Молоді і активні. Що відбувається з новоствореними політичними партіями

Чому активізувалися молоді партії, що обговорювали на зустрічі у Львові і наскільки можливим є їхнє злиття, розбирався INSIDER.
7 февраля 201712:00

Молоді і активні. Що відбувається з новоствореними політичними партіями

Цими вихідними у львівській кав'ярні відбулася зустріч лідерів трьох молодих українських політсил. За столом сиділи очільник "Самопомочі" Андрій Садовий, глава "Руху нових сил" Михеїл Саакашвілі та лідер "Демократичного Альянсу" Василь Гацько.

"Ми почали серію зустрічей з політичними лідерами, з метою створення широкого фронту на підтримку дострокових виборів до Верховної Ради і нового виборчого закону," - написав у Facebook колишній губернатор Одещини.

Чому активізувалися молоді партії, що обговорювали на зустрічі у Львові і наскільки можливим є їхнє злиття, розбирався INSIDER.

Сила трьох

З цих трьох політичних проектів, в парламенті представлена лише "Самопоміч". Проте, на думку політтехнолога Сергія Гайдая, після того як Садовий відмовився від прем’єрського крісла і втратив рейтинг через сміттєвий скандал, його перспективою стало входження до широкого об’єднання демократичних сил.

Поллітехнолог навіть порівняв таке можливе утворення з "Нашою Україною" 2002, яку створив десяток мало рейтингових партій, які об’єднались під популярного лідера.

Очевидно, що зараз Саакашвілі найхаризматичніший претендент на таку роль. Але його позиції суттєво обмежені українським виборчим правом – він не може бути в Україні ні депутатом, ні президентом найближчі 4 роки. Може бути хіба що прем’єром.

Наприкінці листопада 2016-го Саакашвілі створив "Рух нових сил" Цьому, як відомо, передувала і тур-кампанія містами України "Руху за очищення" і досить гучна відставка з посту губернатора Одещини. Загалом можна сказати, що Саакашвілі готувався до створення партії майже рік.

Точніше, рік ця партія не створювалася, оскільки їй заважала невизначеність Саакашвілі, який працював головою держадміністрації Одеської області і мав ще певні плани на вибори в Грузії.

За цей час його соратники розсварилися з єврооптимістами і не змогли створити єдину партію. Конфлікт за важелі впливу між групою "грузинів" та Віктора Чумака і "Демальянсом" призвів до того, що на невеличкому електоральному полі з’явились дві партії.

Влітку соратники Василя Гацька провели з’їзд, де заявили про оновлення керівництва партії і створення колегіального органу за участю депутатів-"єврооптимістів" Мустафи Найєма, Світлани Заліщук, Сергія Лещенка та Вікторії Пташник. Проте в листопаді, уже після скандалу з квартирою нардепа Лещенка, він сам, а також Заліщук та Найєм вже не значилися членами правління партії. Офіційно такі зміни  "Демальянс" з квартирним скандалом не пов'язував. Лідерами політсили лишилися Василь Гацько та позафракційна Вікторія Пташник.

Втім вже в листопаді чимало демальянсівців сходили на мітинг, який влаштував Саакашвілі біля пам’ятника Чорноволу.

Гадання на львівській каві

За словами лідера "ДемАльянсу" Василя Гацька, львівська зустріч у такому форматі була першою, але не останньою. Мовляв, це неадекватно спілкуватися через сторінки медіа, тому зустрілися вживу, аби налагодити діалог.

"Говорили про питання державного суверенітету, питання середнього класу, антикорупційні ініціативи, оновлення правлячої еліти, нове виборче законодавство. Тем для дискусії є більш ніж достатньо," - досить розмито відповів Гацько про суть розмови.

Не дуже хотів ділитися деталями і лідер "Самопомочі" Андрій Садовий. На запитання INSIDER він почав розповідати, що троє друзів просто вирішили зустрітися і попити справжньої львівської кави.

"Василь Гацько пив каву по-східному, а ми з Саакашвілі пили чай," - казав Садовий, уникаючи відповіді на запитання.

За його словами, вони говорили про ситуацію в країні. Більше деталей він не розкрив.

Водночас, позафракційний нардеп Віктор Чумак поділився, що давно проводить зустрічі з лідерами молодих політсил, але фотографії про це не викладає.

"І з Гриценком, і з Гацьком, із Садовим, з Саакашвілі, з Солонтаєм, просто менше про це розмовляю. Це лише початок шляху, я хочу вам сказати. Це обмін думками," - зауважив він у коментарі INSIDER.

Що ж до Михеїла Саакашвілі, то його прес-служба повідомила, що останні два місяці він проводив зустрічі в регіонах й іншої активності, як то акції чи збори, найближчим часом не планує.

Проблеми об’єднанння

Усі без винятку співрозмовники зауважують, що характер подібних зустрічей носить перш за все консультативний характер.

"Треба об’єднуватися, коли ти вже чітко уявляєш на базі чого і на базі кого. У нас дуже болючий механізм об’єднання, який може бути тільки шляхом ліквідації політичних партій," - розповідає Чумак.

За його словами, деталі закриття проектів не так просто між собою погодити. При цьому, об’єднання заради об`єднання нікого не цікавить, адже воно потрібно лише, щоби потрапити у Верховну Раду і там мати більшість. Водночас нардеп запевнив, що жодних вимог і проблем з цим між молодими політичними силами не існує.

Так само стримано про варіанти об’єднання говорить і Василь Гацько:

"В цілому тема консолідації в "ДемАльянсі" розглядається, адже вона дає можливість перемогти на парламентських виборах, сформувати більшість, коаліцію, уряд і реалізувати до логічного завершення розпочате на Майдані. Але називати сьогодні суб’єктів цієї консолідації - зарано. На сьогодні ця зустріч не для об’єднання, а для діалогу і координації по окремим темам," - розповів він INSIDER.

Загалом, всі лідери молодих партій акцентують увагу на реформі виборчого законодавства. Василь Чумак ініціював акцію під парламентом, що проходитиме кожного пленарного вівторка і матиме на меті зміни до законодавства щодо виборчого права, а "Демальянс" і "Самопоміч"  запевнили, що не проти її підтримати.

Вибори під рейтинг

Так само стримано лідери молодих політсил відповідають про можливість дочасних виборів. Їхня позиція зводиться до того, що іти на них треба, аби перемагати, а перемогти вони поки що не можуть.

"Я вважаю що ми не в праві іти на сценарії, які несуть певні ризики для держави сьогодні. Не можна запустити процес і розуміти, що може статися, як завгодно. Можуть підсилитися ліві, популісти, проросійські сили. Щойно з'явиться впевненість, що перемога однозначно гарантована, що "регіонали" та інші популістські сили не стануть владою в результаті виборів, тоді я вам скажу, що ми будемо проводити дострокові вибори," - розповів лідер "ДемАльянсу" Василь Гацько.

У малоймовірності позачергових виборів до парламенту переконаний і нардеп Віктор Чумак. Він хотів би, аби вони сталися вже після перевиборів президента і змін до законодавства.

Лідер "Самопомочі" Андрій Садовий, також розділяє позицію свої колег щодо зміни політичної еліти з часом і додає:

"Мені боляче, що коли розмовляєш з представниками вищої влади, то вони говорять про внутрішні інтриги, а не про реальні зміни".

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 01:21
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus