Як у Раді ділили комітети. Подробиці з кулуарів

Чому Ляшко так і не отримав комітет, а його депутатові телефонував Ложкін. А "Батьківщина" віддала комісію людині Коломойського
Фото: Максим Кудимець/INSIDER
5 декабря 201409:00

Після тижня переговорів Верховна Рада нарешті сформувала комітети. Вперше за всю історію цього органу опозиція не отримала жодного комітету, хоча багатьом депутатам, які голосували за закони 16 січня, вдалося отримати посади заступників. При цьому три комітети так і залишилися без голів.

ІNSIDER розбирався, чому комітети ділили так довго і що завадило завершити процес повністю.

Без опозиції

Як розповідають учасники робочої групи, у процесі розподілу комітетів були дві великі проблеми.

Перша - "Самопоміч" категорично виступила проти того, щоби представники "Опозиційного блоку" очолювали хоч якийсь комітет, окрім регламентного. У цьому їх підтримали "Батьківщина" і Радикальна партія.

- Але БПП і НФ в особі Луценка, Кононенка та Іванчука виступали за те, що треба ділитися. В понеділок уночі нас зібрали на робочу групу, де сиділи і Хомутиннік, і Папієв, і Новинський, і сказали, що треба дати "Опоблоку" комітетів стільки, скільки вимагає квота, тобто три. Тоді ми ("Самопоміч", "Батьківщина" і Радикальна партія) сказали, що відмовляємося від усіх своїх комітетів, - розповідає на умовах анонімності представник "Самопомочі".

Щоб якось залагодити конфлікт на так званій підготовчій групі, яка на той момент ще збиралася, Юрій Луценко запропонував створити для опозиції комітет із питань переселенців, а представник "Народного фронту" - віддати їм комісію з приватизації.

Але знову проти була "Самопоміч", а за ними "Батьківщина" і Радикальна партія. Натомість "Самопоміч" пропонувала віддати ці комітети так званій "правій опозиції", до якої зарахувала депутатів Бориса Філатова, Дмитра Яроша, Борислава Березу, мажоритарників-"свободівців".

- Ви знаєте, я вже казав Оксані Сироїд, що так не можна. Я депутат кількох скликань, і більшість із них я був в опозиції, і ніколи такого не було, щоб опозицію залишали без комітетів, - сказав INSIDER депутат БПП Ігор Гринів після засідання фракції у середу.

Зрештою, опозиції запропонували комітет із питань регламенту, який мав би очолити Михайло Папієв, але той відмовився, оскільки "Опоблок" також хотів комітет зі свободи слова та комітет із прав людини.

Не отримали посад голів комітетів і групи Ігоря Єремєєва та Віталія Хомутинніка, знову ж таки, через закони 16 січня.

А ось позбавити їх посад заступників у комітетах не вдалося. Перед початком вечірнього засідання Ради молоді депутати БПП ініціювали засідання фракції, щоб змінити текст постанови і викреслити тих, хто підтримував "диктаторські закони", але їм це не вдалося.

 Фото: Микола Лазаренко

Так, заступником голови аграрного комітету став Сергій Лабазюк, бюджетного — Андрій Деркач, комітету з питань економічної політики — Володимир Кацуба, комітету з питань ПЕК — Олександр Онищенко.

- Сьогодні зранку на засіданні ради коаліції ми вирішили не давати посад перших заступників найодіознішим із них — Ківалову, Хомутинніку, Геллеру, Яценку, - пояснив журналістам Юрій Луценко.

Уже в залі Луценко вніс правку, якою забрав у Олеся Довгого можливість бути заступником голови комітету з економічної політики. Коли депутат спробував ображатися, то Луценко підійшов до нього і жестом показав, що той може сісти або на своє місце в залі, або за ґрати.

Водночас пропозицію депутата "Батьківщини" Сергія Соболєва поставити на голосування пропозицію виключити всіх осіб, що голосували за закони 16 січня, зі списку заступників голів і секретарів спікер Володимир Гройсман проігнорував.

Ляшко і бюджетний комітет

Другою великою перепоною у розподілі комітетів усередині коаліції було бажання Олега Ляшка отримати посаду голови бюджетного комітету. Натомість у БПП готові були віддати цю посаду радикалам, якщо її займе Андрій Артеменко.

Позаочі члени президентської фракції казали: "Якщо Ляшка пустити в комітет, то він зароблятиме на кожній статті видатків".

У четвер зранку кореспондент INSIDER, проходячи третім поверхом, почув, як Ляшко переконував своїх однопартійців на фракції, що тільки він зможе очолити цей комітет.

- Ви ж розумієте, що вам кожен день буде дзвонити президент, і ви не зможете протистояти, а я зможу, - запевняв лідер радикалів.

Але комітету він так і не отримав. Увечері Ляшко в коментарі журналістам розповів, як його обдурила команда президента, та ще й хотіла "стушкувати" Артеменка.

- Це була така домовленість із президентом, і він особисто обіцяв підтримати мене на бюджетний комітет. Але коли ми проголосували за Гройсмана, виявилося, що ми не так зрозуміли президента – комітет пропонують Радикальній партії, але не Ляшку, - скаржився лідер РП.

 Фото: Максим Кудимець/INSIDER

- Є ще одна абсолютно скандальна історія. Сьогодні о пів на другу ночі Ложкін телефонував одному з наших депутатів, а саме Андрієві Артеменку, щоб той написав заяву, що він хоче бути головою бюджетного комітету, - розповів Ляшко, зауваживши, що це "тушкування", а "Ложкін сьогодні робить те, що раніше робила Адміністрація Януковича".

- Коли ми поцікавились у Луценка й Кононенка, що відбувається, то виявилося, що я занадто яскравий політик для комітету, - сказав Ляшко наостанок.

А комітет дістався депутатові від БПП Андрію Павелку, який на президентських виборах очолював штаб Порошенка у Дніпропетровській і Запорізькій областях. Павелко до вчора претендував на комітет із питань податкової та митної політики. Але замість нього комітет очолив ще один депутат БПП Роман Насіров.

Як Іванчук не став віце-спікером

Серйозною проблемою переговорів було також і бажання "Народного фронту" і "Самопомочі" отримати посаду першого віце-спікера та одні й ті самі комітети.

- Ми пропонували на першого віце-спікера Оксану Сироїд, бо вона могла стати справді допомогою Володимирові Гройсману, оскільки є фаховим юристом, але потім вирішили поступитися першим віце-спікером "Народному фронту", - каже Єгор Соболєв із "Самопомочі".

У понеділок сторони домовилися, що на посаду першого віце-спікера висунуть або комбата Андрія Тетерука, або Андрія Парубія. Окрім цього, на посаду претендував ще й Андрій Іванчук. 

Зранку "фронтовики" проводили засідання фракції, де вирішували, хто сидітиме поруч із Гройсманом.

Юрій Береза висловився за Тетерука. Після нього виступили Микола Княжицький і Сергій Висоцький.

"Вони сказали, що фракція має вибирати між двома дуже достойними людьми, але досвіду в Парубія більше. На що Береза відповів, що, може, Тетерук і не знає поки що, через які двері правильно заходити і виходити з Ради, однак він є героєм цієї війни. А досвід можна здобути", - розповів один із депутатів-"фронтовиків". 

Дехто з його колег навіть казав, що між Парубієм і комбатами виникло суттєве протистояння, але інші вважають, що їх намагалися спеціально нацькувати, щоб висунути на віце-спікера Андрія Іванчука.

 Фото: Максим Кудимець/INSIDER

Крім того, депутати кажуть, що багатьом із них не дісталися позиції заступників комітетів через те, що фракція отримала першого віце-спікера.

- У нас у фракції фактично є два крила. Майданівці підтримували Парубія, бізнесмени - Іванчука. Перших було більше. Другі пішли на хитрість. Їхній задум був простим. Вони розраховували продемонструвати, що майданівці не можуть вирішити між собою, кого підтримувати - Парубія чи Тетерука, і на цьому тлі хотіли запропонувати Іванчука. Щодо Берези і Тетерука - вони наші брати, однак вони ще й люди Ігоря Коломойського, - розповідає один із нардепів, близьких до Парубія.

За його словами, зрештою групі Парубія все ж таки вдалося вмовити Тетерука не висувати свою кандидатуру і знайти компроміс із бізнес-крилом партії.

- Щоб вони погодилися на Парубія, ми вимушені були поступитися їм місцями декількох заступників голів комітетів, на які спершу були затверджені наші люди. Наприклад, посадою заступника голови комітету з питань правової політики та правосуддя. Замість нашого побратима Ігоря Лапіна ця посада дісталася Леонідові Ємцю, - каже нардеп від НФ. 

До середи в "Народного фронту" і "Самопомочі" була серйозна суперечка за комітет із питань нацбезпеки. Перші хотіли його для Сергія Пашинського, другі — для Семена Семенченка. Представники "Самопомочі" Соболєв і Гопко навіть погрожували відмовитися від своїх комітетів, якщо їхньому колезі не віддадуть комітет.

Але, врешті-решт, вони здалися в обмін на комісію з контролю за збройними силами та мобілізацією. Хоча поки що її ще не створено.

Натомість комісію з питань приватизації "з доброї волі" "Батьківщини" віддали людині Коломойського Борисові Філатову. Деякі депутати БПП підозрюють, що і позиція "Самопомочі", і віддана комісія - це все елементи гри за вплив Коломойського. В "Самопомочі" такі підозри заперечують, наголошуючи, що "опозиція має бути справжня, а не ті, хто так назвалися".

Ще у вівторок Філатов повідомив INSIDER, що він разом із позафракційними нардепами Дмитром Ярошем, Бориславом Березою, Володимиром Парасюком та Андрієм Білецьким працює над створенням депутатської групи "Укроп". За його словами, крім них у групу увійдуть 6 нардепів-мажоритарників від "Свободи". Однак сформувати "Укроп" до завершення розподілу комітетів Філатов не встиг, тому не зміг долучитися до процесу розподілу голів комітетів.

- Зранку до мене підійшли представники "Самопомочі" Єгор Соболєв і Семен Семенченко і сказали, що вони хочуть внести мою кандидатуру на посаду голови комісії з питань приватизації. Я погодився. Після цього підтримати цю ідею пообіцяв Сергій Соболєв із "Батьківщини", - сказав учора Філатов INSIDER.

На запитання, чи причетний до цієї ідеї співзасновник групи "Приват" Коломойський, якого під час виборів пов'язували з "Самопоміччю", Філатов відповів: під час останнього спілкування з Коломойським той узагалі не згадував про комісію з питань приватизації. "Мою кандидатуру висуне "Батьківщина", а їх точно не можна запідозрити у зв’язках із Коломойським", - розсміявся Філатов.

Останні шматки пирога

Після розподілу вакантними залишилися посади керівників трьох комітетів, зокрема регламентного, фінансової та банківської діяльності та комітету будівництва і житлово-комунального господарства.

Луценко спрогнозував, що керівництво парламентських комітетів доукомплектують наступного пленарного тижня.

- Там є декілька рідкісних "екземплярів" (які не голосували за закони 16 січня), яким ми і пропонували очолити комітети. Наприклад, пану Рабіновичу пропонували очолити комітет з регламенту. Вони відмовились... Якщо вони не візьмуть його наступного тижня, то його отримають якісь некоаліційні депутати, очевидно позафракційні, - зазначив лідер фракції БПП.

- Для коаліції залишаються відкритими комітети з фінансів і банківської справи та з питань ЖКГ, - додав Луценко.

За словами Ляшка, ці два комітети пропонують їм "як компенсацію за кидок" із бюджетним комітетом. Однак він не сказав, чи будуть вони подавати своїх депутатів на посади голів.

Засідання Верховної Ради скінчилося скандалом. "Опозиційний блок" і група Хомутинніка звинуватили коаліцію в порушенні всіх норм регламенту при розподілі комітетів і навіть пригрозили поскаржитися до Венеціанської комісії.

- Шановні колеги, безумовно, різне бувало в цій залі, але я хочу нагадати слова нашого легендарного спікера Івана Васильовича Плюща, вибачте мені, який свого часу сказав: Верховна Рада може все або майже все. Дійсно, по-різному ставилися до опозиції в попередніх скликаннях. Наприклад, Верховна Рада шостого скликання віддала опозиції 10 комітетів, сьомого скликання 12. Але у вас інше бачення, то зробіть це відповідно до закону, - звернувся до коаліції Нестор Шуфрич, порадивши внести зміни в регламент.

- Я говорив колегам, що цього робити не можна. Якщо не хочете віддавати посаду "Опозиційному блоку", то спочатку змініть закон про регламент, а вже потім обирайте Гройсману заступників. Адже фактично ми грубо порушили чинне законодавство. Однак більшість колег мене не підтримала, побоюючись, що повстануть комбати, - сказав INSIDER один із фактичних керівників фракції БПП.

Утім конфлікту в залі все одно не вдалось уникнути. Після слів Шуфрича сотник Володимир Парасюк пообіцяв: "Відкриєте ще раз свій поганий рот тут, ми вас винесемо звідси дуже швидко, і не захистять ваші мільйони". Хтось із депутатів БПП мав необережність нагадати Парасюкові, що він не на Майдані, і зав'язалася сутичка. Сторони вдалося розтягти лише зусиллями десятка депутатів.

 Фото: Максим Кудимець/INSIDER

- Колеги, присідайте, присідайте, - миротворчо звернувся з трибуни спікер Гройсман.

Після засідання всі стріли критики полетіли вже на нього. Бо ніхто не зрозумів, якою логікою керувався Гройсман, коли одні поправки з голосу він враховував, а інші - ні.

 

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

21.11.2018, 12:11
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus