Павло Розенко: "Люди з тіньовими доходами не захочуть бачити себе на будинку"

Міністр соціальної політики Павло Розенко розказав INSIDER, хто отримає субсидії на сплату комунальних послуг
20 марта 201511:00

З квітня в Україні зростуть тарифи на енергоресурси. До кінця року вони подорожчають у декілька разів.

Відповідно, підвищаться тарифи в платіжках за комунальні послуги. Цього вимагає Міжнародний валютний фонд.

Для підтримки населення уряд розробив систему адресних субсидій. Для того, щоб їх отримати, потрібно лише заповнити заявку та декларацію про офіційні доходи.

Зарплату "в конверті" й інші тіньові доходи не враховуватимуть. Окрім того, знято бар'єри, які в минулі роки позбавляли права на субсидію. Відтепер наявність тіньових доходів, які повною мірою дозволяють сплачувати "комуналку", дають право на субсидію. Адже за розрахунок братиметься лише офіційний дохід.

Отримати допомогу від держави зможуть власники двох квартир. Тобто власник декількох квартир у Києві чи іншому великому місті може здавати одну з них в оренду, не сплачуючи державі податки (оскільки договори оренди юридично не оформляють), та отримати від неї ж субсидію.

Крім того, матимуть право на субсидію родини, які володіють автомобілем. Субсидії для офіційно безробітних розраховуватимуться на підставі прожиткового мінімуму.

Отримали право на субсидію за компослуги і родини, що орендують житло. Проте їм непросто буде її оформити. Право на допомогу від держави дає юридично завірений договір оренди житла. Однак його власники навряд чи будуть "світити" такі домовленості в податковій.

Про потенційні маніпуляції та саму процедуру отримання субсидії INSIDER поговорив із міністром соціальної політики Павлом Різаненком.

- Коли почне діяти програма адресних субсидій зі сплати комунальних послуг?

- Реформування системи фактично відбулося. У постанові Кабміну є декілька дат. Перша дата стосується того, що Міненерговугілля і Мінрегіонбуд зобов’язані до 15 квітня надіслати всім споживачам через підприємства, які надають послуги, інформацію про нову систему субсидій. Тобто до 14 мільйонів сімей має надійти вся інформація про нову реформовану систему субсидій, яка, зокрема, включатиме бланки декларацій, заяви та коротку інструкцію щодо заповнення документів. Сама система субсидій, коли реально люди зможуть починати оформлювати допомогу, почне працювати з травня. Я би радив тим людям, які вже сьогодні бачать, що вони не можуть сплачувати за житлово-комунальні послуги, не чекати травня, а йти вже зараз і за старою системою оформлювати собі субсидію. Людям, які отримують уже сьогодні субсидію, а це 1,1 мільйона родин, не потрібно повторно оформлювати її у травні. Ми їм продовжимо дію субсидії автоматично на наступний рік.

- За яким алгоритмом відділи соцзабезпечення будуть визначати право на субсидію?

- Кабмін затвердив систему субсидій. А її якість і сприйняття суспільством залежить від того, як будуть працювати місцеві органи влади. Адже саме на них управлінням системи захисту покладене завдання оформлювати видачу субсидій. Кабмін дав простий інструмент – оновлену систему субсидій. Під неї виділено рекордні 24 млрд грн (за оцінками міністра, в 2014 році на субсидії було виділено 10-11 млрд грн). Тепер місцеві органи влади повинні довести свою ефективність та якісно забезпечити оформлення цих субсидій. Думаю, це буде гарним тестом напередодні місцевих виборів. Місцеві органи влади вимагали ж для себе більше повноважень.

- Була інформація, що родина отримає право на субсидію, якщо витрати на комунальні послуги перевищуватимуть 15% офіційного доходу.

- Це дуже приблизна оцінка. Насправді, є трохи складніша формула субсидій, це програмний продукт. Сама формула розрахунку змінилася. Так, щоб кожна родина орієнтувалася, приблизно можна сказати, що потрібно дохід родини за рік поділити на 12 місяців і взяти 15%. Оце і буде приблизний розмір обов’язкового платежу, який має сплатити родина. Все, що понад цю суму, сплачуватиметься у вигляді субсидії державою. Для простоти процесу ми запустили калькулятор субсидій. Він є на сайті Кабінету Міністрів і Міністерства соціальної політики. Увівши свої дані, людина приблизно дізнається розмір субсидії, яку їй може бути надано.

- Хто перевірятиме достовірність суми доходів, вказаних у декларації?  

- Раніше це робилося на підставі купи довідок, які мала принести людина і підтвердити ці суми. Зараз ми будемо робити це без залучення людей. Інформацію перевірятимуть за базами даних Податкової адміністрації і Пенсійного фонду. Це робитимуть за допомогою обміну даними між відомствами.

- А якщо буде вказано неточні дані, тобто маніпуляції з отриманим доходом у декларації, то які санкції передбачено?

- Якщо будуть невеликі помилки і похибки, то ми поправимо людину. Можливо, зміниться розмір субсидії. Але якщо ми побачимо відверті маніпуляції, або приховування великої частини доходу, то за таке передбачено санкції. По-перше, субсидію буде анульовано, а по-друге - отримувач такої допомоги буде вимушений сплатити в подвійному розмірі отриману за попередній період субсидію.

- Ви сказали, що на функціонування цієї системи виділено 24 млрд гривень. Це з розрахунку, що по субсидії звернуться 4 мільйони родин?

- Дуже важко спрогнозувати точну кількість охочих отримати субсидії. Ми зробили приблизний розрахунок, а в майбутньому виходитимемо зі ситуації. Не виключаємо, що звернеться не 4, а 5 мільйонів родин. Можливо, буде 3 мільйони. Відповідно, буде коригуватися розмір видатків із бюджету.

- Противники реформи лякають населення кризою неплатежів за комунальні послуги. Є план "Б" на такий випадок?

- Я не відкидаю такого. Під час дискусії з Міжнародним валютним фондом говорив про такий ризик. Тим паче, що в Україні є політичні сили, які закликають не платити за новими тарифами. Єдиний вихід, який я бачу, – максимально спростити систему надання субсидій.

- У країні більш ніж половина населення отримує тіньові доходи, але в декларації для отримання субсидії вказують лише офіційні доходи. Такі громадяни матимуть право на допомогу, хоча фактичні доходи дозволяють їм сплачувати "комуналку". Як виходити з такої ситуації?

- Право на отримання субсидії сьогодні мають усі категорії громадян, бо ми знімаємо всі додаткові критерії. Серйозно почистили бар'єри, які не допускали людей до системи субсидій. Щодо тіньових доходів, то є розуміння, що більшість таких людей (які отримують тіньові доходи) не будуть звертатися по субсидії. Вони і так уже один раз порушують законодавство. І було б абсолютно неправильно на цьому ще раз наживатися. Вважаю, що все-таки частина людей із такими доходами не буде оформляти допомогу.

Як викрити таких людей? Це зробити нереально. Ми, безумовно, ставимо певні бар'єри. Зокрема, для людей, які не працюють офіційно, при розрахунку субсидії ми будемо ставити дохід у розмірі прожиткового мінімуму. Крім того, виконавча влада має право скасовувати нараховані субсидії. Соціальні служби мають право перевіряти стиль життя людини. В заяві про надання субсидії людина підписом надає дозвіл на перевірку її доходів і персональних даних. Також ми оприлюднимо перелік осіб, яким надається субсидія.

Думаю, що на інформаційному стенді кожного будинку буде розміщена відповідна інформація про те, хто отримав субсидію. І люди, які мають тіньові доходи, не захочуть бачити там своє прізвище. Десь, можливо, сусіди нам підкажуть. Ми покладаємося на соціальний фактор. У нас держава 20 років не може справитися з тіньовими доходами. Маємо 50% тіньової економіки і 200 млрд грн обігу в тіні. Неправильно думати, що ми вигадаємо механізми, які за допомогою системи субсидій будуть вираховувати таких людей.

- А сім'я, яка отримує тіньові доходи, що дозволяють сплатити "комуналку", і яка володіє двома-трьома квартирами (які вона здає в оренду і не сплачує з цього податки) матиме право на субсидію?

- Якщо такі категорії здають в оренду квартири, то вони зобов’язані внести такий дохід у декларацію про доходи. Очевидно, що вони отримають субсидію на весь дохід, який має включати кошти від оренди житла. Власник квартири може отримати субсидію лише на ту квартиру (будинок), де він зареєстрований. Є, звичайно, і ризики, але ми відмовилися від бар'єра "двох квартир", оскільки, наприклад, родина може мати не дуже комфортне житло на околиці міста й отримати у спадщину хатинку в закинутому селі, яку неможливо продати. Так само і з автомобілями, які сьогодні не є розкішшю.

- Але ж при сьогоднішніх цінах на пальне, коли людина користується автомобілем, то вона вочевидь має доходи, щоб платити за "комуналку" повною мірою.

- Така машина може і стояти в гаражі до кращих часів. Може використовуватися дрібним підприємцем, щоб прогодувати родину. Казати, що це є критерій заможності, і людині не потрібна субсидія - неправильно. Основний критерій – це дохід.

- А що стосується родин, які винаймають житло? Є якісь механізм для отримання ними субсидії?

- Це ще одна з концептуальних змін. Люди, які винаймали житло, мали право на субсидії і дотепер. Але була принципова вимога: такі люди мають бути зареєстровані в орендованому житлі. Очевидно, що людина, яка здає квартиру, ніколи не погодиться зареєструвати чужу людину. Тому така норма була, але вона ніколи не працювала. Зараз реєстрація в орендованій квартирі не потрібна. Достатньо нам надати копію юридично оформленого договору оренди. В ньому має бути чітко сказано, що житло винаймається, скільки людей буде проживати за цією адресою. Склад родини, на яку будуть розраховуватися офіційно комунальні послуги. Це стане підставою для оформлення субсидії. Це особливо важливо для біженців, які сьогодні вимушені орендувати житло.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

17.12.2018, 14:53
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus