“Дисциплінарка” для судді Бобровника. Тиск чи збіг обставин?

Про те, що Бобровник “на гачку” у в офіційному зверненні також заявляла партія “Народний фронт”, екс-депутатом і спонсором якої був Мартиненко.
25 апреля 201709:07

У понеділок стало відомо, що Вища рада правосуддя відкрила дисциплінарне провадження проти судді Солом’янського районного суду Києва Олександра Бобровника. Останній нещодавно нажив собі неоднозначну славу - саме він розглядав клопотання прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про обрання запобіжного заходу відстороненому голові ДФС Роману Насірову,  а цими вихідними обирав запобіжний захід екс-нардепу Миколі Мартиненку.

Обидві події набули широко резонансу, і звісно ж суддя опнився в епіцентрі уваги.

Дисциплінарне провадження від ВРП було відкрите в понеділок, тобто у перший робочий день після того, як суддя Бобровник відпустив Миколу Мартиненка на поруки.

INSIDER вирішив розібратися, чи стало це простим збігом обставин, чи ж такі дії ВСП мають політичний підтекст.

“Дисциплінарка”

Одразу наголосимо, що відкрита справа проти Бобровника офіційно не пов’язана з гучними засіданнями, які він нещодавно проводив. Вона так само не стосується того, що саме Бобровник ще раніше закрив справу проти Юрія Іванющенка (Єнаківського) і відмовив у доступі до документів про корупцію Мінекології часів Миколи Злочевського.

Це дисциплінарне провадження стосується несвоєчасного внесенням ним копій своїх судових рішень до Єдиного реєстру судових рішень. Як зазначили у ВСП, подібні факти були зафіксовані в лютому-березні поточного року.

Згідно із законодавством, судові рішення повинні вноситися до реєстру не пізніше наступного дня після їх прийняття. Проте, як свідчить досвід роботи INSIDER з ЄРСР, Бобровник не єдиний суддя, який несвоєчасно вносить судові рішення до реєстру.

Що ж до дисциплінарного провадження ВРП, то воно гіпотетично може мати серйозні наслідки для будь-якого служителя Феміди.

Таким чином, якщо палата Вищої ради правосуддя винесе рішення про наявність в діях судді Бобровника ознак порушення присяги, він буде відсторонений. Потім на розгляд ВСП буде подано подання про його звільнення.

Суддя для НАБУ

Ще до початку суду щодо запобіжного заходу Миколі Мартиненку його адвокати були впевнені, що клопотання розглядатиме суддя Бобровник. Мовляв, його контролює Національне антикорупційне бюро, тому він винесе потрібне для них рішення.

Про те, що Бобровник “на гачку” у в офіційному зверненні також заявляла партія “Народний фронт”, екс-депутатом і спонсором якої був Мартиненко.

Раніше, ЗМІ помітили тенденцію, що справи від НАБУ розглядають тільки двоє суддів - Сергій Бобровник і Андрій Макуха (наразі звільнений за порушення присяги). Проти обох відомство Артема Ситника відкрило кримінальні провадження. Сам Ситник не коментує це питання у ЗМІ і вказує на автоматичний розподіл справ.

При цьому, один з прокурорів САП перед засіданням щодо Мартиненка заявив журналістам, що антикорупційні органи не дуже раді такому розподілу системи.

“Ви думаєте, ми раді, що клопотання розглядає Бобровник? Там у Солом’янському суді два слідчих судді – Бобровник і Українець. Українець екстрено захворів, коли побачив новини. Тут як не крути автоматичну систему, то випаде Бобровник,” - сказав він.

З іншого боку варто додати, що раніше справу проти Бобровника заводила і ГПУ. Так, згідно з інформацією, оприлюдненою проектом “Автомайдану” "PROSUD", справу проти ньогокілька разів закривали і відновлювали лише через оскарження невдоволених рішенням судді адвокатів у своїх справах.

Активісти цієї ініціативи на початку квітня оприлюднили копії протоколів огляду відеозаписів, які велись у рамках проведення оперативно-технічних заходів у службовому кабінеті судді Бобровника.

“Там є все – і систематичне вживання алкоголю на робочому місці, і гроші, і те, як розглядаються справи. Зацікавив факт, що декілька раз згадується ВКК (Вища кваліфкомісія суддів - ред.), у якій Бобровник начебто "рішає вопроси",” - було сказано в повідомленні “PROSUD”.

На їхню думку, справі не давали ходу, аби контролювати суддю.

 

Водночас, офіційної інформації від НАБУ, що справа проти Бобровника таки існує, у відомстві Ситника не підтверджують. Лише ЗМІ пишуть про те, що нібито детективи антикорупційного відомства впіймали Бобровника з героїном.

Суддя для квартирних афер

Окрім резонансних справ щодо високопосадовців і неоднозначних рішень у таких справах, окрім сканадалу зі спиртним на робочому місці, суддя Бобровник став відомим ще і через справу звичайного пенсіонера Олександра Кучерявенка.

Останній, у 64 роки саме через рішення Бобровника опинився на вулиці і став безхатченком. До пенсіонера прийшла міліція і забрала у райвідділок. Коли Кучерявенко повернувся додому - там уже стояли нові броньовані двері.

Суддя Солом’янського суду виніс рішення про визнання права власності на квартиру Кучерявенка, яку він законно отримав у спадок від рідної тітки і проживав там з 1986 року, за мешканкою Полтавської області. Останюю Кучерявенко ніколи не знав, а суддя не заслухав її особисто і виніс рішення за її відсутності, визнавши заповіт недійсним.

Адвокат через три роки зміг домогтися скасування рішення судді Бобровника, а активісти “Автомайдану” допомогли потрапити пенсіонеру до свого житла. Щоправда, воно за три втратило придатні для проживання умови.

Чому реєстри?

Враховуючи викладену інформацію, провадження ВСП саме через невнесення інформації до реєстрів викликає запитання.

При цьому адвокат, член Вищої ради доброчесності і активіст “Автомайдану” Роман Маселко зазначив, що провадження від ВСП є скаргою ще від 2015 року.

“Вона була включена до порядку денного десь тиждень тому. Тобто це не так, що він у суботу розглянув цю справу (щодо Мартиненка - ред.) і сьогодні відкрили дисциплінарку,” - розповів Маселко в коментарі INSIDER.

За його словами, те, що буде розглядатися Вищою радою правосуддя, за тиждень включається в порядок денний і публікується на сайті.

“Бобровник - таких суддів мало. У справі безхатченка Кучерявенка його дії є настільки явно злочинними, і по цьому є подана скарга до ВРП, але вона до сих пір не розглянута. Навіть по цій одній він не просто заслужив, щоб його звільнили, там він заслужив на кримінальне провадження по 375 статті (завідомо неправосудне рішення) - це від 5 до 8 років позбавлення волі,” - додав Маселко.

Адвокат також підтвердив, що несвоєчасне внесення матеріалів до ЄРСР є не рідкісним явищем для суддів. Він також нагадав, що багатьох “суддів Майдану” зобов'язали внести свої рішення до реєстру, але вони цього досі не зробили і багато з них досі працюють.

Водночас, на думку Михайла Жернакова, головного експерта судової реформи “Реанімаційного пакету реформ”, причиною таких дій ВСП є те, що суддя Бобровник є слідчим суддею у справі щодо Миколи Мартиненка.

“Це не дивно, що раптом відкриваються дисциплінарні провадження в процесі того, як вирішуються резонансні справи,” - зазначив Жернаков.

Він також припустив, що якби провадження стосувалося, наприклад, вживання алкоголю на робочому місці, то після цього закрити справу, сказавши, що “нам здалося, що нічого не було”, було б досить складно.

“А от невнесення до реєстру це така штука, що можна завжди сказати, або “було зухвале невнесення і ми вас звільняємо”, або “нам здалося і тут нічого страшного не було”,” - сказав Жернаков.

Фактор Мартиненка

В п'ятницю, коли суд почав розглядати запобіжний захід Мартиненку, на Банковій ввечері відбулася стратегічна рада. Але кілька її учасників запевнили INSIDER, що тема Мартиненка там не обговорювалася. По-перше, стосунки Мартиненка і Порошенка давно перестали бути хорошими і про це свідчать записи розмов з Онищенком, викладені на “Стране”. По друге, ті ж таки записи дуже обурили президента в частині розмов про родину.

На відміну від від Банкової в офісі на Кловському узвозі Арсеній Яценюк досить ультимативно попросив однопартійців підтримати екс-колегу і спонсора партії.

 

“Керівництво партії досить тривожно оцінило інформацію про затримання НАБУ. Вони кажуть, що в Швейцарії на Мартиненка таки чимало накопали і передали це нарешті Ситнику”, - розповів один з депутатів НФ.

Однак сам Мартиненко арешт сприйняв досить спокійно і впевнено.

“Думаю, що він подивився убогий спектакль Насірова і вирішив так не ганьбитися. Крім того, він “бодався” з НАБУ більше року і міркував, що якщо його не взяли раніше, то і зараз у них не так і багато вже чого є”, - розповів виданню один з київських адвокатів.

На думку опитаних юристів, у судді Бобровника не було особливого виходу як відпускати Мартиненка на поруки.

“По-перше, НАБУ зловживає арештами у випадку запобіжного заходу для економічних злочинів. По-друге, заставу, яку вони просять теж не завжди є реальними грошима. По суті, вони мали б вписувати туди не завдану шкоду, а суму коштів, наявну на рахунках, яка б була значимою для особи, щоб їй шкода було її втратити. І по-третє, маючи 21 такого поручителя - ми поставимо зараз за дужки, чи етично це робити депутатам і міністрам у робочий час - судді важко було б прийняти інше рішення, тому він вчинив по закону”, - каже один з відомих адвокатів, не причетних до процесу, але на умовах анонімності.

Говорити про зацікавленість сторони Мартиненка в тиску на суддю вже сенсу немає. Тому можна допускати лише превентивні заходи на майбутнє.

Адвокати, з якими поспілкувався INSIDER, кажуть, що в принципі говорити про підконтрольність ВРП якійсь одній політичній силі не можна. Скоріше, про те, що її члени, як і багато інших установ, намагаються знайти власний зиск у будь-якій ситуації.Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

21.11.2018, 19:13
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus