Головне після війни - звiльнитися вiд одержимості минулим

Для примирення необхідно зрозуміти, що протилежна сторона не аморальна, а просто має іншi моральнi принципи. Про це слід пам’ятати і не роздмухувати, інакше конфлікту не вирішити
Фото: Віктор Гурняк для INSIDER
30 января 201412:44

Кожна війна рано чи пізно закінчується миром. Шлях до нього лежить через переговори. А ключовi передумови для цього - усвідомлення сторонами "глухого кута". Це думка дослідника теми вирішення конфліктів, американського вченого Вільяма Зартмана.

Часто "глухим кутом" стає больовий поріг, через який проходить суспільство. Для України це вбивства протестувальників 22 січня та викрадення людей "ескадронами смерті".

Саме ці трагічні події вивели переговори на новий етап, який необхідно ділити на дві площини.

Перша - збереження української державності та незалежності шляхом досягнення політичного компромісу.

Після відмови уряду від євроінтеграції та підписання угоди з Росією у значної частини населення виник страх, чи буде взагалі Україна країною. Отже, людей необхідно переконати, що розвалу держави не буде.

Причому політичні результати переговорів мають бути реалістичними (такими, які можна виконати), прийнятними, остаточними та визначеними. Невизначеність призведе до сумнівів щодо реалізації та сприйматиметься проблематично.

Друга площина - вирішення громадянського конфлікту, який загострився після розгонів Євромайдану та збройних протистоянь.

Основа цього конфлікту - в різних базових цінностях, принципах і розумінні людської гідності. Вони не випадкові, оскільки вбудовані як у історію, так і в культуру народу. Це те, чим політики маніпулюють.

Сторони конфлікту поводяться як жертви, що вимагають справедливості. Наприклад, cиловики не розуміють причин, які вивели людей на майдани, тому не бачать нічого поганого в застосуванні сили. Натомість, коли йдеться про застосування проти них піротехніки, каміння чи "коктейлів Молотова", вони реагують, як постраждалі. Агресія оформлюється, як самооборона.

Для примирення необхідно зрозуміти, що протилежна сторона не аморальна, а просто має іншi моральнi принципи. Про це слід пам’ятати і не роздмухувати, інакше конфлікту не вирішити.

Тут варто запозичити досвід інших країн, які проходили етап переходу від авторитаризму до демократії – створити Комісію правди та примирення, яка матиме повноваження розслідувати економічну, політичну діяльність режиму, а також численні факти порушення прав людини та злочинів проти людяності.

Через цю процедуру пройшли Чилі, Аргентина та Південна Африка. Саме завдяки діяльності таких комісій вдалося подолати важкі наслідки диктатури, вилікувати суспільство від нестерпного болю та спраги помсти за загиблими.

Повноваження такої комісії, яка зазвичай працює рік чи два, визначаються рішенням парламенту виходячи із двох складових – політичної (не допустити повторення авторитаризму в майбутньому) та юридичної (розслідування діяльності режиму).

Люди матимуть можливість звернутися до Комісії правди і примирення із заявою про здійснення злочину в часи протистоянь, і вона це об’єктивно розслідуватиме, а винних буде засуджено до покарання.

Саме друга частина назви цієї комісії вкрай важлива і спрямована в майбутнє. Головне після завершення війни - звiльнитися вiд одержимості минулим, що обмежує бачення майбутнього.

Разделы :

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 00:32
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 5 декабря 2019

  В ходе пожара в доме профсоюзов во время Майдана 41 человек получил повреждения, двое погибли, - прокурор

   
  • 3 декабря 2019

  Адвокат просил о вызове Онищенко в суд через консульство Барселоны. Прокуроры уверены, что в Испании он не живет

   
  • 29 ноября 2019

  Пятнадцать. Кто объявил голодовку за дела Майдана и как еще поддерживают акцию

   
  • 26 ноября 2019

  "В лучшем случае расследования дел Майдана возобновится в январе следующего года", - Закревская

   
Система Orphus