Щонайменше раз на рік про Лас-Вегас говорять не через покер та хмільні гулянки. У січні там проходить найбільша виставка новинок побутової електроніки Consumer Electronics Show.
Вже кілька років українські стартапи мають змогу там представляти свою продукцію серед 170 000 учасників зі 150 країн.
Для молодих винахідників це живий спосіб отримати за свої ідеї гроші або зрозуміти, чи потрібен їхній винахід ринку.
Хто поїде від України, цього разу визначили у рамках UVCA Startup Challenge:CES Edition. Організаторами челенджу стала Українська асоціація венчурного капіталу і приватних інвестицій (UVCA) спільно з фондом WNISEF (Western NIS Enterprise Fund).
Чим здивують українські стартапи міжнародну спільноту у січні 2018, дізнавався INSIDER.
1. Лови моменти
Інколи ми втрачаємо потрібну думку через відволікання, будь то вказівник на вулиці або раптовий дзвінок. Через це з’явилася ідея пристрою миттєвого нотування — Senstone.
Девайс, розміром із пляшкову кришечку, записує голосові нотатки та нагадування. Він особливо корисний, коли немає часу на сторонні речі чи незручно діставати телефон.
Щоб почати або завершити запис, достатньо один раз клікнути по "камінчику". Гаджет розпізнає 12 мов, серед яких й українська.
До Senstone йде додаток для телефону. У нього одразу надсилаються аудіо, які програма трансформує у текст. Там інформацію можна сортувати, а також шукати за ключовими словами, локаціями та часом.
![]() |
Нотатки синхронізуються зі смартфоном по Bluetooth, але записи можна робити й оффлайн. У такому випадку пам’ять гаджету зберігає файли, які після підключення автоматично відправляються на телефон.
Пристрій заряджається від батареї та оптимізований для економії енергії. Така технологія дає близько чотирьох днів середнього використання. Одного заряду батареї вистачає приблизно на три години запису. Senstone також розпізнає паузи у мовленні, щоб заощадити енергію.
Цей девайс і справді виглядає як гладкий чорний камінчик, а мінімалістичний дизайн підійде до будь-якого стилю одягу. Його можна носити як кулон, браслет або кліпсу на одяг.
Проект Senstone очолили Маркіян Мацех і Назар Федорчук.
2. Світло на сумці
Складно представити образ сучасної молоді без рюкзаків. Але рюкзак EIT( Eight Backpack) не просто вміщує у себе ноутбук, зошити та інші дрібнички — він зовні "світиться пікселями".
Справа у широкоформатному LED екрані, розміщеному на зовнішній стороні рюкзака. Це панель зі світлодіоідами, яка складається із трьохсот пікселів.
На ній можна транслювати будь-які зображення, малювати, отримувати сповіщення, створювати анімацію та текст. Крім того, навіть розважити себе грою з 90-х на кшталт Тетрісу чи Супер Маріо.
Саме від того, що екран схожий на 8-бітну графіку дев’яностих, походить назва аксесуару — Eight.
![]() |
За словами маркетинг-менеджера компанії Сергія Єздіна, ідея рюкзаку EIT з'явилася через "бажання створити класний спосіб виділитися з натовпу", що притаманно молоді.
"Наша аудиторія — молоді люди, у яких є потреба у самовираженні через свій зовнішній вигляд. В основному це підлітки", — зазначив він.
Рюкзак потрібно заряджати раз на три дні від будь-якої портативної зарядки. Для взаємодії з ним потрібно встановити додаток та під’єднатися через Bluetooth.
EIT має водонепроникну поверхню, тому дощ для нього зовсім не страшний. Рюкзак також легкий і здатен тримати форму.
Над проектом Eight Backpack працюють також Богдан Пляченко (програмне забезпечення) та Іван Каунов (організація процесів).
3. Коли VPN не допоможе
Інтернет — місце максимальної свободи дій як для дорослих, так і для малих. Але деякі батьки бажають захистити свою дитину від "шкідливої мережі".
Для цього українські розробники створили додаток батьківського контролю Kidslox. Він може керувати екранним часом та фільтрувати інтернет-контент. Одного облікового запису достатньо, щоб додати всі телефони та планшети дітей.
![]() |
Kidslox дозволяє блокувати соціальні мережі, браузери, ігри, покупки в додатках, а також сайти з порнографією, насильством та іншим небажаним веб-контентом. При цьому можна використовувати не тільки готовий список неприйнятних порталів, а самостійно зазначати посилання "загрозливих сайтів".
У Kidslox також встановлюється денний ліміт використання інтернету або іншого додатку. Коли час вичерпається, доступ буде заблоковано. Крім того, батьки можуть створити поденний графік годин у мережі.
Якщо дитина видалить додаток, обмеження як і раніше будуть працювати. Kidslox не зможе керувати пристроєм лише за умови усунення профілю у налаштуваннях програми. У цьому випадку можна лише домовитися з дитиною про наслідки таких дій, як от вилучення "іграшки".
Стартап розробила черкаська компанія eKreative.
4. Дрон для аграріїв
Деякі проекти спрямовані покращити ефективність аграрного господарства. Компанія Kray Technologies розробила дрон, який може розпилювати листяні добрива або пестициди на полях.
За рівнем продуктивності він не поступається наземним обприскувачам та агролітакам, обробляючи до 500 гектар на добу.
![]() |
Для цього дрон літає зі швидкістю 110 км/год на висоті одного метру над рослинами. Щоб врахувати рельєф та перешкоди, у пристрої використали вдосконалену систему комп’ютерного зору. Вона автоматично регулює траєкторію польоту.
Безпілотник дозволить заощаджувати власникам господарств. Адже він коштує менше від літаків і не потребує додаткової інфраструктури — необхідний лише один працівник-оператор.
Це й економія пестицидів через монодисперсну обробку — рівномірне покриття рослин краплинами препаратів. Крім того, дрон не пропускає ділянки полів як літак чи обприскувач, тому втрати врожаю також будуть меншими.
5. Друкована кераміка
Kwambio — платформа 3D-друку для створення дизайнерських предметів для дому, а також аксесуарів.
Вироби творять із традиційних матеріалів — кераміка та метал. В основі технології 3D-друку пошарове нанесення матеріалу за заданими координатами. У випадку з керамікою готовий об’єкт ще потрібно опалити у печі, потім нанести глазур та повторно обдати вогнем.
"Kwambio є єдиною компанією, що спеціалізується на 3D-друці керамічних виробів. Ми розробили власну технологію струменевого 3D-друку керамічними порошками, яка сьогодні не має аналогів", — зазначив один із засновників компанії Володимир Усов.
![]() |
За його словами, новий принтер на основі цієї технології й буде презентований на CES 2018.
Kwambio друкує на замовлення не тільки для бізнес-компаній, але й для окремих поціновувачів дизайну. До них можна прийти із власною ідеєю, яку команда допоможе реалізувати. Оздоблення та матеріал можна обрати самостійно.Крім того, компанія пропонує вже готові об’єкти від світових дизайнерів.
У минулому році компанія Kwambio запустила перше в Україні виробництво 3D-друку повного циклу.
6. У кріслі до зірок
Від крісла MMone голова піде обертом, адже воно крутиться на 360 градусів та за трьома осями. До того ж, воно дозволяє потрапити у віртуальну реальність.
Симулятор має програмне забезпечення, що дозволяє встановити різні додатки. Це можуть бути гоночні ігри, авіаційні чи космічні імітатори, гірки та навіть освітні програми.
VR-крісло здатне повторювати рух, який відбувається у грі — буде це гонка з вихлястим треком або "мертві петлі" у польоті. Сідати у такий атракціон можна тільки з 12 років.
![]() |
Конструкція MMOne фіксується на платформі та складається зі спортивного сидіння, що прикріплене до регульованих підпірок. Також до розробки йдуть окуляри віртуальної реальності або екран, джойстік чи інтерактивне колесо.
Система симулятора має короткий час відгуку (30 мілісекунд), тобто затримку від моменту натискання кнопки до початку руху. Цей параметр дуже важливий для геймерів.
Український стартап став першим у світі інтерактивним атракціоном віртуальної реальності. Його ідея та втілення належить компанії MMOne Project.
7. Екодім
Існує такий будівельний стандарт — Пасивний Будинок (Passive House). За ним створюються енергоефективні, комфортні, доступні та водночас екологічні будинки.
Українська компанія PassivDom створила таке житло та облаштувала його всім необхідним як зсередини, так зовні.
Дім повністю автономний. Він забезпечує себе електроенергією, самостійно опалює та кондиціонує повітря, генерує питну воду й кисень. При цьому використовується виключно сонячна енергія. До того ж всіма системами будинку можна керувати через смартфон.
PassivDom "надрукований" на 3D-принтері зі скловолокна, карбону та поліуретану. Через це він не може поржавіти або згнити.
![]() |
Завдяки технології утеплення та матеріалам стіни будинку наче цегляні товщиною понад сім метрів. Вікна у кімнатах від підлоги до стелі, які також не пропускають холоду. На даху встановлені сонячні панелі з акумуляторами, які забезпечують енергією на час похмурої погоди.
Всередині комфортні умови створює самонавчальна система мікроклімату. Вона підтримує температуру й вологість повітря, контролює вміст вуглекислого газу та кисню.
Це житло — "неприступна фортеця" для грабіжників. І не тільки через міцну конструкцію, але й GSM-сигналізацію. Також за будинком можна спостерігати на відео з телефону.
Якщо місця буде замало, до дому можна приєднати ще кілька модулів. Вони збираються разом, як конструктор "Лего".
У такий дім можна заселитися за один день та поїхати у будь-яке місце. PassivDom вже забезпечений опаленням, вентиляцією, сантехнікою, меблями та побутовими приладами. До того ж його можна багаторазово перевозити та встановлювати на ділянці будь-якого призначення.
8. Аналітика полів
Стартап від Agrieye Corporation — це ціла технологія з аналізу ґрунтів, спрямована на покращення та збільшення врожаю.
Вона складається із дрона для збору інформації, програмного забезпечення, що зберігає та обробляє дані, а також спеціальної аналітичної системи.
Дрон оснащений багатоспекторною камерою з високою роздільною здатністю та системою вимірювання. Він визначає ділянки, де необхідно взяти зразки для хімічного аналізу та збирає дані.
![]() |
Потім програма створює мапу з описом хімічного стану (нітрати, фосфор і калій) та рослинності поля. Після аналітики нова карта відбиває де і в якій кількості слід застосовувати добрива та гербіциди. Така технологія допомагає оптимізації та зменшенню використання хімікатів.
Крім того, стартап Agrieye повинен запобігти втратам ґрунту, своєчасно інформуючи про критичні етапи та тенденції.
9. Менеджер часу
Важко встигнути за сучасним ритмом. Коли й так немає зайвої хвилини, потрібно ще перевірити пошту, соцмережі, відмоніторити новини або бізнес-показники.
LaMetric — це не тільки настільний годинник. Він наче "особистий помічник" виводить на екран сповіщення, попередження, або іншу інформацію з інтернету у реальному часі.
Годинник підійде як для щоденного життя, так і для роботи. Він нагадає про день народження, дедлайн, сповістить про погоду за вікном та нового підписника у Twitter.
У офісі LaMetric можна, наприклад, налаштувати на показ курсу валют та котирування акцій. До того ж він має таймер, секундомір, будильник і програму для прослуховування онлайн-радіо.
У програмі можна навіть обрати або створити анімацію, іконку, що буде розташована збоку від часу. А також вводити свій текст та цифри.
![]() |
З цього годинника можна також відповідати на сповіщення. Наприклад, якщо з'явилося повідомлення про зустріч, можна обрати різні дії, як повідомлення про спізнення або відсутність.
LaMetric співпрацює з різними системами "розумного дому", що дозволяє слідкувати за подіями вдома, як от можливий злам квартири, повернення дитини зі школи або прихід гостей.
Для того, щоб усе це працювало, потрібно встановити програму на телефон та обрати потрібні додатки.
Коли годинник вимкнений, екран виглядає як частина корпусу. Зверху пристрій має дві кнопки для гортання додатків, а також центральну для підтвердження дії.
Інформацію відображає LED екран із квадратними пікселями. Спеціальний фільтр для світлодіоідів робить сприйняття легким для очей, а датчик освітленості контролює рівень яскравості.
Розробка належить львівській компанії Smart Atoms. У минулому році за годинник LaMetric компанія отримала престижну премію у сфері дизайну Red Dot Product Design Award.
10. "Око" в авто
Компанія Discoperi розробила систему контролю безпеки дорожнього руху під назвою "Eye" (Око). Вона здатна попереджати аварії, визначаючи потенційно небезпечних водіїв та аналізуючи можливі ризики.
"Eye" — це система відеоспостереження, яка працює зі штучним інтелектом, аналітикою "великих даних" та IoT ("інтернет речей" - мережа приладів та датчиків, що взаємодіють між собою). У її основі закладений принцип зворотного зв'язку, що дозволяє об’єднати дані про автомобілі в одній мережі.
Коли пристрій підключається до автівки, система починає збирати інформацію про навколишні транспортні засоби та ідентифікувати їх. Потім вона надсилає дані в інтернет-сховище. Там відбувається аналіз характеру керування автомобілів і навіть прогнозування нещасних випадків.
![]() |
Система "Eye" записує та зберігає дані про поточний рух машин, визначає їх розміри, кількість, колір, швидкість тощо. Також вона фіксує випадки недотримання правил дорожнього руху, нетипове водіння і дорожні пригоди, щоб передбачити потенційних порушників.
Якщо станеться аварія, система викличе аварійно-рятувальну службу. Крім цього, вона може інформувати правоохоронні органи про порушення на дорозі та місцеперебування викрадених авто.
Завдяки їй корпорація розраховує зменшити рівень аварій та крадіжок авто не менше ніж на 20 відсотків і щорічно рятувати понад 300 тисяч життів.
У нові українські проекти інвестують, а на онлайн платформі Kickstarter стартапи все частіше збирають потрібні суми. Багато з цих компаній вже формують ринок клієнтів, але поки що переважно орієнтуються на закордон.