Рояль з кущів. Ляшко вийшов із коаліції

Що робити далі, керівники коаліції обговорювали 5 годин
2 сентября 201501:04

У день відкриття нової сесії лідер Радикальної партії Олег Ляшко заявив про вихід його політичної сили з парламентської більшості.

Цей демарш фактично ознаменував початок виборчої кампанії. Для представників "Народного фронту" та БПП цей крок не став несподіванкою, а спікер Володимир Гройсман навіть позбавив Ляшка потрібної йому сцени у вигляді парламентської трибуни.

Більшість депутатів, з якими говорив INSIDER, переконані, що вихід радикалів з коаліції є спробою відвернути увагу від трагічних подій на мітингу біля будівлі Ради, одним з організаторів якого вони були, та можливість отримати переваги напередодні майбутніх місцевих і ймовірних парламентських виборів.

Як вплине вихід радикалів на роботу коаліції та як представник президента намагався їх утримати від цього рішення, дізнався INSIDER.

Утікаючи від наслідків кривавого мітингу

У кривавий понеділок, після голосування за Конституцію, радикали єдині залишилися в Раді. Ляшко і соратники довго радилися, як краще вийти до сцени, бо мітингувальники вже кидали шумові гранати.

Коли ж побачили, що протистояння призвело до людських жертв, радикали швидко перебазувалися в затишний депутатський готель "Київ". Там, сидячи в лобі, Ляшко диктував своєму вірному соратникові Андрію Лозовому пост для Facebook про вину президента в тому, що сталося під Радою.

 

Коли Лозовий спробував зробити зауваження щодо повторів у тексті, Ляшко зверхньо відповів:

- Лозовий, зараз на тебе повісять це насильство, пиши, б***, що тобі сказали. Станеш лідером партії – будеш диктувати тексти.

 

Схоже, що саме події понеділка і страх покарання змусили Ляшка переміститися в опозиційну нішу.

 Адже тиждень тому, 25 серпня, в інтерв'ю Радіо "Свобода" він заявив: "Вихід із коаліції - це фактично шлях до дострокових парламентських виборів, наслідком яких стане повернення до влади банди Януковича. Тому добровільно ми з коаліції не вийдемо, навіть вперед ногами!". 

Одразу після голосування за зміни до Конституції депутат Радикальної партії Ігор Попов на запитання INSIDER про можливе переформатування парламентської більшості не сказав жодного слова про вихід, навпаки, говорив, що подібні кроки - "величезна відповідальність, яку треба усвідомлювати та розуміти наслідки".

"У коаліції немає єдності вже давно, але не знаю, чи зараз можна говорити про її розвал", - зазначив депутат.

Та й сам Ляшко ще перед урочистим відкриттям чергової сесії Ради у вівторок жодного слова не сказав про ймовірний вихід. Можливо, тримав інтригу для виступу в залі.

Але спікер Володимир Гройсман не дав для цього поля. Відкриття було максимально лаконічним. Після чого голова парламенту оголосив перерву до середи, незважаючи на те, що на порядку денному вівторка стояло близько десяти законопроектів.

Після цього Ляшко вийшов у кулуари і зробив свою пафосну заяву.

"Фракція Радикальної партії виходить із коаліції. Ми не бачимо можливим перебувати в коаліції, яка фактично була знищена вчора руками президента Порошенка, голови Верховної Ради Гройсмана, які всупереч позиції більшості фракцій коаліції внесли до парламенту питання змін до Конституції. Як наслідок - це смерті на площі перед Верховною Радою, це криваві провокації, внаслідок яких постраждали сотні людей", - виголосив він.

Як розповів пізніше INSIDER радикал Юрій Чижмар, рішення про вихід було одностайно ухвалене вранці на засіданні фракції.

"Ми хотіли передати сьогодні офіційно документи, але Гройсман, знаючи цю історію (бо тут нічого не сховаєш, і у стін є вуха), без попередження закрив сесію, і ми не змогли оголосити свою заяву про вихід. Але ми заяву написали і сьогодні передаємо її в секретаріат, думаю, завтра її вже зачитають із трибуни", - сказав депутат.

Політик також додав, що логічним наслідком такого кроку було б не лише переформатування депутатського корпусу, але й уряду.

"Треба переформатувати уряд, бо Яценюк не здатен керувати країною. Ми повинні однозначно прийняти нову Конституцію, але не ту, яку написали на Банковій і яку завізував Путін із різними там захарченками, а провести ту децентралізацію, яка відповідає інтересам людей", - заявив Чижмар.

Очікуваний хід  

Представники БПП доволі оперативно дали свої пояснення щодо виходу Ляшка.

"Головний квакер учорашнього дня в парламенті намагається зняти питання участі його приспішників у терористичному акті та побитті наших військових. У такий ганебний спосіб він прагне уникнути відповідальності за смерть трьох хлопців. Маніпуляціями скоєне не затьмарити, навіть попри знання законів медіа", - заявила колишня речниця Порошенка, депутат Ірина Фріз.

 

Водночас нардеп Сергій Лещенко нагадав, що троє соратників Ляшка ходять під кримінальними справами.

"Моя версія. Вихід Ляшка з коаліції - це крок на випередження. Генпрокуратура готує повідомлення про підозру віце-прем'єру від радикалів Вощевському. Крім того, є подання на депутата Лозового та готуються/вже готові на Мосійчука та Лінька. Найкращий захист від кримінальних обвинувачень - це з опозиції. Тепер Ляшко буде кричати, що це розправа над "ворогами режиму Порошенка", - написав колишній журналіст.

Слід зауважити, що на Банковій очікували виходу радикалів, як і "Батьківщини" та "Самопомочі" напередодні місцевих виборів, проте не думали, що це станеться так швидко.

До того ж, головний радикал зміг виторгувати собі певні преференції у прем’єра Арсенія Яценюка за підтримку законопроектів Кабміну. Наприклад, після відставки міністра екології Ігоря Шевченка цю галузь фактично курував віце-прем’єр Вощевський.

Але за два дні риторика радикалів кардинально змінилася.

"Ну Яценюк зараз ближче до Порошенка. А Коломойський, у якого зараз право власності на Ляшка, з ним у конфлікті. Ну і вибори почалися, для них важливіше імідж зараз, ніж посада в уряді", - кажуть у "Народному фронті".

Утім, коли Ляшко із соратниками прийшов на зібрання коаліції у спікера, представник президента Степан Кубів все ж пробував його відмовити від оголошеного рішення.

 

"Гройсман мовчав, а Кубів намагався вмовляти. Він казав, що зараз війна і не час для таких кроків, що ця коаліція вийшла з Майдану", - розповів один з учасників зустрічі.

Однак на радикалів це не подіяло. Зробивши свою справу, вони вирушили по вулиці Шовковичній до кафе "Старий рояль".

Беззмістовне продовження "Шустер.Live"

Решта ж представників коаліції залишилися радитися. Зустріч була доволі представницька – були присутні не лише лідери фракцій, але й їх заступники. Втім за 5 годин засідання далі якихось політичних заяв її учасники не просунулися.

"На цих зустрічах давно зникла довіра. Ми всі робимо якісь заяви, але насправді це якесь беззмістовне продовження "Шустер.Live", - сказав INSIDER ще один учасник зустрічі.

Скориставшись демаршем Ляшка, представники "Самопомочі" та "Батьківщини" спробували нагадати про свої права як членів коаліції і що неприпустимо, що навіть лідери фракцій коаліції не знають, як відбуватиметься засідання Ради.

Натомість спікер критикував їх за неголосування за Конституцію, казав, що вони не розібралися і штучно блокують децентралізацію, збільшуючи в такий спосіб напруження в суспільстві своїми заявами.

Проте ніяких різких перепалок не було. Вийшовши до преси, Кубів повідомив, що коаліція буде збережена.

"Сьогодні проведено засідання керівників фракцій і прийнято відповідний план, план позитивний щодо того, що коаліція буде збережена", - сказав він.

Водночас Кубів не зміг уточнити, чи мають намір чотири фракції перепідписувати коаліційну угоду.

"Сьогодні провели консультації, вони продовжаться завтра, і буде прийнято відповідне рішення", - сказав він.

Головною інтригою після засідання в Гройсмана була позиція фракції "Самопоміч", яка також напередодні виступала проти змін до Конституції. За словами учасників зустрічі в Гройсмана, лідер фракції "Самопомочі" Олег Березюк доволі позитивно відгукувався про радикалів і називав їхній вихід втратою для коаліції.

Позитивну риторику Березюка на зустрічі згодом підтверджували й самі радикали. При цьому один із депутатів РПЛ не відкидав, що невдовзі "Самопоміч" також може вийти з коаліції.

До такого припущення скептично поставились в інших фракціях коаліції.

Зокрема, один із депутатів "Народного фронту" висловив думку, що "Самопоміч" в опозиції на тлі РПЛ виглядатиме "сірою". "Це не їхнє поле. Уяви собі опозицію у вигляді Ляшка та "Самопомочі". Та він їх там своїм популізмом просто з’їсть", - зазначив співрозмовник INSIDER.

Доля коаліції і опозиції

Увечері "Самопоміч" провела засідання фракції, де вирішила залишитися в коаліції.

"Вийти ми завжди з неї встигнемо, але ж треба домагатися ухвалення якихось рішень. Де-факто коаліції в нас немає ще після голосування за призначення Шокіна генпрокурором. Останнім часом це просто фікція, але треба боротися за зміни", - сказав депутат Єгор Соболєв після засідання.

Завтра "Самопоміч" зробить свою заяву і вимагатиме певних кроків для перезавантаження коаліції, зокрема, і зміни силовиків та нав’язування законопроектів винятково Банковою.

 

Не виходитиме з коаліції і "Батьківщина". "Вчора і позавчора ми зробили чіткі заяви, які засвідчують, що ми готові працювати. У нас питання виходу з коаліції не стоїть", - зазначив у розмові з INSIDER заступник голови фракції Андрій Кожем'якін.

Натомість Ляшко вже оголосив про плани створення у Верховній Раді нового депутатського об'єднання під назвою "Народна рада". "Ми пропонуємо об'єднатися різним фракціям і позафракційним депутатам для того, щоб разом захищати українську Конституцію і українську державу", - зазначив Ляшко.

За словами співрозмовників у РПЛ, до такого об’єднання можуть, зокрема, увійти представники УКРОПу та депутати БПП, які не згодні з позицією фракції щодо конституційних змін. Інших потенційних учасників "Народної ради" в РПЛ поки не називають.

Згідно з останньою відомою версією коаліційної угоди, зміни у складі коаліції, у тому числі у зв'язку з виходом із коаліції однієї чи кількох депутатських фракцій, якщо при цьому кількісний склад коаліції не стає меншим, аніж визначено Конституцією України, не є підставою для припинення існування коаліції.

Регламент Ради також не передбачає серед умов припинення коаліції виходу з неї однієї фракції, якщо 226 депутатів у ній залишається.

Разом із тим перехід Ляшка в опозицію дозволить йому вимагати посаду віце-спікера, а також головування в бюджетному комітеті.

Пізно ввечері головний радикал і його соратники спробували зайти в Адміністрацію президента. Приводом стало начебто те, що після ефіру NewsOne депутат від БПП Олег Барна побив Юрія Чижмара і навіть зламав йому ребро.

Утім о пів на першу ночі радикали, попіарившись в ефірі того ж NewsOne, пішли з Банкової, так і не отримавши бажаної аудієнції.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

17.11.2018, 10:32
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus