Віталій Ярема: У мене немає інформації про причетність Ахметова до сепаратистів

Віце-прем'єр у бліц-інтерв'ю розповів про перехоплені розмови і як Росія координує сепаратистів
14 апреля 201418:00

Цими вихідними сепаратистські дії на сході України знову загострилися. Терористи захопили адмінбудівлі у Слов'янську, Горлівці, Маріуполі.  У Слов'янську та Харкові сутички завершилися кровопролиттям і людськими жертвами. У неділю РНБО вирішила розпочати масштабну антитерористичну операцію. Сепаратистам-терористам дали час до 9-ї ранку понеділка, але досі операції не розпочали.

INSIDER після погоджувальної ради в парламенті поспілкувався з віце-прем'єром Віталієм Яремою і запитав про подальший розвиток подій.    

-  Чи найближчим часом буде силове розблокування захоплених адмінбудівель?

- Якщо терористи не звільнять їх самостійно, тоді треба буде розблоковувати силовим методом.

У який термін?

- Я не можу говорити цих речей. Це питання відноситься до службової діяльності, зараз відбувається підготовчий етап, а це складні речі. Я був у відрядженні, протягом тижня перебував у Донецьку, де захоплено 11-поверхове приміщення місцевої адміністрації. Там дуже багато озброєних терористів, а також близько 600 осіб цивільного населення: жінок, дітей і неповнолітніх. Штурмувати таку будівлю? Я не відкидаю, що вони навмисно можуть убити когось із людей похилого віку, щоби збурити місцеве населення. В цьому є складність. Тому ми готуємося до цих операцій дуже ретельно, щоб не нашкодити, а лише ліквідувати тих терористів, які перебувають у захоплених приміщеннях.

Які Ваші враження від того, що зараз відбувається в Донецьку? Дуже складно зрозуміти, скільки людей перебуває насправді в будівлі, скільки з них озброєні?

- Там декілька угруповань, які незалежні одне від одного. Але вони координують свої дії з росіянами. І вони саме підтримують і проплачують  діяльність інших угруповань.

Є помірковані групи, які готові до переговорів. І я, до речі, залучав місцевих бізнесменів, зокрема Ріната Ахметова для того, щоб ми разом вступали в переговорний процес із цими людьми, обіцяли виконати всі їхні вимоги, включно з тим, щоби провести референдум чи опитування, російську мову зробити регіональною, не скасовувати закон Ківалова-Колесніченка тощо. Питань, які не можна було б вирішити, не було. Про все можна домовитися. Але тільки-но ми досягали консенсусу, вони вставали і говорили: "Нам треба передзвонити". Тобто центр управління розташований зовсім в іншому місці.

Ми зараз готуємо інформацію про перехоплені переговори між терористами і Москвою про те, що центр керування розташований у Російській Федерації. Оплата цих сепаратистів відбувається звідти. Величезні кошти, які викрадені Януковичем і його командою, сьогодні працюють. На жаль, протистояти цьому дуже важко. Адже активним сепаратистам, бойовикам, які захоплюють приміщення, платять від $100 до $500 за добу. І це в регіоні, де люди часто не мають роботи.  Звичайно, за такі кошти людина буде йти майже на смерть для того, щоб заробити якомога більше. І це є проблема сьогодні.

Чи є у Вас інформація про те, що Ахметов сам причетний до сепаратистських рухів?

- Немає. До мене такої інформації не надходило.

А ту інформацію, яку поширюють ЗМІ, якось перевіряли?

- Це питання до спецслужб. Я вам кажу, що тиждень був у Донецьку і вів переговори із сепаратистами. На двох із таких зустрічей був присутній Рінат Ахметов. Він займав позицію, що треба розходитися, що не треба займати приміщення. Наскільки ці його заяви були відвертими – час покаже.

А наскільки Рінат Ахметов має вплив на керівництво донецької міліції і донецького СБУ? Оскільки ці керівники свого часу займали певні посади в структурі корпорації СКМ.

- Ви знаєте, в мене відбулося декілька контактів із ним. В один із днів (у понеділок чи вівторок) я був в обласному управлінні міліції, і він зателефонував начальнику ВС. Запросив його о 12-й годині ночі разом зі мною на переговори. Оскільки на нього вийшли сепаратисти і почали з ним переговори.

Ми зустрілися в "Донбас-палас", і там до 4-ї ранку вели перемовини з цими сепаратистами. Мені здається, що він був абсолютно відвертим у спілкуванні й наполягав на тому, що Донбас - це Україна. Це основне, а потім решту питань уже можна обговорювати. Саме в цьому ракурсі ми вели перемовини із сепаратистами. Наскільки він впливає на керівників донецької міліції – це треба детально розбиратися. Не думаю, що питання, хто де працював сьогодні є основним аргументом.

Я вважаю, що той самий генерал Пожидаєв, який сьогодні очолює міліцію, - професійна людина. Я не побачив у його діях ніяких ознак зради. Він не перейшов на бік сепаратистів і сьогодні виконує обов’язки відповідно до Конституції, до присяги, яку він давав на вірність українському народу. Питання в тому, що вони живуть усі в цьому регіоні: їхні сім’ї, діти тут ходять до школи. А велика кількість людей, які задіяні в сепаратистських акціях, заходах – дійсно агресивні. І в цьому ще, мабуть, є якась причина того, чому міліція так поводиться.

Учора Юрій Луценко озвучував інформацію про причетність колишніх керівників МВС до сепаратистських рухів. Чи є у Вас така інформація?

- Ішлося про колишнього начальника управління внутрішніх справ Донецької області Романа Романова. Наскільки мені відомо, його ім’я називають сепаратисти, але він сам відмежувався від участі в цих акціях. Це однозначно. Я теж із ним зустрічався, впевнився, що він ніякого стосунку до них не має. Начальник УВС, який сьогодні очолює, мені здається, що це професійна людина, просто він потрапив у складну ситуацію - він очолює обласне управління в Донецьку протягом місяця і, мабуть, ще не встиг повністю взяти ситуацію під свій контроль, особливо кадрові питання.

Через декілька годин після того, як прийшли ці сепаратисти, серед яких колишні "беркутівці", яких звільнили за протиправні дії в місті Києві, деякі представники міліції почепили на машини георгіївські стрічки  і почали працювати на боці сепаратистів.  Це є ознакою того, що люди не підготовлені до реальної роботи, до протистояння такому явищу, яке сьогодні шириться в східному регіоні.

І так поводиться не тільки донецька міліція, в Харкові міліція теж пустила сепаратистів у міськраду майже без спротиву. 

- Це питання, до якого треба підходити індивідуально. Політики пропонують звільнити всіх, поміняти керівників. Але передусім постає питання - ким? Правоохоронна діяльність універсальна – це не тільки забезпечення охорони громадського порядку. Це і розкриття злочинів, і переслідування, це і дорожній рух та інші функції, які вона виконує. І цими питаннями, як і іншими, повинні займатися професіонали.

Щоб керувати обласним управлінням або навіть районним відділом міліції, треба мати досвід, організовувати роботу слідчо-оперативних груп. вирішити все це не так легко. Сьогодні і МВС України, і Кабінет Міністрів працює над цими питаннями.

А наскільки ефективними будуть патріотичні спецпідрозділи, створення яких ініціював учора Арсен Аваков?

- Якщо вони будуть комплектуватися з мешканців цих регіонів, то вони будуть абсолютно ефективні. Я категорично проти, щоб туди направляли цивільні підрозділи зі Львова, Івано-Франківська, навіть із Києва. Це повинні бути місцеві, а там дуже багато людей-патріотів, які підтримують Українську Державу, які підтримують єдність України. Їх дуже багато. Мабуть, їх більшість. 

- Але їх треба активізувати, щоб вони не просто проходили повз цей сепаратистський мітинг і спостерігали. Щоб вони підходили і висловлювали свою точку зору. Хоча це небезпечно. Ми це спостерігаємо ще з початку ситуації в Харкові. Дуже небезпечно, але люди навіть цим ризикують і йдуть і протистоять сепаратистам.

Чому звільнили керівника Антитерористичного центру? Він не впорався із завданням?

- Це колективне рішення і давайте ми його не будемо обговорювати. Чому? Справився, не справився – це питання службових розслідувань. Я не хочу подробиць цього звільнення зараз обговорювати.

Учора був сюжет на "Інтері", як перевозили в Слов'янськ зброю, так звані "ігли", і їх захопили місцеві проестувальники. Що вам відомо про це? 

- Я спілкувався зранку з міністром оборони, міністром внутрішніх справ, то в них ніяких проблем не виникало. Ніхто мене не інформував.

Ви плануєте повертатися на Східну Україну?

- Я ж на службі. Як скажуть мені їхати, то поїду.

А є якесь чергування міністрів по цьому регіону?

- Це "супердержавна" таємниця.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 12:22
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus