Малий бізнес не поспішає виходити з "тіні"

Фіскали погрожують штрафами ФОП-СПД третьої групи, які не поспішають встановлювати касові апарати
21 мая 201508:00

З липня 2015 року платники єдиного податку третьої групи зобов’язані будуть здійснювати готівкові розрахунки через касові апарати (РРО - реєстратори розрахункових операцій). З січня 2016 року обов’язкове застосування РРО буде для платників податку другої групи.

Не є обов’язковим встановлення РРО для торгівців на ринках і продавців із пересувних лотків, які є в другій і третій групах платників єдиного податку.

"У січні 2015 року в нас було зареєстровано платників єдиного податку третьої групи 284,2 тисячі осіб. Із них 66% отримують доходи від юридичних осіб. Тобто вони використовують безготівкову форму розрахунків. А це 187,5 тисячі осіб. Якщо вони проводять безготівкові розрахунки, то їм касові апарати не потрібні. Тому реально РРО потрібно встановити лише 97,6 тисячі платників податку третьої групи", - говорить заступник міністра фінансів Олена Макєєва.

Чиновниця запевняє, що впровадження фіскальних апаратів спрямоване на боротьбу з тіньовими доходами, що відповідає європейському тренду.

"2013 року Хорватія завершила стратегію з обов’язкового введення касових реєстраторів для інтернет-торгівлі. Чехія планує знизити межу для безготівкових платежів. Угорщина завершила впровадження касових реєстраторів по всій країні. В Польщі фіскальні апарати запровадженні в усіх сферах, у тому числі і в службах таксі. Навіть у Білорусі значно скорочено перелік сфер, в яких не застосовують касові апарати, - розповідає Макєєва. – В Грузії не застосовують касові апарати лише для мікробізнесу: це фізичні особи, річний дохід яких не перевищує 34 тисячі ларі, а це близько 240 тисяч грн. У цій країні за небагатих підприємців держава сплачувала вартість РРО. Для решти держава домовилася з банками про пільгові кредити покупки фіскальних апаратів".

За словами заступниці міністра фінансів, деякі європейські країни застосовують лотерею, щоб заохочувати населення контролювати видачу чеків за придбання товарів і послуг.

"Лотереї проводяться на рівні держави. В чому її суть? Людина збирає всі касові чеки за місяць і надсилає їх Мінфіну. Раз на місяць проводиться лотерея і переможець отримує приз у вигляді сплаченої споживачем суми ПДВ, помноженої на 10. Це так на Мальті, наприклад", - говорить Макєєва.

В Україні касові апарати для платників податку третьої та другої груп будуть використовуватися лише при оплаті готівкою. Касові апарати при безготівкових розрахунках не використовуються. Якщо продаж здійснюється через інтернет, з використанням готівки, то продавець зобов’язаний провести операцію через фіскальний апарат, пояснюють у Державній фіскальній службі.

"Ви замовили товар, до вас прийшов представник постачальника і ви йому віддали готівку. В такому разі постачальник має провести операцію через касовий апарат. Є моделі портативних касових апаратів, які дозволяють вибити чек на місці", - каже директор департаменту методологічної роботи з питань оподаткування ДФС Неля Приладова.

Саме збільшення обсягів торгівлі товарами та послугами через інтернет підштовхнуло чиновників до розширення кола платників податків, які будуть користуватися РРО.

"Значних обсягів набуває продаж товарів через інтернет за готівку, який наразі здійснюють без використання фіскальних апаратів і, відповідно, не всі обсяги продажів декларуються платниками податків. Використання РРО унеможливить продаж контрабанди та контрафакту. Крім того, використання фіскального апарату дасть можливість нам побачити обсяги всіх продажів, а виданий чек захистить покупця від неякісного товару", - запевняє Приладова.

За її словами, незважаючи на податкові зміни, які почнуть діяти з липня, на сьогодні лише чотири тисячі одиниць касової техніки було зареєстровано платниками єдиного податку третьої групи.

"Спілкуючись із виробниками РРО, ми з'ясували, що заявки на придбання касових апаратів подали ще понад 10 тисяч підприємців", - каже чиновниця з ДФС.

Тобто більшість платників третьої групи не встигають вчасно встановити РРО.

Платники єдиного податку третьої групи, у яких на момент набуття чинності закону не буде встановлено РРО, але вони матимуть на руках договір із виробником або постачальником касових апаратів, де буде чітко зазначено дату оплати та поставки, не будуть притягнуті до відповідальності, обіцяють податківці.

"Якщо платники податків зареєструють касові апарати в ДФС до першого липня 2015 року, то на них поширюватиметься мораторій на проведення податкових перевірок. Діяти він буде до 31 грудня 2016 року", - каже Приладова.

Штраф для підприємців третьої групи, які не будуть використовувати при готівкових операціях РРО, за перше порушення становитиме 1 гривню, за друге порушення – 100% вартості проданих із порушенням товарів, за третє – п’ятикратний розмір вартості проданих товарів, пояснює Макеєва.

Лобістами касових апаратів можна назвати представників великого бізнесу. Вони конкурують за ціну товару, який продають платниками єдиного податку без касових апаратів і без сплати податків.

"Розповім, що сьогодні означає відсутність касових апаратів на ринку побутової техніки та електроніки. Ринок побутової техніки та електроніки України становить близько 100 млрд грн. Мережі "Фокстрот", Comfy та "Ельдорадо" займають 30%, ще 20% - учасники, які займаються "білим" бізнесом. Решта 50% - поза сплатою податків. У них побутова техніка завозиться в Україну "на чорно" або "на сіро". Далі товар продається за готівку і з нього не сплачуються податки. Тому проблема впровадження касових апаратів лежить у площині отримання додаткової маржі з несплачених податків", - каже виконавчий директор мережі "Фокстрот" В'ячеслав Поврозник.

"Ще один приклад - продаж телефонів iPhone. За 2014-й було продано цих телефонів на 1,5 млрд грн. З цієї суми тільки 5% припало на офіційні мережі. Ще 50% було продано через інтернет без сплати податків. Інша частина - "чорний" продаж телефонів, які завозити в Україну не мають права", - додає менеджер торгової мережі.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 05:17
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus