версія не підтвердилась. Бо дехто з депутатів став свідком не німої сцени у залі, коли голова фракції БПП Артур Герасимов підійшов до аграрного крила і запитав: “А що взагалі відбулося? Ми ж домовилися, що мажоритарники не голосують”.

Сам Герасимов після голосування запевнив INSIDER, що ситуація знаходиться під контролем.

“Країні давно було потрібне нове виборче законодавство. Зрозуміло, що мажоритарники проти. Однак також потрібно зважати, що саме прописано у проекті  цього кодексу. Думаю, до другого читання там будуть зміни”, – пояснив він.

Цей факт усвідомлює і один із авторів проекту, нардеп від “Народного фронту” Леонід Ємець. Він каже, що за два тижні виборчий кодекс знову потрапить до сесійної зали, хоча і з величезною кількістю правок.

“Прогнозую, що правок буде немало - тисячі. Також будуть спроби нівелювати все те, що називається відкритими виборчими списками. Ми побачимо, хто готовий виконувати обіцянки, а хто хоче знову проскочити у парламент за старою системою. Тому що тепер доведеться дійсно багато працювати, щоби отримати мандат, купити місце в списку буде неможливо”, – пояснює Ємець.

Леонід Ємець. Фото Володимира Струмковського

У “Батьківщині” неофіційно розповідають, що побачивши результати голосування спочатку схопилися за голову. Фракція дала під законопроект цілих 13 голосів, зваживши, що потрібно зберегти обличчя перед виборцями, але з усвідомленням того, що коаліція його провалить.

“Нам зручніше було працювати за старою системою, там вже все обкатано. Тут доведеться трохи перелаштовуватися, але з цим рейтингом, в принципі, не страшно. У нас все одно є цілі села, які повністю за Юлю”, – стверджує співрозмовник.

Здається чи не єдина фракція, яка абсолютно не жалкує про свої 26 “за”, це “Опозиційний блок”.

“Опозиції завжди вигідніше йти на вибори по пропорційній системі, особливо на перевибори. Тим паче проект допомагав розробляти наш Мірошниченко. Так що нас все влаштовує, а от БПП реально дуже прорахувалися”, – переконував нардеп із цієї політсили.

Тепер депутати БПП кажуть, що кодекс просто провалять у другому читанні.

“Буде скандал, але що поробиш”, – розвели руками соратники президента, говорячи не під запис.

В АП прокоментували голосування не дуже приємними висловами, найкращий з яких був “дитячий садок”.

А тепер будемо з’їжджатися?

Тепер свої шанси на виборах всі учасники можуть обговорити на з’їздах. НФ проведе його у суботу у Мистецькому арсеналі, БПП - днем раніше.

Соратники Яценюка не дуже афішували цей захід. Тягар його підготовки  впав на плечі близької соратниці Миколи Мартиненка Олени Ледовських, яка і веде роботу місцевих партійних осередків.

На засіданні фракції Яценюк, який насправді дуже рідко цікавиться місцевими осередками, розкритикував підлеглих за результати на виборах до територіальних громад (там партія отримала аж 31 мандат) і сказав про неприпустимість того, що деякі обласні організації не висували кандидатів.

А потім оголосив про з'їзд. Депутати, які розповіли виданню про зібрання, кажуть що буде він звітним і без інтриг. Але сама участь НФ у виборах до ОТГ – вже є певним сигналом. Адже досі ця партія місцеві вибори ігнорувала.

 Фото Андрія Кравченка

Як відомо, майже рік на засіданнях так званої стратегічної ради велися перемовини про створення спільної партії БПП і Народного фронту. Але сторони так і не зійшлися на якійсь спільній ідеї. А після того, як Петро Порошенко сказав Олександру Турчинову, що обиратиме голову виборчого штабу серед своїх соратників, секретар РНБО порадив своїм колегам приглядати собі округи.

“Думаю, що Валентинович розуміє, що все це закінчиться нічим. Петя хоче злиття, він і в 2014 цього хотів. Тоді це Гринів йому вклав у вуха, але ми розвернулись і пішли створили нову партію. Зрештою, новачкам на виборах завжди таланить – згадайте Нашу Україну, УДАР, Народний фронт”, – розповів з місяць тому один з соратників Турчинова серед депутатів.

Це була позиція Турчинова, але Яценюк намагався  таки досягти свого і навіть, кажуть, шантажував дочасними виборами.

Натомість сьогодні дехто зі співробітників АП потролив Яценюка, що з таким результатами звісно тільки й можна шантажувати президента про об’єднання партії. Нагадаємо, йдеться про 31 кандидата при результаті БПП в понад 700 депутатів. Але потім пост  досить швидко зник зі сторінки автора.

Схоже, президент і Арсеній Яценюк намагаються зберегти останні рештки коаліційної єдності. Лідер НФ на фракції назвав боротьбою за владу минулотижневі обшуки у сина Авакова, але попросив не втягуватися у цю боротьбу.

Результат у 31 голос за відставку Арсена Авакова свідчить, що АП теж вирішили не підкидати дров у це багаття.

Щоправда, шлях до найближчих образ може бути дуже коротким. Наступного тижня Рада має розглядати законопроект Олександра Турчинова про реінтеграцію Донбасу,  і в його оточенні сумніваються, що він пройде зал. В законопроект внесено більше 600 поправок депутатами “Батьківщини” і “Самопомочі”, але в НФ думають, що цей законопроект не дуже потрібен і самому президенту.

Зокрема, там скаржаться, що колеги з БПП проігнорували комітет з нацбезпеки в понеділок.

“Я чесно збиралась туди іти, але була в суді по Колмогорову. Тому не встигла, колеги написали, що кворуму нема і вони розходяться”, – сказала на своє виправдання Ірина Фріз.

Але в НФ вже побачили певну змову.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 06:51
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus