Дональд Трамп. "Козирний" магнат чи махровий шовініст

Про передвиборну кампанію багатого і скандального республіканця
14 января 201613:26

Навесні минулого року, на  старті передвиборної кампанії у США, здавалося, що Америці не уникнути чергового протистояння по лінії "Клінтон-Буш". Однак уже напередодні праймеріз, які стартують зовсім скоро, ситуація не виглядає такою однозначною.

По-перше, після низки скандалів справи одного з головних фаворитів перегонів Гілларі Клінтон виглядають не так уже й райдужно. Напередодні перших праймеріз у Нью-Гемпширі та Айові, які  вважаються визначальними, було оприлюднено дані останніх опитувань.  Згідно з цими даними, приблизно рівні шанси на успіх у стані Демократичної партії з екс-головою Держдепу США має 74-річний кандидат, сенатор від штату Вермонт Берні Сандерс.

У стані республіканців ситуація не менш цікава. Стартовий минулорічний фаворит, брат колишнього президента США, губернатор штату Флорида Джеб Буш уже з літа минулого року почав стрімко втрачати рейтинг.

Тепер серед фаворитів республіканців зовсім інші персоналії. 45-річний сенатор від штату Техас Тед Круз і відомий магнат-шоумен Дональд Трамп. Останній, за данними опитувань, зараз є фаворитом республіканців, і має великі шанси на перемогу в праймеріз.

Завдяки чому Трамп досягнув таких приголомшливих успіхів у передвиборній гонці, і які наслідки може мати для України перебіг кампанії у стані республіканців, розбирався INSIDER.

Від будівництва до телевізійної слави

69-річний Трамп є четвертою з п’ятьох дитиною в сім’ї Фредеріка Кріста та Мері Маклауд Трампів. Батько майбутнього мільярдера й сам був небідною людиною. Син німецьких емігрантів займався будівельним бізнесом і встиг заробити мільйонні статки на реалізації проектів житла для середнього класу в Нью-Йорку. Дональд із дитинства проявляв неабияку енергійність. У віці 13 років батьки відправили його, напевно, для підвищення дисципліни, до Нью-Йоркської військової академії. Батьки не прогадали, й у 18 років Дональд закінчує академію із значними успіхами як у спорті, так і в навчанні.

Після цього Дональд вступає до університету Фордхема, однак навчання йому не дуже сподобалося і він перевівся до Вартонської бізнес-школи при Пенсильванському університеті, де захистив диплом з економіки. Ще навчаючись, Дональд підпрацьовував у компанії батька, а відразу після завершення навчання влаштувався працювати там на постійній основі, займаючись орендою житла для середнього класу.

Плани сина виявилися значно ширшими від батькових, і згодом він переїжджає на Мангеттен, де обирає для себе великі будівельні проекти, які могли б принести йому високий прибуток і суспільне визнання.

Одним із найвідоміших проектів, реалізованих тоді майбутнім мільярдером, стала капітальна реконструкція готелю Commodore, яку він провів у партнерстві з корпорацією Hyatt Hotel. Зі збиткового готелю в центрі Нью-Йорка 1980 року з’явився дуже привабливий з архітектурного погляду зору готель The Grand Hyatt, який зробив Трампа найвідомішим забудовником міста.

Проте бути пізнаваним лише на рівні міста для Трампа було замало. У 1979 році він бере в довгострокову оренду ділянку на П’ятій авеню, яка прилягала до будівлі знаменитої компанії Tiffany. Через 3 роки на ній виріс грандіозний комплекс, який складався з 58-поверхової будівлі з внутрішнім подвір’ям на 6 поверхів і 80-метровим водоспадом. Комплекс вартістю 200 млн доларів отримав назву Trump Tower і приніс його власникові відомість усієї країни.

Уже на час побудови Trump Tower інтереси Трампа виходять за межі винятково будівництва.

Згодом у бізнес-імперії магната з’являються нові активи, пов’язані вже з ігровою сферою. Враховуючи, що "trump" у перекладі з англійської означає "козир", поява Трампа в гральному бізнесі виглядає доволі органічно. Упродовж 10 наступних років своїм іменем у різних варіаціях Трамп називає декілька величезних казино-готелів в Атлантик-Сіті. На цьому бізнесмен не зупинявся, і список його здобутків у сферах нерухомості та грального бізнесу можна продовжувати довго. Наприклад, встиг він придбати авіакомпанію та навіть футбольну команду.

І все б нічого, але непомітно підкралася криза на ринку нерухомості. Трамп, який завжди вів свій бізнес доволі агресивно й ризиковано, опинився у важкій ситуації, оскільки всі свої масштабні проекти фінансував за рахунок позик. Кредитори почали пред’являти рахунки на астрономічні суми, тож попереду замаячив привид банкрутства. З горем навпіл мільярдер упорався і з цими проблемами, втративши частину активів.

У 2003-му Трамп запустив своє ток-шоу "Учень", учасникам якого пропонували поборотися за роботу в компанії багатія. Фраза, яку промовляли невдахам проекту "You’re fired!" ("Ви звільнені!"), стала настільки популярною, що Трамп подав заявку на реєстрацію торгової марки з такою ж назвою.

Популярність на телебаченні не обмежилася лише цим ток-шоу. Трамп бере участь і в багатьох інших проектах, знімається у телесеріалах і фільмах, де він грав в основному роль самого себе. Він встиг знятися, зокрема, в таких популярних стрічках, як "Один удома-2" та "Принц із Беверлі-Хілз". І навіть був двічі номінований на премію "Еммі".

Не пасе задніх мільярдер і в особистому житті. Нині він уже втретє одружений і має п’ятьох дітей від різних дружин.

 

Передвиборна гонка як безпереревне шоу

Незважаючи на всі вище перелічені зацікавлення, Трампу завжди була цікава політика. Причому особливою політичною розбірливістю сам він не відрізнявся, встигнувши побувати як у лавах Демократичної, так і у лавах Республіканської партії. Мало того, свого часу він міг балотуватися на виборах президента США від крайньо правої Реформістської партії, однак тоді не склалося.

Не складалось і в інші рази. Мільярдер багаторазово грозився балотуватися на виборах президента, однак до офіційного висування досі так і не доходило. У різні часи Трамп підтримував то одного, то іншого кандидата з різних штабів на виборах президента США. Свого часу, ще задовго до виборів, він навіть спрогнозував, що Гілларі Клінтон і Джеб Буш будуть основними кандидатами на праймеріз.  

У принципі, на початок літа минулого року так воно й виглядало, але всі карти сплутав саме Трамп. Його ексцентричність спочатку сприймали не те, щоб несерйозно, але точно не як основну чесноту, яка дозволить досягти бажаного результату. В історії американських виборів неодноразово з'являлися кандидати, які робили ставку на гучні радикальні заяви, однак такі кандидати рідко доходили навіть до середини праймеріз, у певний момент знімаючи свої кандидатури. Цього разу все пішло не так.

Свою кампанію зі самого старту Трамп побудував на критиці політичного укладу останніх десятиліть. "Американська мрія вмерла. Але я зроблю Америку знову великою", - заявив Трамп під час старту своєї кампанії.

Власне, вже з першої своєї офіційної промови Трамп одразу ж почав епатувати публіку і викликати шквал емоцій із боку багатьох політиків, як у середині країни, так і за її межами. Якщо ви розумієте, що таке політкоректність, то це точно не про Трампа. Під час кампанії він не обирає висловів як щодо своїх конкурентів, так і щодо проблем нелегальної міграції, яка є однією з основних тем, що її використовує мільярдер.

За манерою висловів і намагання робити шоу всюди, де б він тільки не з'являвся, його можна було б порівняти з Олегом Ляшком або з Володимиром Жиріновським, однак, на відміну від цих діячів, у Трампа є власні гроші, які дозволяють йому не озиратись у пошуках політичних спонсорів. За самою риторикою він радше нагадує таку собі американську версію Марі ЛеПен середнього періоду з усіма атрибутами типового махрового шовінізму.

Уже перша промова Трампа спровокувала грандіозний скандал із сусідньою Мексикою, коли він заявив, що ця країна просто не може бути другом США, пообіцяв побудувати велику стіну на кордоні з нею, а мексиканьких мігрантів узагалі назвав "продавцями наркотиків".

Але це був тільки початок. Ще до перших великих телевізійних дебатів Трамп встиг облити брудом всіх і вся в американській політиці, в тому числі й усю верхівку Республіканської партії, від якої, власне, і йде на вибори. "Нездари", "кретини", "немічні", "продажні" тощо. Перелік епітетів, якими "нагороджував" інших політиків Трамп, можна продовжувати безкінечно.

 

З другого боку, він вдавався до відверто ксенофобських заяв щодо Китаю та мусульман. Пропонував висилати з країни дітей нелегальних мігрантів, заборонити в'їзд мусульманам узагалі і т.д. А нещодавно звинуватив президента Обаму та Гілларі Клінтон у тому, що вони "створили ІДІЛ".

Перші великі дебати серед республіканців у серпні минулого року на телеканалі Fox узагалі перетворилися на шоу одного актора, в якому всі інші суперники стали тільки статистами для епатажного мільярдера. Тоді ж він запам'ятався і сексистськими висловами на адресу ведучої, за які потім навіть не думав вибачатись. Як не дивно, будь-які навіть найнеприємніші тези ніяк не впливали на його рейтинг, який, починаючи з літа, стрімко ліз угору.

Трамп перетворив передвиборну гонку в стані республіканців на безперервне шоу, яке не втрачає своєї популярності завдяки постійним новим і новим скандальним висловам, які тільки підливають мала у вогонь. Республіканці, які спочтаку начебто й були не дуже проти підвищити інтерес до своєї партії, зараз опинились у пастці, оскільки Трамп їх відверто напрягає, але й відмовитися від нього просто так вони не можуть.

Магнат уже заявив, що у випадку, якщо не виграє праймеріз серед републіканців, то може піти на вибори як незалежний кандидат, а це майже вирок, оскільки тоді шанси на перемогу будь-якого іншого кандидата-республіканця стрімко впадуть. Трамп наче каже: "Ок, мужики, якщо не з вами, тоді проти вас". Шантаж? Ну, звісно ж, шантаж, а ви як думали? Трамп уже давно перетворився на головний біль републіканців, який із великою ймовірністю призведе до подальшої кризи в стані партії.

Трамп, Путін і Україна

Ще однією темою, яка не може не хвилювати українців, є позиція Трампа щодо Росії. Магнат вважає, що у випадку, коли стане президентом, зможе налагодити більш тісні стосунки з тими державами, які допоможуть досягти стабільності в світі. Серед них звучить і Росія.

Трамп не за чужими словами знає, як мати справу з росіянами, оскільки 2013 року був у Москві, коли там проходив конкурс "Міс Всесвіт", права на проведення якого мала його компанія. Тоді магнат розсипався в компліментах приймаючій стороні і навіть пообіцяв побудувати в Білокам'яній один із своїх фірмових хмарочосів.

Під час кампанії Трамп заявив, що був би не проти вийти на новий рівень стосунків із Росією, і висловив упевненність, що йому вдасться "домовитися з Путіним". Самого нинішнього хазяїна Кремля він називає "справжнім лідером. Не те, що в нас". Не залишився осторонь і сам Путін, який напрочуд тепло висловився на адресу Трампа, назвавши його "без сумніву, яскравою, талановитою людиною".

Безпосередньо щодо України Трамп висловлюється не так часто, але загальний тренд зрозумілий. Він, з одного боку, визнає, що ситуація з Україною залишається великою проблемою, однак вирішення її він бачить зовсім не у Вашингтоні. "Чому ми постійно очолювали всі битви?" - заявив наприкінці осені Трамп, говорячи про своє ставлення до України та до вирішення проблеми з Кримом.

 

На його думку, США повинні більше займатися вирішенням власних проблем, а Україною повинні більше перейматися в Європейському Союзі, зокрема в Німеччині.

Феномен Трампа виявився доволі несподіванним і болісним для звиклого життя американського політичного істеблішменту. Трамп тисне на найтемніші й дуже непривабливі прояви американської душі, витягуючи наверх увесь радикальний нарив, який тривалий час вдавалося розбивати задовго до основних політичних перегонів у країні.

Граючи на емоціях американців, він зумів закумулювати значний протестний електорат, уміло жонглюючи на страхах американців і втомленості від запріснілої політичної еліти. Він будує "американську мрію" за Трампом, знаючи, як правильно подати американському глядачеві шоу.

З іншого боку, антирейтинг Трампа є одним із найбільших серед основних претендентів на головне крісло в Білому домі, тому шанси на повну перемогу все ще не настільки високі, хоч і стрімко ростуть. Чи вдасться Трампу втримати високі рейтинги і чи варто його суперникам бити на сполох, покажуть найближчі місяці, які обіцяють бути дуже гарячими.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 22:45
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus