Що принесе Україні канадський вітер змін

Про нового прем'єра Канади
21 октября 201516:43

Поки Україна лише наближається до місцевих виборів, канадці обирали парламент.

Вибори в Канаді для нас важливі перш за все тому, що в цій країні проживає друга за чисельністю в світі українська діаспора (після Росії). За даними останнього перепису населення, в Канаді проживає близько 1,2 млн осіб українського походження, що становить приблизно 4% загальної кількості населення країни.

Окрім цього, офіційна Оттава останнім часом була одним із головних "локомотивів" в антипутінській коаліції, і одним із найактивніших захисників інтересів Києва в українсько-російському конфлікті.

Вибори завершилися переконливою перемогою опозиційної Ліберальної партії, яку підтримали 136 із 244 виборчих округів, а її лідер Джастін Трюдо стане 23-м прем’єр-міністром Канади. Правляча Консервативна партія отримала підтримку в 83 округах, третьою стала Нова демократична партія, яка перемогла в 20 округах, а четвертим став "Квебекський блок" (5 округів).

INSIDER вирішив розібратися, чого варто очікувати Україні від політичних змін у Канаді.

Завершення ери Гарпера 

Консервативна партія перебувала при владі в Канаді, починаючи з 2006 року, а її лідер Стівен Гарпер (який уже встиг заявити про відставку з поста голови партії) весь цей час був незмінним прем’єр-міністром.

Усю каденцію перебування консерваторів при владі її лідер був активним прихильником підтримки демократичного розвитку України. Найвідчутнішою вона стала в кризові для нашої країни 2014-2015 роки. Показово, що до цього часу Гарпер лише однин раз був із візитом в Україні, а впродовж останніх двох років встиг тричі побувати в Києві.

Гарпер був активним прихильником Євромайдану та всіляко намагався це показати. Під час анексії Криму Канада була однією з перших держав, яка жорстко засудила дії Росії та виступила за запровадження міжнародних санкцій проти Кремля. Такою ж чіткою і недвозначною була позиція Оттави й щодо вторгнення Росії на Донбасі.

У вересні 2014 року Гарпер заявив, що, хоч Канада і не є наймогутнішим другом України, однак "завжди буде найвірнішим другом". Слова канадського прем’єра не суперечили діям. Канада намагається постійно підтримувати український уряд та українську армію.

Стівен Гарпер

Разом із цим, Гарпер був одним із найактивніших учасників антипутінської коаліції. Саме він у листопаді 2014 року на саміті G-20 в Австралії, під час традиційного рукостискання з президентом Росії Володимиром Путіним, заявив йому: "Думаю, я маю потиснути вам руку, однак я можу сказати вам тільки одне: забирайтеся геть з України!"

Багато канадських експертів вказують і на значну роль Гарпера в тому, що Росія була відлучена від G-8. Тож зовсім недаремно в Росії багато хто вважає Канаду одним зі своїх головних ворогів у західному світі.

Однак у самій Канаді Гарпер піддавався активній критиці, зокрема й за зовнішню політику. І річ тут зовсім не в Україні.

Гарперу закидували те, що він обмежився "розкруткою" лише деяких тем, а його зовнішня політика була занадто підтягнута в фарватер дій США. Крім цього, опоненти Гарпера використовували у своїй кампанії скандали з витратами сенаторів-консерваторів, економічний застій, торговий договір у рамках Транс-Тихоокеанського партнерства, поводження з біженцями і спроби прем’єра заборонити носити мусульманкам нікаби під час церемонії отримання канадського громадянства.

Трюдо-молодший

На тлі місцями аж занадто консервативного Гарпера, а також аж занадто томного лідера Нової демократичної партії Тома Малкера молодий 43-річний лідер Ліберальної партії Джастін Трюдо й справді виглядає доволі прогресивно.

Ліберали на повну використали образ молодого політика, повністю асоціювавши його з необхідністю оновлення. Ще напередодні виборів лібералам віддавали лише третє місце, однак за недовгий термін гнучка і рухлива кампанія команди Трюдо призвела до перемоги.

Том Малкер

"Канадці чітко заявили, що настав час змін", - заявив у своїй переможній промові перед прихильниками Трюдо. Саме на "реальні зміни" під час кампанії робили ставку ліберали. І канадці повірили, що Трюдо їх забезпечить. Не останню роль у цьому, напевно, зіграло й те, що саме прізвище Трюдо в канадців асоціюється з модернізацією.

Новий канадський прем’єр є сином колишнього прем’єр-міністра Канади П’єра Еліота Трюдо, з яким асоціюється модернізація країни в 70-80-х роках минулого століття. П'єра Трюдо вважають "батьком" сучасної Канади - зокрема її двомовності, безкоштовної системи медичного забезпечення та політики мультикультуралізму.

Його синові до таких епітетів ще потрібно добре працювати, однак за проведену передвиборну кампанію можна поставити тверде "відмінно".

Основні теми, на які обіцяє звернути увагу новий голова канадського уряду: зменшення залежності економіки від експорту сировини в США, підтримка вітчизняної промисловості, підвищення податків для багатих та корпорацій і послаблення податкового тиску на середній клас, розвиток мультикультурного суспільства та забезпечення гендерної рівності. Зокрема, новий прем’єр, який вступить у повноваження 4 листопада, вже встиг анонсувати паритетність представництва чоловіків і жінок у новому уряді.

Однією з найбільш обговорюваних ідей Трюдо стала його ініціатива щодо легалізації марихуани, завдяки чому, на його думку, буде знято невиправдане навантаження на правоохоронні органи.

У зовнішній політиці новий канадський прем’єр не є прихильником активної участі Канади в боротьбі з терористичними загрозами. Зокрема, Трюдо вже встиг заявити президентові США Бараку Обамі, що канадські військово-повітряні сили більше не братимуть участі в бомбардуванні позицій "Ісламської держави" в Сирії. При цьому Канада не буде виходити з антитерористичної коаліції.

Джастін Трюдо

Українські перспективи

Незважаючи на те, що колишній прем’єр Канади Стівен Гарпер виглядає більш активним прихильником підтримки України, ніж новий, і навіть називав себе "вірним другом України", про особливу стурбованість щодо зміни ставлення Канади до України говорити зарано.

По-перше, Трюдо навряд чи зможе ігнорувати точку зору мільйонної української діаспори. В мультикультурній Канаді цей чинник відіграє не останню роль, незважаючи на те, що більшість української діаспори традиційно підтримує консерваторів.

Окрім цього, й сам Трюдо неодноразово говорив про Україну. "Глобальна спільнота відіграє важливу роль у захисті та збереженні суверенітету України. Ліберальний уряд покаже реальне, відчутне лідерство в цьому питанні та розробить довготермінову програму підтримки перебудови в Україні", - заявив він, вітаючи українців із Днем Незалежності.

Не особливо добирав слова Трюдо й стосовно Путіна, назвавши нещодавно його бандитом, а його політику – шкідливою. Власне, Канада, на відміну від багатьох європейських країн, може собі дозволити спокійно критикувати Росію, оскільки Москва не є важливим для Оттави партнером ані в політичному, ні в економічному сенсі - російська частка в торгівлі Канади становить менш ніж 1%.

Разом із тим, певні ризики може містити не сама позиція Канади чи особисто Трюдо щодо України, а його позиція щодо зовнішньополітичної діяльності Оттави загалом. Канадці обрали концентрацію на вирішенні внутрішніх проблем, і вирішенням цих завдань новий канадський уряд займеться в першу чергу. Так, ми все ще в пріоритеті зовнішньої політики Канади, але питання в тому, чи зовнішня політика буде в пріоритеті для уряду Трюдо-молодшого.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

27.11.2018, 18:05
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus