Такі (не)бажані вибори: як УКРОП і «Континіум» далі борються за Луцьк

Чому вже понад півроку Луцьк живе без мера, а вибори навіть і не думають призначати
2 августа 201714:00

Вже понад півроку Луцьк живе без мера, а вибори навіть і не думають призначати. Боротьба партії УКРОП з одного боку, а з другого політичної сили президента і групи "Континіум" заблокувала процес інституційних змін в місті і переросла в підкилимні протистояння та суперечки в судах.

Як виявилось, обидві групи не мають електорально сильних кандидатів, а тому з обох боків саботують виборчий процес.

Що змінилось за останні місяці в Луцьку, спостерігала кореспондент INSIDER.

Політична ситуація в Луцькій міській раді уже понад півроку вважається нестабільною. Зміни секретарів Луцькради, відкликання депутатів, судова тяганина – це не весь перелік подій, що відбуваються в місті після смерті мера Миколи Романюка в лютому 2017 року.

Сьогодні на порядку денному – майбутні вибори мера, що тягнуть за собою боротьбу двох політичних сил – УКРОПу та президентської партії. І за першими, і за другими політичними силами стоїть великий бізнес та власні інтереси політиків.

Боротьба секретарів Луцькради: з кабінетів в суди

Як ми вже розповідали в перших репортажах, бої за місто почалися зі звільнення секретаря міськради Юлії Вусенко, яку ситуативно підтримала група "Континіум". Вусенко оскаржила рішення міськради в суді і той таки після кількох місяців протистояння поновив її на посаді.  

Юлія Вусенко. Фото сайту Луцької міськради

Аналогічним було рішення апеляції. А точніше суд  скасував рішення від 15 березня 2017 року, за яким більшість депутатів з УКРОПу,  двоє екс-депутатів із "Солідарності" і троє  радикалів проголосували за її усунення.

Але позитивне рішення суду не переламало ситуацію на користь Вусенко, яку підтримували і Континіум і президентське крило, зібране під покційного мера Романюка. В раді лише  змінили секретаря-укропівця Ігоря Поліщука. Ним став депутат від "Батьківщини" Григорій Пустовіт, а Поліщук публічно заявив: готується до виборів мера.

"Насправді ситуація була не зовсім такою. Всі розуміли, що рішення суду по Вусенко потрібно виконувати, а по Поліщуку відкрили кримінал за незаконне усунення Вусенко і аби відійти від усіх справ та й відтягнути час, секретарем ради стає Пустовіт. По суті УКРОП і Батьківщина в Луцькраді  - одна команда, тому стан речей не змінився.." –розповідає у коментарі INSIDER наближене до партії УКРОП джерело.

Хоч Вусенко ознайомила з рішенням суду Пустовіта і в той же день  укропівська більшість  рішенням ради знову звільняє її з посади секретаря.

Пустовіт переконує: все законно і в ради є такі повноваження. А Вусенко знову звернулася до суду, аби скасувати рішення про її звільнення:

"Рішення суду другої інстанції ідентичне першій. Всі його бачать і знають, що потрібно виконувати. Виконуючий обов’язки міського голови має розуміти, що настає кримінальна відповідальність за невиконання рішення суду. Я публічно його ознайомила з рішенням суду, але що вони зробили потім? Вони типу звільнили мене з посади секретаря. Але на роботу вони мене не приймали, тому і звільнити не можуть. Зараз у зв’язку з цим я звернулася до суду і будемо це оскаржувати. А вже коли і це оскаржимо, то будуть відповідати за свої дії. Я у своїх діях послідовна і дію виключно в рамках закону", – говорить Вусенко.

5 депутатів на виліт

Поки боротьба Вусенко триває в судах, лучани  підтримали відкликання 5  депутатів Луцькради із "Солідарності" та Радикальної партії Ляшка, які підтримали УКРОП.

Ініціативу очолив депутат Артем Запотоцький, заступник голови фракції президентської партії в раді. Депутатів можуть відкликати вже у вересні.

"Всі знали, коли балотувалися, що така норма закону існує. Тільки вона жодного разу не була застосована. В розділі 5 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" все описано . А зараз вже є більше 2, 5 тисяч голосів за відкликання депутатів. А треба 1562 голоси, тобто ми маємо більше.  Ми подали документи в ТВК. ТВК із залученням реєстру виборів та поліції перевіряє  не менше 10 % підписів. Якщо все правильно, то в подальшому повідомляють партії і на загальному всеукраїнському  партійному з’їзді буде прийнято рішення. Тобто десь у вересні вже можуть відкликати депутатів Луцькради", - заявляє депутат.

Фракція "Солідарності" у міськраді. На візку Запотоцький. Фото з сайту ради

Такий прецедент щодо відкликання обранців громади може серйозно позначитися на розстановці сил в міськраді. УКРОП із союзниками розуміють, що свої позиції вони поступово втрачають, переконує Запотоцький.

Саме тому наприкінці липня, під час сесії Луцькради депутатська більшість підтримує проект рішення про об’єднання Луцька із навколишніми селами.

Та і в цьому випадку процес перевиборів і мера, і всього складу ради відбудеться не раніше, ніж за кілька місяців. Але це перший  крок, пояснює ініціатор об’єднання, депутат від "Громадського руху "Народний контроль" Павло Данильчук.

 "Це шанс для Луцька об’єднатися з навколишніми селами. Ми про об’єднання ще говорили в минулому році. Влада Миколи Романюка розуміла, що цей процес передбачатиме перевибори складу міськради  і вони запропонували договори про співпрацю. Команда УКРОПу, яка хотіла перевиборів ще за життя мера, виступали за об’єднання і ініціювали цей процес. І коли Поліщук став секретарем, сподівалися, що крига скресне. Але взагалі не було розмов про об’єднання. Я розпочав  збирати підписи за об’єднання.  Підписалася наша фракція, депутати із "Самопомочі", частина із "Солідарності", свободівці. Цей лист лежав в міськраді і не вистачало одного підпису. Без мого дозволу його пустили в роботу. Тоді нам нічого не вдалося. Однак  потім ми зібрали громадськість і більшість подали ініціативу про об’єднання ", – каже Данильчук.

 "Сьогодні УКРОП за місяць може втратити більшість, тому що активний процес відкликання депутатів і вони це розуміють, тому теж підтримують процес об’єднання і голосують за це. Це суто політичні, меркантильні інтереси. Але на цій сесії ці інтереси зійшлися практично в усіх депутатів".

Та важливо наголосити, що відповідним проектом рішення Луцькрада лише надає згоду на об’єднання з навколишніми селами, а сам процес може затягнутися до 5-6 місяців.

Екс-секретар Ігор Поліщук переконує INSIDER у тому, що рейтинг УКРОП в цій ситуації ні до чого.

 Ігор Поліщук, колишній секретар і можливий кандидат у мери. фото Волинські Новини

"Чому підтримали? Тому що об’єднання є необхідним. Це питання має дві сторони. По-перше, це дійсно важливо для Луцька, тому що наше місто є одним із найменших за територією з усіх обласних центрів. Інша сторона – це проведення перевиборів Луцької міської ради.  Дуже важко сказати, коли будуть вибори. Аналогічна ситуація, коли секретар виконував функції в.о. міського голови і по три, чотири роки в інших містах. І це може бути і в Луцьку. І розмови про те, що наші позиції зараз слабкі…хто вам це сказав? Я так не вважаю. Ну можливо хтось думає, що ми щось втрачаємо, але це не так", - заявив Поліщук.

А у Банкової свої плани…

У Верховній Раді журналістам INSIDER не раз доводилося чути, що там спеціально заблокували розгляд виборів.

"Фактично під час сесії Верховної Ради завалили  питання про вибори мера в Луцьку, наголосивши, що Луцьк – це квота БПП.  Хто це вирішив? Чому це вирішують, не враховуючи інтересів лучан?"  – дивується не так давно призначений новий секретар Луцькради Григорій Пустовіт.

Він говорить, що сьогодні депутати Луцькради вирішили взяти ініціативу у свої руки і, мовляв, не зважати на те, що відбувається у Верховній Раді, тому що це неконструктивно.

"Є розуміння практично в усіх депутатів, що потрібне перезавантаження. Я думаю, щоб з цієї каденції повернулося хоча б чотири депутати в новий сесійний зал. Тому що громада підтримала не лише об’єднання громади, а й перезавантаження ради. Скільки це може бути по часу, ми побачимо в напрямку об’єднання" 

Навіть якщо народні обранці проголосують це питання після канікул у вересні, вибори відбудуться десь в листопаді.

Але і достойних кандидатів на посаду мера немає в двох команд. Тому поки що триває пошук варіантів.

"В БПП є кандидат на посаду мера. Є декілька варіантів. Буде з’їзд і методом голосування будемо вирішувати, хто буде кандидатом. А ці всі розмови про те, що саме наша партія відтягує вибори…це все розмови наших опонентів",  – говорить керівник фракції "Солідарність" в раді Петро Нестерук.

Один із депутатів,  найзаможніший за інформацією руху ЧЕСНО, Андрій Покровський теж розглядався як кандидат від БПП на посаду мера. Однак за інформацією з наших джерел, після розмови з олігархом, головою Волиньоблради Ігорем Палицею він обдумує це рішення більш ретельно, ніж раніше. І не виключено, що відмовиться.

 Андрій Покровський. Фото Хроніки Любарта

Сам Покровський про свої перспективи говорить досить туманно.

"Поки що нічого не можу ні спростувати, ні підтвердити, тому що вибори мера  не оголошені. Ніхто не знає, коли вони відбудуться. І зарікатися на якийсь проміжок часу, казати про те, що я або буду балотуватися, або не буду, то це не в моїх правилах. Коли  остаточне рішення прийму, я обов’язково всіх представників медіа повідомлю. З Ігорем Петровичем ми перебуваємо в комунікації.  Не дуже часто  ми зустрічаємось. Питання виборів міського голови, напевно, проходили дуже поверхнево" –  так розповідає Покровський.

Незрозумілою залишається ситуація і в УКРОПі.

"Після цих всіх подій, коли Поліщук пішов з посади секретаря, в нього високий антирейтинг. В партії розуміють, що, можливо, не він буде кандидатом. Питання в принципі теж відкрите", – кажуть в УКРОПі на правах анонімності.

На Банковій,  щоправда, обговорювали не лише питання щодо виборів міського голови в Луцьку. Кілька місяців тому гостро дискутували про зміну голови Волинської ОДА Володимира Гунчика.

Розглядалося кілька кандидатів на посаду голови ОДА. Зокрема, і близька до "Континіума" Олена Палагута, яка  займалась передвиборчою кампанією покійного Миколи Романюка. Але ще в червні представники "Волі народу" розповіли, що вони вже мали згоду Банкової на заміну голови ОДА, але відмовилась сама кандидатка.

Олена Палагута

"Скажу вам чесно, що я не хотіла б коментувати цю історію, бо трохи вона морально неетична. Пропозиція займати пост голови Волинської ОДА надходила. Відмовилась, тому що мене в принципі не цікавить політика, адже це більше політична позиція, ніж господарська. Мене більше цікавить бізнес. І я ж кажу, що тут в мене до цієї теми такі морально-етичні застереження, тому не хочу це коментувати", - сказала Палагута в коментарі.

Жінка не заперечує, що бізнес-група "Континіум" не стоїть осторонь подій в Луцькраді, але все ж просить не сприймати події як боротьбу двох кланів.

"Так, про це всі знають. Я не хочу, щоб зараз в Луцьку думали, що це боротьба двох олігархічних кланів", - каже вона.

Вона нагадує, що після перемоги Романюка вона залишила місто і поїхала займатись бізнесом.

"В день перемоги ми відсвяткували перемогу і я поїхала в Трускавець там, де я займаюсь бізнесом і взагалі ніяким чином ми не втручалися в жодну ситуацію в Луцьку до ситуації, яка трапилась от зараз після смерті Миколи Романюка. В цій ситуації я не дуже розумію поведінку УКРОПу. Це аморально і неадекватно. Давайте зробимо адекватні вибори мера і тоді будемо формувати команду в міській раді".

Володимир Гунчик спростовує розмови про його заміну і називає це  чутками:

"Знаєте, скільки разів з початку моєї каденції говорили про те, що мене повинні замінити. Це все говорять люди, яким немає чим зайнятися. Ми зустрічалися з Григорієм Пустовітом і він теж розуміє: краще не ворогувати, а шукати компроміс. Про те, чи є в нашої партії кандидат? Так, ми розглядаємо кілька варіантів. І, можливо, що це буде кандидат не лише від "Солідарності", а від спільної об’єднаної опозиції проти теперішньої влади в Луцьку", - каже голова ОДА.

Ситуація в Луцькраді давно вийшла за межі закону- експерт

Волинський політолог, професор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Валентин Малиновський переконує, що такої складаної політичної ситуації в Луцьку ще не було.

І тепер, за його словами, всі рішення міськради  після 15 березня, коли Юлію Вусенко усунули з посади секретаря,  пов’язані з боротьбою за владу в місті, вийшли з правового поля і перейшли в політичну площину, де юридичні норми не діють.

"Депутати поділилися на дві ворожі групи, котрі ведуть між собою справжню війну. Ніхто не хоче йти на поступки. Така рада  не є дієздатною. Але найбільша проблема в тому, що вона втратила довіру у лучан. П’ятеро депутатів відкликаються виборцями. Відсутність легітимного керівника міста негативно впливає на інвестиційну привабливість Луцька, яке не розвивається".

На думку експерта, є кілька варіантів розвитку подій.

По-перше,  у вересні, після канікул ВРУ призначає вибори.

По-друге, формується Луцька ОТГ і відбуваються одночасно вибори міського голови і депутатського корпусу. Щодо першого варіанту, то, зважаючи на відсутність потужного кандидата від БПП Солідарність, парламент може й далі відтягувати призначення виборів. Щодо другого, то вірогідність об’єднання якоїсь з трьох сільрад з Луцьком малоймовірна, тому надій на нього небагато.

Є ще третій варіант: якщо депутати справді, а не на словах бажають перевиборів, то можуть піти на саморозпуск, склавши свої депутатські повноваження. При цьому, зважаючи на Закон України "Про місцеві вибори", мають написати заяви про відмову від депутатства й ті, хто йде наступними за ними у списках. Зробити це теж складно, але найбільш реально в ситуації, що склалася".

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

19.11.2018, 20:19
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus