Метал втрачає статус локомотива економіки

Україна втрачає валютну виручку на металі
16 декабря 201408:30

В 2014 році Україна недоотримає $2,5 млрд валютної виручки від експорту гірничо-металургійної продукції через війну на Донбасі та падіння світових цін на сировину і метал, прогнозує ДП "Укрпромзовнішекспертиза", підприємство, що вивчає українські та міжнародні ринки.

"Виробництво сталі в 2014 році знизиться з 32,7 млн тонн до 27,2 млн тонн. Великою мірою це обумовлено повною зупинкою Алчевського меткомбінату, тимчасовою зупинкою Єнакіївського метзаводу і зниженням обсягів виробництва на прифронтових маріупольських комбінатах – ММК ім. Ілліча і МК "Азовсталь", у яких проблеми із забезпеченням сировиною, - прогнозує аналітик ДП "Укрпромзовнішекспертиза" Павло Перконос. – За результатами року матимемо зниження поставок металу, як на внутрішній ринок, так і на експорт. На внутрішньому ринку – зниження на 2,5 млн тонн, на експорт – 2,4 млн тонн".

Одна з причин падіння виробництва в Україні – Китай, який обвалив світові ціни. Скорочення внутрішнього споживання металу в Китаї змушує місцевих виробників нарощувати експорт продукції. А країна виплавляє половину світових обсягів сталі.

Сьогодні Китай конкурує з українськими постачальниками на наших традиційних ринках: Близький Схід, Африка та Європа. "Хоча девальвація гривні дозволила українським металургам адаптуватися до тих низьких цін, які показував Китай, аби повернути свої конкурентні позиції", - каже Перкенос.

В 2012-2014 роках сумарне падіння українського експорту в СНД, Азію та на Близький Схід становило 4,5 млн тонн.

"У 2014 році ми зменшили обсяги поставок в країни Азії через Китай (який збільшив свою присутність на ринку). Зменшили поставки в країни СНД, в основному в Росію. Падіння становило приблизно 1,3 млн тонн. Європа (яка не стосується ЄС) також зменшила споживання нашого металу. Натомість ми збільшили поставки в країни Африки і збільшили поставки на ринки ЄС", - каже директор "Укрпромзовнішекспертиза" Володимир Власюк.  

Як повідомляв INSIDER, у минулі роки на країни СНД припадало 17,9% українського металу, в тому числі на Росію – 12,9%.

 Інфографіка з матеріалу INSIDER від 28 квітня 2014 року

За даними аналітиків, в 2014 році обсяги валютної виручки від експорту української ГМК знизяться до $16,05 млрд. В 2015 році ситуація погіршиться.  

"Через падіння цін на залізорудну сировину, прокат, чавун і труби загальні обсяги валютної виручки в 2015 році також знизяться. Падіння становитиме 14% - до $13,8 млрд. Тому металургія не є тією статтею доходу, яка дозволить підняти платіжний баланс і поліпшити ситуацію в макроекономіці в 2015 році", - каже Власюк.

Основними експортними продуктами ГМК України є залізорудна сировина та стальні напівфабрикати (квадратна заготовка, сляби). Аналітики вважають, що в наступні роки така ситуація збережеться через брак інвестицій у модернізацію української металургії та посилення Китаю як ключового експортера металу.

"Наступного року металурги можуть збільшувати обсяги виробництва порівняно з тими, які вони показують сьогодні, якщо не буде погіршення ситуації на сході країни. Водночас є інший бік – попит. Тут у нас можуть бити реальні проблеми. Наприклад, на внутрішньому ринку ми не очікуємо хорошої динаміки. Обсяги поставок у кращому разі 2015-го не зміняться, в гіршому – скоротяться", - каже Перкенос.

Споживання металу українською економікою в 2014 році знизилося більш ніж на 3 млн тонн - до 4 млн тонн. Для прикладу, в 2012 році ця цифра перевищувала 8 млн тонн на рік. На наступний рік аналітики прогнозують падіння споживання сталі до 3,4 млн тонн.

Основні виробники металу та залізорудної сировини в Україні: "Метінвест" Ріната Ахметова і Вадима Новінського, "Арселор Міттал Кривий Ріг" Лакшмі Міталл, "ІСД" Сергія Тарути і таємничих російських інвесторів, дніпропетровські заводи "Євразу" Романа Абрамовича, "Донецьксталь" Віктора Нусенкіса та Полтавський ГЗК Костянтина Жеваго.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 01:14
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus