Війна - як точка розвитку

Три прості приклади проектів, які в мирний час навряд чи знадобилися б
4 декабря 201415:00

Давно так повелося і, на жаль, змінити це складно. Але завжди війна несла не лише мільйони смертей, зламані долі та горе, об’єм якого виміряти неможливо, а й розвиток.

У моїй голові це не вміщається. Героїзм і загиблі патріоти завжди будуть на першому місці, але ми не можемо не помічати того, що війна відкрила в людях новий потенціал.

Ось три прості приклади проектів, які в мирний час навряд чи знадобилися б…

 

Сухий борщ

- Хлопці кажуть, що коли відкривають машину, якою ми привезли ці сухі борщі, то з неї пахне домом. Теплом і любов’ю, - каже мені Аріна і запаковує черговий пакет "Козацького борщу". - А знаєш, ми не робили б цього, якби не війна…

- Так, блін, реєструйте тепер торгову марку. Класна тема. Після війни нормально піде. Я би в туристичні походи купував, - додає Славко.

Він двічі був у донецькому аеропорту. Після поранення двома осколками повернувся на лікування, але післязавтра знову туди їде.

- Хрін його зна, як це сталося. Я знаю, що я, як би це… товстун, коротше кажучи. Ну, є в мене зайва вага, є. Але це не заважає мені воювати. Ті два кляті осколки влетіли прямо під бронік. У живіт. Рану скотчем заліпив і ще якийсь час воював. Потім мене привезли у шпиталь. Ну, коротше, один уламок цей довбаний дістали. І то добре. А лікар ще сказав, що дуже добре, що у мене там така жирова прослоєчка…

Не в’яжеться ця історія з усміхненим Славком, істориком у мирному житті та працівником Національного заповідника, який зараз палить багаття і варитиме той самий борщ.

 

Залишаю його і йду в приміщення, де відбувається головна процедура.

Тут, у котеджі пахне, як на мене, бабусиною кухнею. Бабуся завжди варить борщ, коли ми приїжджаємо. І той борщ найсмачніший. Я розумію, що того смаку тут не досягнуть, але запах дуже приємний. Тут жінки шаткують овочі.

Капуста… Капусти треба багато. Дуже. Вона найбільше всихається. Пропорція - приблизно в десять разів. Із качана виходить жменя сухої. Пропорція моркви трохи більше. Буряк проблемний…

- Скільки сушити треба капусту? - уточнюю у жінок.

- Морква - 16 годин. Зараз ми закупили промислові харчові сушилки. І тому всього 16. Ці сушилки, до речі, в нас не вимикаються вже тижнями. Ми ж 200 пачок відправили. Так! Альо! Дєвочки! Перчину дайте! - відволікається наш повар.

Паралельно мені пояснюють, що борщ важливо заговорити. Тобто є своя сакральна "замовлялка", вона закінчується словами "Перчик до борщу додайте й ворогові "перцю" дайте!". Перчину вкидають у пакет і готово!

На дворі в цей час Славко вже розпакував такий самий пакет із сухим борщем. Висипає його в казан. Мине десять хвилин і ми смакуватимемо. І борщ буде дуже смачним, насправді.

- Слухай, якби я кому сказав десять років тому, що за 15 хвилин можна зробити домашній борщ - з мене сміялися б. А це можливо, - Славко куштує ложкою страву з казана. - Справжній. Домашній. В аеропорту пацанам семе то шо нада буде… І не знав би про таку хитрість. Якби не війна…

 

Шапка

- Якби не війна, я про це не думав би. А зараз думаю. Козацька шапка - це не аксесуар! Ми - козаки. Ми на своїй землі воюємо. І нам важливо це підкреслювати. Розумієш, ми відчуваємо кожну гривеньку, кожну молитвочку, кожен пакетик чаю, який нам передають. Це гріє, це надихає нас на бій... - каже мені командир другої гармати, третьої гаубичної артилерійської батареї 55-ї окремої артилерійської бригади Збройних сил України Геннадій Харченко.

Декілька місяців тому він не підозрював, що українці називатимуть їх "богами війни", а сепаратисти "невидимками".

- "Невидимки", до речі, нове для нас визначення. Ми його почули вперше з перехопленої телефонної розмови. Тоді там було багато матюків, бойовики кричали: "Та нет уже тут никого. Там, откуда стреляли, - пустое поле. Это какие-то невидимки, бл**ь!", - жартує інший боєць Віталік.

Ці хлопці на полі бою відчули, що хочуть підкреслювати свою приналежність до запорозького козацького роду. І тому волонтери зібрали гроші на хутро для козацьких шапок. Майстер-шапкар реінкарнував старі моделі козацьких справжніх шапок. Пізніше він мені скаже:

- Давно хотів зробити такі моделі. Навряд чи зробив би найближчим часом. Якби не війна…

 

 

Димоходи

- Бачиш, яка економія? Не від гарного життя. Просто треба, щоб дим виходив десь далі. Ну, а де ми тут труби візьмемо? Війна ж! - каже мені артилерист з 55-ки в районі Дебальцевого.

Він заводить мене у сховище. Там буржуйка власного виготовлення волонтерів. Але головна тут навіть не вона, а дивна конструкція із труб, що огортає копанку. Вона виглядає, як конструктор лего.

- Це що, з того, що я думаю? - про всяк випадок уточнюю.

- А з чого ж іще? З гільз гаубичних. Це такий хенд-мейд армійський!

На якомусь етапі ночувати стало дуже холодно. Гільз назбиралося багато. Тож бійці почали робити з них димоходи і труби.

- Розумієш, у мирному житті таке не знадобилося б. Але може знадобитися. У нас тут є інженер. Так от, він каже, що якби труби модифікувати і робити розбірними, то можна опалювати без загрози пожежі намети туристичні, конюшні всілякі. Буржуйка стоїть на дворі, наприклад, труби йдуть через намет, а димар виходить так само з намету, як і заходить. Типу змієвик. Хрін би хто до такого додумався, якби не війна…

 

Усі ці люди знають - війна вбиває. Війна несе горе. Вона робить нас слабкими і сильними. А головне - у кожного з них є план на майбутнє: як удосконалити свою розробку, яку вони ніколи не вигадали б, якби не…

Разделы :

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 18:40
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus