Приготуватися до землі: чому пішов міністр Кутовий

В АП і Кабміні відставку пов'язують з земельною реформою, вчора під вечір на Банкову викликали Віталія Кличка, а нового кандидата у міністри у коаліції немає
Фото Богдана Бортакова
24 мая 201720:42

23 травня міністр аграрної політики та продовольства Тарас Кутовий подав заяву про відставку.

“Йду з посади з вдячністю за висловлену мені довіру всім аграріям, народним депутатам з коаліції та фракції БПП, членам аграрного комітету, президенту Петру Порошенку, прем’єру Володимиру Гройсману, групі "Удар" та особисто Віталію Кличку!”, - написав Кутовий у своєму Facebook.

Про те, що міністр може піти з посади INSIDER дізнався минулого тижня. Але тоді прес-служба міністра чутки не підтвердила. Так само як і те, що його можуть відправити головою ОДА в Полтавську область (те, що призначення проходить через конкурс аж ніяк не заважає президенту розставляти свої кадри). Останнє спростував сам міністр.

 То що ж змусило міністра піти, намагався дізнатися INSIDER.

Неконфліктний міністр

Гучна відставка міністра не стала топ-темою для Верховної Ради. Депутати неохоче відповідали на питання, що сталося.

"Я думаю, що вам треба звертатися з усіма питаннями до самого Тараса", - заявила INSIDER Оксана Продан, хоча колеги і кивали на представницю групи УДАР як таку, що знає подробиці відставки.

"Напевно, він втомився", - припустив представник "Народного фронту" Андрій Іванчук, але більше говорити на цю тему не захотів.

Так само як і заступник голови фракції БПП Сергій Березенко.

"Я говорив з ним у четвер, він був дуже втомлений, мав певні проблеми зі здоров’ям, але нічого про відставку не казав. Вчора я намагався йому додзвонитися, але телефон не відповідав", - розповів INSIDER депутат від "Волі народу" Сергій Лабазюк.

На запитання, чи були в міністра якісь конфлікти, які могли б призвести до відставки, Лабазюк сказав, що "Кутовий за своєю природою дипломат, і в такої людини апріорі не могло бути якихось великих конфліктів".

 

Цю ж думку підтримав і депутат-аграрій від БПП Леонід Козаченко.

"Так були незначні конфлікти на регіональному рівні,  але про якісь великі, з великими аграрними групами я ніколи не чув", - сказав депутат.

"Я коли до вас йшов мене за поли хапали ваші колеги і питали, чи правда, що перед Кутовим поклали папку і сказали, що якщо не піде сам, то буде там, де Насіров. Я не знаю, чи це правда, але, думаю, Тарасу варто пояснити її причини, щоб не було таких домислів", - сказав депутат.

Цікаво, що Кутовий ніколи не фігурував у так званих списках на ротацію міністрів.

Лабазюк назвав Кутового дуже хорошим міністром, а Козаченко зазначив, що той хоч і не зробив видатних реформ, але зміг втримати міністерство і не завалити роботу як інші.

На відміну від депутатів члени уряду у розмові з INSIDER розповіли, що про відставку колеги підозрювали давно.

"Там непрості стосунки і з президентом і з прем'єром були. Він вже пару місяців про це говорив. Тож це не сюрприз", - розповів INSIDER на умовах анонімності один з міністрів.

Хоча деталей він і не став називати.

"Я нюансів, чесно кажучи, не знаю. По земельному питанню з МВФ також були різночитання", - додав міністр.

 Земельне питання

Одразу кілька співрозмовників в Кабміні та адміністрації президента назвали ймовірною причиною відставки Кутового небажання його брати відповідальність за земельну реформу.

"Він боїться земреформи", - коротко відповів один з високопосадовців АП.

Раніше про страх міністра перед реформою говорив і один з учасників так званої стратегічної ради при президенті в розмові з кореспондентом INSIDER.

"Кутовий вже зараз не знає, як заспокоювати фермерів, яким ніде брати гроші на викуп землі і які скоро прийдуть до Кабміну з вилами, бо впевнені, що після реформи всі землі скуплять "київські" і великі агрохолдинги", - сказав він.

Як розповів INSIDER Козаченко, дійсно, проведення реформи несе багато ризиків.

"З одного боку, цю реформу треба завершувати і якщо земля буде перетворена на  ліквідний актив, під який можна буде взяти довгострокове кредитування, то це дуже важливо. Взагалі земля може дати залучення понад 100 мільярдів доларів в аграрну галузь, а нам треба не більше 75, щоб втричі збільшити виробництво продовольства", - зазначив депутат.

"В чому проблема? В тому, де взяти ці кошти, бо українські банки їх не дадуть, бо там немає навіть середньострокових ресурсів. Навіть великі холдинги не мають таких грошей, щоб викупити цю землю, лише частково. Єдине, що їм буде це простіше робити, бо вони залучають кошти за кордоном", - розповів Козаченко.

 Фото сайту Агрополіт

Другою проблемою депутат назвав те, що до української землі зараз приглядається дуже багато іноземців, в першу чергу Китай. "В найближчій перспективі там поглибиться продовольча криза, через 15 років їм треба буде десь закуповувати величезні об’єми зерна та інших культур. Так само Саудівська Аравія, Катар, Кувейт, Ірак, де є гроші, але нема продовольства. І це друга найбільша насторога", - пояснив депутат.

Третьою проблемою він назвав відсутність кадастрового банку. "Ми не знаємо, де чия земля. Якщо продавати все гамузом, то ми наламаємо багато дров", - сказав Козаченко, додавши, що таких глобальних проблем до 10.

Головними завданнями депутат назвав, як обмежити кількість землі, яку можна купити, щоб не було монополії, в кого пріоритет купувати (світовий досвід передбачає почерговість – той, хто тут живе, хто орендує і далі вже будь-хто).

Зараз, за словами Козаченка, є два законопроекти – один урядовий, другий депутатський. Урядовий передбачає, що лише фізичні особи зможуть купувати землю на першому етапі, бо за юридичною особою завжди можна приховати іноземця, інші проекти дозволяють участь і юросіб, розповів депутат.

Урядовий проект вже дійшов до Ради, але він не слухався офіційно, і наступного понеділка депутати мали зустрітися з прем‘єром і його обговорити.

Як розповів один з депутатів, близьких до міністра, минулої п’ятниці прем’єр Володимир Гройсман попросив Кутового підписати урядовий проект. Той відмовився. "Тоді Гройсман сказав: іди у відпустку, а за тебе його підпише Мартинюк (перший заступник міністра, близький до Гройсмана). Тарас теж відмовився і пішов у відставку", - розповів INSIDER співрозмовник.

Водночас в оточенні прем’єра таку версію відкидають і навіть заперечують наявність проекту закону про ринок землі. В Кабміні причиною відставки назвали "втому міністра". Cам прем’єр на засіданні уряду сказав, що Кутовий вирішив попрацювати в інвестиційній сфері.

Новий міністр чи знову кадр Гройсмана

На засідання уряду в середу Кутовий не прийшов. Але воно почалося з його питання.

"Наш колега вчора прийняв рішення залишити посаду міністра аграрної політики. Я одразу на це відреагував. Мені дуже шкода, що він прийняв таке рішення (звільнитися – ред.), але я глибоко поважаю це рішення. Він вирішив попрацювати інвестиційній сфері. Глибоко переконаний, що він буде і далі взаємодіяти з урядом", - сказав керівник уряду.

Гройсман запевнив, що найближчим часом будуть проведені консультації в коаліції щодо пошуку нової кандидатури міністра.

Водночас голова фракції БПП Артур Герасимов на питання INSIDER, коли проголосують відставку Кутового, відповів, що це станеться не раніше ніж фракція поговорить з самим міністром. А от дату розмови не назвав.

Тим часом очільники коаліції в так званій стратегічній раді досить розгублені і не знають, де шукати нового міністра.

Це питання на Банковій начебто планують розглянути завтра.

Водночас з джерел в АП INSIDER відомо, що вчора туди викликали мера Києва Віталія Кличка. Про що саме говорили, джерело не розповіло. А сам мер сьогодні відбув у чергове відрядження.

Як відомо, саме за квотою УДАР Кутовий отримав цю посаду. Більше того, представники групи кажуть, що він останнім часом був одним з тих людей, які фінансували начебто ліквідовану партію.

 

 Цікаво, що коли минулого тижня частина УДАР не проголосувала за санкції, то їх колеги з НФ заговорили про можливий вихід групи з коаліції.  А також, що з уряду піде міністр від УДАР. Мовляв, Сергій Львочкін дав їм під це гарантії та гроші.

Самі ударівці ці чутки спростували. За їх словами, вони навіть нічого подібного не обговорювали.

Крім того, Кутового теж не можна назвати людиною Фірташа чи Льовочкіна. В УДАР в 2012 його привів Валерій Карпунцов, а співбесіду проводив Віталій Ковальчук. "По суті його взяли з вулиці. Тоді Кутовий хотів іти по мажоритарці, а під брендом УДАРу це було робити престижно", - розповів співрозмовник у групі.

В Остхемі, що належить Фірташу, сказали, що в них з міністерством завжди були напружені стосунки в питаннях добрив, бо міністерство займало позицію аграріїв, а не холдингу.

Водночас, якщо найближчим часом не знайдуть кандидатуру нового міністра, а провести його через зал також буде проблематично, то у виграші буде прем’єр.

Справа в тому, що зараз першим заступником міністра є наближений до Гройсмана Максим Мартинюк. Тож так само як і випадку з фіскальною службою і рештою в.о. Гройсман отримає свого керівника одного з найприбутковіших міністерств.

Як розповіли джерела INSIDER, між міністром і прем’єром були досить напружені стосунки саме через цього заступника.

"Йому не дали жодних повноважень. Забрали "Укрспирт", "Укрліс". Знизу перший зам Мартинюк. Чоловік вирішив не бути клоуном і пішов", - також зазначив співрозмовник "Української правди" в уряді.

Співрозмовник INSIDER  в Аграрній партії був ще радикальнішим у висловах про роботу міністра і першого заступника: "Там керує Макс-бакс. Міністр лише числиться".

 Але знаючи, що президента дуже дратують подібні розклади, можна припускати, що він такого не допустить. Тим часом деякі аграрні бізнесмени вже намагаються подружитися з його сином Олексієм, щоб отримати собі ласу посаду.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

17.11.2018, 11:33
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus