Лікування по-російськи: що говорять кримчани про місцеву медреформу

Стимулюючі виплати порізали. А коли одна з лікарок розповіла це в пресі, медикам без дозволу заборонили говорити з журналістами.
фото Крымские новости
9 августа 201711:47

"Уряд" Криму продовжує підганяти систему під російський стандарт. Змін зазнала і сфера охорони здоров’я. Місцеві лікарі відмовляються розмовляти на цю тему за будь-яких умов. "Я боюсь, мне работать надо", — відмовляє один з них. Спершу, на початках окупації доводилось чути, що платити стали лікарям більше, але з часом стимулюючі виплати порізали. А коли одна з лікарок розповіла це в пресі, медикам без дозволу заборонили говорити з журналістами.

INSIDER побував у Феодосії та селищі поряд і розповідає про враження місцевих від окупаційної медреформи.

Страхова медицина в дії

В Криму зараз діє російська система отримання безоплатної медичної допомоги. Щоб скористатися нею потрібно обов’язково мати паспорт РФ, поліс обов’язкового медичного страхування та страховий номер індивідуального особового рахунку (СНІЛС). Ті, хто не відмовився від паспорта з тризубцем, на безоплатну допомогу в лікарні не розраховують.

В теорії страхування працює за стандартним принципом. Страховий поліс є гарантом отримання безоплатної медичної допомоги застрахованої особи. Він діє по всій території Росії та Криму, а оформлюється безкоштовно. Номер СНІЛС потрібен для ідентифікації громадян, які отримують пільги чи соціальні послуги, а також пенсійне і медичне забезпечення.

Саме з цим пакетом документів мешканці окупованого Криму заводять картку пацієнта та отримують статистичний талон на прийом до потрібного лікаря. Місцеві, до речі, не дуже задоволені такою бюрократичною тяганиною. Згадують, що раніше було простіше — отримав медкартку і можна йти до лікаря.

Найцінніше - діти

Тим часом до поліклініки близько першої дня вбігає стурбована мати. Вона пояснює, що її дитині погано і терміново потрібен педіатр. У реєстратурі не дуже ввічливо пояснюють, що фахівець у селищі один і вже як дві години пішов. На чергове запитання про те, що робити, їй відповідають:

— Ну, в город едьте.

Це відбувається у лікарні селища Приморський неподалік Феодосії. Раніше звідси до Феодосії можна було дістатися за 20 хвилин, тепер через затори до міста часом не доїхати і за півтори години. Але незважаючи на спеку, мешканцям селища таки доводиться їхати до міста, бо потрібних спеціалістів у селищі просто не вистачає. Везти хвору дитину в таких умовах не варіант.

Інша молода мама Юлія розповідає, що до її дитини з високою температурою швидка їхала 40 хвилин, а після довелося простояти дві години у черзі. Як наймолодшого серед інших дітей малюка ніхто не пропустив вперед. Юлія каже, що умови у феодосійській дитячій лікарні як були жахливі, так і залишилися: ліжка розвалюються, нема душу, годують погано.

У дорослій поліклініці Приморського на графіку прийому залишились лише лор, хірург, невропатолог, гінеколог, три терапевти та стоматологи. Деяких лікарів скоротили, інші звільнилися самостійно. Місцевий терапевт вважає, що це через низьку зарплату, яка раніше була ще нижчою. Також, за її словами, йдуть зі сфери багато кримських татар, бо "на русских не хотят работать".

“Очереди бешеные”

З розмов з місцевими, стає зрозуміло, що молоді спеціалісти в Крим їхати не хочуть, а тамтешніх лікарів уже не вистачає. Молоді лікарі звільняються і намагаються виїхати з півострова або влаштуватися у приватну клініку. Окупаційна влада намагається вирішити цю проблему по-своєму - роздає молодим лікарям квартири, аби ті лишися. Це, серед іншого, обговорюють пацієнти у чергах на прийом:

- Молодые врачи, говорят, квартиры получили. А то здесь за такую зарплату квартирку не купишь.

Найбільше скаржиться місцеве населення на великі черги. "Очереди бешеные", — чути від пацієнтів. До багатьох лікарів за записом вже зараз черги на декілька місяців вперед. Тобто коли твоя черга прийде, боліти вже, може й, перестане.

 

Щоб потрапити на прийом до хоча б одного лікаря потрібно пройти цілий квест - з чергами, які в сучасній Україні зараз можна порівняти хіба що з отриманням біометричного паспорта. В кабінет можна зайти тільки за окремим талоном, який потрібен для обліку діагнозів захворюваності. Це якщо в тебе вже є необхідні документи та медична картка.

"Эта новая система статалонов формата А4: мелким шрифтом заполнить всё, все данные, данные паспорта, ещё всякая всячина со страховкой —  что там только нет. В общем, пока они на каждого человека там заполнят, я, наверное, злая уже была. Я засекла время: стояла там 50 минут, когда передо мной в очереди человека  4 пройдут. Это ещё был день, часов 11, наверное", — розповідає пацієнтка Соня.

Після того, як отримав талон у реєстратурі, треба вистояти у живій черзі. Через велику кількість паперової роботи  потрапити до потрібного спеціаліста вкрай важко. Плюс деякі лікарі приймають пацієнтів лише по 3-4 години на день.

"Чтобы попасть в больницу, надо позвонить  Аксёнову или в здравоохранение, гавкнуть — и тогда попадёшь", — жартує кримчанка Віра.

Аксьонов свого часу багато піарився на медреформі

Спритним пацієнтам не потрібно телефонувати Аксьонову: швидко і без черг можна пройти медогляд через знайомих або хабар. Лікар просто скаже, що вам терміново потрібна допомога, а краще, що ви медпрацівник (працівників медичних закладів будь-якого рангу пропускають поза чергою). Далі за вас все заповнить і оформить. А бабусі та дідусі, які мешкають поряд з поліклінікою, почали робити на цьому свій бізнес: вони займають чергу на аналізи за гроші.

А поки хтось намагається заробити на такій системі, у селищі почалися розмови про можливе закриття поліклініки. Віра вважає, що причина у відсутності грошей в бюджеті Криму. При цьому, у медичних закладах з’являються нові апарати, а спеціалістів, які могли б на них працювати, не вистачає.

А ліки вже не ті

Ціна та якість медичних засобів також не радує кримчан. Вони жаліються, що лікувальні засоби до Криму везуть неякісні та недієві, порівняно з українськими. Ще й хворіти, виходить, дуже дорого. Дехто пристосувався і став замовляти ліки знайомим, які виїжджають з Криму. Також в аптеках збільшилась кількість препаратів, які не продають без рецепту. Натомість лікарі по-дружньому радять купляти імпортні медикаменти.

З приватних розмов з лікарями одна з місцевих розповідає, що зараз у лікарській практиці стала жорсткішою відповідальність за пацієнта. Тому лікарям часом легше виписати простіший препарат, щоб не було великого ризику. В більш складних випадках деякі лікарі взагалі намагаються перенаправити хворого до іншого спеціаліста. Пацієнти у розпачі через таку байдужість та недбале ставлення.

Деякі кажуть, що зараз як і раніше погано, деякі відкрито обурюються, деякі замовчують. Про Україну тут не говорять та іноді просто відвертаються, коли чують це слово.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

22.11.2018, 12:56
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus