Навіщо Україні закон про корінні народи?

Чому українським "корінним народом" є кримські татари, а не українці
24 апреля 201512:00

На тренінгах для нової патрульної служби Києва мені пощастило викладати тематику недискримінації.

- Хто, на вашу думку, корінні народи в Україні? - часом питаю.

Якщо відповідають, то частіше кажуть українці, іноді називають кримчан, одного разу згадали кримських татар.

Експертка Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко під час конференції на тему прав людини в Криму, на секції саме щодо корінних народів, поділилась, що навіть на заходах де збираються історики чи науковці, можна почути чи не про кожну національну громаду, що мешкає в Україні, - що та є "корінним народом".

Нині Тищенко - одна з тих, хто працює над законом про статус кримськотатарського народу, як корінного народу України. Спробуємо розібратись, навіщо потрібен такий закон й хто такі корінні народи.

Корінними народами в Україні вважають саме кримчан - кримських татар, караїмів і кримчаків. Саме "народами". Ще у 1988 році Підкомісія ООН з попередження дискримінації і захисту меншин відмовилася від терміну "корінне населення" й прийняла термін "корінні народи".

- Декларація ООН про права корінних народів надає додаткові міжнародні гарантії кримськотатарському народу, що особливо актуально у зв’язку з організованими окупаційною владою Криму переслідуваннями - арештами, викраденнями, порушенням сфабрикованих кримінальних справ, закриттям ATR тощо. І хоча це належало зробити "ще вчора", Україна має невідкладно прийняти закони, які закріплять та деталізують положення Декларації в національному законодавстві, - пояснює голова Правління Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук.

Але чому "корінним народом" є кримські татари, а не, наприклад, українці?

Юлія Тищенко пояснює, що є нацменшини, які традиційно проживають на своїй території і у них є своя, так звана, "материнська держава". Наприклад, в угорців є Угорщина, у болгар - Болгарія, в українців є Україна. Корінні ж народи сформувались, саме як народ, на певній території - тобто мають Батьківщину, але при цьому не мають своєї держави.

Наталія Беліцер з Інституту демократії імені Пилипа Орлика, яка теж працює над текстом нового закону, звертає увагу, що кримські татари, від самого початку повернення на Батьківщину з місць депортації, намагалися довести, що вони є корінним народом Криму - тобто, цілісним народом, нацією, яка не має власної державності і тому потребує вироблення особливих механізмів та гарантій збереження та розвитку власної ідентичності.

- На превеликий жаль, їх зусилля не досягали успіху протягом усіх 23-х років української незалежності. Рішучі кроки в цьому напрямку були здійснені лише в березні 2014 року, вже після анексії Криму Росією, - пояснює експертка.

Про нагальний політичний сенс і символізм такого закону саме для українців в Криму, говорить й експерт "Кримського інституту стратегічних досліджень" Сергій Костинський:

- Ухвала Закону "Про корінні народи" - можливо, один з найважливіших тестів, які повинна пройти Україна, і, в підсумку, визначити свою подальшу долю. Цей тест продемонструє, наскільки українське суспільство і політичний істеблішмент готові повернути Крим. Цей тест продемонструє реальне ставлення української держави до свого корінного народу - кримських татар. Наскільки щирим було минулорічне рішення Верховної Ради надати кримцям статус корінного народу. Адже сказавши А, потрібно говорити і Б - голосно звучить, але абсолютно порожній статус необхідно наповнити реальним змістом.

Костинський нагадує, що кримські татари - унікальний народ, який, на відміну решти населення Криму, зберіг не тільки свою культурну самобутність, а й індивідуальний політичний порядок денний.

- Кожен раз, коли центральна влада в Криму послаблялася, ця повістка завжди виходила на поверхню. Вона служила ідеологічною основою мобілізації і самоорганізації народу. Шанс для України полягає в тому, що з перших днів незалежності країни кримські татари побачили для себе можливість жити і будувати своє майбутнє в її межах, в рамках її політичного устрою. Два народи - українці і кримці отримали можливість жити разом в одній державі. Єдине, в чому кримські татари бачили необхідність всі ці роки - у нормативному закріпленні гарантій на збереження і розвиток своєї ідентичності.

Сьогодні кримські татари, які всі роки демонстрували підтримку української державності і прихильність європейському курсу країни, чекають, чи зробить Україна крок назустріч?

Вони готові забути той факт, що українська держава ігнорувала їх у мирні роки, але сьогодні, коли Крим окупований Росією, їм важливо побачити справжню Україну, щоб не виявилося, що для кримських татар наша держава настільки ж чужа, як Росія.

До речі, про Росію. Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, під чиїм керівництвом працює над законопроектов експертна група, вважає, що той факт, що РФ намагається показати, за даними так званого "перепису" в Криму, що кримських татар, караїмів і кримчаків менше ніж насправді - навряд чи вплине на ставлення до корінних народів України на міжнародному рівні:

- Декларація ООН мусить діяти. А щодо прав корінних народів в самій Росії, чуємо, що фінка, яка опікується на Таймирі мовними, культурними програмами народу саамі - теж зазнає тиску з боку влади в тій державі. В Росії йде вимирання корінних народів.

В Нью-Йорку, на зустрічі представників корінних народів, повідомляли, що ФСБ не випускала делегатів з РФ на цю подію, навіть рвали сторінки паспорту, так як це сталось у Криму з кримськотатарським політичним діячем і дослідником Надіром Бекіровим.

Цей випадок згадує і Наталя Беліцер, з її коментаря очевидно, що Росія не зацікавлена турбуватись про права корінних народів, що мешкають на її території:

- В Росії вельми специфічне законодавство, яке стосується тільки "нечисленних" корінних народів. Корінний народ саамі, що проживає на Кольському півострові, звісно, не має ніяких власних представницьких органів - на відміну від саамі Норвегії, Швеції та Фінляндії. У минулому році РФ не допустила участі представників корінних народів Росії в міжнародній конференції з корінних народів; те саме сталося з Надіром Бекіровим, який вже мав квиток на літак і намагався виїхати з Криму, але був затриманий, і його паспорт був вилучений.

Тим часом в українському законі хочуть передбачити право кримськотатарського народу щодо міжнародного представництва як корінного народу України. Наприклад, за погодженням з Меджлісом Україна включатиме його представників, які є державними службовцями, у склад дипломатичних представництв України при іноземних державах та міжнародних організаціях та/або включатиме у склад делегацій України в міжнародних організаціях, їх органах та на міжнародні конференції або переговори.

За словами Юлії Тищенко, на загал Україна бере на себе зобов’язання враховувати у своїй політиці стосовно Криму законні інтереси корінних народів для гарантії їх представництва й розвитку. Цей текст певної мірою корелюється з Декларацією ООН, регулюються питання землі, навіть розташування воєнних баз. Є також моменти про представництво кримськотатарського народу на материковій Україні у ВР, підтримки інститутів представництва народу, як-от Курултай та Меджліс.

Разделы :

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 19:45
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus