Фінансова dreamteam Яресько

У міністра фінансів чотири нових заступники. INSIDER розібрався, хто вони
23 марта 201511:30

11 березня, в день, коли Міжнародний валютний фонд приймав рішення про виділення траншу кредиту для України, Кабмін розглянув кадрові зміни у складі Міністерства фінансів. Їх ініціювала голова Мінфіну Наталія Яресько – один із головних переговірників із МВФ.

Такий збіг навряд є випадковим, і саме з виконанням завдання щодо МВФ може бути пов'язано те, що уряд дав "зелене світло" міністрові фінансів для підбору своєї команди. Тим не менш, співрозмовники в Мінфіні відзначають, що появу у відомстві нових людей обговорювали практично з самого призначення Яресько міністром.

У підсумку "на вихід" із Мінфіну "попросили" Володимира Матвійчука та Дениса Фудашкіна, а Віталій Лісовенко змінив посаду заступника міністра фінансів на урядового уповноваженого з питань управління державним боргом. Ця посада за статусом прирівнюється до заступника міністра. Таким чином Лісовенко тепер більш точково буде займатися держборгом.

Співрозмовник INSIDER у Мінфіні розповів, що Фудашкіна та Матвійчука звільнили з посад через те, що їхні погляди на фінансовий сектор відрізнялися від бачення голови Мінфіну. "Ніякої координації дій з Яресько у них не вийшло. Вони особливо і не намагалися, правду кажучи", - зазначив співрозмовник.

Своєю чергою, на посади заступників міністра було призначено Оксану Маркарову, Олену Макеєву, Романа Качура та Артема Шевальова. Наталія Яресько відразу ж розповіла, що Макеєва в Мінфіні буде відповідальна за питання доходів, Качур - соціальну частину, Шевальов - фінансову політику і євроінтеграцію, а Маркарова займе посаду заступника міністра - керівника апарату.

"Я вірю у свою команду і в те, що спільними зусиллями ми продовжимо реалізовувати нашу програму економічних і структурних реформ", - зазначила Яресько. Маркарова на своїй сторінці в Facebook охарактеризувала нову команду Мінфіну як "фінансова dreamteam".

INSIDER спробував дізнатися, що відомо про членів "dreamteam Яресько".

Оксана Маркарова

 

Новий керівник апарату Мінфіну та пані Яресько знайомі доволі давно. Маркарова працювала в інвестиційному фонді Western NIS Enterprise Fund, який зараз перебуває в управлінні Horizon Capital, співзасновником і головним виконавчим директором була Яресько до призначення міністром.

Давнє знайомство з Яресько новий керівник її апарату не приховує. "Наталка запропонувала мені приєднатися до її команди на початку грудня, і я почала допомагати їй як радник на громадських засадах одразу в грудні (2014 року)", - розповіла INSIDER Маркарова.

За її словами, з представників нової команди вона була знайома лише з Ігорем Уманським і Романом Качуром, а з рештою познайомилася вже в Міністерстві.

До призначення на посаду Маркарова 12 років очолювала Інвестиційну групу ІТТ як голова правління – президент. За словами Маркарової, час від часу їй надходили пропозиції  приєднатися до уряду, особливо відразу після Помаранчевої революції, але з бізнесу вона не йшла. "Цього разу я розглядаю свій прихід на державну службу як особисту мобілізацію", - розповіла вона.

Роман Качур

 

З ім'ям Маркарової пов'язують і ще одного новачка Мінфіну - Романа Качура. З 2004-го по 2010 рік Качур займав різні керівні посади в Інвестиційній групі ITT, головою правління якої була Маркарова. Зокрема, він займав пост віце-президента в зазначеній групі, а з 2006 року був призначений директором компанії "ІТТ-Консалт", яка надавала середнім і малим підприємствам послуги з організаційного, фінансового та юридичного консультування.

В офіційній біографії на сайті Мінфіну також зазначено, що Качур отримав диплом магістра економіки в Києво-Могилянській Академії і навчався в Північно-Західному Університеті, школі Менеджменту Келлог у Чикаго (США). Саме в цьому американському місті народилася міністр фінансів Яресько.

У 2010 році Качур був призначений заступником директора департаменту економіки та інвестицій Київської міської державної адміністрації. Зокрема, Качур займався проектом будівництва метро на Троєщину, для реалізації якого повинні були бути залучені "Зовнішекономбанку Росії".

У КМДА Качур працював під керівництвом заступника голови КМДА Руслана Крамаренка. З березня 2014-го Качур займав посаду заступника міністра економічного розвитку і торгівлі. Разом із тим, співрозмовник INSIDER у Мінфіні стверджує, що в Мінекономіки при міністрі Айварасі Абромавичусі в Качура справи йшли "не дуже" і литовець був зовсім не проти переходу свого заступника в інше міністерство.

Олена Макеєва

 

Макеєва є найбільш публічним новачком у команді Яресько. До призначення в Мінфін вона була керуючим партнером аудиторської фірми Aksonova & Associates. Її призначення пов’язують із головою Державної фіскальної служби Ігорем Білоусом, який зараз відсторонений прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком через перевірку діяльності відомства. Співрозмовник у Мінфіні стверджує, що саме голова ДФС порекомендував Яресько Макеєву.

Не встигнувши посісти крісло заступника міністра Макеєва вже нажила чимало критиків, що саме пов’язано з тим, що її погляди на багато речей давно відомі через вже згадувану публічність. Зокрема, Макеєва виступає за введення системи електронного адміністрування ПДВ, а також за скасування спрощеної системи оподаткування.

Останні спроби скасування спрощеної системи оподаткування закінчилися для їх ініціатора екс-прем’єр-міністра Миколи Азарова Податковим Майданом, тож пані  Макеєвій тепер варто серйозно замислитися над тим, як саме втілювати свої.    

Артем Шевальов

 

Шевальов, який буде займатися питаннями фінансової політики та євроінтеграції, для спеціалізованої спільноти людина відома, однак для широкого загалу це прізвище нічого не скаже.

Разом із тим, випускник Інституту міжнародних відносин Київського університету імені Тараса Шевченка та Лондонської школі бізнесу має доволі вагомий послужний список. Зокрема, Шевальов із 2002 року перейшов на роботу до штаб-квартири Європейського банку реконструкції та розвитку як радник виконавчого директора від України, Румунії, Молдови, Грузії та Вірменії.

Після обрання нового складу Ради директорів ЄБРР у 2005 році розпочав співпрацю з "Укрексімбанком", організувавши відкриття представництва банку в Лондоні, де працював його головою до середини 2011 року.

У червні 2011 року був номінований на посаду директора-альтерната від Швейцарії, України, Сербії, Чорногорії, Ліхтенштейну, Молдови, Туркменістану в Раді директорів Європейського банку реконструкції та розвитку в Лондоні.

Ігор Уманський

 

Після оновлення команди Мінфіну єдиним, хто зберіг свою посаду, став перший заступник міністра фінансів Ігор Уманський. Якщо і далі проводити паралелі зі спортом, звідки і прийшов термін dreamteam, то в новій команді Уманський, незважаючи на свою молодість, гратиме роль "ветерана", який повинен допомогти новачкам освоїтися в нових умовах.

Співрозмовники INSIDER у Мінфіні характеризують Уманського як "міцного професіонала" та "трудоголіка", якого складно пов'язати з якоюсь певною політичною силою. Біографія Уманського на державній службі дійсно вражає. За більш ніж 15-річну кар'єру він встиг попрацювати в багатьох сферах фінансово-економічного сектору і при доволі різноплановій політичній кон'юнктурі.

У 2009 році на його плечі випала не найпростіша місія управління Мінфіном в умовах фінансової кризи. Після звільнення Віктора Пинзеника з посади міністра фінансів його перший заступник Ігор Уманський зайняв його пост, щоправда з приставкою в.о., якої його так і не позбавили аж до завершення роботи уряду Юлії Тимошенко.

Молодий фінансист одразу ж став однією із "зірок" Кабміну Тимошенко, хоча стосунки з Юлією Володимирівною були, м'яко кажучи, непростими. Він не був представником її команди, однак соратники Тимошенко достатньо шанобливо його характеризували.

"Уманський був одним із небагатьох, хто міг сказати Юлії Володимирівні "ні" навіть на публічних заходах. Іноді здавалося, що її це дратує, але, мабуть, аргументи Ігор Іванович умів знаходити", - згадує один із чиновників другого уряду Тимошенко.

Під час перебування на посаді саме в.о. міністра Уманський вів переговори з Міжнародним валютним фондом щодо програми stand by. У нинішніх переговорах із фондом його постать і точка зору також є далеко не останніми. Поряд із цим перший заступник міністра фінансів дуже глибоко занурений у бюджетні питання, що стосується як дохідної, так і видаткової його частини. "Якщо говорити про скорочення витрат (бюджету), то тут Уманський невблаганний", - розповідає INSIDER один із співробітників Мінфіну.

Нова команда Мінфіну фактично з людей, які зробили успішну кар’єру в бізнесі, виглядає доволі жваво. Водночас в Україні було багато прикладів, коли ті, хто прийшов із деклараціями про зміну системи, або не витримували її натиску, або самі ставали частиною цієї системи.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 19:41
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus