Евроинтеграция: "Осторожно, двери закрываются"

А если Соглашения об ассоциации не будет?..
Фото: пресс-служба президента Украины
1 ноября 201314:12

А якщо Угоди про асоціацію не буде?..

Про наслідки євроінтеграції - від економічних переваг до рейтингів Віктора Януковича - написано багато. Однак про зворотний процес, тобто про те, що відбудеться, якщо підписання асоціації провалиться, прогнози роблять неохоче. Представники Партії регіонів усе ще запевняють: так чи інакше, але угоду буде підписано. Проте увпевненості в їхніх словах небагато.

Інтеграція з Європейським союзом – схоже, найбільша мрія, яку виношують українці протягом останніх 10 років. Іще влітку багато говорили про те, що перший крок на цьому шляху у вигляді підписання Угоди про асоціацію буде зроблено.

Україна, хоч і формально, але виконала більшість пунктів зі "списку Фюле", за винятком одного – Юлія Тимошенко не отримала волі.

Іще влітку джерела INSIDER повідомили: Юлія Тимошенко отримала від європейців гарантії, що вона має "право останньої ночі" в питанні євроінтеграції. І ось тепер те, на що президент Віктор Янукович довго закривав очі, стало очевидним. Європа не погодиться на угоду без вирішення питання Тимошенко.

Цього тижня голова МЗС Польщі - країни, яка до цього доволі оптимістично оцінювала шанси України, - Радослав Сікорський зробив несподівану заяву. Підписання Угоди про асоціацію  можуть перенести на 2014 рік, якщо Київ не виконає всіх вимог Брюсселя.

"Немає більше часу для блефу, залишився лише час для дій", - заявив міністр після зустрічі з Віктором Януковичем. Водночас голова шведського МЗС Карл Більдт, який теж брав участь у переговорах, додав: "Я не хочу обговорювати гіпотетичних планів, планів уже було дуже багато, нам потрібен результат, а не план. Якщо місія Кокса-Кваснєвського дасть "зелене світло", буде і "зелене світло" для України. Європейців не цікавлять юридичні нюанси і деталі".

Відтак ЄС дав Україні чіткий сигнал – угоди може не бути, поставивши під загрозу одну з можливих найбільших перемог нинішньої влади на міжнародній і політичній арені.

"Асоціацію буде підписано за будь-яких умов. Немає різниці коли - зараз чи пізніше. Земля обертається не навколо Юлії Тимошенко, вона крутиться навколо своєї осі, і тому не потрібно перебільшувати цього аргументу", - наголосив "регіонал" Володимир Олійник.

Утім цілком очевидно, що в разі відстрочки підписання угоди вже не виглядатиме, як тріумфальна перемога нинішньої влади. Радше – тривале завершення питання, крок, який було буквально "вимучено" і ЄС, і Україною. Ба більше, таке відтермінування дасть очевидні бонуси для опозиції. Саме в період очікування вона матиме підстави заявляти, що Віктор Янукович поставив під загрозу епохальну угоду, що його страх звільнення Тимошенко напередодні виборів стоїть вище національних пріоритетів, і таке інше.

А якщо угоди у Вільнюсі не буде підписано, її можуть відкласти в довгу шухляду, щоб підписувати вже з іншим президентом.

Тим паче, що в Європі є євроінтеграційні скептики щодо України, наприклад, Великобританія, Франція, Швеція, які скористаються цим, аби не брати на борт ще одного бідного родича.

"Якщо Україна не підпише угоди з ЄС найближчим часом, буде план "Б" - підписання з новим президентом, якого оберуть 2015 року. Це підвищує шанси для імплементації", - наголосив член Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський.

Іще один несприятливий для діючого президента факт – гроші.

Без асоціації не буде й європейського кредиту, як і 45 мільйонів допомоги від ЄС. Більше того, шанси на отримання рятівного для влади кредиту МВФ також суттєво знизяться.

Очевидно, що цим скористається Росія. Якщо нині намагання повернути Україну у свій бік обмежені часовими рамками, то пролонгація підписання ще на півроку дає широке поле для маневру Володимирові Путіну.

Яцек Саріуш-Вольський, депутат Європарламенту
Якщо Україна не підпише угоди з ЄС найближчим часом, буде план "Б" - підписання з новим президентом, якого оберуть 2015 року. Це підвищує шанси для імплементації.

 

Розмова буде проста: "Гроші вам потрібні, Європа вам їх не дасть, а ми можемо дати. Щоправда, на зовсім інших умовах".  

Заява Мінекономрозвитку, мовляв, Україна може приєднатися до п'яти міжнародних угод Митного союзу – знак, що уряд готує собі "подушку безпеки" на випадок євроінтеграційного провалу.

В умовах, коли бонуси від зони вільної торгівлі будуть лише віддаленою перспективою, а торговельне протистояння з Митним союзом посилюватиметься, Україна змушена буде піти на певні поступки Росії.

Відповідальні за провал

Звісно ж, якби Віктор Янукович офіційно отримав статус євроінтегратора, шляхетно звільнивши Юлію Тимошенко; якби звільнив із посад винуватих у всіх бідах, як, наприклад, Рената Кузьміна; якби продовжував тримати жорстку лінію стосовно Путіна та вдало зіграв би на відсутності єдності в опозиції, його шанси на перемогу 2015 року суттєво збільшилися б.

Принаймні він мав би позитивне поле для публічної риторики під час виборчої кампанії, міг би чесно закидати опозиції, що зробив те, про що вони тільки говорили.

Але в разі провалу євроінтеграційної політики виправдовуватися доведеться йому, як і шукати винних у ситуації. Поразка з асоціацією – це безпосередня поразка Януковича. Ставши на шлях євроінтеграції, президент відмовився від курсу на братання з Росією, який провадив протягом усієї політичної кар’єри і який, зрештою, надав йому значну електоральну підтримку на сході країни.

Таким чином глава держави ризикує опинитися не в найкращому становищі - з підірваним рейтингом у основних для себе регіонах, великою діркою в бюджеті та чималою кількістю ображених у лавах власної політичної сили, які будуть готові його зрадити в будь-який зручний момент.

За словами одного з представників Партії регіонів, в Адміністрації президента до запасного варіанта розвитку подій готуються вже давно.

"Це не будуть спонтанні дії, бо всі прекрасно розуміють – на кону вибори, часу обмаль. Тому вже зараз відпрацьовують тактику дій", -  наголосив політик.

За інформацією INSIDER, винних шукатимуть серед опозиції, яка "заважала" ухвалювати євроінтеграційні закони. Очевидно, що під удар потрапить і сама Тимошенко, яку звинуватять у тому, що інтереси держави вона поставила нижче за свої.

Однак, окрім опонентів, доведеться провести "покарання" і серед своїх.

"Звільнень ключових осіб не буде. Це будуть радше показові кадри, наприклад, керівник МЗС, якісь заступники, відповідальні за євроінтеграцію. Тобто приберуть людей, заміна яких особливого значення у системі функціонування влади не матиме", - поділився співрозмовник.

Щоправда, провал з євроінтеграцією може стати просто тригером для того, щоб команда влади провела певні внутрішні рокіровки в межах боротьби за зони впливу.

Неймовірно, але в зону ризику, за словами "регіонала", знову потрапляє прем’єр Микола Азаров.

"Чутки про його звільнення ширяться вже давно, але посунути старого гвардійця просто так було б недоречно. Фактично, це означало б визнання економічних промахів влади, а їх, як ви знаєте, офіційно в нас немає. А от в разі провалу угоди з ЄС - усе цілком логічно. Така собі заміна команди, нові люди, нові сили", -  зауважив співрозмовник.

Але тут залишається проблема: хто прийде замість нинішнього очільника уряду?  Про незадоволення прем’єром говорять давно, але в нього є великий козир – неамбітний Азаров психологічно дуже комфортний для Януковича, оскільки не становить для нього електоральної загрози.

"Азарову можна висунути багато претензій, але те, що він як-ніяк, але тягне Кабмін та працює - факт. Інша річ, як працює…" - прокоментував імовірне звільнення один із "регіоналів".

Окрім того, усуваючи його, Янукович відкриє нерв політичного протистояння всередині Партії регіонів між різними групами впливу, а йому це напередодні виборів не потрібно.

Як не дивно, крісло хитається і під віце-прем’єром Сергієм Арбузовим. І не тільки тому, що на нього мають зуб "старі" регіонали. Кажуть, діями Арбузова та його протеже - міністра доходів і зборів Олександра Клименка - незадоволений сам президент, оскільки вони не забезпечили того грошового злету, який обіцяли.

Однак навряд і тут будуть різкі кроки. Одна з цілей Януковича - позбутися впливу олігархів і колишніх акціонерів ПР. І незважаючи на те, що він робить показові кроки, спрямовані на обмеження впливу Арбузова, замінити його просто ніким. Визначальним у цьому питанні є те, про що вже писав INSIDER, - фінансування передвиборної кампанії-2015 зараз лежить саме на Арбузові.

Хто, скоріше за все, втратить свою посаду –  то це Костянтин Грищенко. На сьогодні віце-прем'єр-міністра майже повністю виключено з процесу ухвалення будь-яких рішень. Він отримав цю посаду радше як відплату за "колишні заслуги". Більше того, нещодавно Грищенко пішов у відпуску, незважаючи на непросту міжнародну політичну ситуацію, в якій опинилась Україна.

Загроза звільнення нависла і над міністром охорони здоров'я Раїсою Богатирьовою.

Щодо діяльності підлеглого їй міністерства у Віктора Януковича багато питань. До цього можна додати незадоволення українців станом медичної сфери та тотальною корупцією з летальними наслідками.

В останні декілька тижнів діяльність Богатирьової почали схвально висвітлювати деякі ЗМІ, матеріали в яких більше схожі на іміджевий піар міністра та її відомства. Це може свідчити про те, що в такий спосіб Раїса Василівна намагається якось підстрахуватися та зменшити принаймні у ЗМІ потік негативу на свою адресу.

Висить загроза і над керівником нацпроектів Владиславом Каськівим і міністром соцполітики Наталією Королевською.

Утім, якщо президент і проводитиме зміни, то з прицілом зовсім не на євроінтеграцію, а на майбутні президентські вибори.

Призначення львівським губернатором Олега Сала, проти якого за підсумками виборів 2004 року було порушено дві кримінальні справи за фальсифікації на виборах, є хорошою ілюстрацією, в який бік рухатиметься процес.

Що ж до євроінтеграції, то Україні, як і героїні фільму "Обережно, двері зачиняються", доведеться сподіватися: якщо їй судилося потрапити до ЄС, то вона туди потрапить, хоч і після багатьох страждань.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

3.12.2018, 02:07
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus