Недоторканні-4. Як Полякова не давали вхопити за iPhone

6 июля 201722:18

В списку подань про зняття депутатської недоторканності справа Борислава Розенблата і Максима Полякова стоїть окремо.  

По-перше, це найгучніше викриття НАБУ і САП минулого місяця. І депутатам-фігурантам, якщо їх вину доведуть, світить по 12 років тюрми. По-друге, докази у справі збирали за допомогою ФБР, і тут вже депутати не можуть гратися в “генпрокурора без освіти” і його політичні амбіції, як це робилось на перших засіданнях.

Втім завдання для комітету було те саме - вивести колегу з-під удару.

Якщо НАБУ і САП доводять, що депутати діяли у зв’язці, то регламентний комітет наполіг на тому, щоб слухати подання на Полякова і Розенблата у різні дні.

Комітет під загрозою зриву

Ще вчора в кулуарах регламентного комітету Верховної Ради з'явилась чутка, що Поляков намагатиметься добитися, щоб його подання слухали в закритому режимі.
Але голова комітету Павло Пинзеник на пряме питання INSIDER заявив, що не чув про таке. А на уточнення, за яких умов таке можливе, повідомив, що лише, якщо йтиметься про конфіденційні дані.

Коли про це почув генеральний прокурор, то лише байдуже махнув рукою.

Судячи з усього, Полякову не хотілось, щоб відео-матеріали справи слідом за описовою частиною опинились у ЗМІ.

Але на нараді в ГПУ вирішили, що якщо комітет заблокує публічний перегляд фільму, то НАБУ і САП все одно його оприлюднять  на своїх сайтах.

Так чи інакше саме публічність розгляду питання стало першим, що почав обговорювати комітет.

"Я хочу дізнатись, що буде,якщо суд пізніше не доведе злочину Любонько (помічниці Полякова, яка отримувала хабар), а ми її тут виставимо злочинницею, я не хочу за таке відповідати", - заявив радикал Олег Купрієнко.

Натомість представник БПП Володимир Арешенков сказав, що не хоче ставати об’єктом критики за те, що комітет розглядатиме це подання в закритому режимі.

На вирішення цього гамлетівського питання депутати витратили майже годину.

- Слухайте, ми вже 53 хвилини це обговорюємо, а могли б уже половину питання пройти, - не витримав представник Опоблоку Михайло Папієв.

 

У такої уваги до часу був ще один мотив – депутат Валерій Лубінець завчасно попередив, що не зможе з особистих причин бути до кінця засідання комітету. А депутат Данілін вирішив не брати участь в голосуванні, бо брав на поруки помічницю Полякова і відтак має конфлікт інтересів.

Відтак засідання могло лишитися без кворуму. Адже зранку сюди не з’явились дві представниці "Народного фронту".

Втім, коли Павло Пинзеник повідомив присутнім про можливий зрив кворуму, в зал зайшов депутат БПП Павло Кишкар. Комітету довелося засідати далі.

Якщо перші три дні генпрокурор зачитував текст подання,  а також надавав супровідні матеріали в усній формі, то сьогодні в хід пішов візуальний ряд.

Депутатам продемонстрували 20-хвилинний фільм. Це була "домашня заготовка" САП, але коли зранку представники ГПУ прийшли готувати засідання, то виявилось, що комітетський
комп’ютер, з якого відео виводиться на екран, не працює. Тому довелося повернутись у ГПУ за власним ноутбуком.

Спецагент Катерина

Фільм САП починався з нарізки кадрів знищених лісів старателями-бурштинокопачами. На цьому фоні повідомлялося, що НАБУ підіслало свого агента до них, щоб з'ясувати як виглядає схема.

“...Національним антикорупціний бюро було прийнято рішення про можливість і необхідність агентурного проникнення до середовища осіб, які підтримують контакти з групами, причетними до незаконного видобутку бурштину (…),” - йшлося у представленому правоохоронцями відео.

На цей момент відео підвисло і на екрані було видно лише мультяшну мордочку.

-О, а це спецагент, - пожартував хтось з депутатів.

-Сміятися, буде той, хто сміятиметься останнім.

Втім далі на екрані вже йшло відео зустрічі помічниці Полякова Тетяни Любонько, яка за келихом червоного вина зустрічалася з агентом Катериною, і пояснювала схему проведення законопроекту через Раду. Перед цим Назар Холодницький повідомив, що агенти вже на той момент “зійшлися” з ГО “Депутатський контроль”, яке попросило за свою роботу 30 тисяч доларів, щоб звести з потрібними людьми і внести зміни в законодавство під вигадану арабську компанію.

У цій розмові помічниця Полякова розповідала про те, як будуть вноситься правки через екологічний комітет і в “чому інтерес Розенблата”

- 5 тисяч Розенблату - аванс, 5 - мій шеф, 5 - це Бояркін (керівник Держгеокадастру), - пояснює Любонько Катерині.

При цьому Любонько ж зводить Катерину та Полякова, де депутат пояснює агенту, що зміни через комітет може провести лише Розенблат.

“Він, звісно, корупціонер, але зрештою нормальний хлопець і тільки він може це зробити”, - каже депутат Катерині.

У листопаді минулого року агент Катерина двічі  зустрілась з Любонько, та передала 5 тисяч доларів. Тоді ж помічниця повідомила Полякову, що отримала гроші і домовилась з ним придбати за 1,9 тисячу доларів  два IPhone 7 - для депутата і дружини.

Після того як Любонько придбала телефони, в магазин прийшли з перевіркою, склали протокол, описали майно та передали на зберігання. Оплата телефонів Любонько та вилучення коштів зафіксовані на відео.

Далі Катерина вже зустрічалась з Розенблатом для просування законопроекту, який попросив передати кошти охоронцю.

-Таким Чином Розенблат перевіряв, скільки грошей було отримано, - пояснив Юрій Луценко присутнім. - Все що було далі з Розенблатом, ми покажемо вам завтра.

Після цього було показано ще один епізод з розмовою Любонько та Полякова в присутності Катерини, щоб та “покрила” ще частину їх хабара -на 3,2 тисячі доларів.

Після цього в фільмі наголошується, що Катерина жодного разу не провокувала на хабар. Кожного разу ініціатива отримання грошей належала депутатам та їх помічникам.

Проте, нардепи з комітету і захисники Полякова надалі наполягали саме на цій версії.

Депутат без Whatsapp

Свій виступ Максим Поляков почав з того, що подякував правоохорнцям за чудово змонтований фільм. Промову на свій захист/виправдання він почав з обговорення особи детектива у цьому провадженні.

“Хто такий пан Індюченко? Це людина, яку вигнали з міліції. Який сидів в УБОЗі і сидів на контрабанді зброї в Одесі, портах і на нафті,” - заявив нардеп.

“Якщо ви до мене зараз посилаєтесь, то цю людину вигнав Янукович і він тоді очолював управління спеціальних операцій,” - ще досить стримано втрутився Луценко.

Проте Поляков темпів не зменшив. Завершивши обговорювати особу детектива, нардеп закликав генпрокурора “вивчити законність існування” агента Катерини.

“Мені помічниця розповіла, що є міжнародна компанія, показала буклети, що вони найбільша в світі компанія з переробки бурштину і що вони хочуть працювати в Україні. Розуміючи проблему бурштину (…), скажіть,будь ласка, чи треба було мені з цією людиною зустрітися і хто з колег би не зустрівся? Ми з нею зустрілися,” - констатував нардеп.

Однак, він наполягав, що сказав Катерині, що гроші він брати не буде і запронував все зробити “на державному рівні”. Мовляв, його зиск з цього - що саме він заведе в Україну такого інвестора.

“Є люди, які зроблять це безкоштовно. Це велика справа для держави. Я чітко кажу, що гроші не потрібні,” - майже кричав Поляков, апелюючи до Луценка.

В доказ своїх слів він цитував стенограму своєї зустрічі з предстваницею іноземної компанії Сивокінь К.С. (власне Катериною), яка подавалася НАБУ в Солом’янський суд.

Наступною тезою, в якій Поляков намагався переконати комітет, що хабаря  він особисто не отримував..

“Це провокація була. Але зі мною це не спрацювало,” - казав він про роботу “агента Катерини.

 

Оремо нардеп зупинився епізоді з телефонами.

-Чому ніхто не сказав, що ця дата, коли куплялися телефони, це дата, коли я запропонував своїй дружині вийти заміж? Вони замовлялися раніше, 19 числа.

Також Поляков розповів, що нібито в день затримання його помічниці, за годину до обшуку в неї, людина з портфелем, за його інформацією - працівник НАБУ,  намагався зайти в квартиру.

-Ми тільки встигли його витягти (з квартири - ред.). Чотири наряди поліції приїхало. Його пояснення було, що він намагався перевірити наявність. Наявність чого? Квартири? І потім навіть в протоколі побоялись вказати, скільки знайшли в неї гривень - 120 гривень. Бо вони знали, що ці долари занесуть і потім їх знайдуть. Не існує справи Полякова чи справи Розенблата. Не існує жодного факту передачі коштів, - напирав Поляков.

Ну і головний аргумент, що всі записи з фільму (розмови в Whatsapp) - це взагалі неможливо, оскільки у нардепа, як він переконував, ніколи не було цього застосунку на телефоні.

Після свого виступу він передав два звернення генпрокурору - про незаконне закриття карної справи проти Ситника і щодо провокації його помічниці.

Виступ з виправдання/захисту Полякова перейняв його адвокат, а потім і колега по фракції нардеп Георгій Логвинський. Його виступ поєднав юричні аспекти з риторичними заявами. Назар Холодницький періодично закривав обличчя рукою, а Луценко роздивлявся стіл.  

Логвинський переконував, що агент НАБУ провокував на хабар, а “суспільний інтерес не може виправдати використання доказів, отриманих в результаті поліцейського підбурювання”.

-А хтось зрозумів взагалі, в чому було питання по Полякову? Бурштина немає. Він його не видобував. В документах слідства бурштина нема. Прийшла людина, яка пропосила допомогти подати законопроект (…) З телефоном теж цікаво. Телефон замовляється 19 числа, а гроші передаються 22-го. Екстрасенси! - виступав Логвинський.

Хоча з записів розмови Любонько цілком зрозуміло, що телефони замовлені і вона чекає грошей, щоб за них розплатитися.

Втім Логвинський зосередився на тому, як смартфон потрапив до НАБУ.

-У нардепа вони вилучити телефон не могли, бо власність народного депутата. Але телефон же потрібен. Як виходять наші честные новые органы? Вони вичікують дружину нардепа у парадному і роблять напад на жінку народного депутата. Це розбійний напад, - продовжував з пафосом нардеп.

Він також спробував довести, що Любонько могла отримувати гроші за діяльність ГО, а не як хабар депутату, хоча записи свідчать про протилежне.

Одним з фінальних акордів аргументаціїї Логвинського було те, що власне самого складу злочину тут немає. Мовляв, у злочині має бути постраждалий, а тут - НАБУ придумало ситуацію і саме розкрило злочин.

Непарламентська дискусія про *опу і правду 

Стадія запитань-відповідей теж звелася до мордування Луценка і Холодницького питаннями, наскільки законно діяв спецназ НАБУ при обшуку дружини депутата, і чи було здирництво чи все ж таки дії Катерини - це провокація на хабар.

І вона увірвала таки терпіння Юрія Луценка, який 4 дні старався бути генпрокурором, а не політиком.

Спровокував генпрокурора нардеп групи “Воля народу” Сергій Шахов. Йшла вже третя година засідання комітету, а Шахов говорив повільно і по кілька разів повторював одні і ті ж запитання.

Також Шахов вже четвертий день згадував прокурора Сєвєродонецька, якого “мають посадити” і інцидент з побиттям журналістки. Він повторював запитання озвучені попередніми захисниками Полякова.

Ось це ділог закінчився не просто криками, а демаршем Луценка із зали засідання регламентного комітету.

-Мені тут вчора не дали задати запитання одному із присутніх тут, бо ви боїтеся, що люди побачать цю корупцію. Сьогодні ви мені не закриєте рота. Я завершу свою відповідь. Телефон є здобутий в законному для цього порядку. Ви тут всі займаєтесь покриванням корупціїї під куполом,” - вже кричав Луценко.

- Колись мій дід говорив: “За правдой пойдешь - ноги до жопы сотрешь”. Но реально, я шел за правдой, против Ефремова …

-Нарешті Донбасс поліз із ваших уст. Атмосфера в цьому комітеті, клоунаднічаніє так званого захисту  - це методи для того, щоб ввести  в оману суспільство і розфокусувати від конкретного факту: помічник народного депутата за його дорученням отримує кошти хабаря, за ці кошти, що зафіксовано в протоклі, купує телефони. Ці мобільні телефони можна вилучити тільки не порушивши вашу, обранці ви наші, депутатську недоторканність. Саме тому цей телефон за рішенням суду вилучається як доказ отримання хабаря і його конвертації в матеріальну цінність в вигляді айфона. Приймайте рішення врешті решт, і припиніть самовбивство Верховної Ради, - встав на цій фразі Луценко

-За своїм правом народного депутата я прошу долучити до …, - продовжував Шахов.

 

-В Сєвєродонєцкє долучиш, - заявив Луценко і вийшов з кабінету.

Вслід за Луценком вибіг Холодницький і заявив, що в засідання перерва.

За регламентом без присутності Луценка і Холодницького комітет приймати рішення не міг.

- Я не хочу висловлюватися, бо я юрист, але дуже хочеться, - сказав Холодницький журналістам.

За кілька хвилин прокурори повернулись в зал. Після цього градус напруги на комітеті дещо спав. Шахов таки отримав відповіді на всі свої запитання, хоча, здається, все ж залишився незадоволеним. Він, серед іншого, намагався дізнатися, чи точно “шеф” про якого говорила Любонько - це і є Максим Поляков. Логвинський ще раз виступив на захист Полякова, переконуючи в провокації зі сторони НАБУ і акцентуючи увагу на тому, що прослуховуванння народних орбанців заборонене законом. А нардеп Арешенков, який 4- день вибивається в риториці серед своїх колег по комітету, запропонував визнати подання мотивованим і обгрутованим. Комітет пішов радитися.

Сьогоднішнє рішення не відрізнялося від попередніх, прийнятих на цьому тижні. Подання в усіх трьох частинах - законне і мотивоване, проте недостатньо обґрунтоване. За таку позицію одноголосно висло вилися всі члени комітету. Окрім самого рішення, комітет звернувся до ГПУ, аби та розслідувала дії детективів НАБУ. Нардепи побачили там провокацію підкупу.

Подання на Полякова як інших депутатів, скоріше за все, розглянуть наступного четверга. І тоді ж стане зрозуміло, чи здадуть його колеги-депутати.

Поки що ніяких узгоджених позицій щодо цього нема ні БПП, ні в НФ. І це той випадок, коли реалізувати спущену зверху команду буде важко.

 

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 04:10
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus