Наливайченко vs Кононенкo. Компромат чи метання бісеру?

Як екс-голова СБУ лякав друга президента
16 октября 201514:21

Про те, що засідання парламентського антикорупційного комітету буде гарячим, деякі його члени говорили ще за декілька днів до того, як воно відбулося.

Адже на засіданні мав виступити колишній голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко і розповісти про офшорні схеми друга президента Петра Порошенка та заступника голови президентської фракції в Раді Ігоря Кононенка.

За перипетіями засідання спостерігав INSIDER.

Звинувачення Наливайченка

Власне, не було таємницею, про що саме мав розповісти екс-голова СБУ, оскільки за два дні до засідання член комітету від БПП депутат Сергій Лещенко оприлюднив звернення Наливайченка до голови комітету Єгора Соболєва, в якому йшлося про діяльність офшорної компанії Intraco Management Ltd, зареєстрованої на Віргінських островах, і яка, за інформацією екс-голови СБУ, входить у групу "Укрпромінвест" Порошенка.     

Загалом інформацію про діяльність цієї компанії було оприлюднено ще наприкінці серпня, коли в інтернет-виданні "Четвертая власть" з’явився матеріал, в якому Кононенка та Порошенка пов’язали з діяльністю компанії, яка, як стверджує видання, займалася відмиванням грошей.

Суть історії полягає в тому, що начебто через рахунки Intraco проходили транзакції, при цьому в платіжних дорученнях як контактні дані вказувалася пошта Кононенка, а з офшору кошти переводили на рахунки доньки депутата Дарії, а також оплачували обслуговування літака, яким літав президент.

Згодом у Генпрокуратурі заявили, що підстав для внесення цієї справи в Єдиний реєстр досудових розслідувань немає.

 

Комітет

Саме засідання комітету викликало ажіотаж як у представників ЗМІ, так і у членів інших парламентських комітетів. Не те, щоб "яблуку було ніде впасти", але стільців на всіх не вистачало точно.

Незадовго до початку засідання до зали зайшов сам Наливайченко. На столі була табличка з прізвищем і фігуранта обвинувачень екс-голови СБУ Кононенка, який з’явився в залі вже перед самим стартом засідання.

Кононенко зайняв місце в глибині залу біля одного з кутів столу, а Наливайченко в цей час саме вітався з Соболєвим. Голова комітету вирішив особисто привітатись з усіма "підопічними".

- Вітаю майбутнього прокурора, - посміхаючись привітався Володимир Парасюк, тиснучи руку Соболєву. 

У цей час Наливайченко зайняв місце біля стільця голови комітету і почав свою промову. Його перебив усе той же Парасюк, який запропонував йому присісти ближче.

- Щоби був між ними візуальний контакт, - знову посміхаючись до сусідки пояснив Парасюк, який наче готувався до гарячого словесного батлу опонентів.

 

Екс-голова СБУ почав із новини. Окрім уже згаданої вище офшорної компанії, в нього є інформація й про іншу компанію та іншу схему, яка пов’язана з попередньою. При цьому так само, як і при перших своїх звинуваченнях, Наливайченко знову послався на інформацію від журналістів. Щоправда, тепер уже не українських, а британця Грехема Стека.

- За час, поки ми з вами збиралися, викрито наступну схему - і я наголошую, що вона не остання, - під керівництвом тієї самої групи, викрили її вже британські журналісти. Офшор Intraco Management має зв’язок з іншим, і його назва Ernion, - заявив Наливайченко.

Після цього екс-голова СБУ почав розповідати про "офшорні оборудки найвищих ешелонів влади".

- Треба зробити все, щоб не допустити появи нового Лазаренка, - зазначив Наливайченко.

За його словами, матеріали необхідно направити в слідчі органи, однак поскаржився, що прокуратура ігнорує їх розгляд.

У переліку країн, через банки яких, за словами Наливайченка, щомісяця проходили декілька транзакцій на суму 100-300 тис. доларів, - Австрія, Латвія, Литва та Вірменія.

- Держфінмоніторинг готовий вам відкрити інформацію про справжніх бенефіціарів і Intraco Management і Ernion і, можливо, інших компаній, - підсумував Наливайченко.

Відповідь Кононенка

Наступним надали слово Кононенкові. Для цього його попросили пересісти ближче до президії і звільнили місце акурат навпроти Наливайченка, по інший бік від Соболєва.

Близький до президента депутат на початку промови Наливайченка намагався не показувати ніяких емоцій, однак постійне теребіння в руках олівця вказували на певне хвилювання.

 

- По-перше, ніякого відношення до компанії Intraco я не маю. Щодо цієї схеми (зв'язки з Ernion, - ред.), чесно кажучи, не готовий коментувати, оскільки вперше її побачив. Єдине, що я можу сказати, що в цих документах, які були надані, так само як і в попередніх, ніякого зв’язку з Україною не бачу, - з ходу почав спростовувати звинувачення Кононенко.

Депутат спростував також заяву Наливайченка про те, що прокуратура не розслідує можливі правопорушення, пов'язані з відмиванням грошей. Кононенко розповів, що заява Наливайченка є в прокуратурі Києва, він особисто мав зустріч із керівником прокуратури столиці. При цьому запевнив, що зустріч відбулася за його ініціативи.

Кононенко зазначив, що екс-голова СБУ надав фотокопії відповідних документів, які свідчать лише про намір здійснити платіж.

- На цих фотокопіях немає ні підписів, ні яких-небудь позначок банку. Для фахівців, які в цьому розбираються, ті копії начебто платіжних документів, які там є, це transfer by payment order, він не є платіжним документом. Це є винятково намір здійснити платіж, - запевнив депутат.

Наприкінці своєї промови Кононенко наголосив, що з 1999 року декларує свої доходи, і за цей період сплатив майже $20 млн податків.

- Тому ці звинувачення пана Наливайченка щодо якихось платіжок на 6 тис. доларів, навіть на 100 тис. доларів, я вибачаюсь, навіщо це мені потрібно? - резюмував Кононенко.

Групи підтримки та спостерігачі

Після виступів основних опонентів справа дійшла до серії запитань-відповідей.

Фактично, присутніх можна було поділити на групи підтримки Наливайченка та Кононенка, а також на нейтральних, частина яких пробувала з'ясувати подробиці справи, а частина просто використовувала час, як можливість зайвий раз нагадати про себе. Благо, телекамер у залі було більше десятка.

Умовна група підтримки Кононенка раз у раз цікавилася, чому Наливайченко, перебуваючи на посаді голови СБУ, не робив гучних корупційних викриттів, і тільки тепер як громадський діяч почав так жваво боротися з корупцією.

Наливайченко не новачок у політичних дискусіях і доволі технічно уникав прямої відповіді, хоча складалося враження, що депутати не дуже й прагнули її почути.

 

Окрім цього, екс-голова СБУ заявив, що в цій справі він отримав згоду на сприяння від правоохоронців Латвії та американського ФБР. У цьому контексті він також не оминув можливості зачепити Кононенка, не називаючи його прямо, згадавши, що, маніпулюючи політичними питаннями, в країні вже дійшло до того, що "залякують американців відкликанням послів".  

Натомість умовна група підтримки Наливайченка постійно спрямовувала русло розмови на бездіяльність Генеральної прокуратури, у чому часто отримувала підтримку інших членів комітету, в якому Віктор Шокін вже давно є персоною номер один на звільнення.

Разом із тим, у цьому всьому багатоголоссі траплялись і доволі примітні моменти.

Щоправда, в цій частині більший "вогонь" був у бік екс-голови СБУ. Зокрема, депутат від "Народного фронту" Тетяна Чорновол вирішила згадати давню історію з польотами дружини та доньки Наливайченка літаком бізнес-групи Льовочкіна, Фірташа та Бойка та намагалася з'ясувати, чи він літав тим літаком.

Своєю чергою, депутат БПП Володимир Ар’єв також згадав доньку Наливайченка, але вже в контексті цієї справи. Він поставив під сумнів прикриття екс-голови СБУ журналістськими розслідуваннями. За його словами, кожне фото матеріалів, представлених у статті щодо Intraco, зроблено на смартфоні та містило в собі дані про геолокацію (про те, де їх робили). Пошук на google map нібито виводить на адресу Володимирська, 97/37, де розташований офіс фірми "Смайл Холдинг Україна", в якій Наливайченко працював керівником групи радників, а його донька є керівником.

Обвинувачення Чорновол Наливайченко назвав брехнею, а Ар’єву порадив передати матеріали в прокуратуру.

На другій годині засідання все частіше почали лунати заяви про "політичну виставу", а Соболєв намагався якомога швидше перейти до справи "діамантових прокурорів". Тим паче, вже близько години в залі сидів і відверто нудьгував заступник генпрокурора Віталій Касько.

- Якщо ми просто прийшли, тому що хочемо виступити, ми не можемо собі цього дозволити, бо в нас є друге питання, яке вже сидить, - резюмував Соболєв. 

Зрештою, члени комітету підтримали пропозицію звернутися до Генеральної прокуратури за роз'ясненнями щодо кримінального провадження за заявою Наливайченка про відмивання грошей через офшорні компанії українськими політиками, а Кононенко на виході назвав усе, що відбулося, "шоу" та пов’язав із місцевими виборами. 

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 17:52
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus