Що депутати викинули з податкової реформи Яценюка

Верховна Рада не насмілилася проголосувати за реформу уряду, яка передбачала радикальні зміни податкового законодавства
25 декабря 201416:20

Верховна Рада прийняла зміни до Податкового кодексу в першому читанні, з пропозиціями профільного комітету з питань податкової та митної політики.

Голова комітету Роман Насіров заявив із трибуни парламенту, що зауваження виникли до введення декларування усіх доходів громадян ("нульова декларація") з метою контролю над витратами.

"Запровадження непрямих методів визначення доходів і витрат фізичних осіб може призвести до порушень прав і свобод громадян, можливих проявів корупції та зловживань із боку посадових осіб контролюючих органів", - сказав очільник комітету. Про декларування доходів громадян раніше INSIDER писав докладніше. Цю норму виключили.

"Комітет пропонує в першому кварталі 2015-го спільно з урядом розробити чіткі правила оподаткування за непрямими методами і внести на розгляд Ради", - заявив Насіров.

Виключили депутати з реформи Податкового кодексу і запровадження податку на нерухомість для громадян і бізнесу. Пропонувалося, що вся нерухомість оподатковується за ставкою до 2% від розміру мінімальної зарплати.

Також викинули з реформи запровадження системи електронного адміністрування ПДВ. Забрали з проекту скасування повернення ПДВ експортерам зерна та технічних культур. Повернення ПДВ залишалося б лише виробникам, які експортують свою продукцію. Однак з проекту цей пункт видалили.

"Усі прекрасно знають, що безпосередній виробник зернових культур не в змозі самостійно здійснювати експорт. Комітет пропонує прибрати положення законопроекту щодо скасування невідшкодування ПДВ експортерам зернових і технічних культур", - заявив Насіров.

Роман Насіров

Крім того, з проекту виключили позасудове стягнення коштів із боржників-платників податків.

У змінах до ПК, який вніс на розгляд уряд, було прописано новий механізм стягнення з підприємця податкового боргу. Так, якщо податковий борг виникне через несплату грошового зобов’язання або пені, визначених підприємством у податковій декларації, то керівник місцевої податкової або його заступник мають право прийняти рішення про стягнення цього боргу з банківських рахунків боржника без звернення до суду.

Виключили з проекту і нову систему оподаткування прибутку підприємств, яку мали б вводити з 2015 року. Вона передбачала обмеження зарахування на витрати 30% вартості придбаних товарів, робіт, послуг у платників єдиного податку (СПД). Ця норма викликала обурення в багатьох підприємців, зокрема в IT-компаній, що працюють зі своїми працівниками за такою схемою.

"Тобто, якщо підприємство купує товари, роботи або послуги у платника єдиного податку, який не є платником ПДВ, то в такому випадку підприємство може зарахувати на свої витрати лише 70% від вартості товарів, робіт чи послуг", - каже податковий консультант компанії "Мазар" Олександр Коряк.

Водночас базова ставка податку на прибуток залишається на рівні 18%. Крім того, в новому ПК залишили норму про сплату авансових платежів із податку на прибуток. Норма діяла до кінця 2014 року. Проектом ПК запропоновано продовжити авансові платежі до травня 2016 року.

З проекту змін до ПК також усунули норму, де перевищення вартості спадщини від 1 млн грн оподатковується 5%.

Депутати підтримали пропозиції комітету доопрацювати зміни до акцизного податку. Уряд пропонував ввести місцевий акциз на реалізацію через роздрібну торгівлю пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і нафтопродуктів і скрапленого газу за ставками 2-5%. Також планувалося прирівняти пиво до алкогольних напоїв та запровадити акциз на переобладнання автомобілів з вантажних на пасажирські.

Виключили депутати і запровадження касових апаратів для торговців, що перебувають на другій-третій групі оподаткування. Уряд хотів, щоб вони перейшли на касові апарати з липня 2015 року.

При цьому змінами до податкового законодавства пропонуються зміни і для спрощенців. Так розширюється крайня межа річного доходу для 1-2  груп спрощенців до 300 тис. грн та 1,5 млн грн відповідно.

Ставки податку для першої групи – до 10% розміру мінімальної зарплати (1218 грн). Для другої групи – до 20% від "мінімалки".

З третьої групи фізосіб-підприємців зняли обмеження на використання праці найманих осіб. Окрім того, до цієї групи тепер зараховуються юрособи, у яких протягом року дохід не перевищував 20 млн грн. У чинній редакції межа доходу встановлена на рівні 3 млн грн. Ставка податку для третьої групи: 2% від доходу (у разі сплати ПДВ) або 4% (у разі включення ПДВ до складу єдиного податку).

Платниками єдиного податку першої-третьої групи не можуть бути підприємці, що здійснюють діяльність в сфері проведення азартних ігор, лотерей, парі (букмекерське парі, парі тоталізатора).

У разі перевищення крайньої межі доходу ставка єдиного податку для 1-3 груп становитиме 15% на суму перевищення.

До четвертої групи пропонують зараховувати сільськогосподарських виробників, у яких частка сг-виробництва дорівнює або перевищує 75%. Базою оподаткування для цієї групи буде нормативна грошова оцінка землі, яка перебуває у власності або в оренді. Ставки податку – залежно від місця розташування землі та її типу. П'яту і шосту групи спрощенців скасовують.

Наталія Яресько/Фото: Максим Кудимець

Загалом уряд своєю реформою пропонував скоротити кількість податків із 22 до 9. Однак більшість скасування - це трансформація декількох податків в один. Наприклад, збір за спеціальне використання водних ресурсів, збір за спеціальне використання лісових ресурсів і збір за спеціальне використання радіочастотного ресурсу об'єднуються в рентну плату. 

Скасовуються екологічний податок і збір за першу реєстрацію транспортного засобу. Збір за користування надрами та туристичний збір також прибираються.

Пропонуються і зміни в ренту на видобуток газу та нафти. Рента на видобуток природного газу в проекті ПК знижена до 20% (якщо поклади залягають на глибині до 5 тис. м) і 14% (якщо поклади залягають на глибині від 5 тис. м) для підприємств, що видобувають газ для потреб населення. Для всіх інших – 55% і 20% відповідно на 2015 рік.

У 2014 році ставка ренти для газовиків встановлена на рівні 55% (з покладами до 5 тис. м) або 28% (з покладами понад 5 тис. м). Ставка ренти для компаній, що працюють на договорах про спільну діяльність з державними видобувачами встановлюються на рівні 70%.

Законопроект передбачає, що до 1 липня 2015 року Кабмін має розробити і внести на розгляд Ради зміни в частині перегляду ставок ренти для всіх форм власності.

Ставки ренти на нафту та газовий конденсат не змінюються і становлять 45% та 21% залежно від глибини залягання покладів.

Тимчасово, до 2016 року, уряд пропонує продовжити рентну плату на транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами, на транзит природного газу та аміаку територією України.

Також до 2016 року встановлюється збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на газ у розмірі 2% для споживачів усіх форм власності.

Електроенергія включається до переліку підакцизних товарів, водночас скасовується збір у вигляді цільової надбавки на електричну та теплову енергію. 

Альтернативне пальне стає підакцизним товаром. Простими словами, у разі прийняття змін до ПК у чинній редакції з "альтернативних нафтопродуктів" сплачуватиметься акциз.

Розмір акцизу сигарет без фільтру зрівняється з акцизом на сигарети з фільтром.

Запроваджується акцизний збір на нафтопродукти, альтернативне пальне та скраплений газ. Таким чином вивезення нафтопродуктів, альтернативного пального та скрапленого газу без позначки представника контролюючого органу обкладається штрафом 200% від вартості продукції, але не менш ніж 15 тис. грн.

Пропонується скасувати пільги зі сплати податку на прибуток для виробників біопалива, для виробників електро- та теплової енергії з біологічного палива.

Крім того, можуть скасувати пільги на сплату податку на прибуток для виробників с/г техніки та енергетичних установок для спалювання біологічного палива. 

Можуть скасувати пільгу зі сплати податку на прибуток отриманий підрядниками під час будівництва електрички в аеропорт "Бориспіль" ("Повітряний експрес").

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

16.12.2018, 15:01
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus