Любов напоказ

Президент продемонстрував єдність з прем'єром і пішов зустрічатися з Тимошенко, яка хоче його крісло
Фотог: Михайло Палінчак
9 сентября 201500:00

У той час, коли парламентська коаліція тріщить на останніх швах, президент, прем’єр і спікер влаштували свято єдності та доброзичливості.

Сталося це під завісу перебування в Україні голови МВФ Крістін Лаґард. Як і рік тому, тільки після зміни влади Захід вимагає від команди влади єдності, незважаючи на те, що ця команда давно вже живе за принципом дружби змії та черепахи: скину - вкусить, вкушу - скине.

Події 31 серпня на площі Конституції біля парламенту та вихід із коаліції Радикальної партії насторожили не тільки провладні фракції, але й міжнародних партнерів. Свою стурбованість подіями висловили відразу декілька західних посольств. За інформацією джерел у дипломатичних колах, влада отримала недвозначний сигнал, зокрема з американського посольства, щодо необхідності єдності всіх гілок влади та консолідованості в коаліції.

Демонстрацією такого єднання всіх гілок влади, безперечно, можна назвати сьогоднішнє розширене засідання уряду, на якому президент, прем’єр і спікер усім своїм виглядом показували, що ніяких проблем у трикутнику "президент-уряд-парламент" немає. Щоправда, одразу після нього відбулося засідання ради коаліції, яке знову показало, що єдність – це міраж.

Як розгорталися події, стежив INSIDER.

Триголове єднання

Головною темою засідання стало підвищення соціальних стандартів. Останніми тижнями уряд, а особливо Міністерство фінансів, потішили відразу декількома позитивними новинами. Перше – результат тривалих переговорів уряду з міжнародними кредиторами, внаслідок яких Україна домоглася списання боргів - близько 4 млрд дол. боргу і відтермінування на 4 роки виплати основної суми боргу країни. Друге – знаходження резервів, які дозволили уряду піти на підвищення соціальних стандартів не з 1 грудня, як було заплановано на початку року, а з 1 вересня. Яценюк на засіданні заявив, що підвищення заробітних плат, пенсій, інших соціальних виплат стало наслідком фінансової і економічної стабілізації.

Слово "стабілізація" взагалі стало головним лейтмотивом усього засідання, про яке говорили всі присутні. Зокрема, президент вказував на те, що стабілізацію побачила і директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лаґард. "Пані Лаґард визнала, що "в складний період у складних обставинах ви, українці, досягли макроекономічної стабілізації, і ваша економіка вже зараз показує ознаки відновлення", - не без задоволення розповів Порошенко.

При цьому президент хвалив уряд і клеймив колишніх коаціліантів. "Частина політикуму вирішила, що зовнішні ризики вже не актуальні і зараз саме час розпалювати в країні внутрішній конфлікт", - підвищеним тоном заявив Порошенко. Він не назвав Радикальну партію, але перед самим завершенням чітко виокремив, що незадоволений саме радикалами, ледь не вигнавши із засідання віце-прем’єра за квотою РПЛ Валерія Вощевського. "До речі, Валерій Вощевський написав заяву про відставку? Ставте у вівторок (на голосування в Раді). Ми цінуємо Вашу працю. До побачення", - різко заявив президент.

Загалом риторика всіх учасників засідання була більш ніж взаємопозитивною. Порошенко і Гройсман хвалили уряд, а Яценюк демонстративно віддавав належне президентові, вказуючи на його лідерські якості. Показовим моментом засідання стала розмова під час виступу міністра соціальної політики Павла Розенка, який розповідав про лідерів та аутсайдерів по областях серед регіонів за призначенням субсидій. Серед лідерів опинилася Вінницька область, і Гройсман, якому так само як і президентові ця область є рідною, порадив Мінсоцполітики запропонувати досвід Вінничини як приклад іншим. "Категорично вас підтримую в тому, що Вінницька область є флагманом, у тому числі і в проведенні реформ", – додав Яценюк, що виглядало як очевидний комплімент обом колегам по владі. Президент і Гройсман вдоволено всміхнулися.

 

Яценюк і Саакашвілі

Утім ідилія була не повною. Віце-прем’єр В’ячеслав Кириленко поскаржився президентові на конфлікт з "одним відомим губернатором".

"Трохи складно уряду, коли критика лунає від самої влади. Коли вона йде, тим паче, від виконавчої влади, коли хтось із голів облдержадміністрацій або навіть один, хоча й дуже відомий голова облдержадміністрації, вдається до системної і щоденної критики", - поскаржився Кириленко. Хоч віце-прем’єр і не назвав прізвище, але всі присутні зрозуміли, що мова про одеського губернатора Міхеїла Саакашвілі, який минулого тижня влаштував справжню інформаційну атаку на Яценюка. В оточенні прем’єра вважають, що причиною нападок Саакашвілі є неспроможність показати той результат, про який він заявляв при вступі на посаду. "Результату в Одесі немає, от він і піариться, як уміє. А вміє він це добре", - зазначив співрозмовник з оточення Яценюка. А от чому саме Кириленко вирішив висловитися публічно - невідомо, хоча останнім часом розмови навколо віце-прем’єра ширяться мало райдужні.

"Можливо, він побоюється, що Яценюк, який його курує, розміняє його на щось більш потрібне для себе при переформатуванні уряду", - припустив співрозмовник зі секретаріату уряду.

Переформатування уряду та проблеми в коаліції

Про переформатування уряду розмови точаться вже півроку, але дедлайн у вигляді місцевих виборів уже на носі.

Сам президент теж про них згадав сьогодні.

"Я думаю, що це дуже добре, що часи, коли Росія шантажувала не лише Україну, а всю Європу вентилем, уже в минулому. Якщо для вирішення цих проблем потрібні зміни (ми вчора про це говорили з прем’єр-міністром) і зміни у владній команді, зміни в уряді, будь-які зміни – я прийму це рішення як належне. Рішення, безумовно, за вами, за коаліцією, за Верховною Радою, але ми маємо забезпечити спільну та ефективну співпрацю", - заявив Порошенко.

У п’ятницю у розмові з журналістами заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко навіть припустив, що зміни відбудуться впродовж місяця.

"Це питання давно назріло. Треба призначити міністра екології, вирішити питання з міністром охорони здоров'я, який не справляється, і заявив про відставку. Того ж Вощевського звільнити", - зазначив соратник президента.

Але питання не лише в цьому. Після резонансного голосування за зміни в Конституцію та виходу радикалів із коаліції президент і його команда отримали додатковий головний біль у вигляді позиції ще одних коаліціантів – фракції "Самопомочі". Вже після засідання уряду у Верховній Раді за ініціативою "Самопомочі" відбулася зустріч ради коаліції.

"Зараз класична парламентська криза", - заявив перед зустріччю лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк. За його словами, коаліція мала обговорити, як вона працюватиме в нових умовах. Окрім того, він заявив, що фракція наполягає на змінах в уряді та зміні генерального прокурора Віктора Шокіна.

Уже після зустрічі перший заступник лідера фракції БПП Ігор Кононенко розповів, що фракції коаліції в парламенті створять групу фахівців, яка проаналізує роботу всіх міністрів і внесе пропозиції щодо кадрових перестановок в уряді.

"Учасники засідання сприйняли пропозицію фракції БПП – зібрати пропозиції від кожної фракції коаліції для формування групи фахівців, які будуть проводити зустрічі з кожним міністром уряду. Результати цих зустрічей буде проаналізовано на засіданні ради коаліції, і пропозиції внесуть прем’єру щодо того чи іншого керівника міністерства", – розповів Кононенко.

 

Він також повідомив, що депутати склали перелік питань для обговорення на зустрічі з президентом і прем’єром, яка має відбутися після повернення Яценюка з поїздки до Польщі та Словаччини, приблизно з 12 по 14 вересня.

Що стосується інших питань, які порушує "Самопоміч", у БПП говорять неохоче. За словами одного з нардепів БПП, у фракції не проти обговорювати питання щодо генпрокурора, однак тільки в разі наявності прийнятних кандидатур. "Прозвучало прізвище (заступника генпрокурора) Сакварелідзе. Відповідь на це питання дуже проста - Сакварелідзе добре говорить, але на сьогодні питання щодо обласних прокурорів розвалюється", - зазначив нардеп.

За словами співрозмовника, Сакварелідзе дали всі права, і генпрокурор йому не заважає працювати, тож треба побачити результат. Окрім цього, у БПП натякають, що Єгор Соболєв із "Самопомочі", який педалює це питання, й сам не проти зайняти цю посаду. "Є в нього така "хотілка". Але це позиція не "Самопомочі", а особиста позиція Єгора Соболєва, який у цій країні хоче мати монополію на боротьбу з корупцією", - розповіли в БПП.

Разом із тим у президентській фракції не приховують свого невдоволення поведінкою "Самопомочі", яка, за словами співрозмовників, не може чітко визначитися чого хоче. При цьому у БПП розповідають, що президент Петро Порошенко зустрічався з лідером "Самопомочі" Андрієм Садовим після виходу радикалів із коаліції. "Якийсь колишній лікар якось говорив, що є 180 видів шизофренії. Так от у Садового, напевно, сто вісімдесят перший. Садовий лягає спати з думкою, що він - президент, і прокидається з цією ж думкою", - пояснив своє бачення поведінки "Самопомочі" один із нардепів БПП.

Крім "Самопомочі", є свої забаганки і в "Батьківщини". Багато хто з депутатів у день виходу Ляшка з коаліції жартував, що Тимошенко "десь зараз лікті кусає", бо не зробила цього першою. Але насправді ЮВТ намагається вже декілька місяців грати в друга президента і "золоту акцію", розраховуючи стати прем’єр-міністром.

"Минулого тижня вона влаштувала просто шоу з пропозицією Гройсману очолити коаліцію. Це ж виходить, що йому просто відсікається шлях як спікеру домовлятися з іншими групами в залі, а вона натомість отримала б "золоту акцію", і пряла би з нас нитки", - каже один із депутатів з БПП.

 

"Якщо чесно - вона хоче посаду прем'єра вже. Але після виборів захоче категорично", - кажуть у партії Яценюка, якого Тимошенко нещадно критикує.

За словами співрозмовника, якщо бажання лідера "Батьківщини" не задовольнять, "вона просто буде вимагати перевиборів, як і "Самопоміч", і Ляшко, буде блокування Ради й інше".

Останнім часом Тимошенко намагається заручитися підтримкою Заходу, а ті ж її легенько підводять до теми єдності.

"Вони їй не вірять, але хочуть демонстрації єдності, аби уникнути 2005-го", - каже ще один депутат, близький до дипломатичних кіл.

У той час, коли лідери всіх фракцій були на раді коаліції, Тимошенко була на зустрічі в президента. Про що там йшлося, поки що невідомо.

 

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

  • События в Украине напоминают игру в песочнице...люди песок...четыре игрока..с тремя лопатками..а на бардюре песочные часы .их переворачивают и меняют роли по кругу...1991...2001..2005...2008..2012...2014..2015...время сжимаеться...колапс и мировая война интересов...чьих...люди или планета...кто выживет???

23.11.2018, 11:59
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus