Палицізація Волині: чи отримає УКРОП Луцьк без виборів мера

Чому міська рада місяць не може оголосити про смерть мера, і як бізнес-групи борються за область
фото Волинське Агентство Розслідувань
7 марта 201716:14

Після смерті луцького міського голови Миколи Романюка  в обласному центрі Волині розпочалася політична криза. В місті йде боротьба за владу між кількома  конкуруючими таборами, які мають підтримку на всеукраїнському рівні. З однієї сторони – у команди голови облради, олігарха Ігоря Палиці є шанси укріпитися в місті, з іншого боку команда покійного мера, якого на останніх виборах підтримувала БПП "Солідарність" , а до цього група "Континіум" покійного Ігоря Єремєєва, не хочуть віддавати своє насиджене поле.

Мер Романюк: проти Палиці з Єремєєвим

Покійний Микола Романюк був мером Луцька з 2010 року. На перший термін він ішов за підтримки партії "Сильна Україна" Сергія Тігіпка, на другий – БПП "Солідарність". Але увесь термін своєї роботи в нього були добрі стосунки з Ігорем Єремєєвим.

Втім, з іншими силами мер теж контактував. Коли в 2012 році  Ігор Палиця йшов по 22 виборчому округу на Волині, йому потрібні були виходи на місцевий адмінресурс. І як розповідають джерела INSIDER, тоді він залучився підтримкою Романюка.  Причини для такої співпраці були в давній історії – Романюк колись очолював "Приватбанк" на Волині, Палиця – на Коломойського в "Укрнафті".

"Але увійшовши в цю сферу, в якийсь момент Палиця став перевзувати її під себе", - розповів співрозмовник серед місцевих депутатів.

Романюк не сприйняв таку гру і в 2014 році підтримав на виборах не ставленицю Палиці Ірину Констанкевич, а айдарівця Ігоря Лапіна, який і обрався до Верховної Ради. Кажуть, не без підтримки "Континіуму".

Протистояння Романюка і Палиці зростало, і  в 2015 році права рука Ігоря Коломойського вирішив не тільки отримати владу в місцевих радах, але й проштовхнути свого міського голову.

Тоді, за словами співрозмовника видання в "Континіумі", Романюк попросив підтримки у Єремєєва. Той погодився, але влітку помер. Обіцянку друга довелося виконувати іншому представнику групи Степану Івахіву.

Палиця і Романк на стадіоні. Фото Четверта влада

"Якщо ви пам’ятаєте, то тоді пішли чутки, що Палиця піде по округу Єремєєва. Більше того, він перекупив керівника нашого штабу з усіма базами наших виборців. Крім того, його ставлениця Ірина Констанкевич приходила в міськраду презентувати звіти свого фонду. З якого дива - ніхто не розумів. Потім з’ясували, що її думали висувати на місце Романюка. Але зрештою Палиця вибрав іншого кандидата –  Олександра Товстенюка. Очевидно, так вони хотіли монополізувати владу в регіоні і стати тут аналогом Балог на Закарпатті", - розповів представник групи "Воля народу" (мажоритарники з когорти Ігоря Єремєєва) INSIDER.

Тоді технологи з Києва від Єремєєва приїхали підтримати Романюка, хоча той йшов під вивіскою БПП.

Перший тур кандидати пройшли майже  однаково: УКРОП – Олександр Товстенюк – 31,9%;
БПП "Солідарність" – Микола Романюк – 38,7%.

Але в другому турі Романюк переміг з результатом у 60%.

От тільки УКРОП отримав більшість у раді – на виборах до міськради пройшли від УКРОП -15 депутатів, "Солідарності" – 8, "Свободи" - 5, "Батьківщини"  - 4, "Самопомочі" - 4, радикалів Ляшка –3, "Народного контролю" - 3. 

Щоб отримати більшість укропівцям достатньо було домовитися на верхах з "Батьківщиною".

Смерть двох китів системи і вибори мера

Так само, як смерть Ігоря Єремєєва підірвала сили групи "Континіум", так смерть Романюка показала, що його команда була побудована, радше, на його іміджі.

І як тільки лідера не стало, ситуація в команді похитнулася.  Після його смерті одразу троє депутатів "Солідарності", перейшли на бік опонентів – партії "УКРОП".

На сьогодні Ігор Палиця опинився якнайближче до мети – монополізувати владу в області. У нього є  більшість депутатів-укропівців в облраді, міськраді, перемога на єремєєвському 23-му окрузі, і Луцьк залишається чи не  єдиним плацдармом для боротьби і хоча б для мінімально витриманого балансу політичних сил.

Після смерті Єремєєва Палиця намагається зайняти його нішу на Волині

Багато хто з місцевих депутатів вважає, що якщо Луцьком керуватиме пропалицівський кандидат, то "феодалізація" Палиці-Коломойського на Волині пройде успішно і закріпиться надовго.

Як приклад, наводять отримання спецдозволів головою Волиньради Ігорем Палицею на видобуток бурштину-сирцю на ділянках з  найбільшими покладами сонячного каміння,  комунальним підприємством облради "Волиньприродресурс" на 20 років. Щоправда, за спецдозволи сьогодні взялася Генеральна прокуратура, бо, мовляв, є підстави вважати, що  отримання таких дозволів відбулося незаконно. Більше того, кажуть, що справу передали в НАБУ.

Скоріше за все, кандидатом на мера "УКРОП" висуне лідера фракції в міськраді Ігоря Поліщука. Але поки вибори в місті так і не оголошені, бо міська рада ніяк не засвідчить смерть Романюка. Її засідання вже кілька тижнів зривається.

Натомість нинішнього секретаря Юлію Вусенко намагаються змістити з посади.

На думку опонентів Палиці, таким чином вони зможуть отримати владу в місті навіть без виборів – через посаду в.о. мера, яким може стати той же Поліщук.

В "УКРОПі" є на те голоси, але заважає представниця "Самопомочі" Вусенко.

Нелегітимна сесія

Родина Романюка ще після його похорону передала свідоцтво про смерть в міськраду. Але там досі не спромоглися оголосити це на сесії.

Спершу секретар міськради Юлія Вусенко намагалася скликати 19-ту позачергову сесію міськради 24 лютого.  

Після оголошення про смерть саме вона  згідно закону "Про місцеве самоврядування" виконувала б повноваження мера.  Безперечно, така ситуація не влаштовує партію "УКРОП". За той місяць, поки Вусенко планувала скликання сесії, вони шукали "точки дотику" з іншими політичними силами. Знайти компроміс з іншими політсилами намагалися і депутати від БПП "Солідарність".

В результаті вийшов скандал і політична криза.

 О 12 годині 24 лютого повинна була відбутися 19-а позачергова сесія, на якій депутати проголосували б єдине питання  - про визнання факту смерті Луцького міського голови.

Однак на 19-й сесії частина  депутатів-опонентів Вусенко відмовилась реєструватися та брати участь в пленарному засіданні сесії, вимагаючи відразу провести  20-ту сесію. На цій плановій сесії вони хотіли змістити секретаря міськради і поставити свого.

На такі поступки секретар ради не пішла.

Тоді депутати з "УКРОПу", "Батьківщини" і трьох від "Солідарності" відмовились брати участь в сесії та вставляти картки для голосування, сесію перенесли.

Після такого інциденту трьох депутатів із "Солідарності", серед яких донедавна очільник фракції в міськраді, Євген Ткачук,  партія намагається відкликати згідно ст. 37 і 38  ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад". Але процедура непроста, і навіть якщо це й трапиться, то не дуже швидко.

Позицію "УКРОПу" пояснив лідер фракції  Ігор Поліщук:

"Згідно закону "Про місцеве самоврядування", протягом 15 днів з дня смерті міського голови направляється клопотання у Верховну Раду щодо призначення позачергових виборів. Це клопотання має бути підписано особою, яка виконує повноваження міського голови, тобто Юлією Вусенко. Але набути ці повноваження вона могла би тільки після прийняття рішення міськради  щодо взяття до відома факту  про дострокове припинення повноважень Миколи Романюка. Чому це рішення не було внесено у 15-ти денний термін так, як цього вимагає закон? Я пояснюю це тим, що секретар боялася призначати наступну, 20  сесію, тому що думала, що буде винесено питання про дострокове припинення її повноважень", –аргументує свою позицію  укропівець.

Крім того, він зазначає, що якщо б під час 19-ї сесії депутати  визнали смерть мера, то на наступній 20 сесії, секретар ради і вже виконуюча обов’язки мера Юлія Вусенко, маючи таке право,  наклала б вето на питання щодо зняття її з посади секретаря.

Юлія Вусенко - секретар Луцької міськради. Фото автора

Натомість секретар Луцькради Юлія Вусенко наголошує, що закон вона не порушила, і якщо її опонентам здається протилежне, вони можуть звернутися до суду:

"Звинувачення в тому, що я приймаю незаконні рішення, безпідставні. Можливо, вони ставлять під сумнів мої рішення , то для відновлення істини є суд.  Я зацікавлена в тому, аби вибори міського голови відбулися якнайшвидше, тому що громада Луцька повинна мати того очільника, якого обере сама. Справа в тому, що це пленарне засідання, яке зривається вдруге, не дозволяє повноцінно звернутися до Верховної Ради України, аби призначити дату виборів.Також в жодному нормативно-правовому акті такої норми, як скликання сесії в 15-ти денний термін після смерті міського голови, не передбачено".

Волинський політолог, очільник Центру політичного аналізу та виборчого консалтингу Михайло Наход пояснює, що в законодавстві не визначено конкретної норми про обов’язковість скликання сесії впродовж 15 днів після смерті міського голови:

"Секретар ради закон не порушила. Оскільки закон "Про місцеве самоврядування в Україні" не дає чіткої відповіді на це питання та прямо не передбачає скликання сесії впродовж 15 днів після смерті голови. Про це йдеться в офіційному роз’ясненні Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування (розділ 7), яке передбачає 15 днів для надсилання клопотання до ВРУ про призначення позачергових виборів після того як відповідна рада припинить повноваження померлого голови )".

2 березня знову  на позачергову 19-ту сесію не з`явилися депутати від партій "УКРОП", "Батьківщина". 17 депутатів  із фракцій  "Самопоміч",   "Свобода", "Солідарність", РПЛ та "Народний контроль" було недостатньо, аби розпочати роботу.

Депутат від "Солідарності" Артем Запотоцький називає позицію "УКРОПу" позицією затягування, аби довибори в міськраду найближчим часом не відбулися взагалі:

"Повністю деструктивна позиція "УКРОПу". Не розумію, що вони там собі намалювали.  Вони думають, що посаду міського голови отримають фактично  після заміни секретаря Юлії Вусенко на свою людину, і новий секретар  зможе  виконувати обов’язки секретаря міськради ще декілька років".

За кулісами..домовленості, щедрі обіцянки і…погрози

Як правило, основні перемовини відбуваються так, що про це не знає ні преса, ні громадськість.

Як розповів позафракційний депутат із команди покійного мера  Микола Яручик, перемовини відбувалися відразу після смерті Луцького міського голови.

"Звісно, підходили представники різних сил. Я працював з Миколою Ярославовичем. Так і бачив, як працює секретарем Юлія Вусенко.  Я скажу так, що це не моя гра. І я не братиму в ній участі. Зі старою командою нам вдалося добре працювати. Як буде нова команда, то я теж з ними працюватиму", –  заявив Яручик.

Проблемна рада

Керівник фракції "Народний контроль"  Павло Данильчук теж не приховує, що до нього підходили з різними пропозиціями:

"Я думаю, що потрібно було провести сесію в перший тиждень і не було б цієї проблеми сьогодні. Тоді  багато хто не мав сформованих позицій. І, можливо,  рішення про те, щоб почекати із сесією – це  не було рішення секретаря ради Юлії Вусенко, а когось із пропрезидентської партії . І секретар ради врахувала це. Могли бути перемовини із пропрезидентської партії в особі губернатора Волині, Володимира Гунчика, наприклад. Ми спілкувалися з усіма. Позиції в деяких депутатів постійно змінювалися".

Сама ж Юлія Вусенко говорить, що і публічно, і непублічно закликала депутатів до діалогу. Щоправда, поки що немає діалогу, а лише взаємні звинувачення. І щедрі обіцянки.

З джерел в пропрезидентській партії стало відомо, що за усунення Юлії Вусенко з посади секретаря Луцькради депутату, який підтримає таку позицію, опоненти пропонували 5 тисяч доларів і щомісячне так зване "утримання депутата"  в розмірі тисяча доларів до кінця цієї депутатської каденції.

В політичній партії "УКРОП" безперечно, стверджують, що їм нічого про це не відомо:

"Я не знаю. Запитуйте в тих, хто про це говорить. Мені нічого про це не відомо",  – коротко відповідає Поліщук.

Вусенко теж не заперечила, що до неї підходили з різними пропозиціями.

"Про  випадки тиску я однозначно буду повідомляти правоохоронні органи. Це заради питань власної безпеки", попереджає вона.

Наразі Вусенко займає першу позицію у списку "Самопомочі", аби зайти у Верховну Раду. Чому їй потрібна така боротьба в Луцьку, для багатьох залишається загадкою. Адже в загальноукраїнському масштабі "Самопоміч" воює з партією влади.

Втім, дехто вважає, що якщо Вусенко не здасться зараз і витримає атаки УКРОПу, то вона значно зміцнить і свій вплив у партії, і позитивне ставлення до себе як політика.

Що далі: вибори, розпуск ради чи затяжна криза?

Про вибори міського голови Луцька говорити рано. Схоже, що в  двох конкуруючих політичних таборах не знайшлося достатньо аргументів, а також голосів, аби зібрати сесію і визнати факт смерті міського голови або ж замінити секретаря ради.

Натомість, багато хто має сподівання, що все-таки після повідомлення до парламенту, Верховна Рада звернеться до ЦВК і протягом трьох місяців будуть призначені вибори. От тоді розпочнеться вже прозоріша боротьба за владу.

Секретар Луцькради Вусенко стверджує, що, ймовірно, кожна з політсил буде робити ставку на свого кандидата. Щоправда, варіант єдиного кандидата від деяких політсил, опозиційних  УКРОПу не виключає.

І, звісно ж, прогнозують, що партію УКРОП на місцевих виборах представить лідер фракції  Поліщук. Якщо ж в міськраді вдасться замінити секретаря, то йому дістанеться ця посада.

"Я думаю, що  сторони продовжуватимуть протистояння найближчим часом. Поряд з тим "УКРОП" фактично показав, що поки офіційним партійним претендентом на крісло міського голови  вважається їх депутат Ігор Поліщук, оскільки саме на ньому зосереджена головна медійна увага підконтрольних ЗМІ. Тож ця партія реалізовує два паралельних сценарії: боротьба за владу поєднується уже з інформаційною кампанією просування майбутнього кандидата.Вибори міського голови однозначно потрібні", - говорить місцевий політолог, голова Асоціації молодих політологів і політиків Олександр Новосад.

Політолог Михайло Наход стверджує, що такі процеси в міськраді природні:

"Команда покійного Миколи Романюка не має намірів віддавати владу опонентам без виборів. Оскільки це не логічно, неправильно і демонстрація слабкості. Інша сторона, основою якої є команда "УКРОПу" та  депутати, які їх підтримують, з інших політичних сил, намагається розхитати владу і посадити в крісло виконуючого обов’язки свою людину, з метою мати більший вплив і вагу напередодні позачергових виборів міського голови".

А тим часом вже кілька депутатів публічно заявили про те, що "якщо міськрада не працює, то, можливо варто подумати про розпуск такої ради". Навіть  відповідну петицію зареєстрували "Про саморозпуск міськради". Хоча такий сценарій виглядає досить примарним, адже тоді доведеться платити не тільки за вибори мера, але й за вибори ради.

Тільки самі вибори мера можуть коштувати партії 4 мільйони доларів.

Аріна Крапка, для INSIDER

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

15.12.2018, 21:00
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus