Юрій Стець: Я не "смотрящий" від Порошенка в уряді. Навпаки, я - комунікатор

Міністр розповів про те, чого домоглося його міністерство за два місяці, чого чекати від Росії на травневі свята і чому конкуренція президента і прем’єра - це нормально
30 апреля 201512:00

Створення Міністерства інформаційної політики було найбільшим скандалом під час формування нового уряду Арсенія Яценюка. Тоді багато хто казав, що президент пішов на його створення, щоб задовольнити амбіції Юрія Стеця – свого давнього соратника.

Стець працює з Порошенком понад 10 років і більшість з них опікувався головним медійним дітищем президента "5 каналом". Юрій Стець входить до числа найбільш довірених осіб голови держави. Розробляв виборчу стратегію нинішнього президента. Показово, що Стець минулої весни був присутній на переговорах Порошенка з Дмитром Фірташем і Сергієм Льовочкіним у Відні, де вони домовилися про підтримку на президентських виборах і невисування кандидатури Віталія Кличка.

В інтерв’ю INSIDER Стець розповів про те, чого домоглося його міністерство за два місяці, чого чекати від Росії на травневі свята і чому конкуренція президента і прем’єра є нормальною.

На жодну з програм МІП ми не витратили ані копійки державних коштів.

- Створення вашого міністерства супроводжувалося великим скандалом. Через три місяці після його створення можете сказати, що зроблено? Заради чого його потрібно було створювати?

- Скандальним було радше не саме створення міністерства, а моє призначення на посаду міністра. Тут ніде правди діти. Стосовно роботи міністерства, то другий місяць роботи завершується наприкінці квітня. За кожен місяць роботи міністерство звітує, і такий звіт розповсюджується і в посольствах європейських держав і неурядових організаціях. На початку травня ми покажемо наш новий звіт.

Що стосується результатів, то перший місяць я ходив по громадських організаціях і посольствах, пояснюючи "що", "для чого" і "чому". Я давав відповіді на закиди, які в підсумку не справдилися: що це буде чергове міністерство корупції.

- Скоріше, що це неефективне витрачання державних коштів.

- На сьогодні на жодну з програм МІП ми не витратили ані копійки державних коштів.

- А чиї кошти ви витрачаєте?

- Це кошти неурядових організацій, гранти посольств різних країн, меценатські кошти. Дещо ми робимо за допомогою муніципальних ресурсів, якими володіють ОДА. Зокрема, йдеться про площі під соціальну рекламу.

- Ще було звинувачення в непотизмі.

- У католиків немає такого явища, як кум. Я - друг президента і я його інфотехнолог, ми працювали разом багато років.

Було ще звинувачення, що це ще одна посада в уряді Яценюка, щоб мати більшість голосів в уряді, й, умовно кажучи, я - "смотрящий" від Порошенка. І що це буде розхитувати човен і створювати конфлікти. Але, думаю, що і президент, і прем’єр, і члени уряду можуть сказати, що я, навпаки, є комунікатором між президентом і прем’єром, і роблю все можливе, щоб навіть зовнішні фактори (наприклад, деякі політичні сили в парламенті) не розхитували ці стосунки.

Третій закид – що такий орган влади непотрібний. Що можна замінити Держкомтелерадіо, що це має робити розвідка чи контррозвідка, СБУ, РНБО. Моя відповідь: але чомусь вони цього не робили. І ми могли чекати, коли вони почнуть щось робити, або ж почати робити щось самі.

- Скільки у вашому міністерстві зараз людей?

- Дев'ять. Ще 20 проходять різноманітні спецперевірки.

- І, по суті, ви ставите цим тридцятьом завдання протистояти такій "невеличкій конторці", як ФСБ?

- Та, Боже, збережи. Ні! Є стратегічні та тактичні плани. Всі вони були озвучені наступного дня після призначення. Головне, що нам вдалося за перший місяць, – це протидіяти пропаганді, створюючи свої урядові організації. Всі тоді кричали, що Європа і Штати це ніколи не підтримають. І що? Зараз Євросоюз говорить про те, що треба створювати такі департаменти. А мені три місяці не давали працювати, я змушений був виправдовуватися і доводити всім правоту.

Три місяці тому я говорив про те, що треба створювати телеканал, щоби протидіяти пропаганді. Мені казали, що він непотрібен. І зараз кажуть. Але лідери європейських країн стверджують, що такий канал треба створювати якнайшвидше. Не думаю, що ці люди дурніші за деяких українських медійників. До того ж, ці медійники мають комерційні стосунки з холдингом Коломойського, який створює і розвиває такий канал. Чомусь же він це робить. Ми ж знаємо, що олігархи використовують свої медіа для політичної боротьби. Ви хочете і це віддати назовні? Думаю, не варто.

Ще одне завдання. Співпраця з інформаційними волонтерами. Ми вже підписали декілька меморандумів, домовилися про співпрацю, наприклад з "Інформаційним спротивом" Тимчука (Дмитро Тимчук - народний депутат від "Народного фронту", - INSIDER). Інформаційна безпека – одна з функцій держави.

Ми провели мобілізаційну кампанію, яка за залученням коштів співмірна з президентською кампанією. Це коштувало б державі 8-10 мільйонів гривень. Ми не взяли жодної копійки з державного бюджету на 6,5 тисячі бордів, 35 тисяч показів відео- та аудіороликів. Було залучено понад 120 регіональних радіостанцій, 50 телеканалів, мільйони друкованої продукції.

 

- А ефективність цього проекту можна порахувати?

- Коли почалася мобілізаційна кампанія ФСБ-шні структури почали робити інформаційні атаки, і, думаю, ми багато зробили, щоб запобігти зриву кампанії. Ми багато чого робили також через інтернет. Але розповісти не можу, бо тільки-но ти розказуєш про якийсь механізм, він стає неефективним. Серед того, що можу сказати: ми створили платформу, через яку моніторимо соцмережі, протягом двох годин виловлюємо фейки, і відразу ж інформуємо про це інтернет.

- Але мої знайомі кажуть: те, що до них потрапляэ через розсилку, - часто новини, яким і два дні. Тоді де ця оперативність?

- Ця робота розрахована не на журналістів. Якщо ви подивитеся наш звіт, то там добре видно, як конкретна новина за допомогою ботів за годину розпулюється з тисячі акаунтів. І наше завдання - поширити інформацію про це, щоб люди бачили, що це фейк.

Але це роблять і просто зацікавлені користувачі, які виявляють такі речі.

- Так, є "Стопфейк", є інші структури. Але, повторюся, захист інформаційного простору – функція держави. Дуже добре, що Міноборони залучає до своєї роботи волонтерів. Так само і ми вибудовуємо свою взаємодію.

- Але багато речей ефективніше робити непублічним структурам.

- Так, а я нікого і не посвячую в те, з якими підрозділами СБУ ми взаємодіємо.

- Наскільки ефективна ця співпраця?

- А наскільки ефективна зараз пропаганда Росії? Чи така вона, як півроку тому? Ви багато бачите інформації про розіп’ятих хлопчиків.

- Ну про розіп’ятих хлопчиків - це, схоже, було для залякування своїх і жителів Донбасу.

- Ні, це в першу чергу було розраховано на Захід, бо створювалося дві реальності: одна – що дійсно відбувається на Сході, друга - що це громадянська війна, і тут немає російських військ. Зараз цей міф розвінчаний? Розвінчаний. Якось же це відбувалося? Чому раніше цього не було? Чомусь зараз президент виходить ыз російськими паспортами, ми показуємо російську техніку на виставці в Києві. А раніше цього не робили.

- Але, знову ж таки, це можна було зробити і без міністерства. Паспорти вочевидь не ви, а СБУ вилучила.

- Так, але чи багато виставок російської зброї ви бачили до появи міністерства? Можна, напевно, і завести інвестиції без Міністерства фінансів. Але краще мати статус та інструмент. Якщо цього не робив ніхто, і знайшовся якийсь дивак, який хоче це робити, то давайте, якщо вже не допомагати йому, то хоча б не будемо хаяти.

У мене є відеодокази, що українські канали в Донецьку є.

- Складається враження, що для вас головний ворог зараз не Росія, а фейсбук-війська, які вас тролять.

- Ні, це не так. Зараз цю хвилю нам вдалося припинити, багатьох людей долучили до роботи – блогерів, інформаційні ресурси.

- З одним блогером у вас вийшов скандал.

- З ким?

- З Барабашком (Олександр Барабашко, блогер "Крус-Крус" втратив посаду радника через скандал, - INSIDER).

- З ним все вийшло набагато прозоріше, ніж в інших органах виконавчої влади. В мене немає жодного радника, якого вибирав би я. Всіх пропонували або громадські організації, або суспільство. В момент, коли створювали міністерство, ми розуміли, що треба працювати з інтернетом, блогосферою. До нас прийшли кілька людей, сказали: ок, ми готові вам допомагати. Серед них був і Барабашко, блогер "Крус-Крус", який першим почав транслювати Майдан.

Як тільки почалася розкачка з російських ресурсів, що він десь там із кимось працював – а він інфотехнолог і очевидно, що він із кимось працював, – ми зустрілися і оголосили, що припиняємо співпрацю.

Чи є ще таке відкрите міністерство, яке так швидко реагує на думку громадськості? Ні.

Нам потрібна була допомога щодо Криму, ми прийшли до громадськості й попросили дати радника. І нам дали Сергія Костинського, який є ефективним комунікатором між МІП і громадськими журналістськими колами Криму.

- Якщо говорити про Крим, то очевидно, що після закриття АТР вам практично неможливо  вийти на кримську аудиторію. Так само, як і на окуповану територію Донбасу. Незважаючи навіть на 9 передавачів, які вам передали.

- Нам того тижня ще 20 передали прибалти. І, сподіваюся, ми їх швидко поставимо. Зрозуміло, що Крим ці передавачі не закриють. Але якщо ми говоримо про середні хвилі радіо, які можна закривати з материкової частини, то ми це зараз робимо.

Доводилося читати, що українських каналів люди в окупованому Донбасі все одно не бачать.

- А в мене є відеодокази, що там є "Радіо 24", а в частині Донецька транслюють "1+1", "Еспресо", "ТРК Україна" і "5 канал". Що з цим робити? Бо вже ж хтось у Фейсбуці написав, що цього немає. Так, я знаю, що є проблеми з сигналом у Пісках, що донецька вежа, з якої ідуть сигнали каналів сепаратистів, стоїть значно вище, ніж наші. Але, попри все, говорити, що в Донецьку немає українських каналів – це неправда.

Тепер усі знають, що таке інформаційні серіали.

- Коли створювали міністерство, у вас була презентація, де були певні пункти. Наприклад, від реагування перейти до нав’язування інформації. Чи є конкретний приклад такого нав’язування?

- Треба визнати, що Крим зараз зникає з порядку денного, в тому числі й українських політиків. Тим паче західних. Тому ми розробили окрему програму і робимо окрему хвилю і на телебаченні, і на радіо, і на зовнішніх носіях. Зараз ми думаємо про зовнішню складову цієї кампанії, як розмістити ці борди в європейських містах. І ми це зробимо в найближчі місяці.

Основне, що треба зробити, – переконати світ, що треба боротися з пропагандою. Чи міг би я це зробити не будучи міністром? Ні! Без цього статусу я не потрапив би на жодну зустріч.

- Це міг би робити президент.

- Думаю, в президента і без цього достатньо завдань.

Голова АП…

- У нього теж трохи інший функціонал. Насправді, це міг бути будь-хто, але всі казали, що в них купа своєї роботи. І мав хтось знайтися, щоб взятися за цю роботу. З мене всі сміялись, але я переконував, що нам треба створювати державні структури для протидії російській пропаганді. Нині у Великобританії, в США, в Прибалтиці створюють платформи, що нагадують наші "інформаційні війська".

У нас усі на всьому знаються, всі розбираються у війні і знають, куди треба перекинути війська. Так само всі розуміються на контрпропаганді й інформаційній агресії. Ще три місяці тому всі казали, що не треба нічого робити, а зараз усі вивчили складні терміни, як-от: ІПСО (інформаційно-психологічна операція) чи інформаційні серіали. Хоча мало хто це правильно розшифровує.

Раніше інформаційні серіали чи інформаційні атаки в Україні відбувалися лише в часи виборчих кампаній, і цим займалось обмежене коло людей (5-6). Але чомусь усі вважають себе компетентними це коментувати.

От я не вважаю себе компетентним коментувати, чим займається Міністерство аграрної політики, тому я цього робити не буду. Зате багато депутатів-аграріїв вважають за доцільне мені радити, як боротися з російською пропагандою за допомогою листівок, які треба роздавати в селах.

- Повернімося до обіцяного МІП. Одним із пунктів була реорганізація Держкомтелерадіо. Коли очікувати змін чи ліквідації?

- Це прописано в коаліційній угоді, там також прописане супроводження законопроекту про суспільне мовлення. Ми в цьому напрямі багато зробили, щоб була здійснена частина реформи, зокрема переорієнтація Держкомтелерадіо на суспільне мовлення. Ще частина роботи – це передача нам каналу УТР (на його базі та на базі БТБ створюватиметься Ukraine tomorrow).

До початку цього всього я зустрічався з Зурабом Аласанією та Олегом Наливайком (голова Держкомтелерадіо), вони акцептували цю мою концепцію. Я залишаюся прихильником ліквідації Держкомтелерадіо, але вирішуватиме парламент.

- Якщо говорити про Ukraine tomorrow, то було багато закидів, що в нього не буде західної аудиторії, бо Україна все ж мало кому цікава, крім діаспори.

- Я ж говорив, яка цільова аудиторія, і наводив приклад зі своєю мамою, яка живе на півночі Італії. Вона мені казала: "Слава богу, що війська НАТО нарешті воюють в Україні". На моє запитання, де ти це почула, вона відповіла, що бачила це по телевізору. Моя мама – неангломовна, і вона дивиться російські канали.

Тому цей канал має бути розрахований на 20 мільйонів українців, які живуть за межами України і яких зомбують російські канали. Ми ніколи не казали, що цільовою аудиторією цього каналу будуть Меркель чи Олланд. Тільки-но нам передадуть УТР, через місяць-півтора ми запустимо цей канал.

- Був іще один пункт програми - формування єдиної інформаційної політики всіх органів влади. Вам це вдалося?

- Це складно, але МВС, Генштаб і СБУ вже не дають інформації, яка різниться. Так, система в багатьох випадках ще дерев’яна. Але скоро запрацює програма Embedded journalists – там уже все на завершальному етапі, прес-карта почне працювати. Це не тільки наша заслуга. В цьому є заслуга і мого заступника - Тетяни Попової. І без статусу заступника міністра вона не змогла б цього робити. Це можна було б робити і без нас, але чомусь ніхто не робив.

 

- Просто були структури, які неефективно виконували свою роботу. І ваше створення не змусило їх краще працювати.

- Змусило. Наприклад, концерн РРТ.

- Після того, як голову звільнили?

- Так, одного звільнили, а проти двох порушили справи. Але для цього мав з’явитися хтось, хто не брав би грошові відкати і жорстко ставив вимоги.

- Є велика частка інформаційного поля, на яку міністерство не може вплинути, – це комерційні телеканали.

- Так, але на це може вплинути закон. І зараз комісія у складі відомих медійників пише концепцію інформаційної безпеки. Наприкінці травня буде його презентація, до вересня надамо його суспільству для обговорення, після цього передамо в Раду, щоб до кінця року ухвалити.

Ви не раз говорили, що до кінця року підете з посади міністра. Це означає, що міністерство припинить існування?

- Головне моє завдання - напрацювати базу документів, у цих документах може не існувати функції, яку буде супроводжувати МІП. На той час це означатиме, що МІП виконав свою функцію і міністерство буде ліквідоване. 

- Що після цього?

- Очевидно, що я буду політичним гравцем і залишуся у великій політиці. В якому статусі? Я - інфотехнолог, цим і займатимуся.

- Повернетеся знову в Раду?

- Який сенс? Навіщо було тоді звідти виходити? Я тричі був депутатом і наївся цього. Погодьтеся, для того, щоб впливати на політичні процеси, не обов’язково мати якусь вивіску на дверях.

- Який вплив ви зараз маєте на "5 канал"?

- Ніякого. Навіть, якби хотів, то не маю часу.

- Ви входите в найближче коло президента. Як часто буваєте в ситуативній кімнаті в АП?

- Зараз я рідко бачуся з президентом.

Якщо якась політична сила розвалить коаліцію, то вона в парламент уже не зайде.

- На початку ви сказали, щоб в Кабміні робите все, щоб об’єднати президента і прем’єра. Тобто між ними досі існує конфлікт?

- Це нормальна конкуренція. Так само, як серед футболістів чи журналістів. Питання, чи переходять вони при цьому якусь етичну межу? Ні, бо немає жодного публічного виступу, де були б образи. А конкуренція існує всюди – і в Штатах, і в Німеччині, й у Франції. Але поки вони публічно не критикують одне одного – вони є однією командою. А те, що є дискусії, часом гарячі – це нормально, так випрацьовуються правильні рішення.

 

- У команді президента багато медійників – ви, Ложкін, сам президент. Іноді здається, що деякі ваші кроки мотивовані саме медійними законами.

- Це неправда, якби так було, то я не в міністри пішов би, а зайняв нішу, яку зараз займає Ляшко (сміється).

- Десь на початку березня з’явилися чутки про зміни в уряді. Їх імовірність то підтверджували, то заперечували. Найближчим часом такі зміни будуть?

- Найближчим часом – ні.

- Була також версія, що БПП не робить замін, щоб не заходити в уряд, поки не вщухне корупційний скандал навколо Яценюка.

- Я не бачу корупційного скандалу. Я бачив намагання дискредитувати його і уряд, а заразом посварити команду президента і прем’єра.

- Тобто ви хочете сказати, що це робила якась третя сила в коаліції?

- Або треті сили.

- Зараз багато говорять, що після місцевих виборів можуть відбутися парламентські. Ви прораховуєте таку перспективу?

- Зараз багато чого говорять, але я не бачу реальної можливості для цього.

- Наприклад, "Батьківщина" і "Опоблок" наберуть хороший відсоток і хотітимуть капіталізувати його в парламенті.

- Для цього треба, щоб розвалилася коаліція, а якщо якась політична сила розвалить коаліцію, то вона в парламент уже не зайде.

- Очевидно, що Тимошенко хоче прибрати Яценюка з посади прем’єра. І БПП також хоче.

- Я цього не хочу. Якщо ми повторимо конфлікт 2005 року, то втратимо свою незалежність. А цього не хоче ніхто у владі. Бо вони ризикують не лише статусом політика, але й життям. А інстинкт самозбереження є.

- Є ще олігархи, які грають у свою гру.

- Так, тому мені подобаються кроки влади на деолігархізацію, щоб мінімізувати цей вплив.

Росії не вдалося порівняти смерті Нємцова та Бузини.

- Чого ви очікуєте від 9 травня?

- У сенсі, чи будуть спроби спровокувати ситуацію? Так. Але чи будуть вони успішними? Ні.

- Це буде військова агресія чи інформаційна кампанія?

- Це буде і те, і те. І ми бачимо, як зараз відбувається підготовка. Але все це буде невдалим. Бо ми вже навчилися захищатися. СБУ за цей рік навчилася працювати набагато ефективніше. Наприклад, під дату анексії Криму теж планували певні спецоперації та терористичні події. Але ви знаєте, що відбулося в Одесі. І тут ефективно попрацювали СБУ та МВС, які запобігли терактам.

Це правда, що готувався замах на Олексія Гончаренка, бо я бачив певні документи. Чи створювали певний супровід убивства Бузини? Так, створювали. Але чи це спрацювало? Ні! Не вдалося їм порівняти історії вбивства Нємцова і Бузини, ні на Заході, ні в Україні. Чи можна розглядати останні смерті "регіоналів", як сплановану спецоперацію? Ні. Але їх намагалися  використати в інформаційних атаках.

- Очевидно, що й українська влада готує свою інформаційну кампанію до 8-9 травня. І на урочисте засідання в Раду запрошено багато іноземних гостей у піку Путіну.

-  Так, кампанія планується, але я не буду підтверджувати чи спростовувати те, що ви говорите.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

1.12.2018, 12:14
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus