Важко передати той вихор почуттів, який охопив нечисленних українських журналістів і дипломатів, котрі були присутні на ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у Страсбурзі.
Гордість і зворушення були затьмарені рішенням Києва, Брюсселя і Москви відкласти імплементацію угоди про створення зони вільної торгівлі до січня 2016 року.
INSIDER запитав у євродепутатів, що вони думають про підписану угоду і поступку України Росії.
Москва пішла на шантаж
Євродепутат від Європейської народної партії, доповідач від Європарламенту з питань угоди про асоціацію з Україною Яцек Саріуш-Вольський навіть у найкритичніші моменти відносин ЄС з Україною зберігав оптимізм. Але вчора у своєму коментарі заявив, що вітає сам факт ратифікації угоди, проте вважає домовленість про призупинення виконання угоди поразкою ЄС і поступкою, яку було зроблено для того, щоб заспокоїти Росію.
"Це був чистісінької води шантаж із боку Москви, і хоча Брюссель і Київ мали вибір, вони пішли їй на поступки", - вважає євродепутат.
Найбільша загроза, яку несе в собі факт відтермінування угоди, на думку Саріуша-Вольського, полягає в тому, що це призведе до фактичної зупинки економічних реформ в Україні.
"Угода про асоціацію – це порядок денний реформ, який задає для них темп і ритм, є дороговказом, без імплементації угоди процес реформ просто зависне в повітрі", - заявив євродепутат. Він також висловив побоювання, що Москва з легкістю може порушити свою обіцянку не влаштовувати Україні економічну блокаду.
Євродепутат також підтвердив, що в текст угоди "ніхто не може внести жодних змін чи викреслити бодай кому", проте Росія "може й надалі блокувати імплементацію угоди або й вимагати її повного скасування".
Зраджені сподівання?
Не приховувала свого розчарування і співголова фракції "зелених" Ребекка Гармс, яка неодноразово відвідувала київський Майдан і є одним із найвідданіших адвокатів України в Європарламенті. "Моє серце холодне, бо ратифікація угоди в такому вигляді – це не те, чого хотіли українці", - заявила євродепутат. Вона назвала своїх колег наївними, бо вони повірили, що зона вільної торгівлі з Україною безперешкодно запрацює 2016 року. "Півтора року – це дуже тривалий час, за який чимало може змінитися", - пророкує Ребекка Гармс.
Чеський депутат Павел Телічка (група "Альянс лібералів і демократів за Європу") порівнює ситуацію, в якій опинилася Україна, з ситуацією в його рідній Чехії на початку 1990-х років, кола вона ратифікувала угоду про асоціацію з ЄС. "Це було для нас надзвичайно важливо не лише політично й економічно, а й психологічно", - згадує депутат.
Але, на його думку, Україна зараз опинилася в набагато гіршому становищі, "бо проти неї триває воєнна агресія, і російські війська - на її території". Він висловив жаль, що було укладено тристоронню домовленість про відтермінування імплементації угоди про вільну торгівлю. "Таким чином ми поступилися певними стандартами, цінностями і взагалі припустилися помилки, включивши росіян до переговорів з Україною щодо асоціації", - вважає Павел Телічка.
Проти ратифікації угоди про асоціацію з Україною проголосували 127 депутатів, що є доволі великою кількістю для документа такого рівня і масштабності. Серед тих, хто натиснув червону кнопку під час голосування, - британець Найжел Фарадж, співголова політичної групи "Європа за свободу та демократію", що об’єднує консерваторів і євроскептиків.
"Поки ми голосуємо за угоду, в Україні тривають спільні навчання з НАТО, а навіщо нам дражнити російського ведмедя?" - євродепутат пустив у хід популярний серед західних політиків епітет. Він вважає, що Євросоюз повинен припинити "грати у воєнні ігри з Путіним, бо це несе загрозу всім нашим країнам".
Умова, яка підлягає перегляду
Сенсацією учорашнього дня стала для багатьох і заява єврокомісара з питань розширення та добросусідства Штефана Фюле про те, що ініціатором відтермінування виконання угоди був саме Київ, якому Росія не раз публічно погрожувала торговельними санкціями "щойно угоду з ЄС буде ратифіковано".
Єврокомісар із питань торгівлі Карл де Гухт, який виступив перед депутатами за кілька годин до голосування, з обуренням відкинув усі критичні зауваження з приводу відтермінування виконання угоди.
За його словами, лише ця умова зробила ратифікацію можливою. "Тепер ця угода стала доконаним політичним фактом, який символізує початок нового процесу в Україні – забезпечення верховенства права, викорінення корупції і забезпечення економічного процвітання", - переконаний єврокомісар.
Він також озвучив один важливий момент: "Якщо Росія не поважатиме умови, на яких було погоджено відкласти угоду, і запровадить торговельні санкції проти України, тоді Єврокомісія перегляне умову про відкладення виконання угоди".
На жаль, схоже на те, що Україна зможе найближчим часом переконатися у щирості цих слів Карла де Гухта. Бо російська сторона в особі керівника Мінекономрозвитку РФ Олексія Улюкаєва вже заявила, що має намір найближчим часом затвердити постанову про запровадження мит для України, а лише потім – рішення про відкладення її застосування. Якщо тільки Київ до кінця жовтня юридично зафіксує свою обіцянку не імплементувати угоду про асоціацію до 2016 року.
Вікторія Власенко для INSIDER, Страсбург