Чи змінять вибори розподіл сил у найбільших містах

Які шанси в політичних сил у Києві, Харкові, Львові, Одесі, Дніпропетровську
22 сентября 201511:00

Традиційно місцеві вибори мають менше значення в політичному сенсі, ніж парламентські. Однак саме вони дають старт на електоральному трампліні та можливості для подальшої акумуляції голосів.

INSIDER вирішив довідатись, як проходить підготовка до виборів у 5 основних і важливих в електоральному сенсі містах: Києві, Харкові, Львові, Одесі та Дніпропетровську, і які там шанси в основних політичних гравців.

Київ

Схоже, інтрига навколо того, чи підтримає БПП Кличка була більшою, ніж те, чи збереже діючий мер своє крісло.

"Сказати, що в Кличка немає конкурентів, – це нічого не сказати. Ніхто з тих, хто буде змагатися за крісло мера, не зможе набрати необхідну кількість голосів для перемоги у 2-му турі. Загалом кияни не надто задоволені діючою владою, але вже традиційно залишилися без вибору", - каже один із депутатів Київради на умовах анонімності.

Ще один його колега поділився внутрішньою соціологією, яку сам замовляв. За його даними, у Кличка зараз 23,8% голосів усіх опитаних, у Борислава Берези – 8,9%, у Володимира Бондаренка – лише 2%. Хоча потенційно представника "Батьківщини" готові підтримувати 10%. Кандидат від "Самопомочі" Сергій Гусовський поки що теж має не більш ніж 2%.

Депутат вважає, що якби "Батьківщина" та "Самопоміч" висунули сильних кандидатів, то розклад для мера суттєво ускладнився би.

Незважаючи на об'єднання УДАРу і БПП в одну політсилу, Кличко на своїх бордах уникнув політичного позиціонування і робить акцент на господарській діяльності в місті.

Активісти ОПОРИ відзначають ранній старт рекламної кампанії з боку деяких політичних сил. Зокрема, за словами координатора ОПОРИ в Києві Андрія Савчука, такими діями вирізнялися "Блок Петра Порошенка", "Батьківщина" та "Рух за реформи". Те саме стосується кандидатів у мери.

Крім того, координатори ОПОРИ фіксували багато благодійних акцій до 1 вересня у школах. Відтак з цього приводу роздавали  різноманітні подарунки, а також проводили ремонти приміщень. Так само активісти фіксують відкриття у різних районах столиці дитячих майданчиків за підтримки потенційних кандидатів. 

За власною соціологією того ж депутата, БПП має зараз 25%, "Самопоміч" – 15,4%, "Батьківщина" – 12%.

Фото сайту Кличка

У Київській області ситуація дещо інша. Основними гравцями тут називають БПП, "Батьківщину", "Свободу" та Радикальну партію Олега Ляшка. В області також прогнозують непоганий результат для партії "Наш край". Окрім того, на відміну від самої столиці, є ще декілька місцевих проектів, наприклад "Нові обличчя", яку очолює мер Ірпеня Володимир Карлюк.

Харків

Спостерігачі за виборами в Харкові й області відзначають, що партії парламентської коаліції значно понизили свій рейтинг. Найбільше рівень довіри в жителів регіону впав до партії Петра Порошенка, "Народного фронту" та "Батьківщини".

Однак координатор харківської ОПОРИ Вікторія Шевчук відзначила, що йдеться лише про загальні тренди та настрої, а не конкретні цифри.

"Цьогорічна кампанія дуже коротка, а соціологічні опитування проводили ще на початку літа, та й офіційної реєстрації ще не було. Втім уже зараз я можу констатувати той факт, що харків'яни - як у місті, так і в області - розчарувались у провладних фракціях", - зауважила вона.

Цікавий факт, що поряд із падінням підтримки БПП та НФ зріс рівень довіри до партії "Самопоміч".

"Ця партія зберегла хорошу репутацію за рік роботи і значно підвищила свій рейтинг. Більше того, це відносно нові обличчя, що завжди є плюсом у важкі економічні часи", - відзначила Вікторія Шевчук.

Понизився рейтинг (порівняно з минулими виборами, - ред.) і в "Опозиційного блоку", хоча партія продовжує займати лідерські місця. Що ж до Радикальної партії, то Харківщина ніколи не була електоральним полем для цієї політичної сили, а  тому її рейтинг, як був, так і залишається доволі низьким.

"Загалом харків'яни не підтримують нікого, хто вже був чи є при владі, але відносно короткий виборчий період 2015 року не дає змоги пробитися новим обличчям. І цим скористалися дуже багато політичних сил і політиків", - розповіла Вікторія Шевчук.

Як приклад представник ОПОРИ назвала діючого мера Геннадія Кернеса, всі конкуренти якого маловідомі, а тому не мають шансу, попри те, що підтримка до самого Кернеса суттєво впала. Наприклад, Анатолій Родзинський - депутат міської ради, який на вибори в парламент ішов від БПП, Юрій Сапронов – екс-заступник голови ОДА та Олександр Фельдман, який і є основним конкурентом.

Фото ZN.UA

Про намір позмагатися за мерське крісло заявив депутат Харківської міськради Дмитро Марінін, якого пов’язують із міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, і "свободівець" Ігор Швайка. Щоправда, участь останнього через події під парламентом 31 серпня, залишається під знаком питання.

Ще один опонент - колишній харківський губернатор Ігор Балута, який, імовірно, піде від Волонтерської партії України. Цей кандидат потенційно міг би отримати непогану підтримку, попри те, що на посаді губернатора Балута нічим особливим не запам’ятався. Саме його прізвище пов’язують із вдалим придушенням зародків сепаратистського руху в Харкові 2014 року. На тлі бездіяльності міської влади губернатор отримав доволі позитивний імідж серед проукраїнських сил.

Партія Петра Порошенка, яка потенційно могла б висунути сильного опонента, довго тягнула із представленням кандидата. Лише декілька днів тому вони представили кандидатуру Олександра Давтяна - харківського бізнесмена та політика, радника голови Адміністрації президента, президента "Інвестиційної групи DAD".

Цікаво, що ймовірним кандидатом від "Блоку Порошенка" мав стати голова облорганізації БПП і Харківської облдержадміністрації Ігор Райнін.

Те, що Харків, як і Київ, залишиться з незмінним керівником, свідчать і соціологічні опитування: Геннадію Кернесу довіряють – 55,1% опитаних, Олександрові Фельдману - 50,4%, губернатору Харківщини Ігореві Райніну - 19,7%.

Утім ,як зазначив один із відомих політиків, Кернес буде лише номінальним мером через дуже поганий стан здоров'я, тому варто приглядатися до його заступників, саме вони керуватимуть містом.

Щодо політичних сил, то лідером залишається "Опозиційний блок", який може розраховувати на підтримку 24,1% харків'ян, "Самопоміч" – 6,2%, "Лівий блок" – 4,6%, "Батьківщина" – 4,2%, "Солідарність-БПП" – 4,1%, "Народний контроль" – 3,9% та "Наш край" – 3,4%.

Львів

На думку оглядачів, Львів, як і Київ, навряд чи змінить мера.

За словами львівського аналітика ОПОРИ Олександра Неберикута, суттєво в регіоні зміниться лише міська рада.

"У Львівській міській раді лідерами мають шанс стати "Самопоміч" і БПП, на відміну від попередніх виборів, коли перемогу отримав "Народний фронт". Очевидним поки що залишається і той факт, що діючому меру Львова Андрію Садовому не знайшлось яскравих конкурентів, тобто політика, який зміг би позмагатися з ним на виборах", - розповів він.

Фото dyvys.info

Незважаючи на те, що вже місяць Львів завішаний бордами Ігоря Васюника, більше клопоту мерові завдасть не він, а Дмитро Добродомов і його "Народний контроль". Адже останні працюють за тією ж схемою, що на початку діяльності "Самопоміч".

"Для президента "Самопоміч", як кістка в горлі. Її популярність у Львові очевидна, а тому в Адміністрації президента роблять усе можливе, аби відтягнути голоси партії. Поява Добродомова та "Народного контролю" зумовлена саме таким бажанням, процесом керує безпосередньо Ковальчук", - каже один із депутатів БПП на умовах анонімності.

Бурхливої передвиборної діяльності на заході України поки не спостерігається, але спостерігачі ОПОРИ вже зафіксували декілька порушень у цьому регіоні. Мова про вже "традиційний" підкуп, щоправда, у вигляді благочинності.

 "Щодо адмінресурсу, то я наважуся сказати, що його будуть використовувати менше, ніж раніше", - додає Неберикут.

Цікавий і той факт, що багато спостерігачів за перебігом місцевих виборів очікують "використання напіввійськових угруповань, таких собі молодиків спортивної статури для провокацій".

"Вибори в Чернігові добре продемонстрували цей "тренд". Добре, що там справа не дійшла до конфліктів, однак це не гарантує їх унеможливлення на інших округах. На Львівщині є декілька активних громадських організацій, які, можливо, не  прив’язані до політичних сил, однак їх можуть використати ті чи інші політики в своїх цілях", - розповідає аналітик ОПОРИ.

Дніпропетровськ

Цікавим "виборчим" регіоном, заважаючи на політичних гравців, можна вважати Дніпропетровськ. І в місті, і в області експерти прогнозують жорстку боротьбу "Опозиційного блоку" та УКРОПу.

За місяць до перегонів Дніпропетровськ просто засіяний білбордами та рекламою. Серед них діючий народний депутат, лідер партії УКРОП Борис Філатов, депутат "Опозиційного блоку", екс-віце-прем’єр уряду Азарова Олександр Вілкул, заступник міського голови, один із лідерів партії "Відродження" Анатолій Крупський, екс-депутат міськради, керівник громадської організації "Громадська сила" Загід Краснов.

Власне, близький до УКРОПу олігарх і колишній дніпропетровський губернатор Ігор Коломойський уже тривалий час в області ворогує з колишніми "регіоналами" на чолі з Олександром Вілкулом. Саме між УКРОПом та "Опозиційним блоком", на думку спостерігачів, може розгорнутись основне протистояння на виборах.

Фото Дніпропетровської ОДА

При цьому деякі спостерігачі вважають, що в Дніпропетровській області центральна влада заради вибиття Коломойського готова до компромісів з екс-"регіоналами". "Дніпропетровську область Адміністрація президента здала Вілкулам", - зазначив координатор мережі ОПОРА в Дніпропетровській області Сергій Федько.

За його словами, на цей момент є ризик використання екс-"регіоналами" адмінресурсу за мовчазної згоди Банкової. Прикладом такого підігрування місцеві експерти вважають таємниче перенесення ТВК Дніпропетровська з міської ради в обласну, через що тепер точаться суперечки в суді. При цьому експерти прогнозують, що серед загальноукраїнських партій прохідний бар’єр подолають БПП і "Батьківщина", хоча й особливо активної кампанії жодна з названих політсил поки що не веде.

Разом із тим, на результати виборів у Дніпропетровську значно може вплинути "Громадська сила" відомого в місті Загіда Краснова. Крім того, в області очікують, що потрібні відсотки набере і партія "Відродження" (яку також вважають проектом Коломойського), хоча позиції партії на Дніпропетровщині не можна назвати стійкими. В другому за кількістю мешканців місті Дніпропетровщини Кривому Розі експерти також прогнозують основну боротьбу між "Опозиційним блоком" та УКРОПом. При цьому, на думку спостерігачів, у Кривому Розі позиції екс-"регіоналів" сильніші, ніж у Дніпропетровську.

За словами Сергія Федька, в Кривому Розі за кандидата від "Опозиційного блоку" Костянтина Павлова активно агітують на підприємствах міста. До того ж, спостерігач відзначає активне використання медійного ресурсу на користь "опозиціонера".

Одеса

Незважаючи на те, що Одесі не вдалося реалізувати сепаратистські плани, тут досі сильні позиції в партій, ідеологічно близьких колишній Партії регіонів.

"Одеська область – це електорат Партії регіонів, а тому тут усі, хто пов’язаний із цією політичною силою, досі мають велику підтримку. Скажімо, шанси увійти у двійку лідерів, поряд із БПП, є в "Опозиційного блоку". Водночас високі результати могли б показати комуністи, якби брали участь, або, наприклад, "Сильна Україна", - розповів координатор ОПОРИ в Одесі й області Анатолій Бойко.

При цьому, вказуючи на хороший показник БПП, експерт зауважив, що це пояснюється радше тим, що ця політична сила є партією влади, а в області завжди підтримували того, хто при владі.

"Електорально Порошенко ніколи не мав підтримки в області, тому я не можу сказати падіння це чи розчарування людей у цій партії, водночас її підтримують, бо тут завжди підтримували владу. Разом із тим, відсутність економічного прогресу та загальний стан у країні все ж позначилися на результатах. В "Опозиційного блоку", і без того популярного тут, підтримка зросла ще більше".

Доволі суперечливі шанси в "Батьківщини", "Самопомочі" та "Нашого краю". В останньому випадку варто розглядати лише південь області, тобто Бессарабію, адже політична кампанія цієї партії проходить винятково в етнічному руслі, наприклад, тема про права болгар. На півночі, що завжди був більш проукраїнським, такої підтримки "Наш край" не має.

"Батьківщині" я дав би 50 на 50, гірша ситуація в "Самопомочі", що я пов’язав би з повною відсутністю діяльності представників партії перед виборами. Вони найгірше представлені у ТВК, у 34 комісіях лише дві мають членів із "Самопомочі". Для порівняння: УДАР Кличка має по три представники в кожній. У медійному плані "Самопоміч" теж працює вкрай погано. Я радше говорив би про підтримку "Відродження" Хомутинніка, яке останнім часом стає популярнішим", - прокоментував аналітик ОПОРИ.

Щодо самої Одеси, то лідерами залишаються уже названі БПП та "Опозиційний блок".

Мер Одеси Геннадій Труханов зберігає свою популярність і, очевидно, залишиться мером.

Непогані шанси мала б і його партія з незвичною назвою "Довіряй справам", якби не одне але... Партію купили рік тому, до цього вона мала назву "Селянська партія", а з самого початку - "Комуністична партія (трудящих)", і це комуністичне минуле не дає змоги відтюнингованій партії брати участь у виборах.

У середу БПП має представити свого кандидата в мери. За інформацією, яку INSIDER підтвердили в АП, ним стане Саша Боровик, радник Михеїла Саакашвілі. Як відомо, самого керівника ОДА не вмовили очолити список БПП до облради, хоча одне його ім'я додавало би політсилі 6% у рейтингу.

 

За словами представника ОПОРИ в Одесі, Саакашвілі зберігає свою популярність в області та місті. За цей час екс-президент Грузії лише збільшив електоральну підтримку та, на думку одеситів, показав себе, як справного керманича. Однак експерти додають, що команду Саакашвілі не варто переоцінювати в їх пізнаваності.

"Не думаю, що команда грузинів, якби політики з Грузії створили партію, мали би велику підтримку. Тут немає значення чи це команда Саакашвілі, чи це грузинські реформатори. На місцевих виборах, враховуючи коротку кампанію, значення має лише пізнаваність політиків та їхні справи", - каже активіст.

Політичний проект Сергія Ківалова може змагатися з "Батьківщиною", у них є перспектива подолати прохідний бар’єр, але на більше вони не претендують.

У "Самопомочі" ситуація краща, ніж в області, однак пов’язано це з тим, що їй перейшли голоси "Народного фронту". "Знову ж таки, мали б велику підтримку комуністи та "Сильна Україна", якби брали участь", - додав координатор ОПОРИ.

Що стосується порушень і фальсифікацій, які або уже спостерігаються, або яких очікують у регіоні, то в першу чергу це використання адмінресурсу. "Далі вже звичний підкуп - як грошовий, так і продуктами", - розповів Анатолій Бойко.

Багато порушень очікують на стадії підрахунку голосів. Спостерігачі пов’язують це зі складною системою, що прописана в новому законі. "І тут мова не лише про владу, думаю, цим багато хто скористається", - сказав на завершення координатор ОПОРИ.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

5.12.2018, 02:16
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus