Два шляхи для Януковича

ПОЛИТИКА
"Планувалося звернення президента до нації в дусі, що ми "суверенний і гордий народ у центрі Європи". Якщо воно буде, це означатиме, що Росія заплатила відступні, щоб Янукович не йшов до ЄС, і дала йому гарантії на 2015 рік", - розповів депутат
22 ноября 201308:11

За тиждень до саміту у Вільнюсі український уряд призупинив підготовку до підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Це рішення шокувало навіть тих депутатів, які вже давно не вірили в успіх євроінтеграції, і дуже обурило Європу.

Іще в середу в парламенті як з опозиційного, так і з провладного боку говорили про те, що екс-прем'єра Юлію Тимошенко не випустять, але влада до останнього намагатиметься підписати угоду у Вільнюсі.

"Ми приймаємо прокуратуру та вибори, законопроекти щодо Тимошенко – ні. І з такими позиціями будемо продовжувати переговори. Так, зараз тривають торги, Янукович чекає на пропозиції РФ та відповідно ЄС, але євроінтеграція залишається нашим пріоритетом", - розповів напередодні представник Партії регіонів.

Зранку четверга все начебто і йшло за таким планом. 

"Знаєте, не ухвалить сесійна зала законопроекти, це точно, але угоду, угоду має бути підписано", - стверджував представник "Батьківщини".

Варто визнати, представники опозиції чи не вперше були готові на всі вимоги від Партії регіонів для прийняття законопроекту щодо лікування екс-прем’єра. 

"Усі їхні зауваження, всі поправки, вимога про те, що лікування не входить у термін ув’язнення, письмове зобов’язання про повернення, одним словом усе, що не подобалось ПР, ми готові врахувати, погодити і прийняти законопроект", - наголосив лідер УДАРу Віталій Кличко в коментарі INSIDER.

Його колега Валерій Карпунцов також розповідав журналістам, що опозиція зняла всі поправки до закону до вибори, щоб партії влади вже ні до чого було присікуватися.

"Чумак хотів шість залишити. Казав: "Слухай, ну вони ж дуже суттєві". А я кажу: "Знаєш, тут, що 6, що 736. Все одно скажуть, що опозиція поправками завалила. Знімай усі!" - розповів депутат.

О 09:30 в парламент вже звично прибули представники європейської місії Пет Кокс і Александр Кваснєвський. Щоправда, ніяких нарад у спікера Володимира Рибака вже не було.

Представників Європи запросили відразу в зал — в порядку денному стояли зміни до виборчого законодавства, чотири законопроекти щодо лікування Тимошенко і закон про прокуратуру. 

За пропозицією Арсенія Яценюка, в порядок денний внесли ще два законопроекти по Тимошенко — Ляшка і напрацьований опозиційною частиною "робочої групи".

Закон про вибори ухвалили за 10 хвилин. На табло загорілося 365 голосів.

"Ну а тепер почнуть провалювати", - сказала прес-секретар Віталія Кличка, дивлячись на табло в кулуарах.

Дива не сталося. Всі законопроекти набрали трохи більше 190 голосів. Від Партії регіонів "за" проголосував лише 1 депутат. Ним виявився Нестор Шуфрич.

Цікаво, що його колеги Віталій Хомутиннік, Таріел Васадзе і Сергій Буряк навіть не поспішали до залу на голосування, а більш ніж півгодини спокійно розмовляли в кулуарах. 

На спробу журналіста INSIDER запитати, чому депутати не в залі, Віталій Хомутиннік відреагував доволі різко. "Я тут, а моя картка там, і що? Ми виконали всі вимоги ЄС… Що ще ви від мене хочете?" - відсахнувся він.

Хоча вимог саме його фракція і не виконала. Десь у ті ж хвилини в залі мали розглядати закон "Про прокуратуру", і тут доповідач Володимир Олійник заявив, що проект не готовий, бо не всі поправки ще опрацьовано комітетом.

"Шановний народе України, всі маски зірвано. Президент Янукович і Партія регіонів не збиралися і не збираються підписувати ніякої угоди", - відреагував тут же з місця Арсеній Яценюк. Неголосування законопроекту про прокуратуру було першим тривожним дзвінком.

Річ у тім, що коли радник президента Андрій Портнов приніс цей проект на комітет, то попередив, що документ уже пройшов Венеціанську комісію і змінювати його не варто. Опозиція, хоч і мала альтернативний проект Кожем'якіна, зняла його. І раптом Партія регіонів почала писати поправки до президентського проекту.

"Те, що вони зірвали зараз голосування щодо прокуратури, свідчить: у них немає гарантій щодо Угоди про асоціацію. Вони погоджувалися на нього тільки заради ЄС, а якщо гарантій немає, то їм дуже невигідно втрачати функції загального нагляду перед виборами. Ця функція загального нагляду і слідство — головні їхні козирі в "агітації", - пояснив один із депутатів-мажоритарників.

Павло Різаненко, депутат від УДАРу
Зранку Пшонка дав відмашку щодо законопроекту - ПР не підтримає прокуратуру. На такі поступки вони могли би піти тільки тоді, коли б були впевнені в підписанні угоди, оскільки закон суттєво б’є по владних прокурорах. Але документ не приймуть, і це перший сигнал до того, що влада налаштована на провал угоди з ЄС

Утім "регіонал" Володимир Олійник продовжував переконувати, що все йде за планом, закон допрацюють і приймуть, і угоду буде підписано.

Його колега Борис Колесніков був значно різкіший: "Це все дуже великий процес, і приймати якісь закони під одну людину — такого нонсенсу в українському парламенті ще не було. Не треба змішувати тут, а то вашими зусиллями вже всім мізки промили. Асоціація — це не Європейський союз. Це просто ми відкрили кордони, і все — і українці залишилися без роботи. І, по-друге, а де був Євросоюз і всі посли, коли Женя Кушнарьов сидів у тюрмі?".

Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов на брифінгу також повернувся до риторики двотижневої давнини, заявивши, що місія Кокса-Кваснєвського їхньої позиції зовсім не чує.

О 14-й годині місія мала зустрітися з прем'єром Миколою Азаровим, і саме в цей момент з'явилася новина. 

Кабінет Міністрів на засіданні 21 листопада ухвалив розпорядження, згідно з яким процес підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом призупинено. 

Такого не чекали навіть ті, хто не вірив у підписання угоди у Вільнюсі. 

Лідери опозиційних сил повернулися на вечірнє засідання Ради повністю розгублені. В кулуарах під курантами зібралися на нараду Арсеній Яценкю, Віталій Ковальчук, Микола Мартиненко, Сергій Пашинський, Сергій Власенко, Олег Медведєв. 

Власенко пропонував іти на рішучі кроки, Яценюк сумнівався, що це щось дасть. Зрештою, вони пішли в зал, і вже там на місці ухвалили рішення блокувати трибуну, вимагаючи звіту і відставки уряду Азарова за "державну зраду". 

Рядові ж депутати гадали на кавовій гущі, що ж сталося. 

Юрій Одарченко, депутат від "Батьківщини"
Практично одночасно з рішенням Кабміну вийшла заява Володимира Путіна про готовність перегляду формату переговорів… Це яскраве свідчення, що в Москві Януковичу пообіцяли більше, ніж у ЄС, тому рішення було змінено буквально в останні дні, в останній момент

"Для Януковича останні дні були часом роздумів, і він довго думав про те, як не розсваритися з Росією. Очевидно, не надумав нічого. Вийшло те, що вийшло: ми отримуємо перегляд угод із Росією, а для всіх інших влада скаже: євроінтеграцію не провалено, вона просто переноситься і причина тому – важкий економічний стан", - продовжив думку представник фракції УДАР.

Від Партії регіонів місія пояснювати, що ж сталося, знову дісталася Володимирові Олійнику. Він багато в чому підтверджував версію УДАРівця. 

За словами Олійника, через тиск Росії і газові контракти Україна опинилася в дуже скрутному становищі. І тому країні потрібно кілька десятків мільярдів доларів кредиту від ЄС.

"І Меркель, і інші лідери вже почали говорити про цю проблему. А нам треба, щоб не тільки говорили, але й щось конкретно робили. Я не знаю, яка конкретна сума потрібна, але я чув, що президент говорив, що мінімальна сума 15 мільярдів. Але якщо європейці можуть, то суму треба збільшити. Аналогічний шлях пройшла Польща, яка свого часу отримала 38 мільярдів", - заявив "регіонал".

Саме ці слова змусили його колег-депутатів розглядати версію, що президент Янукович блефував і вирішив переграти Євросоюз: у відповідь на вимоги звільнити Тимошенко, продавав їм же згоду України на євроінтеграцію за 15 мільярдів.

"Янукович полюбляє грати в карти, точніше буде сказати - він азартний гравець. Те, що було продемонстровано сьогодні, лише своєрідний хід, який мав стати сигналом для ЕС: "Або ви нам допомагаєте і не ставите вимог, або ми йдемо в Росію". Відверто кажучи, про те, що все вирішиться сьогодні ввечері, не знали й всі депутати фракції. Думаю, президент і сам не сподівався на те, що європейці так швидко приймуть рішення і скажуть: "Стоп, всьому кінець", - припустив депутат від Партії регіонів.

Якщо президент справді хотів так блефувати, то ідея зазнала краху. Ввечері Александр Кваснєвський заявив польському телеканалу, що угоди в Вільнюсі не буде, а нового шансу Україні доведеться чекати ще довго.

Тепер, щоб залагодити ситуацію перед Європою, вихід із ситуації один — знайти винуватого. Деякі провладні депутати не відкидають, що якщо справді йдеться про блеф, то президентові доведеться показово покарати прем'єра Миколу Азарова, і навіть відправити його у відставку. 

"За зупинку євроінтеграційних законів мала б полетіти головна голова Кабміну – Микола Азаров. Це б відбілило Януковича від шквалу критики, яка пішла після рішення уряду. Саме тому Янукович у Відні продовжував вести давню риторику про незмінні пріоритети України в зовнішній політиці", - припустив один із депутатів-мажоритарників.

Треба зазначити, що це був би несподіваний хід. Такий варіант дав би Януковичу можливість скористатися давнім політичним прийомом - "цар хороший, бояри погані". 

Публічне принесення в жертву уряду Азарова можна було б також вигідно "продати" ЄС, призначивши цей уряд і прем'єра зокрема головними ворогами євроінтеграції та посіпаками Росії.

Кого ж призначати новим прем'єром? У такій ситуації найбільші шанси в Сергія Арбузова, який котрий місяць приміряє на себе роль головного євроінтегратора. 

Не менш важливий момент: підписання асоціації - це майже готова передвиборна кампанія для Януковича. Адже за підписанням слідує тривалий процес ратифікації угоди в європейських парламентах, що дає президентові змогу чи не щомісяця їздити і перед телекамерами тиснути руки європейським лідерам. 

Асоціація з ЄС також відкриває двері для реалізації виборчого сценарію, за яким у другий тур президентських виборів має потрапити заздалегідь програшний Петро Симоненко, якому б "натягнули" рейтинг на антитезі.

Єдина умова, що ця версія справедлива, — у п'ятницю в порядку денному ВР стоятиме допрацьований закон про прокуратуру, якого вимагає ЄС.

Якщо його не буде, це означатиме, що торги з Європою більше ніхто не веде, а в боротьбі за Україну перемогла Росія. І тоді матиме рацію Арсеній Яценюк, який сказав, що ″президент продав країну за посаду малороського губернатора″.

"Планували звернення президента до нації в дусі, що ми - "суверенний і гордий народ у центрі Європи, який не піде на шантаж через одну особу, і що через скрутну економічну ситуацію ми призупиняємо підготовку до асоціації". Якщо воно буде, це означатиме, що Росія заплатила відступні, щоб Янукович не йшов до ЄС, і дала йому гарантії на 2015 рік", - розповів один із депутатів-опозиціонерів.

Крім того, за версією цього ж депутата, у такому випадку згодом може бути запущено проект "всеукраїнський референдум", на якому парламент скоротять до 300 осіб і перенесуть вибори президента до Верховної Ради.

Уже ранок п'ятниці може багато прояснити в тому, куди ж насправді рухається президент.

Фото прес-служби президента

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 00:17
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus