Як Захід забезпечив єдиний тур

Інша частина України розбавила абсолютну перемогу Порошенка на Заході, але саме ця частина країни забезпечила перший і єдиний тур
Всі фото автора
27 мая 201412:00

У Львівській області, за даними ЦВК, проголосувало 78,2% виборців, а це найбільший відсоток в Україні. Середній показник - 60,29%, найнижчий у Донецьку - 15,37%.

Ця статистика доводить, що за відсутності повноцінного голосування в Криму та в Донецькій і Луганській областях, цьогорічні вибори у Львові, як найбільшому населеному пункті Західної України, неабияк вплинули на загальний результат по країні.

Голосування

Львів у день виборів нагадував місто на Великдень - іще в суботу люди ходили одягнені буденно і раптом у неділю населення всього міста переодягнулося у святковий одяг, щоби сходити до церкви. День позачергових виборів президента 25 травня у Львові виглядав так само. Львів’яни йшли голосувати нарядними, ніби до церкви. Багато хто був у вишиванках.

Перша дільниця, яку я відвідав, була розташована в спортзалі ПТУ. Над столами із членами ДВК - баскетбольне кільце.

 

На вході в зал голосування зустрів свого знайомого. Проте поговорити вдалося не більше хвилини, бо до нас підійшла жінка із грізним виразом обличчя, голова ДВК, і командним голосом пояснила, що дільниця призначена винятково для голосування. Пояснюю їй, що прийшов спостерігати, прощаюсь із знайомим і підходжу реєструватися спостерігачем.

Хоча голова комісії говорить, що дуже багато людей, черг, як на фотографіях із виборів у Києві, я не спостерігаю. Все аж надто спокійно. Інколи люди беруть бюлетені й відразу починають ознайомлюватися з їх змістом, тоді відносну тишу в спортзалі-дільниці перериває командний голос голови комісії:

- Шановні виборці! Не дивіться в бюлетені поза кабінками! Перша кабінка вільна! Прошу зайти в кабінку для ознайомлення з кандидатами!

Голова ДВК також зривається з місця, коли бачить, як молодий татко збирається фотографувати молоду маму з дитиною біля скриньки для голосування з бюлетенем у руках.

- Ви не маєте права проводити фотозйомку на території дільниці! - командує голова, і я розумію, що весь спокій і тиша цієї дільниці тримається на ній.

- Вам у нас сподобалось? - лагідно і гостинно запитує вона, коли я підходжу попрощатись.

Наступна дільниця, на яку я потрапляю, розміщена в школі. Точніше їх тут дві - одна на першому поверсі, інша - на другому. Тут, на відміну від попередньої дільниці, спостерігається аншлаг. Член комісії розповідає, що на цей час - вже майже 15 година - проголосувало понад 50% виборців.

 

До мене підходить чоловік середніх років. Очевидно, через бейдж він приймає мене за члена ДВК.

- Скажіть, будь ласка, чи можу я проголосувати тут? Я прописаний на Сихові (район Львова), але вже не встигаю.

- Так ще ж до двадцятої багато часу! - відповідаю.

- Може, й так. Але ми вже пляшку взяли…

Опитування

В холі школи, на виході з дільниць, працюють хлопці з екзит-полу "Савік Шустер Студії". Їх двоє. Запитують у людей, як вони голосували, а також рік народження та освіту. Питають не всіх одразу, а по одному опитаному, з періодичністю в кілька хвилин. Загалом за день вони повинні опитати понад 100 респондентів. Поки один опитує, інший диктує телефоном цифри - закодовані результати вже наявних результатів опитування.

Судячи з відповідей, основною проблемою опитувань є думка людей, що таємниця голосування - це їхній обов’язок, а не право. Деякі виборці відмовляються відповідати та ще й запевняють: опитування незаконне:

- Ні, секрет! Не можна!

Чув навіть думку, що таємниця голосування - це як таємниця сповіді. І знову паралель із релігією.

 

Однак за результатами опитувань не таких скупих на свої відповіді виборців загальна картина виборів стає зрозумілою: Львів повально голосує за Порошенка.

Якщо раніше можна було сумніватись у правдивості рейтингів, які пророкували перемогу Порошенкові, то нетривале опитування людей на виході з дільниць ці сумніви розвіює.

- За Порошенка! Він із мого року. Колега, - відповідає на опитування сивий енергійний мужчина.

- А я проти всіх. У сортах гівна не розбираюсь, - відповідає агресивно студентка, видаючи жарт, прочитаний в інтернеті, за свій.

- Ми ні за кого. Всі х**ові, - відповідає вже зовсім некультурно молода компанія.

Та переважно всі називають ім’я Порошенка. Набагато рідше Гриценка, Тимошенко та Ляшка.

 

На виході із дільниці до мене та ще одного спостерігача підходить чоловік років під шістдесят і запитує:

- Хлопці, хочете покажу вам Євромайдан?

І поки ми задумуємося над суттю його слів, чоловік дістає фотографії. Роздруковані фотографії (!). Я давно таких не бачив.

Спочатку йдуть фото цього чоловіка на тлі революційного Майдану, потім із різними колоритними персонажами, а далі з політиками. З Луценком, Парубієм, Тимошенко, Порошенком.

На фотографії з Петром Олексійовичем співрозмовник зупиняється і говорить:

- За нього я голосував. Це мій президент. Ми з ним на Майдані пліч-о-пліч стояли, коли всі ці сутички були.

Підрахунок голосів

Підходить восьма година, коли всі дільниці закриваються, починається підрахунок голосів, і я осідаю в дільниці 461916 - одній із двох, розташованих у приміщенні Технологічного коледжу Національного університету "Львівська політехніка".

Дві третини членів цієї комісії одягнені у вишиванки. Голова ДВК, молодий хлопець із незвичним іменем Севастіян, у чорній. А ще в комісії працює вагітна жінка.

Першим ділом голова оголошує, що, згідно з підрахунком корінців від бюлетенів, на дільниці проголосували 1778 з 2266 виборців цієї дільниці, що означає 78,4%. Цей показник, як виявилося пізніше, дуже типовий для Львівщини загалом. Як і самі результати голосування.

- Бюлетені в ОВК у нас не приймуть раніше 12-ї години, тому можемо сильно не поспішати, а спокійно собі рахувати, - сказав Севастіян, після чого чоловіча частина комісії зсунула столи докупи і члени ДВК сіли по колу.

Врочисто відрізали кутики у невикористаних бюлетенях. Першою розпакували невеличку переносну скриньку, призначену для голосування удома. Далі перейшли до великих.

 

Після висипання на стіл усього вмісту кожної скриньки, голова показував контрольний лист із підписами членів дільниці та спостерігачів і вже тоді починав підрахунок бюлетенів, по одному називаючи прізвище кандидата, за якого проголосував виборець. Кожен член комісії, що сіли по периметру столу, обрав собі кандидата.

- Мені Ляшка давайте, ну і що, що "голубий", буде подружка! - кричить кучерява дівчина років двадцяти п’яти.

За бюлетені з голосами за Порошенка взялась членкиня комісії у червоній футболці із написом "Я ТВОЯ" і татуюванням на поясниці.

- Порошенко. Порошенко. Порошенко, - почався підрахунок.

Знову, як і під час опитування, зрідка звучать прізвища "Тимошенко", "Гриценко", "Ляшко", зовсім рідко "Богомолець", "Тягнибок" та "Ярош".

 

- Оооооо! - виривається колективне здивування членів комісії, коли голова ДВК називає черговий голос: "Рабінович".

- А де кладемо зіпсовані бюлетні? - запитує Севастіян, коли такий виявляється.

- Давайте біля Рабіновича! - відповідає хтось.

Хіт зіпсованих бюлетенів: знаки "-" навпроти усіх кандидатів і "+" навпроти Порошенка.

Коли голова комісії вперше називає "Тігіпко", один із членів жартує:

- Давайте перевіримо, чи не зіпсований.

У підсумку за Тігіпка віддали свої голоси 27 людей на дільниці, що більше, ніж за Тягнибока і Яроша.

- Давайте зробимо ставки, чи буде хоч один голос за Добкіна! - жартує один із членів комісії.

Севастіяну набридає без кінця говорити "Порошенко", як і всім слухати, і він починає імпровізувати: "Порошеночко", "Порошенкуля", а то і зовсім лагідно - "Петро Олексійович".

- Треба було ставити окремо урни "Порошенко" та "всі інші", легше було б рахувати, - зауважує вагітна член ДВК.

Нарешті сортування закінчилося, почали рахувати. Один голос не зійшовся.

- Це напевно та жінка, що довго сиділа в кабінці. Певно з собою забрала, на пам’ять, - припустив найстарший член дільниці.

Перерахували ще раз, задокументували відсутність бюлетеня.

 

За Порошенка проголосувало 1264, тобто 71% виборців цієї дільниці. Це типовий для Львова результат. Далі по списку: 131 голосів узяв Гриценко, 129 - Тимошенко, 111 - Ляшко.

Інша частина України розбавила абсолютну перемогу Порошенка на Заході, але саме ця частина країни забезпечила перший і єдиний тур.

Разделы :

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 00:57
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus