Погребли: маршрути сплавів на вихідні

Вода – ось чого хочеться у спеку! Тому байдарки - саме той відпочинок, за яким варто проводити літні вихідні!
10 июля 201517:15

INSIDER спільно із керівником турклубу "Гряда" Петром Тєстовим розповість про кращі маршрути для літнього сплаву на байдарках.

Якщо Ви живете в Києві, то, безумовно, найлегше сплавитися Дніпром. Велика річка надає можливість для любителів тихого, не екстремального   сплаву. Розпочинати маршрут варто з Гідропарку – близькість метро полегшить доставку байдарки до води, або з-під Південного моста.

Проходячи повз острів Венеціанський (власне Гідропарк), Ви насолоджуватиметеся зеленими київськими пагорбами із золотими банями церков. Вкрай незвично виглядають київські мости знизу – мало хто бачить їх з цього ракурсу. З байдарки вони видаються просто велетенськими. Особливо це стосується Південного моста, чиї височенні стропила надають йому певну схожість з мостом "Golden Gate" в Сан-Франциско.

Південний міст знизу (Взято з http://elektraua.livejournal.com/

Не лише мости, а і сам Київ із Дніпра видається значно більшим. Ніби закінчилися багатоповерхівки, навколо простерлись пишно-зелені острови із білосніжними килимом латаття, але це все ще столиця!

  Затонулий корабель біля о. Водників у Києві (фото автора) 

Південна межа Києва проходить за Ольгиним островом. "Цей острів разом із сусіднім Козачим входять до складу заказника "Острови Ольгин і Козачий". Вони – природна скарбниця Києва: мало хто знає про подібну київську красу", - коментує Петро Тєстов.

  Острівний Київ (фото автора) 

Широкі мілководні заводі вкриті розсипами великих білих квіток латаття і жовтих глечиків, місцями із води стирчать затоплені пні дерев, на яких чинно сидять річкові крячки, кулики-сороки та чаплі. Вузькі протоки прямують крізь стіни очерету та верболозів. Ландшафт самих островів місцями нагадує далеку савану: серед сухих лук здіймаються поодинокі тополі та дивні покручені сосни, що сильно відрізняються від звиклих нашій уяві прямих лісових дерев.

  Соснова "савана" на Ольгиному (фото автора) 

За Ольгиним слідуватиме кілька інших великих островів – Дикий, Рославський, Покал. Острови слугують зеленими перлинами на Дніпрі, обидва береги якого суцільно забудовані розкішними маєтками. Особливо вражають масштабами маєтки на правому березі Дніпра, неподалік Козина: якщо вірити ЗМІ, тут проживають Тимошенко, Шуфрич, Губський, Гордон, Ахмєтов та купа інших одіозних особистостей. А колись тут був заповідник…

 

  Вигляд Кончі-Заспи з Дніпра (Взято з www.ednist.info

Ближче до Українки водосховище ширшає, усипане намистом гарних маленьких островів. На правому березі, неподалік с.Плюти, біліють великі площі піщаних намивів, які повинні були стати фундаментами для нових маєтків, але вже з кілька років заростають молодими тополями. Така рукотворна пустеля є чудовим місцем, щоб позагоряти і покупатися в Дніпрі: дно тут круто йде вниз і ніщо не заважає попірнати з розбігу у водуJ

  Піски біля с.Плюти (Фото автора)

На островах радимо ставати на ночівлю. Серед острівних хащ облаштовані зручні стоянки для рибалок і туристів, часто навіть зі столиками. Щоправда, біля Українки вони можуть бути вже зайняті, тоді доведеться ночувати на вже згаданих піщаних дюнах, попередньо запливши на острови за дровами.

  Фото автора 

Другого дня Ви можете вдосталь помандрувати протоками між острівцями, і, вийшовши на широкі простори розширення водосховища, закінчити шлях на міському пляжі Українки. Звідти автобусом легко дістатись Києва і відпочити на дивані перед початком робочого тижня.

  Фото автора 

"Сплавляючись по Дніпру, слід бути обережним через численні яхти та моторні човни, що рухаються із великою швидкістю та становлять небезпеку для байдарок. Небезпечними є також хвилі, що йдуть від них та, особливо, від великих теплоходів та барж: слід тримати байдарку під кутом до них, аби уникнути переливання хвиль та перевертання байдарки", - радить Петро.

Другий варіант для проведення сплаву - Тетерів. Мальовнича поліська річка торує свій шлях крізь граніти кристалічного щита, формуючи широку заплаву. Традиційним місцем початку тетерівських сплавів слугує Коростишів.

  Фото автора 

Коростишів – місто під знаком граніту, тут його хіба що не їдять – він усюди. Навіть таблички в лісництвах району роблять з граніту. З цікавинок, які варті уваги у місті, слід згадати костел 18 ст.

  Костел Різдва Діви Марії (Взято з falkoner.livejournal.com

Їхати сюди 1 годину машиною з Києва, також існує регулярне автобусне сполучення. Можна виїхати суботнім ранком, а вже в обід бути на воді.

На поворотах річки влітку утворюються широкі мілини і пляжі, зручні для купання і взагалі відпочинку.

"Тетерів – мілководна річка, особливо влітку, і в більшості місць глибина не переважатиме метра, що робить її безпечною для сплаву з дітьми. Більші глибини є хіба на поворотах, попід крутими берегами, і там рідко де буває більше 1,5 метри", - розповідає Петро.

  Взято з http://photodocumentalist.org.ua/uk/2012/12/splav-po-teterevu/ 

Попід крутими берегами в підводних норах мешкають раки. Хто не боїться їхніх клішень, може спробувати повитягати і посмакувати з пивом вітчизняних родичів креветок.

При низькій воді подекуди видні на мілинах рядки низеньких дерев’яних стовпчиків – сліди колишніх пристаней, від яких вже не лишилось нічогісінько, а на берегах стоїть зелена стіна лісу.

Одразу в Коростишеві на Вас чекає гребля і поріг, які потребуватимуть обносу. Ще кілька невеликих кам’яних перекатів, які легкі для проходження новачками в сплавах, стрінуться Вам на подальшому шляху.

  Гребля у Коростишеві (фото автора)

Біля с. Козіївка по лівому берегу над річкою здіймаються величні, вкриті різнокольоровим килимом мохів і лишайників, скелі. З них відкривається мальовничий краєвид на заплаву річки. А ще далі, за с. Городське, в лісі неподалік Тетерева причаїлось лісове озеро, утворене в колишньому кар’єрі. Поєднання озерної блакиті і стрімких зелених сосон на скелях причаровує туристів, а високі скелі на березі і глибини в кілька десятків метрів дають шанс екстремалам пострибати з великої висоти.

  Краєвид зі скель (фото автора) 

Місцями ліс підходить впритул до річки. Такі, вкриті лісом пагорби на узбережжі, є найкращими місцями для ночівлі!

  Кар’єрне озеро (Взято з http://www.panoramio.com/photo/77400254?source=wapi&referrer=kh.google.com

Припливши до Радомишля, обов’язково спробуйте місцевого пива! І за пивом відвідайте Радомисльську папірню – мальовничий замок, що у 17 ст. слугував фабрикою паперу. Нині тут створено ландшафтний етнопарк, відновлено млин, і функціонує Музей української домашньої ікони.

  Взяте з kolokray.com 

З Радомишля на Київ регулярно ходять автобуси.

Іншим варіантом проведення вихідних на воді є сплав по Десні. Починати його краще з Остра. Туди ходять автобуси з АС Дарниця.

Остер - старовинне місто при впадінні однойменної річки в Десну. Приїхавши сюди, не упустіть момент доторкнутися до історії: тут вціліла одна з двох десятків на всю Україну пам’яток князівської доби: Михайлівська церква, відома більше як "Юрієва божниця". Насправді, очікуваних куполів церкви тут не побачите, так як її давно розібрали, залишивши масивну апсиду храму, вік якого (і якої) – 917 років!

  Юр’єва божниця (Взято з ua.igotoworld.com )

Десна – найбільша незарегульована греблями річка Європи, що надає свободу сплаву. Численними закрутами і пляжами вона нагадує Тетерів, однак, розміри її в десятки разів більші, а отже – і ширші пляжі, і мальовничіші пейзажі відкриваються з урвищ на поворотах. Широкі пляжі інколи тягнуться ледь не на півкілометра! Є де накупатися.

  Деснянські пляжі (Взято з zel.in.ua

Сильна течія призводить до частих змін русла і появи так званих стариць – озер підковоподібної форми, які є залишками старого русла. Багато з них з’єднані протоками з головним руслом і є ідеальним місцем для риболовлі або ж відпочинку, привертаючи увагу спокійною водною гладдю та килимами з жовтих квіток глечиків.

  Фото автора

Взагалі, Десна – мекка для рибалок. У селах рибалять усі, включно із жінками й бабусями. Рибалять на берегах, на човнах, вудками і спінінгами. Якщо Ви рибалка початківець, гарною порадою для Вас стане купівля атласу річки із зазначеною в кінці табличкою часу лови різної риби.

Рибалки в с. Пірново (Взято з http://ukrainaincognita.com/desna/troe-v-lodke-try-dnya-y-try-nochy-chast-2

Навесні ж, після танення глибоких зимових снігів, річка інколи виходить з берегів та заливає усю навколишню долину. Тоді випадає рідкісна нагода походити на байдарці вузькими сільськими вуличками.

Ваша байдарка пропливатиме повз острів Любичів – найбільший річковий острів в Україні. Його площа сягає понад 1300 га, тож Ви можете навіть не зрозуміти, що це острів. Його відмежовує від великої землі протока Любич, яка вужча за Десну і має повільнішу течію. Коли Вам наскучили повороти Десни, можете пірнати в цю протоку. Єдиною перешкодою слугуватиме завалений міст в селі Літочки, який, можливо, доведеться обносити.

На затопленій весною сільській вуличці (Взято з http://photodocumentalist.org.ua/uk/2013/07/splav-po-desne/

Якщо ж Ви обпливатимете острів із боку Десни, варто зупинитися за селом Пірнове. Тут, в лісі на його околиці, прямо поруч із будинками, існує велика колонія сірих чапель. Щоправда, птахів Ви на ній зустрінете тільки в травні-червні, так як згодом птахи з пташенятами перекочовують на широкі деснянські луки.

Взагалі, річка багата на рідкісних птахів. Так, при сплаві можна зустрінути маленьких, розміром зі шпака, червонокнижних малих крячків, та темних родичів сільських буслів – чорних лелек.

  Рідкісний чорний лелека (Взято з pernatidruzi.org.ua )

Сплав зручно завершити в с. Літки, яке підступає до Десни в місці злиття її і Любеча. В Літках можете відвідати курган, на якому поховано учасників Літківського бою 1918 року – в якому 24 юнкери Київської військової школи прийняли бій проти кількасотенних підрозділів окупаційної Червоної Армії. Взагалі, село було одним із центрів руху опору російській окупації – в 1920 році тут навіть було проголошено Літківську республіку.

З Літків на Київ ходять маршрутки і автобуси.

І останнім пропонованим варіантом для сплаву є обвідний канал Київського водосховища. Більшість людей взагалі не чуло про його існування, але він – чудове місце для подібного проведення часу. Канал йде лівим берегом Київського водосховища на віддалі до кілометра від берега останнього, і прокопаний для збору надлишків води, яка просочується зі штучного моря.

  Взято з http://www.panoramio.com/photo/27505409?source=wapi&referrer=kh.google.com 

Виритий посеред лісу, канал за десятки років свого існування втратив візуальні ознаки штучного походження, і нагадує річку посеред київської "тайги".

Є два варіанти сплаву каналом – легкий і складний. Якщо Ви бажаєте побільше пригод і Вас не лякають труднощі, то можете сплавлятися із хутора Ровжі. Канал в багатьох місцях завалений впалими деревами, через які доведеться або робити обноси, або, демонструючи дива акробатики, пролазити поміж дерев і гілляк. Трапляються ділянки, вкриті очеретами, через які теж доведеться з силою продиратись. В нагороду Ви отримаєте купу чудових вражень від проходження відкритих ділянок каналу і маневрування його звивистою протокою.

  Взято з http://www.panoramio.com/photo/25390408?source=wapi&referrer=kh.google.com 

Вашими сусідами на каналі будуть болотяні черепахи, що гріються на корчах, які стирчать із води, і гучно стрибають у воду при наближенні човнів.

  Завали. Взято з http://pavel-stream.livejournal.com/5586.html 

Легший варіант маршруту, який більше підійде для початківців, починається із села Лебедівка. Тут немає ніяких складнощів, із наближення Дніпра канал все ширшатиме і нагадуватиме велику річку.

  Взято з http://www.panoramio.com/photo/8001291?source=wapi&referrer=kh.google.com 

Канал впадає в Дніпро в районі Осещини. Кращим місцем для "парковки" може слугувати Оболонська набережна.

Сплав першим варіантом, із хутора Ровжі, займе 2 дні, а із Лебедівки – 1 день.

До хутора Ровжі та Лебедівки можна доїхати 275 маршруткою із м. Героїв Дніпра.

Взяти ж байдарки на прокат можна у турклубі "4 сторони"

Гарного сплаву!

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 18:22
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus