Замкнене коло контрабанди і корупції

Що відбувається на вільній частині Луганщини
30 сентября 201511:00

"Ты посмотри сколько бандер приехало. Как мы с тобой до такого дожились?". Так місцеві мешканці зустріли на вокзалі групу київських експертів і журналістів, які приїхали подивитися, що реально відбувається на прифронтових територіях.

“Раніше у нас була тільки бідність та корупція, а тепер додалися контрабанда та війна”. Ці слова таксиста з Сєверодонецька найкраще характеризують настрої жителів прикордонних міст Луганщини.

І якщо більшість мешканців абсолютно спокійно сприймають відсутність позитивних змін, то волонтери і проукраїнські активісти почуваються зрадженими й обдуреними. У їхніх словах злість і розпач: київська влада нічого не робить, щоб знищити контрабанду і нарешті почати вирішувати проблеми регіону. Але найгірше, за їхніми словами, те, що колишні чиновники, які проводили референдум і активно допомагали сепаратистам, спокійно гуляють на волі. Ба більше, переважна більшість залишилася на своїх робочих місцях.

Показовою є історія нинішнього голови Старобільської райдержадміністрації Анатолія Гаркавого. Будучи головою району у травні 2014 року він активно допомагав в організації референдуму, надаючи терористам скриньки і приміщення для голосування. Десятки відеодоказів не переконали місцевих правоохоронців, які після нетривалого розслідування заявили, що в діях чиновника ознак злочину не було, і відпустили його на волю. Повернувшись на ту ж саму посаду, наразі він відкрито глузує з обурених проукраїнських активістів. За їхніми словами, Гаркавий у приватних розмовах обіцяє, що коли повернеться "ЛНР", то все стане на свої місця і він ще розбереться з ними.

Коли починаєш розпитувати в місцевих мешканців про контрабанду, у відповідь чуєш сміх. Кажуть, у нас тут не контрабанда, ми лише відродили природній стан обміну товарів. "Скажіть, якщо ми хочемо передати продукти харчування родичам до "ЛНР" - це контрабанда чи ні? - обурюється місцевий мешканець. - Вони ж там голодують, чому ми не можемо їм допомогти?" Сьогодні різниця у вартості між деякими продуктами харчування на українських і тимчасово окупованих територіях може різнитися у 5-7 разів. Для порівняння: кілограм кабачків на українській території коштує 3 гривні, а в "ЛНР" вже 25 гривень. Для зняття соціального напруження голова військово-цивільної адміністрації Георгій Тука як експеримент відкриває 10 жовтня перехід для громадян на кордоні, що дозволить мінімізувати, але не вирішити повноцінно проблему.

Але харчі - не основний контрабандний товар. За словами правоохоронців, у топ-трійку входять:

- підакцизні товари (горілка, сигарети, ліки);

- нафтопродукти;

- ліс.

Як кажуть місцеві, фури з контрабандою їдуть постійно. Ефективність боротьби низька - впродовж року було відкрито лише 13 кримінальних проваджень і є аж 8 рішень суду.

І в цьому немає вини губернатора, який робить усе, що в його силах, аби перекрити незаконний потік товарів. Більше запитань до начальника обласної міліції Анатолія Науменка. За словами волонтерів, він замість того, щоб перекрити потік контрабанди, сам на ній наживається. Але при цьому діє настільки філігранно, що прямих доказів поки що не вдається знайти. Сам Анатолій Науменко відкидає будь-які звинувачення і навіть пообіцяв за потреби прийти та дати свідчення на детекторі брехні.

Але головною причиною проблем із контрабандою керівник однієї з мобільних спецгруп назвав відсутність законодавчої бази та політичної волі її створити в Києві. "Уявіть собі, після того, як ми зупиняємо автобус із контрабандою, ми не маємо права його конфіскувати і вимушені передати назад у АТП. Але на другий день цей самий автобус знову їде та перевозить контрабандний товар. Ми знову зупиняємо, передаємо в АТП і так по колу. А все через те, що закон забороняє конфіскувати транспортний засіб. Судді ж, як правило, приймають сторону контрабандистів, відпускаючи останніх на волю".

Ситуація погіршується тим, що досі немає чіткого переліку товарів, які заборонено перевозити з України на тимчасово окуповані території. За словами борців із контрабандою, у парламенті, Кабміні та РНБО лежать законопроекти та пропозиції, які нарешті дали би реальні інструменти для боротьби з контрабандою, але ніхто нічого не робить.

Розірвати це корупційне замкнуте коло ціною неймовірних зусиль і людських життів намагаються волонтери, добровольчі батальйони та керівник військово-цивільної адміністрації. Хоча збоку це нагадує боротьбу Дон Кіхота, на якого чимось дуже схожий Георгій Тука, з вітряними млинами.

За цим усім мовчки спостерігають місцеві мешканці. Для них те, що відбувається в їхніх містах, - лише черговий перерозподіл влади і ресурсів, а не побудова іншої, принципово нової України. І для них досі немає жодної принципової різниці між київською владою, бойовиками "ЛНР" чи нинішнім головою Старобільської РДА Гаркавим. Адже контрабанда, війна, бідність і корупція залишаються основними реаліями їхнього життя.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 22:40
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus