Зараз будь-які амністії сприйматимуться, як зрада

Вони навряд сприятимуть встановленню взаєморозуміння в українському суспільстві
Всі фото автора
28 октября 201509:57

Амністія бойовиків почалася. Служба безпеки України сприяє тому, що бойовики "армії ДНР" повертаються додому.

З середини серпня служба запровадила програму "На тебе чекають вдома": з "того боку" можна зателефонувати на спеціальний "гарячий телефон", заявити, що хочеш повернутися в Україну. За домовленістю на блокпосту чоловіка чекатимуть представники СБУ, члени родини, можливо, священик. Номер "гарячого телефону" СБУ через якісь свої канали поширила на територію так званих "ДНР" і "ЛНР".

Близько 20 осіб скористалися цією пропозицією. І ще з двома сотнями проводять відповідну роботу.

Це зрада чи сувора необхідність?

Певна річ, що учасники програми повертаються не просто так. Вони проходять певну процедуру. Пишуть заяву, в якій каються за скоєне і запевняють, що вони не чинили кримінальних злочинів. Заяву перевіряють співробітники СБУ й у разі невиявлення злочинів у заявника матеріли передають до суду, який ухвалює рішення про звільнення від відповідальності.

У місті Костянтинівка мені довелося коротко поспілкуватися з учасниками цієї програми - чотирма молодими людьми віком від 18 до 20 років. Якщо вірити їм, то лише один із них був прихильником ідей так званої "Новоросії" або ж "ДНР". Він повірив у те, що Донбас, припинивши платити податки до Києва, ставши самостійним, заживе значно краще, ніж він жив до того. Надихнувшись цією ідеєю, він пішов служити в "армію ДНР", але швидко розчарувався, бо дійсність виявилася не такою красивою, якою її змальовувало російське телебачення.

Решта молодих людей, за їхніми словами, опинилися по "той бік" випадково.

Один із них посварився з батьками і пішов з дому. Іти було нікуди і він подався до "ополчення" з проханням пустити його переночувати. Вони напоїли молодика чаєм і запропонували чергувати на блокпосту. Коли Гіркін зі своїм "військом" пішов до Донецька, то він подався разом із ним.

Другий молодий чоловік до війни поїхав у Макіївку, бо вдома не було роботи. Влаштувався там, але з початком бойових дій роботу втратив. Каже, що мусив служити на блокпостах, бо треба було якось заробляти на життя.

 

Третій теж чергував на блокпостах і разом із гіркінськими бойовиками подався в Донецьк. Там у складі "ополчення" охороняв будинки багатих людей, які на час війни виїхали за межі регіону. Думає, що за це платили керівникові його загону. Сам він отримував зарплату в розмірі 15 тисяч російських рублів.

З одного боку, відтік людей з "ополчення" є позитивним сигналом. Він свідчить про те, що "молоді республіки" перебувають на стадії загнивання. Росія і "політична еліта" "ДНР"-"ЛНР" використала їх у своїх цілях, а тепер вони їм більше не потрібні - викидають непотрібний людський матеріал, як сміття.

З іншого боку, активне та свідоме суспільство мирної частини України може бути шоковане від цього процесу. Неодмінно скажуть, що дуже багато хлопців загинуло, захищаючи схід країни від бандитів із "молодих республік". Що країна витратила стільки сил на підтримку армії. Що в Україні криза. А тим часом хай і не основні, але все ж таки бандюки уникають покарання. Вони повернуться додому і житимуть так, наче нічого не сталося.

Крім того, багато хто висловить сумнів. Мовляв, наші слідчі органи, маючи купу відео й інших матеріалів, не змогли виявити тих, хто бив і розстрілював людей на Майдані. А тут через півтора року війни вони беруть на себе сміливість стверджувати, що в когось, хто був на боці самопроголошених республік, немає на руках крові, що вони не "віджимали" чужі автомобілі і не грабували магазини.

Чи реально в це повірити?

Українці будуть також сумніватися, чи це не перший крок до прощення набагато серйозніших злочинців на зразок "президентів" Плотницького і Захарченка. Або фігур менш масштабних, але тих, які коїли не менші злочини.

Та головний фактор для невдоволення і недовіри - те, що не покарано тих, хто не був на "передку", але за кулісами розпалював цю війну. Мало того, велика частина з них тепер засідає в парламенті й обиралася до місцевих органів влади. На тлі цього будь-які амністії сприйматимуться, як зрада. І навряд чи сприятимуть встановленню взаєморозуміння в суспільстві. 

Разделы :

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 13:49
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus