Гумконвой: джаст бізнес, чувак

У штабі АТО сприймають український гумконвой як just business.
19 декабря 201409:02

Головне правило і військових, і пропагандистів за кордоном під час війни:

- Не демонізуй і не ідеалізуй свого ворога.

Та сторона збройного конфлікту в Україні зробила вже ці дві помилки. Спочатку активно культивувався образ укропа, що поїдає дітей і знищує всіх і вся на своєму загарбницькому шляху. А потім створили красиву ідеалізацію "кіборгів"-боронителів аеропорту і невидимок-примар з артилерії, яких не могли ніяк вирахувати.

На жаль, подібні дві помилки сталися і з гуманітарними конвоями. Знайомий журналіст із Донецька розповідав, що там цивільні дійсно отримували допомогу, але чи всі машини, що в’їхали на територію Донецької області доїхали до Донбас-арени - питання відкрите для дуже багатьох.

Кілька місяців тому ми вчергове поверталися із зони бойових дій. В одному із придорожніх кафе ми випадково познайомилися з водієм. Василеві було цікаво розпитати про потреби… ні, не солдатів. Його цікавило, чи справді українські гуманітарні вантажі допомагають мирному населенню. Тоді це питання нас дуже здивувало: всі волонтери і журналісти, з якими на той час я обговорював ситуацію на фронті, увагу приділяли захисникам, а не тим, кого захищають.

Василь - один з тих, хто готовий допомагати цивільним. Має рідню в Донецьку, але не спілкується з ними. Останній шанс на діалог вони втратили зі зрозумілих причин. Таких родин зараз багато в Україні.

Він - водій гуманітарного конвою. Спочатку з Вінниці фурою возив просто допомогу. На час розмови один раз відвіз гуманітарну з фондом Ріната Ахметова в Донецьк. Перша причина, що спонукала його долучитися до гумконвою, була висока і навіть романтична.

- Ну, я подумав, що з родичами з Донецька ми не спілкуємося. Я не будую ілюзій, і спілкуватися з ними навіть не хочу. Колись ми відновимо спілкування, але зараз, мені здається, їх треба лікувати, - розказує він, додаючи меленого перцю в тарілку з борщем в придорожньому кафе.

- Але це родичі. Все одно вони наша рідня. Знаєш, я водій, і я не читаю книжок. Є такі, що читають, а я - ні. Тому мені складно сказати те, що я хочу. Бо не читаю ще зі школи. Коротше кажучи, я думаю, що ці гум конвої можуть врятувати місцевих. От, як моїх родичів. А лікувати ми їх будемо потім.

Спостерігаю за тим, як наш новий знайомий спітнів, поки висловлював думки. Думаю, питання не в тому, що він мало читає, просто, тема для нього очевидно болюча. Явно вони це обговорюють вдома і це не те, про що їм цікаво розмовляти.

Він їсть свій борщ, а я не втручаюся в їхні сімейні розборки своїми питаннями. Розумію тільки, що "хворі", це значення переносне. Скоріш за все не в прямому значенні вони хворіють. Василь доїдає останню ложку борщу.

- І гроші.

- Що? - питаю я, намагаючись повернутися в діалог після роздумів про родичів Василя.

- Бабки. Заробляти треба. А я водій. І мені пофіг шо возити і кому. Хоч би й зброю нашим пацанам. Головне щоб платили. Головне, щоб нашим, українцям.

- За те, про що ви говорите, не платять, - додає хтось з волонтерів.

- Знаю. Тому я вожу продукти. Цивільним людям. За бабки.

- Багато платять? - уточнюю я, пережовуючи дивний контраст бесіди.

- Достатньо. Більше, ніж в мирний час, - каже мені Василь і сідає в "Опель".

Що там возять я запитати не встиг. Фотографію з горілкою і цигарками в машині конвою бачило безліч користувачів мережі Інтернет, але я досі не впевнений з якого саме гумконвою були ті фотографії.

На блокпостах бійці уточнювали, що подібні колони з гумдопомогою можуть перевіряти лише за наявності працівників СБУ на блокпості, але це мало змінитися.

І змінилося. От останній скандал із затриманням фур бійцями "Дніпро-1". Вимоги бійців зрозуміти можна. Вони вимагали звільнення полонених побратимів. Крім того вони стверджують, що не впевнені, що фури доходять за призначенням. Тобто до цивільного населення. І навіть речник Інформаційно-аналітичного центру Ради національної безпеки і оборони Андрій Лисенко говорив, що документи були не в порядку.

Не найкращим чином виглядав і Семен Семенченко, який сподівався, що манна каша таки дійде до дітей. А я от не знаю, чесно кажучи, як манку можна використати не в мирних цілях…

Ну, і ще одна непопулярна думка. Якось людина зі штабу АТО сказала мені, що вони там сприймають гумконвой (нагадую, я говорю тільки про українську гуманітарку) як just business.

- Ну ти в Покровському скільки тоді машин з цього фонду нарахував? - спитав він у мене.

Місяць тому від Фонду Ріната Ахметова я дійсно бачив машини, що йшли колоною в Покровському. Не звернути на них увагу було складно, бо неслися вони на червоне світло - "нехай весь світ зачекає". Тоді машин було більше двадцяти, але точної кількості я не знаю.

- Ну, кілька десятків може…

- А чого їх не перевіряють? Але потім зате скандали розверзаються…

- Так ти мені скажи.

- Скажу, як дізнаюся… мене всі ці історії страшенно напрягають і не тільки мене. Ми тут про це багато говоримо. І кожен раз хтось каже що там зброя, чи бушлати, чи водяра… але знаходиться хтось, хто каже що там гречка для бабусь, хліб для батьків, і "хумана" для немовлят. Знаєш, як це називається?

- Не ідеалізуй і не демонізуй? - цікавлюся я.

- Ні. Так би воно звалося, якби ми говорили про відвертого ворога. А в цьому випадку воно зветься "горизонтальний договорняк".

- Тобто?

- Джаст бізнес, чувак. Але бізнес або демонізований, або ідеалізований. І я з цим навіть тут ще не розібрався. Але прошу тебе особисто. Не демонізуй і не ідеалізуй ці теми з гуманітарною для мирного, або "мирного" населення…

До слова, не розбереться, бо з штабу АТО він перевівся через тиждень після розмови. І про гумконвої зі мною він розмовляти більше не хоче. Але його прохання я добре пам’ятаю.

Разделы :

КОМЕНТАРІ

14.12.2018, 19:02
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus