Недоторканні-6. Урбаніст і благодійник Добкін

13 июля 201708:16

У середу регламентний комітет завершив розгляд останнього з поки надісланих ГПУ подань про зняття недоторканності з народних депутатів.

На цей раз йшлося про депутата Опоблоку Михайла Добкіна.

Журналісти назвали засідання одним з найнудніших.

Нардепи чи то від утоми, чи то від спеки поводили себе дуже стримано. А самого Добкіна можна назвати чи не найввічливішим фігурантом подань генпрокурора Юрія Луценка. Хоча на комітеті і не обійшлося без політичних заяв і високої риторики.

Як це було, слідкував INSIDER.

Добкін-кооперативник

Михайло Добкін заробив репутацію впливового та одіозного політика ще до роботи в парламенті. У 2006 році він став мером Харкова, а потім губернатором області. Подання, яке розглядали сьогодні, стосуються періоду мерства Добкіна. По цій же кримінальній справі проходить його тогочасна заступниця, яка нині рпацює у мера Геннадія Кернеса, Тетяна Овіннікова. Суд обрав їй арешт у вигляді запобіжного заходу, але вона вийшла під заставу у 30 мільйонів гривень.

Історія виділення земель Харківською міськрадою і порушення, які в цьому побачила Генпрокуратра, схожі з історією дерибану землі Олесем Довгим. Його кейс регламентний комітет розглянув тиждень тому, а вчора Рада зняла з нього недоторканність.

“Шахрайство, розкрадання, зловживання, створення злочинного угрупування”,- оголосив генпрокурор статті, за якими кваліфікували ймовірне правопорушення.

За словами Луценка, в схемі брали участь два кооперативи - “Авантаж” і “Житлобуд-1”. Проте, як свідчать продемонстровані документи, насправді кооперативами вони не були, адже мали в засновниках юридичні особи - житлобудівні підприємства. А це - заборонено законом.

“Кооперативи створюються фізичними особами для покращення своїх житлових умов… Добкін виносить на голосування питання надання землі коооперативам, знаючи що це ніякий не кооператив,”- наголосив Луценко.

Харківська міська рада тоді справді виділила землю площею понад 70 гектарів цим двом “недокооперативам”.

Окрім зауважень до самих “кооперативів” у слідства є питання і до процедури прийняття рішення. Мовляв, заяви на виділення землі кооперативам прийшли за мінімальний строк до сесії міськради і не могли пройти всі процедури і комісії. До того ж, як заявив Луценко, Добкін виступив перед голосуванням і чи то закликав чи то натиснув на депутатів голосувати.

“Ця земля безоплатно  передавалась у власність, не в аренду, а у власність,” - акцентував генпрокурор.

Він також додавав, що Добкін знайомий і пов'язаний з керівниками “кооперативів” Андрієм Денисенком і Олександром Харченком  - всі вони  були членами “Партіі регіонів”, отримували нагороди від Добкіна, відкривали парки, крани та інше.  Сам Денисенко є екс-нардепом від ПР, а Харченко - директором будівної фірми.

Вже пізніше на етапі обговорення між членами комітету Луценко у своїх поясненнях опустить процесуальну частину і пояснить “на пальцях”, що ж протиправного було у діях Добкіна. Так, за версією слідства, ці два кооператив створили, аби уникнути сплати податків і додаткових виплат, які існують, якщо замельну ділянку отримують не у власність, а орендують.

“Справжні члени кооперативу досі проживають в гуртожитку без жодного покращення своїх житлових умов,”- зазначив Луценко після читання прізвищ цих людей.

На екрані, який показував документи слідства, з'явилися фотографії гуртожитків.

Добкін-урбаніст

“В этом деле используется подстановка фактов, выборочное использование законодательства… ничего больше, кроме попытки свести со мной счёты, я не увидел,”- почав свій виступ Добкін. Впродовж засідання він так само розмовляв російською.

Ще до початку виступів нардеп заявив, що він і його підтримка говоритимуть “хвилин по 5-10”, але на практиці засідання тривало понад 4 години. Також Добкін пообіцяв продемонструвати фільм “не гірше Каті” (маючи на увазі відео від НАБУ з “агентом Катериною”), але кіно виявилося підпіркою слайдів з назвою “пояснювальна”.

У своїй промові харківський нардеп намагався переконати, що злочину як суспільної небезпечного чи шкідливого діяння тут не було, а якраз навпаки. Мовляв, на цій землі побудували будинки економ-класу для звичайних людей, а не замки.

“Это не общественно опасное деяние, это общественно полезное деяние...Любая статья по мошенничеству предполагает потерпевшего, кто здесь потерпел? Территориальная громада с 6 тысячами квартир? То что читал Луценко, я тех людей не знаю,”- заявляв Добкін.

Він також визнав, що знайомий з головами “кооперативів”, ба більше, що гордий від того.

Аби довести, що виділення землі для кооперативів було “корисною справою”, Добкін згадав, що вони брали участь в соціальних програмах.

“Более 6 тысяч квартир для харьковчан, 530 для бюджетников. Воины АТО… в Харькове им, в отличии от других городов, не дают землю в поле без электричества. В Харькове они могут купить квартиру за полцены.”

Закінчивши з описом цієї благоугодної справи, нардеп перейшов до пояснення голосування міськрадою.

“Как я мог надавить, если там тайное голосование? Как я мог проверить?- апелював він. - Мы собирали сессию на один из последних дней, забивали пункт, а когда за день приходили документы, мы вносили на контрольную комиссию, а потом окончательно выходили. Так все делают, если это преступление, то здесь все должны сидеть”.

Добкін також зазначив, що з 70 виділених гектарів 47 уже повернуто у комунальну власність. Добкін згадав про літературу:

“Вот это мошенничество, я такого в книгах о Робин Гуде не читал".

Щоправда, цю тезу генпрокурор Луценко заперечувати не став, а лише сказав, що не має такої інформації.

Окремою темою обговорення також був обсяг шкоди, яку заподіяно від виділення землі саме у такий спосіб. Добкін зауважив, що у поданні шкода порахована прокурором самостійно, чого за законом робити не можна.

“У нас сегодня стало модным рисовать убытки. А почему следователь взял на себя право рассчитывать ущерб? Ни следователь, ни кто другой не может это делать. За три года не было ни одной экспертизы. Мы не поленились. Благодаря ГПУ, которая слила информацию “Украинской правде”, мы получили информацию, взяли один из участков, на окраине, мы сделали экспертизу,” - заявив Добкін.

Він передав документи нардепам комітету, але цифр з проведеної експертизи озвучено не було.

Луценко ж заявив, що прокуратура вже замовила і чекає експертизу.

Земля і Брежнєв

Фінальним акордом сольного виступу харківського нардепа стала демонстрація портрету секретаря КПРС Леоніда Брєжнєва.

"Те законы, по которым меня обвиняют - создавались по законам, которые принимались еще при этом человеке," - заявив нардеп і показав фотографію.

Як пояснював потім адвокат Добкіна Ігор Стапанов, який також захищав Романа Насірова, у своєму поданні Генпрокуратура посилалась на закони ще радянської України.

Тут варто нагадати, що у квітні Кабмін направив до Верховної Ради законопроект, який пропонує скасувати всі нормативно-правові акти часів УССР.

Незважажаючи на ефектну подачу зі сторони Добкіна, тема Брєжнєва не стала основною на комітеті. Нардепи повернулися до суті справи.

На блоці запитань-віповідей кілька пунктів з “пояснювальної” Добкіна розсипались.

Так, його аргумент, що жодне з рішень міськради, до яких він має відношення, не були оскаржені в суді, знайшов свою відповідь у генпрокурора.

За словами Луценка, харківська прокуратура навмисно чекала, поки у імовірного правопорушення закінчаться строки і лише потім подавала в суд, а суд відповідно закривав справу.

“Прокурор, який був присутнім на сесії міськради, буде відповідати,” - заявив Луценко.

Секретар комітету і нардеп від БПП Дмитро Лубінець спростував соціальні проекти, у яких нібито брали участь “кооперативи”.

Із запитань Лубінця і відповідей Добкіна випливало те, що оплата 50% ціни за жило для незабезпеченого населення і 50% оплати за квартиру з харківського бюджету не означали, що кооператив отримує менше від реальної вартості нерухомості і є учасником соціальної програми.

“Поясніть мені, де зі сторони кооперативу була соціальна програма, якщо половину платили люди, а половину місто?,” - запитував нардеп, пояснюючи, що компанія заробляла повну суму.

Захисники ж Добкіна апелювали до іншого.

Так член комітету і нардеп від “Опозиційного блоку” Михайло Папієв самоусунувся від голосування через “конфлікт інтересів”, проте запитання ставив.

“Скажіть, будь ласка, скільки за вас проголосувало виборців у 2006 році, 2008 і 2010 роках?,” - запитав він у Добкіна.

Вочевидь, це мало продемонструвати, як сильно підтримувало місто нинішнього нардепа. Папієв також намагався пояснити, що створення кооперативів “ТОВками” це нормально. Мовляв, у всьому світі великі компанії шукають прогалини в законах, аби зекономити і менше виплачувати коштів державі. За його логікою, якщо кооперативи можуть отримувати землю безкоштовно, то чому б це не використовувати.

Гість сьогоднішнього засідання і однопартієць Добкіна Нестор Шуфрич, запропонував відкликати подання генпрокурора і назвав свого колегу “авторитетною людиною”.

Сам Луценко ще раз наголосив, що справа на Добкіна не стосується збудованих будинків:

“Ніхто нікого виселяти не буде”.

Радикал Олег Курпрієнко розкритикував юридичне оформлення подання від правоохоронців і комітет оголосив перерву.

На відміну від кейсу Довгого, тут нардепи визнали мотивованим позбавлення Добкіна недоторканності (про що він, до речі, просив їх на комітеті). Проте комітет не підримав арешт і затримання нардепа. Таким чином, відповідь на всі три подання генпрокурора завтра дасть Рада..

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 03:45
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus