Уже місяць я починаю ранок із приємної традиції - взяти до рук телефон і подивитися, які саме плейлисти для мене за добу підготував Apple Music.
Говорити про "яблучні" продукти складно, адже навіть стримане обговорення пристрою так чи інакше скотиться або до їх божественної безцінності, або до чортової купи грошей за безцінь.
Я хочу поділитися враженнями не про пристрій, а про сервіс.
Сервіс Apple Music доступний на всіх популярних пристроях відтворення музики: комп’ютерах з ОС Windows, комп’ютерах Mac, iPod, iPhone та пристроях на Android (від осені).
Apple не вигадали велосипеду, а створили ще один стримінговий сервіс музики. Такі продукти стали популярні на Заході - Spotify, Pandora, Rdio - і самотньо представлені в Україні аналогами від Google та Yandex.
Загалом ліцензійна музика ніколи не була предметом переживань українців. Vkontakte привчив нас, що будь-яка композиція завжди на відстані безкоштовного кліку, і взагалі народ, який не платив за пісні по 8.20 грн, точно не купуватиме їх по 23.50.
Відповідно, єдиний спосіб "змусити" українців покинути межі піратської гавані - це пропонувати музику не як продукт, а як сервіс.
Незважаючи на те, що Apple Music має базу в 30 млн композицій (кожну з яких я можу додати у власну колекцію та завантажити для оффлайн-прослуховування), компанія пішла далі: замість того аби покладатися на комп’ютерні алгоритми, вони найняли цілу редакцію музичних експертів, які вручну складають плейлисти на основі смаку користувача. Вподобання зазначаються у процесі налаштування і потім "тюнінгуються" виставленням сердечок улюбленим композиціям.
На практиці це виглядає так: двічі на день я отримую порцію з трьох 30-90 хвилинних плейлистів, підібраних відповідно до тематики. Наприклад, на вихідних Apple пропонує послухати "Прокидання під r’n’b", "Вечірка до ранку" або "Родинна вечеря". У понеділок може видати добірку "Налаштуйся на робочий лад", посеред тижня запропонує "Ранкова пробіжка" або "Опівночі в ритмах hip-hop".
Окремої уваги заслуговують плейлисти, згуртовані на основі автора (а не виконавця) пісень. Загалом, до середини ХХ століття пісня жила своїм життям і могла одночасно мати декількох виконавців. Поява рок-бендів переломила цей тренд, і музичні гурти почали зазвичай виконувати власні пісні. Нині ж автори композицій є свого роду "літературними неграми" світу музики, адже 99,9% уваги отримують виконавці.
База плейлистів доступна не тільки в рекомендаціях, а в будь-який час доби. Тематичні плейлисти від Apple поділені за активністю або подією. Простір від "Готую барбек’ю з родиною" до цілої добірки плейлистів у підгрупі "Раставашкі". Також є плейлисти, які склали провідні музичні видання світу. У розділі "Нове" коротко представлено свіжі популярні композиції або топ відповідно до вподобаного жанру.
Цей сервіс надзвичайно розширює межі музичних уподобань, смаку. Моя колекцій зросла рівно вдвічі з 300 до 600 композицій. Також Apple Music дозволяє завжди бути в тренді останніх хітів завдяки плейлистам на кшталт "Звучання літа 2015" або просто за допомогою відповідних радіо. Також є змога запустити "радіокомпозиції" або "радіовиконавця", коли вже штучний алгоритм підбере з 30 мільйонів композицій ті, що найкраще схожі до обраної користувачем пісні чи виконавця.
По суті, у такій ситуації почуваєшся провінційним родичем, який просить міського племінника записати йому "харошої музикі на діск": озвучивши вподобання далі, необхідно розслабитися і натиснути кнопку play.
Коштує таке задоволення 115 гривень на місяць, перші три - безкоштовно.
В обмін на цю суму пропонують повний каталог iTunes, тобто коли тобі сподобалася якась пісня - просто набираєш в пошуку і додаєш в колекцію. Після цього трек з'являється на всіх пристроях і доступний без інтернет-підключення. Пісні, не представлені в колекції iTunes (наприклад, гурт "Плач Єремії"), можна додати вручну, і ці композиції буде синхронізовано на всі пристрої користувача.
Через наші локальні традиції питання ліцензійності я не можу внести до переліку переваг Apple Music. Хоча за кожне прослуховування композиції її автор отримує 0.002 долара, тобто, прослухавши 500 разів ТНМК, можна на 23 гривні і 50 копійок профондувати українську музичну індустрію.
Наших пісень у каталозі достатньо, але, безумовно, присутні не всі популярні гурти. Так само під час складення плейлистів Apple не враховує територіальних особливостей користувача, і так чи інакше смак стає дуже #ИмерікенСтайл. Наприклад, я ніколи б не подумав, що можу настільки захопитися ритм’н’блюзом.
На мою суб’єктивну думку, сервіс Apple Music на голову вище від пропозиції Google або Yandex (які вдвічі дешевші, а останній - частково безкоштовний). Оскільки в Україні недоступний Spotify, порівнювати з лідером ринку складно. Але у планах Apple аудиторія в 100 млн користувачів.
На сьогодні через iTunes на комп’ютері сервіс працює стабільно, але на iOS звітують про численні глюки. Особисто в мене автоматично не видаляються з пристрою композиції, тимчасово збережені в оффлайн у рамках плейлиста, після видалення самого плейлиста.
Через приналежність до країн третього світу ми звикли техніку Apple сприймати так само, як блискучі буси трактують мешканці африканських племен. Хоча тут масла у вогонь підливає й сам виробник, випускаючи золотисті версії продуктів.
Та, на мою думку, цього разу в Apple вийшло створити дуже потужний сервіс для меломанів зі всього світу. Людям, чия колекція обмежується кількома десятками пісеньок на "тіліфоні" або трьома "дісками" в машині, Apple Music потрібний так само, як телескоп любителям краси нічного неба. Але для тих, хто любить заглянути глибше і хто погоджується зі слоганом на сайті компанії "Музика - наша давня пристрасть. Це рушійна сила, яка надихала нас із найперших днів...", цей сервіс стане абсолютно незамінним музичним супутником.