Злочин без кари: Чому Довгий так і не отримав підозру

Про що говорили Довгий і генпрокурор, чому буксує САП і чому з десятка кооперативів взяли лише один
фото видання Цензор
14 сентября 201714:24

У вівторок СБУ оголосила в міжнародний розшук екс-мера Києва Леоніда Черновецького. Цей крок став продовженням логічного ряду в кримінальній справі про розкрадання київських земель. Втім, інкримінують йому поки лише дії в інтересах невстановлених на даний час осіб з найближчого оточення колишнього президента Віктора Януковича при передачі особливо цінних земель в оренду для будівництва вертолітного майданчика.

Це єдина справа по меру Черновецьому, і інших поки нема. Хоча ГПУ ще в 2011 виграла кілька справ у судах і має рішення Верховного суду щодо незаконного виділення земель Київрадою.

Більше того, незважаючи на те, що парламент дав дозвіл на притягнення до відповідальності колишнього секретаря Київради, нині депутата Олеся Довгого до відповідальності, він єдиний з чорного списку, кому не вручена підозра.

Чи вдасться зафіксувати злочин 2007 року і чи буде за нього покараний колишній секретера Київради, намагався розібратися INSIDER.

Складний клієнт

Кілька тижнів тому, ми поцікавились у ГПУ, хто потрапить у новий список подань щодо зняття недоторканності і чи будуть повторні подання по тих депутатах, які вже розглядалися Радою. Зокрема, і уточнили, що зі справою Довгого, за якою спливають терміни давності у жовтні місяці.

У ГПУ сказали, що нового списку ще нема, а ось щодо Довгого треба звертатись у САП, бо справа тепер у неї.

В антикорупційній прокуратурі виданню неофіційно відповіли, що про оголошення підозри наразі не йдеться. "Доказів по Довгому дуже мало, будемо повертати в прокуратуру Києва, нехай там щось вирішують чи ще шукають", - зазначив співрозмовник.

"До того ж, це лічняк Луценка", - додав він.

Те, що генпрокурор Юрій Луценко педалював розслідування справи по Жуковому острову і по Довгому, в принципі  не секрет – кореспондент Української правди навіть була свідком цієї розмови з прокурором Києва.

Прийшовши на посаду, він шукав проти кого крім колишніх можна порушити справу, і отримати результат в швидкій перспективі. Постать Довгого з його київським шлейфом була підходящою. Тим більше, що ще будучи главою БПП, Луценко обіцяв колишньому секретарю Київради посадку.

 

Правда, тут виникала нестиковка у президентській команді. INSIDER уже писав у своїй статті про виборчі технології, що в 2006 році Петро Порошенко залучив ресурс 5 каналу і не тільки для перемоги молодої команди Чероновецького на виборах. В тій команді були і Ігор Кононенко, і Юрій Стець, і молодий Сергій Березенко.

При Черновецькому і Порошенко, і Кононенко отримали свої земельні ділянки в Царському селі.

Тому, як стверджують депутати, штаб БПП зробив все у 2014, щоб Довгий переміг на окрузі на Кіровоградщині.

А після смерті Ігоря Єремєєва саме Довгий став чомусь головним комунікатором між групою "Воля народу" та адміністрацією президента.

Тому президент був проти ідеї переслідування молодого депутата.

Більше того, як стверджують джерела у "Волі народу",  напередодні внесення подання у парламент у генпрокурора відбулась розмова з Довгим у присутності лідера групи Ярослава Москаленка. Під час зустрічі, за словами співрозмовників, був наступний діалог: "Генпрокурор запропонував Довгому піти на угоду зі слідством і дати свідчення проти Черновецького. На що той відповів десь дослівно так: "Юрій Віталійович, у мене немає хорошої публічної репутації, але в мене є хороша непублічна, яка мене годує, і я не буду її нищити". Після цього Луценко сказав, що він внесе подання".

Справа "Технолога"

Далі розвиток могли бачити всі на засіданні регламентного комітету і Верховної Ради.

Генеральна прокуратура і САП просили зняти з Довгого недоторканність через голосування 1 жовтня 2007.  В той день вся увага ЗМІ була прикута до підрахунку голосів на дострокових виборах до Верховної Ради, і ще майже тиждень ніхто не помічав, як Київрада з голосу провела 400 земельних рішень.

З усього цього гамузу САП виділила лише один епізод, який торкався кооперативу "Технолог". Він був створений влітку 2007 з чотирьох осіб, не всі з яких навіть були киянами, і вже наприкінці серпня його засновниця попросила виділити собі землі острова Жуків.

Але ці землі не можна виділяти, бо належали до заповідного природного фонду.

Щоб забезпечити це відведення 28.09.07 ухвалюється рішення про створення схеми заказника "Жуків острів" (а не "Острів Жуків") площею 196 га. Площа заказника, який мав 1790 га скорочена майже в 10 разів.

Потім Господарський суд встановить, що ніяких змін насправді не було проведено і процедура не дотримана. Але в жовтні 2007 року Олесь Довгий провів це рішення через сесію Київради і завізував, як документи про видачу землі.

При цьому депутатам не роздавали рішення і вони не бачили, за що голосують.

Після представлення обвинувачення на комітеті Довгий і його захисники зробили ставку на те, що в цьому випадку з його боку йдеться лише про порушення регламенту.

І у відповідь він заявив, що за логікою ГПУ нинішнього голову регламентного комітету можна притягнути до відповідальності за голосування бюджету о 5 ранку, "за 26 закликів з голосу змінити Конституцію, а тим більше знущання над КПК та законом про прокуратуру для того, щоб призначити генеральним прокурором людину без юридичної освіти".

 Довгий на комітеті

Після засідання комітету , та й в Раді депутатів цікавило, а який сенс в цьому поданні, якщо Довгий все таки прийде до фінішу непокараним, бо строки давності пройдуть (1 жовтня 2017 минає 10 років) і справу банально не встигнуть передати до суду. Генпрокурор тоді не виключив, що її перекваліфікують в інший злочин.

Чи переростуть господарські справи у кримінальні

Представники ГПУ, які стежили за процесом, були здивовані, що Довгому інкримінують лише епізод "Технолога".

Адже в той день, 1 жовтня 2007 року, було проведено щонайменше 17 рішень за ідентичною схемою.

"Тут не про порушення регламенту йдеться, а про злочинну змову групи осіб, бо і Довгий, і інші, хто готував ці рішення не могли не знати, про які землі мова", - каже співрозмовник INSIDER серед працівників ГПУ, що брали участь у процесах з повернення землі.

Екс-депутати фракції "Батьківщини" не під запис зізнавались, що брали тоді від 10 до 20 тисяч доларів за голосування, розуміючи, що схема незаконна.

Але юридично вони як і інші не знали, що в документації по ділянках і про які землі ідеться, бо документи їм перед голосуванням не роздали.

Водночас на відміну від депутатів Олесь Довгий документи бачив. І він не зможе сказати, що не знає, як 1 жовтня 2018 року за схемою "Технолога" землі отримали ще 11 кооперативів з однаковими засновниками.

витяг з рішення суду

У судах було встановлено, що такі собі Лопух В.Ф та Панченко К.В були одночасно засновниками ОКЖК "Забудовник", "Залізничник", "Освітянин", "Медтехнік", "Котміст", "Містобудівник", "Приладобудівник", "Житлосервіс", "Житлобуд", які отримали сотні гектарів на заповідних землях острова Жуків, у Голосієвому та Пирогово.

В кожному випадку, де за скаргою ГПУ суди повертали землю було встановлено, що кооперативи були утворені в порушення умов Житлового кодексу, за яким мало бути щонайменше 5 членів, а було лише 4. При цьому частина з цих людей були не мешканцями Києва, а різних областей України. Рішеннями судів доведено, що метою діяльності цих кооперативів було ніяк не покращення житлових обставин їх засновників як це передбачено законом "Про кооперацію".

"Люди, які готували ці рішення, не можуть сказати, що вони не знали, що порушують закон. А Довгий, що не бачив, що кооперативи були зареєстровані на одних і тих самих осіб. Сесія цього не знала, але він знав", - каже співрозмовник у прокуратурі, що вів справи по землі.

Заповідник займає фактично всю територію Жукового острова. Роздано фактично більшу частину землі заповідника. Згідно водного та земельного кодексів не підлягають передачі приватну власність прибережна захисна смуга в розмірі 100 м від урізу води. Ураховуючи ту обставину, що острів в більшості омивається водою, зі всіх сторін від урізу 100 м не підлягали передачі у приватну власність.

 

Виносячи одночасно на сесію стільки рішень про виділення землі кооперативам понад 1000 га землі, Довгий не міг не розуміти, що захоплюється прибережна зона і природно-заповідний фонд.

фото острова Громадське радіо

Щоб якось прикрити цей злочин у серпні 2007 року Київрада прийняла рішення пре перетворення заказника Острів Жуків в Жуків острів з територією у 10 разів меншою, забравши 1600 га землі. Але рішенням Вищого господарського суду, що процедура змін не була дотримана і землі не були вилучені в законному порядку ,і генплані Києва збережена стара площа заповідника.

Слід зауважити, що якщо в 2008 суди і прокуратура не бачили злочинів у діяльності команди Черновецького, то все змінилось з приходом президента Віктора Януковича. Щоб забрати місто під свій контроль, тодішньому меру дали швидко зрозуміти, на скільки він може сісти і той швиденько зник за кордон.

Ставленик ПР у Києві, голова міської адміністрації Олександр Попов заявив, що в період з 2007 року до липня 2010 року кияни втратили 3500 гектарів землі, оціночна вартість яких сягає 75 млрд. грн. А до бюджету надійшло лише 4 млрд. грн. Щодня, включаючи свята та вихідні, у киян відбирали 2,5 га землі. Таким чином, кияни втратили 34% від загальної площі парків, скверів, лісів.

Після цього прокуратура, якою на той момент вже керував Віктор Пшонка, оскаржила відведення землі і повернула 302 гектари землі, які було виділено кооперативам "Технолог", "Освітянин"  "Соцбудівництво" та іншим.

21 квітня 2011 Господарський суд Києва  задовольнив позов ГПУ і повернув землі місту.

Поза увагою Пшонки залишились лише землі 4 кооперативів, де поселились самі високопосадовці Партії регіонів, зокрема місцевість, де збудований маєток Юрія Іванющенка.

 маєток Іванющенка. Зйомка Автомайдану

Після революції гідності були оскаржені і ці відведення землі. Розгляд досі триває в судах, бо "завдяки" змінам до Цивільний Кодекс, внесеним Андрієм Портновим, пройшли строки давності. Фактично, таким чином колишні можновладці забезпечили собі недоторканність свого майна.

Зараз в Раді є законопроект 4521, який пропонує повернути старі норми Цивільного кодексу і прибрати строки давності в таких питаннях.

Незважаючи на те, що справи вже пішли по другому колу в судах, представники прокуратури сподіваються відсудити і ці землі.

Наразі вони не можуть спрогнозувати, чим обернеться історія Довгого і чи буде в ній рішення суду. Але застерігають, що якщо рішення не буде, навіть якщо секретар Київради і не сяде, то подібні дії продовжаться і далі.

Наприклад, зараз міська влада Києва планує зведення житлових багатоповерхівок на території охоронної зони Нацпарку "Голосіївський", що біля "Національного музею архітектури та побуту" в селі Пирогів.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 23:05
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus