Довибори на окрузі №205 стали для Чернігова однією з найгарячіших передвиборних кампаній.
26 липня виборці Деснянського району Чернігова отримають бюлетені з іменами 127 кандидатів у нардепи. При цьому 119 із них – самовисуванці.
Але всі вони будуть статистами боротьби голови ДУС Сергія Березенка та близького соратника Ігоря Коломойського Геннадія Корбана.
Ще задовго до реєстрації головні кандидати почали роботу з виборцями. Місто, по суті, перетворилося на агітаційний майданчик. INSIDER побував у ці вихідні в Чернігові, щоб подивитися, як кандидати агітують і які технології застосовують.
Тим паче, що минулого тижня з'явилися чутки, буцім Корбан мав знятися з виборів.
Порошенко vs Коломойський. Протистояння триває
За інформацією джерел INSIDER, навесні голову ДУС Березенка вирішили делегувати в Раду по цьому округу, щоб змінити там Ігоря Кононенка, який мав перейти працювати в Кабмін.
Тоді ж відбулася скандальна відставка Ігоря Коломойського з посади дніпропетровського губернатора. Умовою було те, що Коломойський збереже вплив на менеджмент "Укрнафти", а Геннадій Корбан, проти якого було порушено кримінальні справи, мав залишити Україну і не займатися політикою.
Ті ж співрозмовники стверджують, що коли команда дніпропетровського олігарха зрозуміла, що в АП не виконують умов "добровільної відставки", Корбан на зло Березенкові пішов по цьому округу.
Водночас декілька тижнів тому в АП почали натякати, що Корбан скоро зніметься з виборів, оскільки президент і олігарх начебто знову досягли певних домовленостей.
"От побачите, він зніметься. До того ж, у нього погана соціологія", - сказав один із лідерів БПП.
В оточенні Корбана також говорили про зняття, як про доконаний факт, але минулого вівторка в коментарі INSIDER сам кандидат заявив, що зніматися не буде, точніше не буде зніматися на користь Березенка.
Технологи Корбана, які працюють на окрузі, кажуть, що фінансування йде повним ходом, тому про зняття не йдеться.
Кандидатський максимум
Тим часом Чернігів перетворився на гігантський агітаційний плацдарм. У місті майже кожен сітілайт і білборд присвячений виборам. На кожній зупинці навіть не в центральних районах міста потенційному виборцеві з наметів декількох політсил дуже активно пропонують газету чи бюлетень з агітацією за кандидата.
Однак про більшість претендентів чернігівці не чули і побачать їхні імена чи не вперше. Річ у тім, що лише 5 кандидатів проводили системну агітаційну кампанію.
Згадані 5 кандидатів – це Геннадій Корбан (“Українське об’єднання патріотів – УКРОП”), Сергій Березенко (“Блок Петра Порошенка “Солідарність”), Юрій Тарасовець (самовисуванець, член партії “УДАР Віталія Кличка”), Андрій Міщенко (“ВО Свобода”), Тарас Костанчук (самовисуванець, безпартійний, позиціонує себе як представник військово-патріотичного об’єднання учасників АТО “Справедливість”).
При цьому Корбан отримав ще й кількох “двійників”. Було зареєстровано три кандидати зі схожими прізвищами – Карбан Геннадій Валерійович (самовисуванець), Корбан Геннадій Олегович (“УКРОП”), Корпан Галина Вікторівна (самовисуванець). При цьому однофамілець кандидата від БПП Березенка отримав відмову в реєстрації.
Двійники – це лише піщинка в морі технологій, які використовують в окрузі.
Єдине – наразі обійшлося без брудних "вкидань" або ж чорної "антиреклами".
У питанні пропаганди й агітації Чернігів упевнено може вийти в лідери за показником нав'язливості та розмаїтості засобів і прийомів.
По всьому місту будують дитячі майданчики, достоту такі самі, які росли, як гриби після дощу, в київських мажоритарних округах три роки тому. "Майданчикоманія", як її називають самі чернігівці, не обійшла навіть центрального парку – на початку травня тут теж відкрили дитячий майданчик просто посеред старих кленів та алей.
Майже всі майданчики встановлюють "за підтримки" народного депутата Атрошенка, який є одним із негласних лідерів регіону, і має вплив на нового голову Чернігівської ОДА, котрого восени було обрано нардепом саме на цьому, 205-му, окрузі.
![]() |
фото val.ua |
Підтримка Атрошенком голови ДУС Березенка ні в кого серед жителів міста сумнівів не викликає, проте в губернатора та депутата є підтримка серед певних верств населення, особливо середнього і старшого віку, тому такі заходи частина жителів сприймає як належне.
Ще задовго до початку кампанії Березенка призначили куратором Чернігівщини в Раді розвитку регіонів, таким чином він завчасно отримав майданчик для агітації.
3 червня чернігівські вболівальники поїхали в Київ на матч "Динамо" - "Шахтар" в автобусах зі символікою кандидата Березенка. Варто зазначити: це відбулося, коли він сам ще офіційно не був зареєстрований у ЦВК.
![]() |
Голова чернігівської “Батьківщини” Валерій Дубіль проводить “соціологічне опитування” серед мешканців міста. Суть опитування полягає в тому, що людей запитують, чи знать вони, хто такий Березенко і що він зробив певні хороші справи для міста. За словами самих працівників, це щось на зразок прихованої агітації.
Також Дубіль займається так званими арт-дворами. Молодь приходить в якийсь двір, грає з дітьми, розмальовує їм обличчя, фотографується. І це все відбувається з агітацією за Березенка.
Як відомо, "Батьківщина" на цих виборах не висувала свого кандидата. Натомість депутат Дмитро Шлемко з фракції Тимошенко склав свій мандат, щоби Дубіль зміг зайти в Раду за списком і не конкурував із Березенком.
Команда Геннадія Корбана не відстає від конкурентів. Окрім плакатів і білбордів зі стилізованим зображенням "Укропа", містом їздять агітаційні машини, які не тільки возять білборди, а й застосовують гучномовці. Тож мешканці вже навіть втомилися від шуму.
"Весь Чернігів у них, їх багато, вони проїжджають основними вулицями, і гучномовці, схожі на сирени, ще здалеку нагадують, що відбувається", - каже один із жителів міста.
Крім цього, дніпропетровська команда активно проводить екскурсії для дітей у різні історичні місця, відтак матері раді таким заходам не менше, ніж атрошенківським майданчикам.
"Чернігівці прихильно приймають плоди передвиборної кампанії. Біля штабу Корбана щодня заповнюються автобуси переважно дітьми - їдуть на екскурсії. Причому чернігівці кажуть, що може записатися кожен. Екскурсії чудові. Народ у захопленні від поїздок до Батурина, наприклад", - каже Валентина, знайомі котрої вже скористалися з такого передвиборного блага.
Ще одна витівка дніпропетровського штабу - організація концерту, ясна річ, з агітаційними аспектами. Показово, що, як розповідають місцеві мешканці, концерт охороняли бійці АТО.
![]() |
Фото з Facebook Барабошка |
Дискотеку Корбан влаштував у нетиповому для чернігівців місці – на галявині біля міського РАГСу. Він збудував сцену і так званий “прозорий передвиборний штаб” – приймальню кандидата. Це все в місті назвали “політичним МАФом”.
Місцеві ЗМІ повідомляли, що така “забудова” викликала невдоволення в мешканців міста.
Після цього Корбан зібрав прес-конференцію, де підписав звернення до начальників КП "Дільниця з контролю за благоустроєм міста" та КП "Зеленбуд" із пропозицією розробити проект благоустрою після демонтажу намета та сцени за власний кошт.
Загалом технології нагадують київські. Навіть участь Корбана у "приготуванні борщу з укропом" нагадує аналогічні заходи в Києві, які у 2012-2013 роках відбувалися на Оболонській набережній, теж за участі політиків.
Ще одна з рис округу – поява на ньому шоуменів Олексія Дурнєва, Олександра Барабошка та інших. Місцеві активісти та представники медіа-сфери припускають, що, радше за все, ці люди працюватимуть на команду Корбана і, ймовірно, прибули сюди на запрошення одного з його штабів, яких, за словами одного з активістів, тут розгорнуто аж три.
![]() |
Фото з Facebook Барабошка |
Окрема сумна сторінка цього процесу – залученість місцевої преси до подій. У кожному друкованому виданні на шпальтах можна побачити "інтерв'ю" з одним із двох кандидатів, іноді такі "статті" виходять на весь розворот. Показово, що це не оминуло навіть найбільших за накладом газет міста й області.
Як підрахувала громадська організація Центр “Доброчин”, лідерами серед замовних матеріалів у ЗМІ і “джинсі” стали Сергій Березенко і Геннадій Корбан. Також замовні матеріали розміщувалися на користь Олексія Дем’яненка (самовисуванець).
Вибори як спосіб заробити
Для чернігівців, а особливо для молоді, передвиборна кампанія є непоганим способом підзаробити.
- У нас, у Чернігові, або офіціантом, або ось зараз під вибори можна заробити. Я знаю, що спостерігачем можна до тисячі гривень заробити, - каже дівчина років двадцяти.
Місцевий блогер Олександр Гашпар зазначає, що кампанія – спосіб підзаробити не лише для студентів:
- Вибори, як вибори, але для великої кількості людей, які не мають роботи, – це можливість трохи заробити, для місцевих ЗМІ – можливість добре заробити, для багатьох громадських активістів – також можливість заробити.
За його словами, в останні два місяці життя в місті дуже пожвавилося.
- То тут, то там щодня відбуваються якісь гучні події: в місто їдуть "зірки", міністри, депутати, - додає Гашпар.
Важливо відзначити, що самі жителі Чернігова, приймаючи "виборчі дари", не поспішають слідувати їм у виборі кандидата.
Деякі категорії населення більш-менш визначилися з вибором уже на цьому етапі. Наприклад, симпатії малого бізнесу розділилися на тих, хто вже навчився працювати з новою командою, і тих, хто пов'язує з приходом Корбана надії на реформи на місцевому рівні.
Також на боці дніпропетровського кандидата більша частина людей, які пов'язані з АТО, а також члени їхніх родин. Так, рік тому батальйон "Чернігів-1" отримував певну підтримку від дніпропетровської ОДА.
Але це не робить дніпропетровського висуванця фаворитом виборів. Місцеві журналісти й активісти припускають, що на Березенка під час виборів працюватиме адмінресурс, окрім того, за їхніми словами, він має більшу підтримку серед людей старшого покоління та працівників бюджетної сфери.
"Те, що на Березенка працюватиме адмінресурс, можна казати з великою ймовірністю. Водночас переконаний, ніхто в Чернігові не скаже, яким буде результат. Я сказав би, що шанси сторін приблизно рівні. Вал агітації різного штибу і його збільшення в геометричній прогресії підказують, що кожна зі сторін оцінює шанси як рівні і використовує будь-які можливості, напружуючи ресурси", - каже один із місцевих активістів.
Разом із тим ніхто в місті "не робить трагедії" з того факту, що обидва кандидати немісцеві. Причина цього полягає в тому, що Березенка підтримують Атрошенко з губернатором Кулічем, що надає йому певного ореолу дотичності до проблем округу та міста.
Згідно з опитуванням ГО “Доброчин”, остаточно з вибором кандидата в нардепи вже визначилося 38% громадян, решта або розглядають декілька кандидатур, або мають намір подумати про це найближчим часом. При виборі чернігівчани керуються інформацією про діяльність кандидата, яку дізнаються самі або від людей, яким довіряють, та з агітаційних матеріалів, ЗМІ і зустрічей із кандидатами. Абсолютна більшість опитаних - 74% - планує йти на вибори.
Основных кандидата - два. Остальные - исключительно технические, не обладающие ни ресурсом ни известностью. И из этих двоих Корбан объективно лучше.
"Абсолютна більшість опитаних – 74%, планують йти на вибори" Ахахахаха XD
АтроШенко!