Коли справи Майдану доведуть до кінця

Чи є прогрес у розслідуванні вбивств Небесної сотні, Автомайдану та побиття на Банковій
twitter.com/Anders Östlund
8 июня 201508:00

Обіцянка довести розслідування справ Майдану до кінця і покарати винних була однією з тих, з якою Віктор Шокін прийшов на посаду генпрокурора.

Однак поки що гучних викриттів немає.

Що змінилося за час розслідувань і чи є прогрес, з’ясовував INSIDER.

Офіційна статистика

Інформація ГПУ щодо розслідувань справ Майдану майже не змінюється вже більше, ніж півроку.

Основними тезами залишаються спрямовані до суду обвинувальні акти щодо перших осіб держави, які перебувають зараз у розшуку, та звинувачення двох “беркутівців” у вбивствах 20 лютого на вулиці Інститутській.

З нового - підозру в убивстві ще 39 протестувальників оголошено ще 20 спецпризначенцям.

Уперше у відповіді на інформаційний запит INSDER Генпрокуратура окремо згадала про загиблих Нігояна і Жизневського. Але без жодних здобутків.

"Триває системна робота з розкриття цих убивств", - кажуть у ГПУ.

Так само розпливчато повідомляє Генпрокуратура і про розслідування у справі захоплення і підпалу Будинку профспілок:

- Збирають необхідні докази, тривають розшукові дії з метою встановлення винних і притягнення їх до відповідальності.

Окремо згадують про вбивство журналіста газети “Вести” Веремія. Кримінальне провадження з обвинувальним вироком було направлене до суду ще 14 серпня минулого року. Судовий розгляд триває досі.

ГПУ також виділяє злочини, пов’язані зі зловживанням службовим становищем, службовою підробкою, притягненням до кримінальної відповідальності невинних і винесення неправосудних ухвал. Тут на сьогодні повідомлено про підозру 4 працівникам прокуратури, 5 міліціонерам та 1 слідчому судді.

Про позитив

Адвокат Автомайдану Роман Маселко зазначив, що за останні два-три місяці стали помітними зрушення насамперед у комунікації.

- Моє особисте враження, що відбулися позитивні зміни. По-перше – це можливості комунікації. Наразі Генеральна прокуратура є відкритою для людей, які займаються справами Майдану та Автомайдану. Зараз для адвокатів зустрітися на найвищому рівні і погодити стратегію роботи з тими справами, надати якусь інформацію не є проблемою. З Віктором Миколайовичем ми зустрічалися вже 4 рази. Це позитив, безумовно, - каже він.

Павло Дикань, адвокат Небесної Сотні, також погоджується з тим, що зміни справді є:

- Усі досягнення слідства, які ми бачили, - це досягнення останніх 2-3 місяців. 

Він нагадує, що для розслідування у справах Майдану було створене управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури.

За словами юриста, лише зараз зрушили з місця справи, де фігурують “тітушки”:

- Розкриваються імена осіб, винуваті не лише у злочинах 18, 20 лютого, а також 30 листопада і 1 грудня.

Щодо організації та фінансування “тітушок” Генпрокуратура стримано заявляє, що кримінальне провадження “здійснюється”.

Ще один позитив – це доволі рішучі дії стосовно кадрів - людей, які, на думку захисників, гальмували процес. Зокрема, Маселко назвав київського екс-прокурора Юлдашева, до якого адвокати мали дуже багато претензій і запитань.

- Була службова перевірка щодо бездіяльності в Київській прокуратурі, позиція пана Шокіна є доволі жорсткою з цього приводу. Відкрито кримінальне провадження, в якому було заявлено про те, що винуватих у бездіяльності буде притягнуто до відповідальності, - зауважує юрист громадської мережі “Опора” Тарас Гаталяк.

- Почалися реальні слідчі дії. За пана Шокіна вперше відбувся обшук в управлінні ДАІ. У справах Автомайдану не було достатньої доказової бази, раніше прокуратура чекала, а тепер пішла зробила обшук і виявила документи, яких не вистачало, - роз’яснює Маселко.

Він розповів, що в особистому спілкуванні з Шокіним у нього склалося враження, що бажання розслідувати ці справи є. Коли ж був Ярема, пояснив адвокат, було видно, що він “усе робить крізь зуби”.

Про негатив

Та все ж проблем у розслідуванні залишилося багато, основні з них – на місцях.

- Нещодавно передали справу в суд щодо побиття на Щорса-Кріпосному. Передали її винятково стосовно командира "Беркута" Добровольського, хоча там було близько 30 "беркутівців". Досі ці особи не встановлені, - каже Маселко. - Процесуально вони зробили таким чином, що дорозслідувати далі цю справу – це починати з нуля. Її можна було зробити по-іншому, адвокати про це кричали. Виглядає це, як навмисне затягування, не знаю, від кого воно йде.

Винних шукають у низовій ланці, навіть не в середній, - обурюється Павло Дикань.

- З негативу у провадженнях по Майдану – це те, що досі слабко ідуть справи стосовно суддів, - додає він.

Правозахисники кажуть, що адвокатам, на жаль, доводиться багато де тиснути, проштовхувати.

- Немає такого, що ми щось обговорили, погодилися і просто спостерігаємо ззовні, що воно відбувається все правильно, - кажуть юристи.

Головною проблемою Автомайдану, як і раніше, залишається відсутність покарання для начальників ДАІ і начальників департаментів.

Нарікають адвокати і на позицію МВС із питань Майдану.

- Дуже багато претензій у зв’язку з тим, що МВС не співпрацює, - одностайно заявляють правозахисники та громадські активісти.

За їхніми словами, міліція іноді навіть просто відмовляється надавати інформацію.

- Позиція міністра в цьому плані мала би бути активнішою. Показово, що з липня минулого року не можемо навіть отримати відповіді на депутатські запити про  перелік осіб та їхніх керівників, які були залучені до процесів переслідування активістів. Щоб просто перевірити, чи вони працюють, чи не працюють, чи що з ними. Ми маємо лише цифри, що така-то кількість звільнена, але чи це ті, чи не ті, як вони були звільнені, ми досі цього не знаємо. Як на мене, це саботаж, - коментує позицію МВС щодо Автомайдану Роман Маселко.

Серед об‘єктивних проблем є і фінансовий аспект.

- Скажімо, проведення судово-медичних експертиз для поранених. Воно доволі дороге і потребує спеціального обладнання, а отже – фінансування. Від генпрокурора ми почули, що фінансування він буде шукати, але наразі це все, - каже Тарас Гаталяк.

Загалом правозахисники та громадські активісти погоджуються з тим, що певні покращення з приходом нового прокурора таки з’явилися.

Та все ж комітет Верховної Ради в останньому своєму звіті визнав, що розслідування справ є незадовільним, тому що немає реального результату, а адвокати впевнені, що більшість зрушень – це поки що лише вирішення організаційних проблем.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

1.12.2018, 15:57
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus