Забута «Вікторія»: як Україна проковтнула смерть дівчат у дитячому таборі

Що знайшло слідство за місяць після трагедії і чи буде хтось покараний
фото censor.net.ua
13 октября 201711:24

За місяць після трагедії матір однієї з загиблих дівчат потрапила до лікарні з виразкою шлунку. За словами близьких, останні тижні вона зовсім не їла та відмовлялася вірити, що її дитина загинула у дитячому таборі "Вікторія". Рятувальники та поліцейські припинили пошуки за 3 дні після пожежі, а батькам видали довідку, що начебто одна з кісток належала їхній доньці.

Займання дерев'яного корпусу, де знаходилися діти, почалося о 23:00. Спеціальна сигналізація не спрацювала. Як з'ясувало слідство, вона була навмисно вимкнена заради економії. Півгодини співробітники дитячого комплексу не дзвонили рятувальникам, намагаючись власноруч загасити полум'я. Лише о 23:30 на диспетчерський пункт 101 надійшов сигнал з "Вікторії". Пожежники прибули  за 5 хвилин, однак виявилося, що пожежна водойма майже порожня. Поки рятувальники тягнули рукава до найближчого гідранту за 1,2км від табору, у закритій кімнаті згоріли троє дівчат: 8-річна Софійка, 9-річна Настя та 12-річна Сніжана. Жахаючі деталі службової недбалості стали основою кримінального розслідування.

 

Після пожежі оперативники затримали старшу виховательку Наталю Янчик та директора табору Петроса Саркісяна. Як з'ясувалося пізніше, вихователька звільнилася із "Вікторії" за два тижні до трагедії, однак керівництво не повернуло їй трудову книжку. Завдяки втручанню народних депутатів Апеляційний суд Одеси погодився випустити дівчину із СІЗО.

Під час обшуків в кабінеті директора слідчі знайшли 18 зарплатних карт масажистів, прибиральниц та інших співробітників, які ніколи не працювали у таборі, однак на їх ім'я нараховувалася зарплатня.

Ще до трагедії 26 порушень пожежної безпеки зафіксували інспектори ДСНС, однак працівники табору не виконали приписи по усуненню недоліків.

Пожежа. Фото Таймера

Інспектори Південного офісу Держаудитслужби виявили чисельні недоліки ще на етапі проведення тендеру. У 2015 році при перевірці конкурсу були знайдені ознаки змови та корупції. Дві конкуручі фірми "ЮГ-Укрстрой" та "Моноліт" мали тісні зв'язки та не підтвердили наявність технічної бази для проведення масштабної реконструкції дитячого табору. Аудитори порекомендували скасувати тендер.

 Скрін перевірки Держаудитслужби

 

Посилання на повне листування Держаудитслужби і одеської мерії  можна прочитати тут.

Коли мерія проігнорувала звернення, інспектори передали документи слідчим Одеської прокуратури, однак за два роки ті не знайшли відповідальних за ймовірну змову. Табір здали у експлуатацію у 2016 році і тоді вже у новозбудовані дерев'яні корпуси на відпочинок приїхали діти. Згідно з документами, у всіх кімнатах була встановлена сигналізація, а деревина була оброблена спеціальною антипожежною рідиною. Однак, як виявили незалежні експерти, її концентрація була у кілька разів нижчою за норму.

 

"Дитячі приміщення взагалі не можуть бути зведені з легкозаймистих матеріалів. Всередині вцілілих корпусів ми знайшли повністю не оброблену деревину. Замість антипожежних засобів була використана звичайна оліфа та лак, а електрика знаходилася не у захищенних гофрах", - розповів експерт-хімік Владислав Балінський, який оглядав місце трагедії наступного дня після пожежі.

проводка в таборі

Наприкінці травня цього року відремонтований табір відвідав Петро Порошенко. Разом із мером Трухановим та очільником ОДА Степановим він відвідав першу літню зміну.

"Це фантастичне місце, де ви можете продовжити навчання, зустріти друзів, відпочити, іноді – поспілкуватися з президентом. Ви в цьому фантастичному місці можете відпочити, можете вчитися", - казав на відкритті табору Порошенко.

Зі свого боку, мер Одеси Геннадій Труханов розповів, що 420 дітей одночасно можуть відпочивати в цьому комплексі за одну зміну тривалістю 20 днів.

"Це зразковий дитячий оздоровлювальний комплекс. Ми вклали у нього не лише гроші, а й душу. Адже одеські діти повинні відпочивати в найкращих умовах. І ми їх створили", - додав мер.

Після трагедії Петро Порошенко жодного разу не торкнувся теми "Вікторії" публічно. На центральних телеканалах, підконтрольних президенту, було згадано, що на таборі піарився мер міста, однак жоден кадр із президентом у оздоровчому комплексі, здається, не потрапив до ефіру.

Порошенко у "Вікторії"

 Попри повне ігнорування трагедії у публічній площині у кулуарах Адміністрації Президента досить швидко відреагували на проблему. За інформацією джерел, Порошенко розглядав можливість "зняти з посади" Геннадія Труханова через добровільну дострокову відставку. Через загрозу селф-імпічменту піарники мера Одеси запустили флешмоб на підтримку Труханова.

Скрін: флешмоб у соціальних мережах почала депутат міськради від мерської партії "Доверяй Делам" Ірина Єсенович

У свою чергу опоненти мера скористувалися протестними настроями одеситів і двічі намагалися штурмувати міськраду: перший раз у неділю 17-го вересня (пожежа була у ніч з п'ятниці на суботу 15-го веренся) та у середу 20-го вересня під час чергової сесії міськради. Попри жорстке протистояння із поліцією активістам все ж таки вдалося увійти до міськради. Однак мер та депутати до цього моменту евакуювалися із приміщення через боковий вхід.

До Одеси прибув віце-прем'єр-міністр Геннадій Зубко, взяти розслідування під особистий контроль пообіцяв генпрокурор Юрій Луценко. Він заявив, що мер Труханов несе особисту відповідальність за трагедію, а у мерії та районній адміністрації пройшли масштабні обшуки.

протести проти Труханова

"Наступного тижня ми маємо підставу оголошувати підозру керівним особам Одеського виконкому, які відповідають за дані питання. Наступного тижня підозри цим особам будуть вручені і відповідні запобіжні заходи будуть обрані", - сказав генпрокурор Луценко у ефірі ТСН  за два тижні після трагедії.

Причетні до трагедії чиновники та політична кар'єра Труханова були врятовані іншою катастрофою – 27-веренся у Калинівці вибухнув військовий склад, і медіа-простір забув про пожежу у дитячому таборі.

Повідомлення про підозру за місяць розслідування було оголошене лише одному посадовцю – "гуманітарному" віце-меру Зінаїді Цвірінько, яка вийшла на пенсію за 4 дні після пожежі. Їй інкримінують ч.2 ст.367 (службова недбалість, яка спричинила тяжкі наслідки (до 5 років позбавлення волі). Замість запобіжного заходу Приморський районний суд Одеси відпустив екс-чиновницю під особисте зобов'язання.

За офіційними даними у слідства наразі лише троє підозрюваних: 23-річна вихователька Наталя Янчик, яка звільнилася з табору до пожежі, директор оздоровчого комплексу "Вікторія" Петрос Саркісян та екс-заступник міського голови, а нині пенсіонерка Зінаїда Цвірінько.

вихователька Янчик

Чиновники, які приймали збудований з порушеннями дерев'яний корпус, посадові особи фірми "Юг-Укрстрой", які провели реконструкцію за 33 мільйони гривень та слідчі, які так і не завершили розслідування щодо злочинного тендеру на ремонт досі не притягнуті до відповідальності.

Згідно з інформацією від джерел у місцевій прокуратурі реальне покарання отримає лише директор табору Петрос Саркісян. Решта: від виховательки до віце-мера уникнуть хоча б якоїсь відповідальності за смерть 3 дівчат у дитячому таборі "Вікторія".

Родичів вдалося "заспокоїти" солідними грошовими компенсаціями: батькам загиблих дівчат з міського бюджету виплатять 200 тис. грн, постраждалим по 100 тисяч і всім дітям, хто був у таборі у той день по 20 тисяч. Жоден з них не робив гучних заяв щодо винних у трагедії.

 

Гнів Порошенка було переможено прагматизмом і єдиним покаранням для мера стали обшуки столичними оперативниками ГПУ і СБУ у департаменті комунальної власності Одеської міської ради, яке тісно співпрацює із бізнес-партнерами очільника Одеси.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 19:20
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus