Не до санкцій: УДАР не б’є Фірташа, а НФ - Ахметова

Як у Раді голосували за санкції
19 мая 201708:32

Поки Оболонський суд вирішував, яким чином допитувати Віктора Януковича, Верховна Рада розглядала постанову про застосування санкцій проти екс-президента і його оточення.

Голосування закінчилося скандалом – питання провалили, не проголосували більш 60 депутатів БПП. Ігор Кононенко пообіцяв журналістам, що цей ексцес розглянуть на найближчому засіданні фракції.

Хоча в кулуарах ширились чутки, що голосування провалили спеціально.

Що ж сталося, спробував розібратися INSIDER.

І знову про санкції

Постанову про запровадження персональних санкцій підготували низка депутатів "Народного фронту" і представляв її у залі лідер фракції Максим Бурбак.

На фоні указу президента про заборону Однокласників і Вконтакте, яка вийшла несподівано не лише для українців, але й наближених до влади депутатів, санкції проти злочинної влади виглядали ще одним піар-кейсом.

Але це не було якоюсь дзеркальною заготовкою. Постанову написали ще в листопаді 2016. А в порядок денний внесли у квітні.

Санкції пропонувалося ввести проти 20 осіб, зокрема:

 • Віктора Януковича;
 • його сина Олександра;
 • колишнього міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка;
 • його заступника Віктора Ратушняка;
 • екс генерального прокурора Віктора Пшонки;
 • його сина Артема Пшонки;
 • екс-прем’єра Миколи Азарова;
 • сина Миколи Азарова Олексія;
 • колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького;
 • колишнього міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка;
 • екс-міністра охорони здоров'я Раїси Богатирьової;
 • колишнього глави Адміністрації Президента Андрія Клюєва;
 • його брата депутата Сергія Клюєва;
 • колишнього голови Служби безпеки України Олександра Якименка,
 • екс-міністра освіти Дмитра Табачника;
 • колишнього міністра доходів і зборів Олександра Клименка,
 • колишнього першого віце -прем'єр-міністра Сергія Арбузова,
 • власника групи компаній ВЕТЕК Сергія Курченка;
 • екс-депутата Верховної Ради від Партії регіонів Юрія Іванющенка
 • олігарха Дмитра Фірташа.

В січні 2016 ЄС після рішення суду зняв санкції проти більшості з них і розморозив активи. Нещодавно шукати їх відмовився і Інтерпол. 

Але не можна сказати, що вчорашня постанова це якось би вирішила.

"Санкції - це той метод, який застосовується до іноземних громадян, яких не можна дістати за своїм законодавством, але є підозра, що їх дії шкодять твоїй державі. В Україні санкціями проти своїх громадян боротися смішно, проти них трбе порушувати справи і передавати до суду. Іноді, треба схиляти голову і пояснювати, що вкрав так розумно, що довести не можемо. Але санкціями це питання не вирішується", - пояснив INSIDER один з відомих українських адвокатів.

Генеральний прокурор Юрій Луценко, який був у обідню перерву у Раді на виставці, не став коментувати постанову. Але джерела в ГПУ зазначили, що сенсу в ній не було, крім прецеденту "розкуркулення усіх усіма". 

"Взагалі в нас є дурна звичка робити постановою те, що вже ніяк пропихнути через жодну законну норму", - додав співрозмовник серед адвокатів.

Згаданою ж постановою депутатам пропонувалося  схвалити та внести на розгляд Ради нацбезпеки та оборони пропозиції щодо застосування персональних санкцій "за створення реальних, потенційних  загроз національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяння терористичній діяльності".

Після набрання чинності рішенням РНБО його мали б передати  в компетентні органи Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки та інших держав з метою розгляду ними питання про запровадження аналогічних санкцій.  А також РНБО мало б розробити порядок забезпечення застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів.

При обговоренні дехто з депутатів запропонував список розширити. Олег Ляшко захотів включити туди Сергія Льовочкіна. Голова антикорупційного комітету Єгор Соболєв - додати Олександра Вілкула, Геннадія Кернеса, того ж Льовочкіна, Віктора Медведчука та Ріната Ахметова.

"Вони мають бути в цьому списку", - заявив голова антикорупційного комітету. 

Публічно підтримали ці санкції представники майже всіх фракцій. А депутат "Батьківщини" Сергій Соболєв, який в ці дні заміняє Юлію Тимошенко, яка поїхала до США, навіть висловив обурення, що владна команда так пізно "розродилася" постановою - лише на третій рік.

Але коли дійшла черга до голосування, то на табло засвітилось аж 202 зелені цятки.

 "Блок Петра Порошенка" – 65, "Народний фронт" – 65, "Опозиційний блок" – 0, "Самопоміч" – 21, Радикальна партія – 17, "Батьківщина" – 10, "Воля народу" – 0, "Партія "Відродження" – 0.

Спікер ще двічі поставив на голосування повернення до питання, але цифри були невтішні - 214 і 206.

"Я не розумію, як може так бути, коли пропонується українським парламентом запровадити санкції проти найвищого керівництва Януковича, які знищували нас усіх українських громадян і які організовували війну проти України, - сказав в розпачі після голосування Андрій Парубій.

Незважаючи на те, що пропоновані санкції викликали питання з юридичного боку, вони несподівано підсвітили той політичний розклад, про який стали підзабувати - зв'язок певних депутатських груп з олігархами.

"Кличко, Кличко…"

Коли на табло загорілись результати ще першого провального голосування, нардепи від "Народного фронту" почали свистіти і скандувати "Кличко, Кличко".

З роздруківки результатів стало зрозуміло чому – дійсно, частина депутатів групи УДАР, в тому числі і ті, яких зазвичай пов’язують з Дмитром Фірташем і Сергієм Льовочкіним кнопки не натискала. Не голосували Оксана Продан, Марія Матіос, Ольга Белькова, Віталій Чепінога, Наталія Агафонова.

"Побачивши результати голосування, Ірина Геращенко з трибуни почала кричати Агафоновій: Наталя, ти ж у вишиванці прийшла, що ж ти робиш?", - розповів INSIDER один з депутатів.

Через кілька хвилин Агафонова вийшла з залу і пішла гуляти в Маріїнський парк з Юлією Льовочкіною. Коли їх зустрів кореспондент INSIDER, вони обговорювали питання виховання дітей.

Не було в залі і Валерія Пацкана, Артура Палатного, Ігор Побер не натискав кнопки.

"Я б з радістю проголосував, але був в цей момент в адмінсуді", - розвів руками Валерій Пацкан. Коли депутат зайшов у Раду була вже 13 година, а голосували об 11.

Оксана Продан також сказала журналістам, що в залі її не було.

Фото Богдана Бортакова

Неголосування УДАРУ змусило їх колег згадати не тільки про те, що в групі багато людей пов’язаних  з Фірташем і Льовочкіним, але і про можливий їх вихід з коаліції.  А також, що з уряду піде міністр від УДАР. 

Мовляв, Сергій Львочкін дав їм під це гарантії та гроші.

Самі ударівці ні про який вихід не чули, хоча і не задоволені своїм статусом в БПП.

"Що там у приказці - три роки обіцяного чекають? Так і не дочекалися", - кажуть соратники Кличка. Останній раз їх "кинули" з голосуванням за Валерія Пацкана як голову Рахункової палати. Тоді ударівці пригрозили не голосувати за інші законопроекти, але погрозу так і не реалізували.

"Якщо вони вийдуть, то куди підуть? До Саакашвілі і Садового? Але там 10
% на всіх, а значить Кличко заведе ще менше, ніж з БПП", - каже співрозмовник INSIDER в команді президента.

Частина  ударівців голоси дали – серед них Павло Різаненко, Дмитро Білоцерковець, Юрій Соловей.

Негласні розбірки і зобов’язання

Група УДАР – це 20 депутатів. Не голосували в БПП 75. Ті, які з Фірташем ніяк не пов’язані. Наприклад, Ігор Кононенко і Олександр Грановський. Також у неголосуванні колеги звинувачують групу Олександра Третьякова.

"Я, зривав? Другий і третій раз я голосував, а перший просто не почув", - пояснив депутат Третьяков INSIDER.

Ігор Кононенко також стверджує, що голос віддав. От тільки система "Рада" його не зафіксувала.

"З політичної точки зору постанова 5350 дуже важлива, і я особисто голосував за його прийняття. Фракція БПП обговорить результати голосування на своєму засіданні і, коли наступного разу ця постанова буде розглядатися в сесійній залі, ми будемо намагатися забезпечити більшу кількість голосів нашої фракції" , - сказав Кононенко журналістам в обідню перерву.

Також сірий кардинал фракції повідомив, що частина його колег з БПП мала до документа об'єктивні зауваження. На їхню думку, прийняття постанови зіграє на руку Януковичу.

"Знаю позицію деяких юристів, в тому числі, і з нашої фракції, які не голосували. Вони вважають, що ця постанова дасть колишнім соратникам Віктора Януковича сильну позицію в Європейському суді з прав людини і дасть можливість вигравати справи в цьому суді", - пояснив Кононенко.

"Народний фронт"  провал постанови сприйняв  без великого скандалу. Зрештою, 15 депутатів цієї фракції теж не виявилось в залі. Зокрема і Андрій Іванчук, який в цей час був у Кабміні.

 "Звертаюсь до колег по коаліції, фракції "Блоку Петра Порошенка", провести внутрішньофракційну дискусію, щоб врешті-решт визначитись і наступного разу підтримати постанову в залі", - сказав автор документа Максим Бурбак, пообіцявши, що "Народний фронт"  обов'язково повторно внесе постанову про запровадження санкцій проти Януковича.

Хоча,  є у БПП одна неофіційна версія – сьогоднішній провал пов'язаний з тим, що, як і у випадку зі спецконфіскацією, БПП не хоче віддавати карти в руки "Народному фронту".

Фото Богдана Бортакова

"Далі ж формуванням заходів займатиметься Турчинов, ну і читай Пашинський", - сказав один зі співрозмовників у БПП.

Натомість депутат Мустафа Найєм підловив колег-фронтовиків на іншій обставині.

"Третій дивовижний абсурд закрався в сам списку санкцій. За дивним збігом обставин в списку не виявилося прізвища головного спонсора Партії регіонів і особисто Віктора Януковича - Рината Ахметова", - написав депутат у Facebook, натякаючи на негласну дружбу лідерів НФ і олігарха.

"Так ось, цю людину автори постанови в документ чомусь не включили. І я гарантую, що якби в списку раптом опинився Рінат Ахметов, ми б виявили, що за постанову не готові голосувати вся фракція Радикальної партії Олега Ляшка, левова частка Народного фронту і ще більша частина БПП", - зауважив Найєм.

В коментарі INSIDER він пообіцяв подати постанову і долучити Ахметова до цього списку.

Хоча навряд чи найближчими тижнями депутатів цікавитиме це питання – їм слід визначитися з земельною і пенсійною реформами, прослушкою для НАБУ і антикорупційним судом.

Інакше восени МВФ пред’явити буде нічого.

А голосувати будь-що з цього списку депутати не хочуть. Бо це не Вконтакте забороняти.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

17.11.2018, 04:01
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus