Якщо відпочинок all inclusive не у вашому стилі, вас нудить від думок про шалені забіги за екскурсоводом по Європі, а грошей на зіркові готелі не вистачає – варто пробувати подорожувати по-новому.
На щастя, зараз існує чимало пропозицій для тих, хто любить відпочивати економно та з користю.
INSIDER пропонує кілька варіантів, як можна суттєво здешевити будь-яку подорож і зробити відпочинок нестандартним.
"Вписка"
Найпростіший спосіб зробити подорож дешевшою і цікавішою – знайти охочих безкоштовно прийняти вас на ніч у свою оселю.
Каучсерфінг дуже популярний у всьому світі, адже ідея геніально проста. Заходиш на сайт, реєструєшся і починаєш шукати в потрібному місті доброго господаря, або, як кажуть досвідчені сервери, "шукаєш вписку".
Втім, якщо в закордонних подорожах українці більш-менш активні, то у власній країні "серфлять" не так часто.
Вирішувати проблему взявся Андрій Яремич, створивши Shuffle - Першу Українську Мережу Гостинності.
Головна відмінність цього ресурсу від couchsurfing.org у безкоштовності всіх його функції, в тому числі і створення запрошень.
Іншою відмінністю є спрямованість, зауважує розробник: "Шафл ми орієнтуємо як мережу для подорожей та пошуку друзів між різними містами України. Шафл має допомогти зруйнувати той самий міфічний бар’єр між Сходом та Заходом, що все ще де-не-де присутній у нашій країні".
Ресурси: couchsurfing.org, shuffle.in.ua
![]() |
Фото: Flickr/Emlyn Stokes |
Автостоп або каршерінг
Якщо ви готові до каучсерфінгу, то вашої відчайдушності може вистачити і на автостоп. Тут головне - відважитися, вийти на дорогу і підняти руку. Окрім економії, ви отримуєте можливість зробити свою подорож більш спонтанною, а отже, цікавішою.
Влад Семенюк, який автостопом подолав 15 тисяч кілометрів, жодного разу не мав серйозних проблем із водіями. Для нього головний постулат автостопу - "погані люди безкоштовно не підвозять".
"Так, я їздив і з колишніми зеками, і з контрабандистами, і з дуже дивними людьми. Але їх дуже мало, і вони зазвичай виявляються надзвичайно позитивними і добрими, пригощають кавою і їжею", - відзначає Влад.
Автостоп може зекономити не лише ваші гроші, а й час. Квиток на автобус "Київ - Новоград-Волинський" коштує 100 грн і їде три години, а автостопом дорога коштує 0 грн і займає дві години.
За словами автостопера, "зловити" машину можна за 10 хвилин, навіть якщо ви хлопець і подорожуєте наодинці. Втім Влад радить подорожувати парами, найкраще - хлопець і дівчина.
"Їхати в тандемі з хлопцем - то і безпека, і цікаві розмови, і рюкзак поносити є кому. Водії дуже люблять пари і зазвичай питають, чи ми не із тих новоспечених сімей, які живуть у громадянському шлюбі, не мають грошей і роблять усілякі дурниці. Ми зазвичай кажемо "так", бо далі розмова стає дуже цікавою і веселою", - каже мандрівник.
Якщо ж ви любите все планувати наперед, спробуйте "каршерінг". Є безліч ресурсів, де можна знайти машину, що відправляється за необхідним вам маршрутом у потрібний день.
Ви можете поспілкуватися з водієм до поїздки, обговорити всі деталі. Проте за такі переваги потрібно платити, хоч і небагато. На українських ресурсах із легкістю можна знайти авто, що довезе вас із Києва до Чернігова за 50 гривень, а до Одеси - за 150-200 грн.
Ресурси: avtostop.ua, podvezu.com.ua, poputka.ua, avtostopom.org
![]() |
Мандрівник Леонід Кантер із дружиною і донькою подорожували автостопом через континенти. Фото: Facebook/leonid.kanter |
У складчину
Якщо окрім бажання подорожувати маєте чудовий проект, реалізація якого принесе користь вам і суспільству, – скористайтесь сrowdfunding.
Для початку потрібно пояснити, в чому суть і цінність вашої ідеї, скільки коштів потрібно на її реалізацію, і що натомість отримають ті, хто погодиться пожертвувати свої кровні.
Наприклад, на ресурсі "Треволта" найбільше фінансування отримали проекти, де інвалід на візку збирається об’їхати за 50 днів 20 міст, сироти, що хочуть проїхатися країнами, де колись побувала мама, та двоє мандрівників, які потребують коштів на повернення додому з річної безбюджетної подорожі Латинською Америкою.
Наразі на сайті розміщено 17 ідей із України, втім пристойну суму вдалося зібрати лише одній команді.
Подружки, мандрівниці та фотографи Тома, Вероніка й Анна вже вирушили до Бразилії, де будуть розбиратися, чому люди там найщасливіші. Дівчата створять фотокнигу, короткометражку та виставку, що покаже бразилійців та їхню країну. За місяць вдалося зібрати 1695 доларів із потрібних 5000.
Утім подруги радіють тому, що мають, адже часу та подібного досвіду було мало, та й ситуація в Україні не найсприятливіша.
Тома Кабиш-Рибалка вважає, що передусім потрібно зробити проект максимально творчим і зайнятися його піаром.
Мандрівниці створили групу в Фейсбуці та блог, брали участь у Garage Sale, Днях вуличної музики та кількох майстер-класах у Києві.
"Варто подумати, чим ви можете надихнути людей, щоб вони у вас повірили і підтримали. Продумуючи проект, варто дивитися на речі реально, продумати основну концепцію подорожі, оцінити ризики, продумати оригінальні винагороди, щоб зацікавити людей", - радить Тома.
Своїм благодійникам дівчата обіцяють персональні оригінальні фото, листівки та відео.
Ресурси: trevolta.com, indiegogo.com, startsomegood.com
Подорожі і робота
У світі існує безліч власників приватного бізнесу або ж громадських організацій, яким потрібна допомога. Вільні руки не будуть зайвими в школі, на будівництві, хостелі, крамниці, оливковій плантації чи соціальному центрі.
Куди їхати і чим займатись – обирати вам. У мережі існує декілька ресурсів, які в цьому допоможуть. Після сплати 20 євро на helpx.net, або 22 на workaway.info ви маєте повний доступ до свого профайлу та можете надсилати повідомлення обраним господарям.
Зарплати ви не отримаєте, зате матимете дах над головою, триразове харчування і безліч незабутніх історій. Для початку можна спробувати поволонтерити на батьківщині, на обох сайтах зареєстровано близько 10 пропозицій з України.
Інша програма - WWOOF – надає можливість жити разом із сім’єю фермерів в одній із 53 країн світу та працювати на свіжому повітрі.
На цьому ресурсі за внесок приблизно 56 євро реєструються фермери та майбутні сільгоспробітники. Добровольці допомагають по господарству 4-6 годин на добу від кількох днів до місяців, залежно від бажання і стосунків із господарями.
![]() |
Подорожувати працюючи - ще один спосіб здешевити відпустку. Фото: Flickr/mountrainiernps |
Як правило, фермери дають гостям нескладну роботу, на кшталт прополювання, збору врожаю, годування травин чи прибирання території. За роботу в полі чи в хліву вам надають безкоштовне житло та харчування.
Проте варто розуміти, що це не готель і ви тут не просто турист, тож не очікуйте харчування та проживання рівня all inclusive. Сюди приїжджають ті, хто хоче пізнати країну через її глибинку, поїсти простої їжі, пізнати прості радості.
Ресурси: helpx.net, workaway.info, wwoof.org
Волонтерство
У світі існує безліч волонтерських програм, які дають змогу молоді подорожувати, а разом із тим і допомагати здійснювати соціальні проекти. Про найвідоміші програми з тих, що доступні українцям, читайте тут.
Хто не мріє на власні очі побачити, як виглядає Копакабана, Мачу-Пікчу та Тітікака? Квитки на інший континент коштують дорого, тому летіти туди на тиждень-два невиправдано.
Краще їхати на місяць, а то й більше, щоб побачити побільше, а як постаратися, то й вивчити іспанську чи португальську. В цьому вам допоможуть волонтерські організації Південної та Центральної Америки.
Volunteer Latin America - екодружня організація, що базується в Великобританії. Зробивши реєстраційний внесок - всього 15 фунтів, ви отримуєте річний доступ до бази волонтерських вакансій.
Якщо ж ви заплатите на 15 фунтів більше – маєте підтримку менеджерів організації, які допоможуть обрати програму, знайти житло та дешеві квитки.
Також існує безкоштовний ресурс Volunteer South America, який має лише список громадських організацій, що приймають волонтерів. Про деталі та умови доведеться дізнаватися самому.
![]() |
Волонтерство - ще один спосіб побачити світ. Фото: Flickr/army.mil |
Багато проектів мають екологічне спрямування: робота на фермах, в екопоселеннях, заповідниках, центрах реабілітації тварин. Утім чимало і освітніх проектів, а також вакансій для менеджерів, викладачів, митців тощо. Умови залежать від конкретної організації, деякі забезпечують волонтера безкоштовним житлом і харчуванням, інші ж очікують, що ці витрати ви візьмете на себе.
Окремо існує й чимало волонтерських програм для небайдужих до долі морських мешканців. Проте за участь в операціях із порятунку черепах Австралії чи Гаваїв доведеться заплатити чималу суму, і це ще не враховуючи недешевого перельоту.
А от до Греції з Києва можна добратись і за 60 євро, і проживання та харчування тут коштує значно менше. Наприклад, із травня по вересень можна долучитися до екоспільноти Katelios Group, що займається захистом навколишнього середовища острова Кефалонія.
Тут відсутній внесок за участь, але від вас очікують хоча б мінімальний внесок на розвиток організації. Мінімальна тривалість проекту - місяць. Організатори забезпечують вас житлом, оренда якого обійдеться в 150-200 євро за місяць.
Ресурси: volunteerlatinamerica.com, volunteersouthamerica.net, kateliosgroup.org