-Шановні журналісти, в мене екстрена заява. Підходьте швидше!, - з зали парламенту вибігає Олег Ляшко з кількома депутатами фракції, і мчить до телекамер.
- NewsOne, ви підключилися, можна вже?, - перепитує він через кілька секунд.
- Боже, може й собі піти послухати, що там за екстрена новина, - зітхає депутат від "Народного фронту" Людмила Денисова, яка піднімається сходами повз Ляшка, але все ж прямує до зали.
- Говоріть, - кивають налаштовані телевізійники Ляшку.
- Так от, я хочу сказати, я тільки що мав розмову з прем’єр-міністром…
Насправді, це був не найцікавіший привід для спілкування Олега Ляшка з пресою цього вівторка. Адже зранку відбулися обшуки в громадській приймальні його соратника Ігоря Мосійчука у Василькові. А потім стало відомо, що лідера Радикальної партії позбавили візи до США. І це, не рахуючи дошкульних питань про гроші на відпочинок.
Втім, в кулуарах Верховної Ради у вівторок говорили більше не про невдачі лідера радикалів, а про Трампа і молитовний сніданок, можливість того, що Гринів залишить посаду голови БПП, а також довгоочікувану заміну складу ЦВК.
Трошки про санкції і Юлю
Ну що у вас цікавого? – спитав INSIDER у депутата від БПП Валерія Пацкана.
Та що цікавого, ще ж тільки сьогодні з США повернулися, з молитовного сніданку, ще нічого не встигли розказати…, - засміявся депутат.
Тим часом його колеги розповідали, що начебто чули, що з США нашим передали сигнал, що ніякі вибори – ні президентські, ні парламентські тут не чекають. Інші кажуть, що є варіант, що санкції з Росії таки знімуть.
Соратники Тимошенко подробиці її зустрічі з Трампом не афішують. Хіба що те, що якась концепція по Україні викристалізується десь за півроку, мовляв, попередники пішли, а ці ще не знають, як чинити.
Ну і звісно підкреслюють, що зустріч з президентом США у лідера "Батьківщини" була плановою, а не випадковою, і точно не під туалетом.
![]() |
фото Олександра Прокопенка |
Сама Тимошенко у вівторок несподівано змінила риторику і зажадала запровадження воєнного стану.
З трибуни вона заявила, що зараз відбувається активізація Росії на пропагандистському фронті з метою формування в світі думки про те, що в нашій державі начебто відбувається громадянська війна.
За її словами, під час спілкування депутатів "Батьківщини" з американським істеблішментом стало зрозуміло, що "частина високопосадовців США впевнені, що в Україні відбувається громадянська війна, і вони не вірять, що Росія веде війну проти України".
Що стосується спілкування з американцями президента, то про це в парламенті мало знають.
- А про розмову президента з Трампом вам нічого не розповідали на фракції?, спитав INSIDER у ще одного представника БПП.
- Та ні, у нас тільки Гриневич була, про свій проект розказувала по освіті. І Зубко ще був - доповідав свої законопроекти по децентралізації, вони в нас на четвер. А! Ще попередив, що у четвер найхолодніший день на тижні, але попросив прийти. Оце і все коротко про фракцію, - зазначив співрозмовник.
- Тобто на відміну від Луценка Гринів вам політінформацію не проводить?
- Ні.
- А з голови фракції він іде чи ні?
- От це з нами теж не обговорюють. Ми тут як сліпі Брейгеля.
Неформатний голова
Слід зауважити, що після виходу статті Соні Кошкіної на "Лівому березі" журналісти стали посилено цікавитися можливістю того, що Гринів може залишити цю посаду.
Заступник голови БПП Сергій Березенко на це лише знизує плечима:
- З чого ви взяли, що буде зміна глави фракції? Якщо Ігор Олександрович не захоче піти з цієї посади, то ніхто це питання і не буде підіймати, - відповів Березенко. В цей час повз нього проходила Ірина Луценко, яка у вівторок святкувала день народження. Тому депутат посмішив її привітати.
За інформацією джерел INSIDER, справді ще в грудні 2016 обговорювався варіант переходу Гриніва на роботу в АП. "Це був спосіб красиво прибрати його з посади, з якою він не справляється", - розповів тоді співрозмовник видання в оточенні президента.
![]() |
Фото Олександра Косарєва, прес-служба БПП |
"Справа в тому, що коли головою був Луценко, то на фракцію всі ходили як зайчики, зараз може третина не прийти. Луценко кричав, сварився, але тримав всіх у тонусі, в тому числі і на голосуваннях, тут такого нема. Думаю, і Гриніву це не дуже цікаво. І по кулуарних домовленостях він не спеціаліст", - каже співрозмовник у БПП на умовах анонімності.
Але в цьому разі постає питання, на кого Гриніва міняти, бо у фракції нема жодного політика, який би був одночасно і сильним спікером, і міг би впливати на голосування. Тому обговорювались як лайт-варіант кілька жіночих постатей – Ірини Луценко та Ірини Геращенко. При чому був начебто навіть варіант Геращенко зробити головою фракції, а віце-спікером Ірину Фріз.
- Та це хтось над вами пожартував , - відповіла Фріз на запитання про можливість такої рокіровки.
На запитання, звідки взагалі взялися ці чутки, співрозмовник INSIDER в оточенні президента припустив, що Гринів може "сам розкачувати ситуацію, бо хоче піти на спокійнішу посаду, наприклад послом".
Поки ж це питання відкладене , як і питання голови партії. Як розповів Сергій Березенко, з’їзд партії буде у березні, щоб визначити кандидатів на виборах об’єднаних громад. Але не голову.
Без лайок з Гройсманом
Поки був в Раді Луценко, головним джерелом чвар і анекдотів були засідання президентської фракції, а засідання "Народного фронту" видавалися нудними.
Тепер інформація з цієї частини коаліції виглядає значно жвавішою. До того ж, туди приходить весь "іконостас" партії.
Цього разу більша частина фракції була присвячена конфлікту міністра інфраструктури Омеляна та прем’єра Володимира Гройсмана. Два тижні тому, коли сталася ця перепалка багатьох здивувало, що відсутня реакція керівництва "Фронту" на захист свого міністра.
Тоді джерела у "НФ" пояснили це тим, що конфлікт міністра і прем’єра не був санкціонований керівництвом партії.
На засіданні в понеділок Омелян розказав про те, що замість реформ на "Укрзалізниці" почала посилюватися корупція. І висловив сподівання на підтримку фракції у зміні керівництва УЗ.
![]() |
фото Богдана Бортакова |
"Яценюк у свою чергу зазначив, що чинне керівництво "Укрзалізниці" далеке від високих європейських стандартів управління компаніями", - розповів один з депутатів на умовах анонімності про перебіг зустрічі.
За його словами, зараз там процвітають давно відпрацьовані схеми. Казав, що з рахунків УЗ виплачено 4 мільярди гривень боргів, які вони не проплачували з Бурбаком, а тепер от заплатили. Розказав, що говорив на цю тему з Гройсманом і Порошенком. Прем'єр не в темі, президент не в темі, ми не в темі, а хто в темі, мол, треба з'ясувати", - переповів секрети конфлікту депутат.
При цьому Яценюк дуже попросив Омеляна більше не влаштовувати публічні розбірки з Гройсманом.
Далі йшлося про ситуацію на фронті, зокрема в Авдіївці. Секретар РНБО розповів, що ситуація складна, і що воєнний стан міг стати цілком реальним, якби події в Авдіївці продовжувались з тією ж інтенсивністю.
І знову про ЦВК
Наостанок поговорили про кандидатури до ЦВК і на посаду омбудсмена .
Щодо омбудсмена, то соратники Яценюка дискутують можливість висування на цю посаду правозахисника Євгена Захарова, Георгія Логвинського та Людмили Денисової .
"Аваков ще й пожартував, "Людочка, наконец то ты сможешь попасть в Крым", - каже співрозмовник INSIDER.
Щодо першого пункту, слово взяв спікер Андрій Парубій, якого постійно шпиняють громадські організації за ЦВК, якому вже майже на три роки прострочили повноваження.
За прогнозами Парубія, це питання може голосуватися на наступному тижні, бо до цього четверга не погодять кандидатури.
"Яценюк спитав, кого фракція може делегувати до ЦВК, попередивши, що вимога президента - щоб усі кандидатури були новими, не діючими членами комісії. Однак фракція наполягла, що у списку має бути Андрій Магера", - каже представник НФ.
![]() |
фото УНІАН |
Тому вирішили запропонувати президенту 4 кандидатури - Магери, Леонтія Шипілова і ще 2-х, яких визначать найближчими днями.
Втім в БПП радісні прогнози НФ не розділяють.
Нє, ну хай щастить, - сказав на запитання журналістів один з депутатів БПП, причетних до прийняття рішення з цього питання.
Його колега Олександр Черненко каже, що вони це питання на фракції не обговорювали.
-Раніше я чув, що процес зрушиться, коли закінчаться повноваження 13 члена ЦВК Сергія Осадчука. Але зараз про це на комітеті ще не говорили, - зізнається депутат.
За інформацією INSIDER, Банкову це питання наразі не цікавить.
- Ну я не знаю, що вони там винні тому Охендовському, але це вже просто непристойно, якщо цей склад працюватиме і далі. Хоча питання в тому, що і тут вони не можуть знайти довірену людину, яка на них працюватиме у 2019. Бо всі розуміють, що 2019 (рік президентських виборів) – це буде щось страшне, - каже один з депутатів коаліції.
Так чи інакше, Банкову зараз буде значно більше турбувати питання голосів за законопроекти.
Сьогодні зранку депутатам ледь вдалося затвердити порядок денний.
- Ну ми їм голосами на закон про кажанів (про захист рідкісних тварин) допомогли, нам для тваринок не шкода, а далі хай як хочуть. У них же коаліція, - пожартував один з представників "Батьківщини".
- Ну будемо якось барахтатись, - відповідає на це представник БПП.
***
Виходячи з Ради, кореспондент INSIDER зустрів Вадима Новінського і запитав про розлучення команд Ахметова і Льовочкіна в Опоблоці.
- Знаєте, я вже 2,5 роки слухаю ці чутки про розвал Опоблоку, і нічого, ніякого розколу не відбулося, - відповів депутат.
- А про те, що вашій політсилі намагалися нав’язати Медведчука в партнери з Москви, це правда?
- Мені особисто ніхто нічого не нав’язував…